Հացադուլը դադարեցնելու կոչերի փոխարեն այս պահին այլ բան է պետք անել՝ միանալ Նարեկի պայքարին. Հրանտ Մելիք-Շահնազարյան
11:50 10/01/2026
«Հացադուլ հայտարարելու՝ Նարեկ Սամսոնյանի որոշումը լիովին հասկանալի է։ Անելու ուրիշ ի՞նչ էր մնում Նարեկին՝ ո՛չ արդարադատություն կա, ո՛չ պայքար։ Ի՞նքն էլ նստեր սպասեր ընտրությունների։ Չունի նա այդ հնարավորությունը։ Ոչ էլ սպասող տեսակ է։ Պայքարող է։ Ու այս փուլում այսպես է պայքարում»,-անդրադառնալով երեկ դատաանի դահլիճում Նարեկ Սամսոնյանի հնչեցրած հայտարարությանը՝ գրում է քաղաքագետ, «Ոսկանապատ» վերլուծական կենտրոնի ղեկավար Հրանտ Մելիք-Շահնազարյանը։
«Հետևաբար՝ հացադուլը դադարեցնելու կոչերի փոխարեն այս պահին այլ բան է պետք անել՝ միանալ նրա պայքարին։ Դա կլինի ամենալավ ազդակը, որպեսզի Նարեկը դադարեցնի հացադուլը։
…Ժամանակ չկա։ Հացադուլը ոչ ոքի երկար մտածելու հնարավորություն չի թողնում։ Պետք է արդեն այսօր գործել։ Ահա այս կարևոր ուղերձը Նարեկը երեկ հղեց հանրությանն ու հատկապես ընդդիմությանը։ Նրա հացադուլն արագ գործելու կոչ է։ Արագ գործել, ոչ միայն իր, այլև ամբողջ երկրի ազատությունը նվաճելու համար։ Որովհետև ժամանակ իսկապես չկա։ Այսպես թե շարունակվեց, աչքներս չենք հասցնելու թարթել ու տեսնելու ենք, որ Նիկոլը կրկին զավթել է իշխանությունը»։

Грант Мелик-Шахназарян: Вместо призывов к Нареку Самсоняну прекратить голодовку сейчас нужно другое – присоединяться к его борьбе
13:50 10/01/2026
Решение арестованного председателя общественной организации «Гражданское сознание», основателя интернет-ресурса AntiFake.am, соавтора и ведущего подкаста «Imnemnimi» Нарека Самсоняна объявить бессрочную голодовку – совершенно понятно, написал политолог, руководитель аналитического центра «Восканапат» Грант Мелик-Шахназарян в своем Telegram-канале.
«Что еще оставалось делать Нареку? Нет ни справедливости, ни борьбы. Ему тоже нужно было просто сидеть и ждать выборов? У него нет такой возможности. Он – не из тех, кто просто ждет. Он борется. И на данном этапе он борется именно таким образом», – отметил политолог.
«Поэтому вместо призывов к Нареку прекратить голодовку сейчас нужно делать другое – присоединяться к его борьбе. Это будет лучшим месседжем для Нарека, чтобы он прекратил голодовку», – указал Грант Мелик-Шахназарян, добавив:
«…Времени нет. Голодовка не оставляет никому возможности долго раздумывать. Действовать нужно уже сегодня. Именно это важное послание Нарек вчера направил обществу и особенно оппозиции. Его голодовка – это призыв к быстрым действиям. Действовать быстро, чтобы завоевать свободу не только для него, но и для всей страны. Поскольку времени действительно нет. Если все так и продолжится, не успеем и глазом моргнуть, как увидим, что Никол снова захватил власть».