Միքայել Աջապահյանի գործը՝ 2026-ի ընտրությունների մթնոլորտի վտանգավոր տրիգեռ. Սուրենյանց
«Դատախազ Արման Բաղդասարյանը պահանջել է 2 տարի 6 ամիս ազատազրկում Շիրակի թեմի առաջնորդ Միքայել արքեպիսկոպոս Աջապահյանի համար։ Սա այն դեպքում, երբ նույն հոդվածով պատիժը կարող է սահմանվել անգամ տուգանքով(նույնիսկ մի կողմ եմ թողնում առաջադրված մեղադրանքի անհեթեթությունը)»,-գրում է քաղաքագետ Սուրեն Սուրենյանցը՝ անդրադառնալով երեկվա նիստում հնչած հայտարարություններին։
«Այսպիսի պահանջը չի կարելի անվանել «արդարադատություն»․ սա քաղաքական պատանդի գործ է։ Արդարադատության անվան տակ ազատազրկում կիրառվում է միայն ավտորիտար երկրներում։ Դատարանը հոկտեմբերի 3-ին կհրապարակի վճիռը, սակայն ակնհայտ է՝ դատախազությունն ու դատարանը կաշկանդված են գործադիր իշխանության կողմից։
Նիկոլ Փաշինյանը երկընտրանքի առջև է․
● Կանգնեցնել իրավական այս բեսպրեդելը,
● Կամ երկիրը գլորել ավտորիտարիզմի ճահիճ։
Այս գործընթացը նաև ուղիղ ազդանշան է 2026-ի խորհրդարանական ընտրություններից առաջ․ իշխանությունը մտադիր է վերարտադրվել ոչ թե մրցակցային ընտրություններով, այլ վախեցնելու և հակառակորդներին պատանդի վերածելու մեթոդներով։
Միքայել Աջապահյանի գործը տրիգեռ է, որ Հայաստանը կանգնած է անդառնալի ավտորիտարիզմի ճահիճ գլոլրվելու վտանգի առաջ»։

Политолог: Дело архиепископа Микаела Аджапахяна как опасный триггер
«Прокурор Арман Багдасарян запросил для предстоятеля Ширакской епархии Армянской Апостольской церкви архиепископа Микаела Аджапахяна 2 года и 6 месяцев тюрьмы. И это в том случае, когда наказание по этой же статье может быть назначено даже в виде штрафа (оставим в сторону абсурдность предъявленного обвинения)», – написал политолог Сурен Суренянц.
«Такое требование нельзя назвать „правосудием”: это дело политического заложника. Тюремное заключение под видом правосудия применяется только в авторитарных странах. Суд огласит свой вердикт 3 октября, однако очевидно, что прокуратура и суд скованы со стороны исполнительной власти.
Никол Пашинян стоит перед дилеммой:
● прекратить этот правовой беспредел,
● или ввергнуть страну в болото авторитаризма.
Этот процесс также является прямым месседжем перед парламентскими выборами 2026 года: власть намерена воспроизвестись не посредством конкурентных выборов, а методами запугивания и превращения оппонентов в заложников.
Дело предстоятеля Ширакской епархии Армянской Апостольской церкви архиепископа Микаела Аджапахяна – триггер о том, что Армения рискует необратимо скатиться в болото авторитаризма», – отметил политолог.