Հայաստանում ազատ խոսքի դեմ հետապնդումները շարունակվում են, և այս պահին մենք այդ հետապնդումների ուղիղ թիրախում ենք. AntiFake.am կայքի խմբագիր
09:19 22/11/2025
«Նարեկ Սամսոնյանն ու Վազգեն Սաղաթելյանն անազատության մեջ են արդեն 9 օր, AntiFake.am-ի ողջ տեխնիկան առգրավված է արդեն 9 օր»,- ֆեյսբուքյան գրառմամբ հիշեցրել է AntiFake.am կայքի  խմբագիր Աստղիկ Մաթևոսյանը։
«Լրատվականի գործունեության եռօրյա փաստացի դադարից հետո մեր աջակիցների շնորհիվ ձեռք բերված տեխնիկայի շնորհիվ մեր աշխատանքները շարունակվում են, բայց ոչ ամբողջ ծավալով։
Հայաստանում ազատ խոսքի դեմ, ազատ մեդիայի դեմ հետապնդումները շարունակվում են, և այս պահին մենք այդ հետապնդումների ուղիղ թիրախում ենք։ Իհարկե, սա էլ կանցնի, քանի որ սեղմված զսպանակը մի օր պայթում է։ Բայց այս ապօրինությունների մասին բարձրաձայնելն օգնելու է մոտեցնել այդ սպասված օրը»,- գրել է նա։
Հիշեցնենք, որ նոյեմբերի 13-ին վաղ առավոտյան «Իմնեմինի» փոդքասթի  համահեղինակներ Վազգեն Սաղաթելյանի տուն ու Նարեկ Սամսոնյանի բնակարան ԱԱԾ դիմակավորված աշխատակիցներ էին մտել, կատարել խուզարկություն, ձերբակալել, ապա նրանց ձեռքերը ոլորած տարել Երևանի քննչական բաժին։ Նոյեմբերի 14-ին դատարանի որոշմամբ նրանք կալանավորվել են երկու ամսով։ Նրանք մեղադրվում են խուլիգանություն կատարելու մեջ։
Վազգեն Սաղաթելյանն ու Նարեկ Սամսոնյանն  ձերբակալվել էին ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի հաղորդման հիման վրա

Главред AntiFake.am: В Армении продолжаются преследования независимых медиа – мы стали прямой мишенью
16:43 22/11/2025
Соавторы и ведущие популярного политического подкаста «Imnemnimi» (выходит на AntiFake TV. – Ред.)Вазген Сагателян и Нарек Самсонян находятся под арестом уже 10-й день, уже 10 дней, как конфискована и вся техника медиаресура AntiFake.am.
Главный редактор AntiFake.am Астхик Матевосян 21 ноября на своей странице в соцсети Facebook написала:
«После фактически трехдневной паузы в работе новостного ресурса, благодаря технике, приобретенной при поддержке наших сторонников, мы продолжили работу, пусть и не в полном объеме.
В Армении преследования против свободы слова и независимых медиа продолжаются, и в данный момент мы – прямая мишень этих преследований. Конечно, это тоже пройдёт, ведь сжатая пружина рано или поздно лопается. Но привлечение внимания к творящемуся беззаконию поможет приблизить этот долгожданный день».
Напомним, соавторы и ведущие подкаста «Imnemnimi» Вазген Сагателян и Нарек Самсонян были задержаны рано утром 13 ноября после жалобы председателя Национального Собрания Алена Симоняна. «Ален Симонян обратился в правоохранительные органы с заявлением для того, чтобы они дали правовую оценку прозвучавшим в эфире подкаста «Имнемними» («Imnemnimi») оскорбительным высказываниям и угрозам», – сообщил Panorama.am пресс-секретарь Симоняна Мовсес Арутюнян. 14 ноября суд арестовал Вазгена Сагателяна и Нарека Самсоняна на 2 месяца. Их обвиняют в совершении хулиганства. Были задержаны и двое журналистов AntiFake.am Ишхан Хосровян и Давид Фиданян, а из редакции медиаресурса сотрудники СНБ Армении забрали всю технику.