Հայաստանում ազատ խոսքի դեմ հետապնդումները շարունակվում են, և այս պահին մենք այդ հետապնդումների ուղիղ թիրախում ենք. AntiFake.am կայքի խմբագիր
09:19 22/11/2025
«Նարեկ Սամսոնյանն ու Վազգեն Սաղաթելյանն անազատության մեջ են արդեն 9 օր, AntiFake.am-ի ողջ տեխնիկան առգրավված է արդեն 9 օր»,- ֆեյսբուքյան գրառմամբ հիշեցրել է AntiFake.am կայքի  խմբագիր Աստղիկ Մաթևոսյանը։
«Լրատվականի գործունեության եռօրյա փաստացի դադարից հետո մեր աջակիցների շնորհիվ ձեռք բերված տեխնիկայի շնորհիվ մեր աշխատանքները շարունակվում են, բայց ոչ ամբողջ ծավալով։
Հայաստանում ազատ խոսքի դեմ, ազատ մեդիայի դեմ հետապնդումները շարունակվում են, և այս պահին մենք այդ հետապնդումների ուղիղ թիրախում ենք։ Իհարկե, սա էլ կանցնի, քանի որ սեղմված զսպանակը մի օր պայթում է։ Բայց այս ապօրինությունների մասին բարձրաձայնելն օգնելու է մոտեցնել այդ սպասված օրը»,- գրել է նա։
Հիշեցնենք, որ նոյեմբերի 13-ին վաղ առավոտյան «Իմնեմինի» փոդքասթի  համահեղինակներ Վազգեն Սաղաթելյանի տուն ու Նարեկ Սամսոնյանի բնակարան ԱԱԾ դիմակավորված աշխատակիցներ էին մտել, կատարել խուզարկություն, ձերբակալել, ապա նրանց ձեռքերը ոլորած տարել Երևանի քննչական բաժին։ Նոյեմբերի 14-ին դատարանի որոշմամբ նրանք կալանավորվել են երկու ամսով։ Նրանք մեղադրվում են խուլիգանություն կատարելու մեջ։
Վազգեն Սաղաթելյանն ու Նարեկ Սամսոնյանն  ձերբակալվել էին ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի հաղորդման հիման վրա

Crackdown on independent media continues in Armenia, editor says
Astghik Matevosyan, the editor of the Armenian news outlet AntiFake.am, claims pressure on independent media and free speech in the country is intensifying, following the arrest of Imnemnimi podcast co-hosts Vazgen Saghatelyan and Narek Samsonyan and the seizure of the outlet’s equipment.
Narek Samsonyan, who is also the founder of AntiFake.am, and Vazgen Saghatelyan have been held in custody for nine days now, while the newsroom’s equipment has remained confiscated for the same period.
“After a three-day suspension of our work, we have partially resumed operations thanks to the support of our followers and newly acquired equipment,” Matevosyan wrote on Facebook on Friday. “But crackdown on free speech and independent media continues in Armenia and we are currently at its direct target. This too shall pass, because a compressed spring eventually bursts. Speaking out about this injustice will help bring that day closer.”
The podcasters were arrested on 13 November, when masked officers of Armenia’s National Security Service carried out early-morning searches at their homes.
On 14 November, a court ordered two-month pretrial detention for them. The two men have been charged with hooliganism. According to officials, the investigation was launched based on a complaint filed by National Assembly Speaker Alen Simonyan.