Նարեկ Սամսոնյանի և Վազգեն Սաղաթելյանի գործով ՔԻՀԿ-ը դիմել է ԵԱՀԿ մեդիայի ազատության ներկայացուցչին, ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ տնօրենին
ՔԻՀԿ-ը դիմել է ԵԱՀԿ մեդիայի ազատության ներկայացուցչին, ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ տնօրենին, արտահայտման և կարծիքի ազատության հարցերով ՄԱԿ-ի հատուկ զեկուղոցին, դեսպանատներին, ինչպես նաև արտահայտման ազատության ոլորտում գործունեություն ծավալող իրավապաշտպան կազմակերպություններին՝ տեղեկացնելով «Իմնեմնիմի» փոդքասթի համահեղինակներ Ն. Սամսոնյանի և Վ. Սաղաթելյանի կալանքը երեք ամսով երկարացնելու որոշման մասին։
«Հունվարի 9-ին դատարանը ևս 3 ամսով երկարաձգեց հայ փոդքասթերներ Նարեկ Սամսոնյանի և Վազգեն Սաղաթելյանի նախնական կալանքը։ Նարեկ Սամսոնյանը հացադուլ հայտարարեց։
Փոդքասթերների դեմ քրեական մեղադրանքը օրենքի կոպիտ խախտում է, քանի որ այն շրջանցում է վիրավորանքի ապաքրեականացումը։ Նրանց փոդքասթերներից մեկում Վ. Սաղաթելյանը բարձրաձայն կարդաց «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության վարչության անդամ և Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանի ֆեյսբուքյան գրառումը, որը նրանց անվանել էր «շան որդիներ»։
Ի պատասխան՝ Սաղաթելյանը նմանատիպ վիրավորանք էր հնչեցրել, որի համար փոդքասթերները հետագայում ձերբակալվել և մեղադրվում են «խուլիգանության» մեջ։ 2025 թվականի նոյեմբերի 14-ին փոդքասթերները ենթարկվել են երկու ամսվա նախնական կալանքի։ 2026 թվականի հունվարի 9-ին կալանքի ժամկետը երկարաձգվել է ևս 3 ամսով։ 2025 թվականի դեկտեմբերի 11-ին Եվրոպայի խորհրդի լրագրողների անվտանգության հարթակը հրապարակեց 1-ին մակարդակի ահազանգ Վազգեն Սաղաթելյանի և Նարեկ Սամսոնյանի կալանավորման, ինչպես նաև Antifake TV-ի գույքի առգրավման վերաբերյալ:
Սակայն, Հայաստանի իշխանությունները որևէ գործողություն չեն ձեռնարկել: Հետևաբար, Հայաստանը Եվրոպայի խորհրդի 3-րդ անդամ պետությունն է ներկայում կալանավորված լրագրողների և այլ լրատվամիջոցների գործիչների թվով։ Գործի մանրամասները և վերլուծությունը հասանելի են ACPR-ի այս էլեկտրոնային նամակին կից հայտարարություններում։ Մենք կոչ ենք անում անհապաղ վերանայել, Ձեր լիազորությունների շրջանակներում, փոդքասթերներ Վազգեն Սաղաթելյանի և Նարեկ Սամսոնյանի անօրինական քրեական հետապնդումը և կալանավորումը:
Մենք նաև կոչ ենք անում Ձեզ համապատասխան հաղորդագրություններ ուղարկել Հայաստանի իշխանություններին և նրանց ուշադրությունը հրավիրել այս հարցի վրա»։

По делу Нарека Самсоняна и Вазгена Сагателяна ACPR обратился к Представителю ОБСЕ по вопросам свободы СМИ, директору БДИПЧ/ОБСЕ
Армянский центр политических прав (ACPR) обратился к Представителю ОБСЕ по вопросам свободы СМИ, директору Бюро по демократическим институтам и правам человека ОБСЕ, Специальному докладчику ООН по вопросу о свободе мнений, посольствам, а также развивающим деятельность в сфере свободы выражения мнений правозащитным организациям, уведомив их о решении суда в Армении о продлении на 3 месяца ареста соавторам и ведущим подкаста «Imnemnimi» Нареку Самсоняну и Вазгену Сагателяну.
В письме в частности говорится:
«9 января суд продлил на 3 месяца арест соавторам и ведущим подкаста «Imnemnimi» Нареку Самсоняну и Вазгену Сагателяну. Самсонян в ответ на решение суда объявил голодовку.
Уголовное преследование подкастеров является вопиющим нарушением закона, поскольку обходит декриминализацию оскорблений. В одном из эпизодов их подкаста В. Сагателян зачитал вслух запись в соцсети Facebook члена правления партии власти „Гражданский договор” и спикера Национального Собрания Алена Симоняна, который назвал их „сукиными сыновьями”.
В ответ Сагателян использовал аналогичное оскорбление, за что подкастеры впоследствии были арестованы и обвинены в „хулиганстве”. 14 ноября 2025 года подкастеры были помещены под арест на два месяца, а 9 января 2026 года срок ареста был продлен еще на три месяца.
Платформа Совета Европы по содействию защите журналистики и безопасности журналистов (Platform to promote the protection of journalism and safety of journalists) 11 декабря 2025 года опубликовала сигнал тревоги уровня 1 в связи с арестом Вазгена Сагателяна и Нарека Самсоняна, а также изъятием имущества Antifake TV.
Однако власти Армении не предприняли каких-либо действий. В результате Армения занимает третье место среди государств-членов Совета Европы по числу журналистов и других представителей СМИ, находящихся в заключении.
Детали и анализ дела представлены в заявлениях ACPR, приложенных к письму.
Мы настоятельно призываем в рамках ваших мандатов рассмотреть незаконное уголовное преследование и арест Вазгена Сагателяна и Нарека Самсоняна. Мы также рекомендуем направить соответствующие обращения к властям Армении и обратить их внимание на данное дело».