Միհրան Հակոբյանի վրա դիմակավորված հարձակվելու և ծեծի ենթարկելու դեպքի առթիվ նախաձեռնվել է քրեական վարույթ
10:53 09/12/2025
ԱԺ նախկին պատգամավոր Միհրան Հակոբյանին ծեծի ենթարկելու դեպքի առթիվ նախաձեռնվել է քրեական վարույթ։
«Դեպքի առթիվ նախաձեռնվել է քրեական վարույթ՝ Քրեական օրենսգրքի 167-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 7-րդ և 12-րդ կետերով (առողջությանը միջին ծանրության վնաս պատճառելը՝ մի խումբ անձանց կողմից, խուլիգանական դրդումներով)»,-հայտնել են ՔԿ-ից։
Նշանակվել է դատաբժշկական փորձաքննություն։ Կատարվում է նախաքննություն։
Քրեական օրենսգրքի 167 հոդվածի 2-րդ մասի 7-րդ և 12-րդ կետերը սահմանում են. մեկ ուրիշին մարմնական վնասվածք կամ առողջությանը որևէ այլ վնաս պատճառելը մի խումբ անձանց կողմից  խուլիգանական դրդումներով պատժվում է ազատազրկմամբ՝ երկուսից հինգ տարի ժամկետով:
Հիշեցնենք, որ Միհրան Հակոբյանը երեկ «Դալմա Մոլ»-ի հարևանությամբ ենթարկվել է հարձակման դիմակավորված անձանց կողմից։ Հակոբյանն ունի քթի կոտրվածք, մի քանի վնասվածքներ։ Կա կարծիք, որ նա հարձակման է ենթարկվել իր քաղաքական, հասարակական, հրապարակախոսական գործունեության համար։

Уголовное производство инициировано по факту избиения Миграна Акопяна
Уголовное производство инициировано по факту избиения общественно-политического деятеля, бывшего депутата парламента РА Миграна Акопяна.
«В связи с инцидентом инициировано уголовное производство по пунктам 7 и 12 части 2 статьи 167 УК РА (причинение вреда здоровью средней тяжести группой лиц из хулиганских побуждений)», – сообщили в СК РА.
Назначена судебно-медицинская экспертиза, проводится предварительное расследование, отметили в СК.
Напомним, 8 декабря на парковке ТЦ Dalma Garden Mall в Ереване неизвестными в масках было совершено нападение на экс-депутата парламента, общественного деятеля Миграна Акопяна. Он получил перелом носа, ряд повреждений. Есть подозрение, что Акопян подвергся нападению за свою политическую, общественную, публицистическую деятельность.