Տեղեկատվական վեճերի խորհուրդ. Իշխանությունները Նարեկ Սամսոնյանի և Վազգեն Սաղաթելյանի արարքին արձագանքել են ոչ համաչափ, նրանց ենթարկել են արժանապատվությունը նվաստացնող վատ վերաբերմունքի
Տեղեկատվական վեճերի խորհուրդը հրապարակել է հայտարարություն՝ փոդքաստերներ Նարեկ Սամսոնյանի և Վազգեն Սաղաթելյանի նկատմամբ քաղաքացիական հայցերի և քրեական հետապնդման մասին.
«Փաստերը
2025 թվականի նոյեմբերի 12-ին Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը հայց է ներկայացրել Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարան ընդդեմ «Իմնեմնիմի» փոդքասթի վարող Վազգեն Սաղաթելյանի (դատական գործ թիվ ԵԴ2/12193/02/25)։ Հայցվորը դատարանին խնդրել է պարտավորեցնել պատասխանողին հրապարակայնորեն ներողություն խնդրել իրենից՝ տեղադրելով համապատասխան հայտարարություն ֆեյսբուքյան անձնական էջում կամ առնվազն հինգ հազար տպաքանակ ունեցող տպագիր մամուլում՝ այդ տեքստում նշելով հետևյալը․ «09․11․2025.-ին www.youtube.com կայքով ուղիղ եթեր հեռարձակվող «LIVE. 3-րդ նախագահի հետ մեր թողարկման, դրա արձագանքների և հիստերիկ նոպաների մասին «Իմնեմնիմի # 223» վերնագրով փոդքաթի ժամանակ կատարել եմ արտահայտություններ պարոն Սիմոնյանի վերաբերյալ: Հայտնում եմ, որ իմ կողմից կատարված արտահայտություններն իրենց մեջ պարունակում են վիրավորական արտահայտություններ Ազգային Ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանի վերաբերյալ, ինչի համար ներողություն եմ խնդրում պարոն Սիմոնյանից»։ Հայցով պահանջվում է նաև բռնագանձել պատասխանողից 1 միլիոն դրամ՝ որպես տեսանյութում տեղ գտած վիրավորանքի համար փոխհատուցում, ինչպես նաև 410 հազար դրամ’ որպես դատական ծախսերի հատուցում։ Սույն փաստաթղթի պատրաստման պահի դրությամբ դատարանը դեռ չէր կայացրել հայցադիմումը վարույթ ընդունելու որոշում։
Նույն օրը ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը նման հայց է ներկայացրել նաև ընդդեմ «Իմնեմնիմի» փոդքասթի մյուս վարողի՝ Նարեկ Սամսոնյանի (դատական գործ թիվ ԵԴ2/12196/02/25)` միևնույն փաստական հիմքերով և պահանջներով։ Սույն գործով նույնպես վարույթ ընդունելու մասին որոշում դեռ չի կայացվել։
Դատական հայցերը ներկայացնելու հաջորդ օրը՝ 2025 թվականի նոյեմբերի 13-ին, Վազգեն Սաղաթելյանը և Նարեկ Սամսոնյանը ձերբակալվել են։ Լրատվամիջոցներում և սոցիալական ցանցերում տարածվել են տեսանյութեր, որոնցում երևում է, թե ինչպես է դա իրականացվել։ Ավելի ուշ խուզարկություն է կատարվել փաստերի ստուգման և տեղեկատվական antifake.am կայքի գրասենյակում, ինչի արդյունքում առգրավվել է ողջ տեսանկարահանող տեխնիկան։ Այնուհետև ձերբակալվել է կայքի լրագրող Դավիթ Ֆիդանյանը, որը մոտ 60 ժամ անազատության մեջ գտնվելուց հետո ազատ է արձակվել: Հաջորդ օրը՝ նոյեմբերի 14-ին, ձերբակալվել է նաև կայքի մեկ այլ աշխատակից՝ Իշխան Խոսրովյանը, որը մի քանի ժամ անց ազատ է արձակվել:
Քննչական կոմիտեի խոսնակի հաղորդմամբ՝ Նարեկ Սամսոնյանին և Վազգեն Սաղաթելյանին առաջադրվել է մեղադրանք Քրեական օրենսգրքի 297-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին և 3-րդ կետերի հատկանիշներով (խուլիգանությունը՝ մի խումբ անձանց կողմից և տեղեկատվական կամ հաղորդակցական տեխնոլոգիաներն օգտագործելով): Նոյեմբերի 13-ին ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը լրագրողներին տված հարցազրույցում նշել է, որ նրանց նկատմամբ քրեական հետապնդումը հարուցվել է իր դիմումի հիման վրա՝ այն բանի համար, որ նրանք եթերում իր հասցեին հնչեցրել են վիրավորանքներ ու սպառնալիքներ, և որ այդ գործողությունները նաև խուլիգանական արարքներ էին։ Նոյեմբերի 14-ին Նարեկ Սամսոնյանը և Վազգեն Սաղաթելյանը երկու առանձին դատական ակտերով կալանավորվել են երկու ամիս ժամկետով։ Քրեական գործով նախաքննությունը շարունակվում է։
ԵԶՐԱՀԱՆԳՈՒՄ
Մինչև ձերբակալվելն ու կալանավորվելը, Նարեկ Սամսոնյանը և Վազգեն Սաղաթելյանը համատեղ հեղինակել և վարել են «Իմնեմնիմի» փոդքասթը, որը antifake.am տեղեկատվական կայքի մաս է կազմում: Այդ փոդքասթի թողարկումներն ունեն պարբերականություն, մշտական անվանում և հերթական համար, տարածվում են առցանց տիրույթի մի քանի հարթակներում՝ անսահմանափակ թվով անձանց համար։ Արծարծվող թեմաները, որպես կանոն, վերաբերում են Հայաստանի ներքին և արտաքին քաղաքականությանն ու դրա դերակատարներին։ Նշված փաստերը թույլ են տալիս բնորոշել տվյալ կայքը և դրա մաս կազմող փոդքաստը որպես լրատվական գործունեություն իրականացնող՝ «Զանգվածային լրատվության մասին» օրենքի 3-րդ հոդվածի հիմքով։ Հետևաբար, «Իմնեմնիմի»-ի համահեղինակների ու վարողների վրա տարածվում են լրագրողական ազատությունների և պարտականությունների մասին ներպետական և միջազգային իրավունքի նորմերը։
Եվրոպայի խորհրդի (ԵԽ) իրավական համակարգում արդեն ավելի քան երկու տասնամյակ ամրագրվել է այն կայուն մոտեցումը, որ զրպարտության կամ վիրավորանքի համար բանտարկությունն անթույլատրելի է, և որ նման միջոցը համաչափ է միայն այն դեպքում, երբ վիրավորանքը կամ զրպարտությունը ուղեկցվել են ատելության խոսքով և բռնության կոչով։ Այս մասին ԵԽ խորհրդարանական վեհաժողովն ընդունել է համապատասխան հանձնարարական։ ԵԽ նախարարների կոմիտեն էլ առաջարկել է Մասնակից Պետություններին վերանայել իրենց օրենսդրությունը և պրակտիկան այնպես, որ դրանցում արտացոլվեն արտահայտվելու ազատության երաշխիքները՝ հանրային շահի, համաչափության, ողջամիտ հրապարակման և այլ համապատասխան իրավական պաշտպանության հիմքերը։ Հաշվի առնելով, որ քրեական հետապնդումը և բանտարկությունը լրջորեն վտանգում են արտահայտվելու ազատությունը, ԵԽ նախարարների կոմիտեն նաև առաջարկել է Մասնակից Պետություններին առաջնորդվել Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի որոշումներում արտահայտված դիրքորոշումներով, ըստ որոնց՝ բանտարկությունը լրագրության հետ կապված իրավախախտումների համար պետք է թույլատրելի լինի միայն բացառիկ հանգամանքներում, մասնավորապես, երբ նման իրավախախտումներին զուգահեռ լրջորեն խախտվել են այլ հիմնարար իրավունքներ, օրինակ, հնչեցվել է բռնության կոչ կամ ատելության խոսք։
Վերոհիշյալ փոդքասթի խնդրո առարկա թողարկման ընթացքում վարողները հնչեցրել են հայհոյանքներ և այլ անվայելուչ արտահայտություններ, ինչը Խորհուրդը խիստ անթույլատրելի է համարում։ Սանձարձակ բառապաշարն ու վիրավորանքները չեն կարող ընդունվել որպես հանրության հետ հաղորդակցվելու ձև և պետք է ստանան իրավական գնահատական։ Միևնույն ժամանակ, շատ կարևոր է, որ այդ գնահատականը և դրանից բխող պատասխանատվությունը լինի համաչափ, հիմնավորված և արդարացի։
Տվյալ դեպքում, ինչպես ցույց են տալիս փաստերը, նույն արարքի առնչությամբ Նարեկ Սամսոնյանի և Վազգեն Սաղաթելյանի դեմ հարուցվել են և՛ քաղաքացիական դատական գործեր, և՛ քրեական հետապնդում։ Խորհուրդը սա անընդունելի է համարում։
Տեսականորեն հնարավոր է, որ միևնույն փաստերի հիմքով անձը ենթարկվի և՛ քաղաքացիական, և՛ քրեական պատասխանատվության, սակայն լրատվական գործունեություն իրականացնելու պարագայում դա կարող է իրավաչափ համարվել միայն այն դեպքում, երբ քրեական պատասխանատվությունը չի նախատեսում բանտարկություն։ Լրատվամիջոցի ներկայացուցչի բանտարկությունը վիրավորանքի կամ զրպարտության համար, անկախ դրանց ծանրության աստիճանից, անհրաժեշտ չէ ժողովրդավարական հասարակությունում։ Այս լույսի ներքո են ներկայումս դիտարկվում հասարակական հարաբերությունները Եվրոպայի խորհրդի տարածքում։ Ավելին՝ քրեական հետապնդման շրջանակում նույնիսկ նվազագույն գումարի չափով տուգանք սահմանելը խնդրահարույց է, քանի որ այդպիսի սանկցիայի առկայությունը ինքնին արտահայտվելու ազատության իրավունքի վրա սառեցնող ազդեցություն է թողնում (Մորիսն ընդդեմ Ֆրանսիայի, թիվ 29369/10, ՄԻԵԴ, 23/04/2015, կետ 176): Հետևաբար, Նարեկ Սամսոնյանի և Վազգեն Սաղաթելյանի դեմ քրեական հետապնդում իրականացնելը և նրանց բանտարկելը Խորհուրդը դիտարկում է որպես անհամաչափ միջոցներ։ Նրանց արարքը՝ վիրավորանքը, պետք է իրավական գնահատականի արժանանա միայն քաղաքացիական օրենսդրության շրջանակում։
Ինչ վերաբերում է քրեական հետապնդման մարմնի դիրքորոշմանը, որ փոդքաստի վարողների օգտագործած վիրավորական արտահայտությունները խուլիգանություն է, Խորհուրդը դա համարում է վտանգավոր նախադեպ։ Հրապարակային վիրավորանքը խուլիգանություն որակելով՝ այդ մարմինը, ըստ էության, քողարկված կերպով վերականգնում են նախկին քրեական օրենսգրքի տխրահռչակ 137.1 հոդվածը (ծանր վիրավորանքը), որը խստորեն քննադատվել էր Հայաստանի քաղաքացիական հասարակության և մարդու իրավունքների պաշտպանության միջազգային կառույցների կողմից ու այդ պատճառով հեռացվեց օրենսգրքից՝ որպես ազատ խոսքը վտանգող նորմ։
Վերը նշվածի համատեքստում պետք է դիտարկել նաև antifake.am կայքի գրասենյակի խուզարկությունը և խմբագրության տեխնիկայի առգրավումը։ Դատելով նրանից, որ խնդրահարույց արտահայտությունները հնչեցվել են հրապարակայնորեն՝ առցանց տիրույթում, տրամաբանորեն կարելի է ենթադրել, որ ուժային կառույցի՝ ԱԱԾ-ի, բիրտ գործողությունների կարիքը չի եղել․ Նարեկ Սամսոնյանին և Վազգեն Սաղաթելյանին մեղսագրված խուլիգանության հանցակազմի ապացույցներն առկա են համացանցում ու հասանելի են բոլորին, և խուզարկության և տեխնիկայի առգրավման միջոցով դրանց հայտնաբերման և ամրագրման անհրաժեշտությունը բացակայել է։ Անկախ նրանից, թե քննչական մարմինը ինչ նպատակ է հետապնդել’ նման գործողություններ կատարելով, փաստ է, որ դրանց արդյունքում խաթարվել է լրատվական գործունեությունը, որը շոշափում է հանրային շահը։
Անընդունելի է Նարեկ Սամսոնյանին և Վազգեն Սաղաթելյանին ձերբակալելու եղանակը։ Նախ՝ ձերբակալողների թիվը մի քանի անգամ գերազանցում էր ձերբակալվողների թվին, երբ վերջիններս ոչ մի դիմադրություն ցույց չէին տալիս։ Բացի այդ, հարց է ծագում՝ ի՞նչ նպատակով էր տեսանկահարանվում ձերբակալման ընթացքը, երբ քրեական հետապնդման մարմնի մի քանի աշխատակիցներ ձերբակալվողների թևերը ոլորելով նրանց դուրս էին հանում իրենց բնակարաններից՝ ընտանիքի անդամների, հարևանների, հասարակության ներկայացուցիչների աչքի առջև։ Կամ, ի՞նչ հիմքով էր ձերբակալում իրականացնող ծառայողը արգելում քաղաքացուն տեսանկարահանել հասարակական վայրում կատարվող ուժային գործողությունը։ Խորհուրը հայտարարում է, որ ձերբակալման ժամանակ կիրառվել է անհամաչափ կոշտ ուժ, ինչի նպատակն էր ոչ թե ապահովել հասարակական անվտանգությունը, ձերբակալվողներին անվտանգ տեղափոխելը կամ նրանց անօրինական դիմադրությունը չեզոքացնելը, այլ այդ անձանց նվաստացնելը։ Խորհուրդը հույս է հայտնում, որ, անկախ համապատասխան դիմումի առկայությունից, իրավասու պետական մարմինը անհրաժեշտ քննություն կիրականացնի վատ վերաբերմունքի փաստի մասով, և մեղավորները կենթարկվեն պատասխանատվության։
Եզրափակելով’ Խորհուրդը գտնում է, որ իշխանությունները Նարեկ Սամսոնյանի և Վազգեն Սաղաթելյանի արարքին արձագանքել են ոչ համաչափ, ինչպես նաև՝ նրանց ենթարկել են արժանապատվությունը նվաստացնող վատ վերաբերմունքի։

Совет по информационным спорам: Реакция властей на действия Нарека Самсоняна и Вазгена Сагателяна была несоразмерной
С заявлением о гражданских исках против оппозиционных деятелей, соавторов и ведущих подкаста «Imnemnimi» Вазгена Сагателяна и Нарека Самсоняна, а также об их уголовном преследовании выступил Совет по информационным спорам. Перевод на русский язык приводим ниже:
«Факты
12 ноября 2025 года председатель Национального Собрания Армении Ален Симонян подал иск в Ереванский суд общей юрисдикции против ведущего подкаста „Imnemnimi” Вазгена Сагателяна (дело № ЕС2/12193/02/25). Истец просил суд обязать ответчика публично извиниться перед ним, разместив соответствующее заявление на своей личной странице в Facebook или в печатном СМИ с тиражом не менее пяти тысяч экземпляров, с текстом:
„В ходе прямой трансляции 09.11.2025 на www.youtube.com выпуска подкаста „LIVE. с третьим президентом”, подкаста под названием “Imnemnimi#223‘’ о реакциях и приступах истерики я сделал высказывания относительно господина Симоняна. Заявляю, что мои высказывания содержат оскорбления в адрес председателя Национального Собрания Алена Симоняна, за что приношу извинения господину Симоняну”.
Иск также содержит требование взыскать с ответчика 1 миллион драмов в качестве компенсации за оскорбления, содержащиеся в видео, а также 410 тысяч драмов – на возмещение судебных расходов. На момент подготовки данного документа суд еще не принял решение о принятии иска к производству.
В тот же день Ален Симонян подал аналогичный иск против второго ведущего подкаста „Imnemnimi” Нарека Самсоняна (дело № ЕС2/12196/02/25) на тех же фактических основаниях и с идентичными требованиями. По этому делу решение о принятии иска к производству также еще не вынесено.
На следующий день после подачи против них судебных исков, 13 ноября 2025 года, Вазген Сагателян и Нарек Самсонян были задержаны. В СМИ и социальных сетях распространялись видеоматериалы, на которых видно, как это происходило. Позднее был проведен обыск в офисе сайта проверки фактов и предоставления информации AntiFake.am, в ходе которого была изъята вся видеотехника. После этого был задержан журналист сайта Давид Фиданян, который был освобожден через примерно 60 часов содержания под стражей. На следующий день, 14 ноября, был также задержан другой сотрудник сайта – Ишхан Хосровян, который через несколько часов был освобожден.
По информации пресс-службы Следственного комитета Армении, Нареку Самсоняну и Вазгену Сагателяну были предъявлены обвинения по пп.1 и 3 ч.2 ст.297 Уголовного кодекса РА (хулиганство, совершенное группой лиц с использованием информационных или коммуникационных технологий).
13 ноября 2025 года председатель Национального Собрания Ален Симонян в интервью журналистам сообщил, что уголовное преследование было инициировано на основании его заявления – за то, что они (Самсонян и Сагателян. – Ред.) в эфире озвучили оскорбления и угрозы в его адрес, а также указал, что эти действия – хулиганские. 14 ноября Нарек Самсонян и Вазген Сагателян были арестованы сроком на два месяца. Предварительное расследование по уголовному делу продолжается.
Заключение
До задержании и ареста Нарек Самсонян и Вазген Сагателян совместно создали и вели подкаст „Imnemnimi”, являющийся частью информационного сайта antifake.am. Выпуски подкаста выходили регулярно, имеют постоянное название и очередной номер, они распространяются на нескольких онлайн-платформах для неограниченного числа лиц. Тематика выпусков, как правило, касалась внутренней и внешней политики Армении и ее акторов. Указанные факты позволяют квалифицировать данный сайт и являющийся его частью подкаст как осуществляющие журналистскую деятельность в соответствии со ст. 3 Закона РА „О средствах массовой информации”. Следовательно, к соавторам и ведущим Imnemnimi применимы нормы национального и международного права о журналистских свободах и обязанностях.
В правовой системе Совета Европы (СЕ) уже более двух десятилетий закреплен устойчивый подход, согласно которому тюремное заключение за клевету или оскорбление недопустимо. Применение такой меры пресечения считается соразмерным только в случае, если оскорбление или клевета сопровождались риторикой ненависти или призывом к насилию. Парламентская Ассамблея СЕ приняла соответствующую рекомендацию. Комитет министров СЕ также предложил государствам-участникам пересмотреть свое законодательство и практику с учетом гарантий свободы выражения мнений – общественного интереса, соразмерности, разумного обнародования и иных соответствующих правовых механизмов. Учитывая, что уголовное преследование и тюремное заключение серьезно угрожают свободе выражения, Комитет министров СЕ рекомендовал странам-участницам руководствоваться позициями в решениях Европейского суда по правам человека, согласно которым лишение свободы за связанные с журналистикой правонарушения допустимо лишь в исключительных случаях, в частности, когда такие правонарушения сопровождаются серьезным нарушением других фундаментальных прав, например, призывами к насилию или риторикой ненависти.
В ходе рассматриваемого выпуска указанного подкаста ведущие допустили оскорбления и другие непристойные высказывания, что Совет считает крайне недопустимым. Разнузданная лексика и оскорбления не могут считаться формой коммуникации с обществом и должны получать правовую оценку. Одновременно крайне важно, чтобы такая оценка и вытекающая из нее ответственность были соразмерными, обоснованными и справедливыми.
В данном случае, как показывают факты, за одно и то же деяние против Нарека Самсоняна и Вазгена Сагателяна были возбуждены и гражданские судебные дела, и уголовное преследование. Совет считает это неприемлемым.
Теоретически возможно привлечение лица к гражданской и уголовной ответственности за одни и те же факты, однако при осуществлении журналистской деятельности это может считаться правомерным лишь в том случае, если уголовная ответственность не предполагает лишения свободы. Заключения под стражу представителя СМИ за оскорбление или клевету, независимо от степени их тяжести, не требуется в демократическом обществе. Именно в этом свете в настоящее время рассматриваются общественные отношения на пространстве Совета Европы. Более того, даже наложение минимального штрафа в рамках уголовного преследования проблематично, так как наличие такой санкции само по себе оказывает сдерживающее воздействие на право на свободу выражения мнений (Постановление ЕСПЧ от 23.04.2015 "Дело "Морис (Morice) против Франции" (жалоба N 29369/10). Следовательно, уголовное преследование и арест Нарека Самсоняна и Вазгена Сагателяна Совет рассматривает как несоразмерные меры. Их поступок – оскорбление – должен удостоиться правовой оценки исключительно в рамках гражданского законодательства.
Что касается позиции органа уголовного преследования о квалификации оскорбительных высказываний ведущих подкаста как хулиганства, Совет считает это опасным прецедентом. Квалификация этим органом публичного оскорбления как хулиганства, по сути, в скрытой форме восстанавливает печально известную статью 137.1 бывшего УК РА (тяжкое оскорбление), которая была жестко раскритикована армянским гражданским обществом и международными правозащитными организациями и по этой причине исключена из УК как норма, угрожающая свободе слова.
В данном контексте следует также рассматривать обыск в офисе сайта antifake.am и изъятие техники редакции. Судя по тому, что проблематичные высказывания были озвучены публично в онлайн-пространстве, логично полагать, что не было необходимости в грубых действиях силовой структуры – Службы национальной безопасности. Доказательства состава преступления – хулиганства, вменяемого Нареку Самсоняну и Вазгену Сагателяну, имеются в Сети и доступны всем, и необходимость их выявления и закрепления через обыск и изъятие техники отсутствовала. Независимо от целей следственного органа, проведенные действия нарушили журналистскую деятельность, затрагивающую общественный интерес. И это факт.
Неприемлемым является способ задержания Нарека Самсоняна и Вазгена Сагателяна. Во-первых, число производивших задержание многократно превышало число задерживаемых, при этом последние не оказывали какого-либо сопротивления. Кроме того, возникает вопрос: с какой целью снимался процесс задержания на видео, когда несколько сотрудников органа уголовного преследования, скрутив задерживаемым руки, выводили их на глазах у членов их семей, соседей и представителей общества? Или на каком основании сотрудник, производящий задержание, запрещал гражданину снимать на видео силовое действие в общественном месте?
Совет заявляет, что при задержании была применена несоразмерная грубая сила, целью которой было не обеспечение общественной безопасности, не безопасная транспортировка задержанных или нейтрализация их незаконного сопротивления, а унижение задерживаемых лиц. Совет выражает надежду, что, независимо от наличия соответствующего обращения, компетентный государственный орган проведет необходимое расследование факта плохого обращения и виновные будут привлечены к ответственности.
В заключение Совет считает, что реакция властей на действия Нарека Самсоняна и Вазгена Сагателяна была несоразмерной, а также они столкнулись с унижающим достоинство плохим обращением».