Միքայել Աջապահյանի գործը՝ 2026-ի ընտրությունների մթնոլորտի վտանգավոր տրիգեռ. Սուրենյանց
«Դատախազ Արման Բաղդասարյանը պահանջել է 2 տարի 6 ամիս ազատազրկում Շիրակի թեմի առաջնորդ Միքայել արքեպիսկոպոս Աջապահյանի համար։ Սա այն դեպքում, երբ նույն հոդվածով պատիժը կարող է սահմանվել անգամ տուգանքով(նույնիսկ մի կողմ եմ թողնում առաջադրված մեղադրանքի անհեթեթությունը)»,-գրում է քաղաքագետ Սուրեն Սուրենյանցը՝ անդրադառնալով երեկվա նիստում հնչած հայտարարություններին։
«Այսպիսի պահանջը չի կարելի անվանել «արդարադատություն»․ սա քաղաքական պատանդի գործ է։ Արդարադատության անվան տակ ազատազրկում կիրառվում է միայն ավտորիտար երկրներում։ Դատարանը հոկտեմբերի 3-ին կհրապարակի վճիռը, սակայն ակնհայտ է՝ դատախազությունն ու դատարանը կաշկանդված են գործադիր իշխանության կողմից։
Նիկոլ Փաշինյանը երկընտրանքի առջև է․
● Կանգնեցնել իրավական այս բեսպրեդելը,
● Կամ երկիրը գլորել ավտորիտարիզմի ճահիճ։
Այս գործընթացը նաև ուղիղ ազդանշան է 2026-ի խորհրդարանական ընտրություններից առաջ․ իշխանությունը մտադիր է վերարտադրվել ոչ թե մրցակցային ընտրություններով, այլ վախեցնելու և հակառակորդներին պատանդի վերածելու մեթոդներով։
Միքայել Աջապահյանի գործը տրիգեռ է, որ Հայաստանը կանգնած է անդառնալի ավտորիտարիզմի ճահիճ գլոլրվելու վտանգի առաջ»։

Political analyst Suren Surenyants has described the criminal case against Archbishop Mikayel Ajapahyan, the leader of the Shirak Diocese, as a dangerous signal for Armenia’s political future.
Prosecutor Arman Baghdasaryan has demanded a prison sentence of 2 years and 6 months for the senior cleric found guilty of making public calls for a violent overthrow of the government. Surenyants noted that under the same article, the punishment could range from a fine to imprisonment, calling the charges “absurd".
“This is not the exercise of justice, it’s the case of a political hostage,” he wrote on Facebook on Tuesday, stressing that such prosecutions are characteristic of authoritarian states. The court is set to announce its verdict on October 3, but Surenyants believes both the prosecution and judiciary are under pressure from the Armenian leadership.
According to him, Prime Minister Nikol Pashinyan can either stop the judicial arbitrariness or drag the country deeper into authoritarianism.
Surenyants also warned that the trial is a direct signal ahead of the 2026 parliamentary elections, suggesting the authorities plan to maintain power not through competitive elections, but through intimidation and turning opponents into hostages.