Քանի դեռ գերության դաժան ճիրաններում եք, ես հանգիստ չեմ ունենալու` երդվում եմ. Գևորգ Սուջյան
«Ես ձեզ չեմ լքել տղաներ, հոգիս թողել եմ ձեզ հետ։ Քանի դեռ գերության դաժան ճիրաններում եք ես հանգիստ չեմ ունենալու` երդվում եմ»,-ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է գերությունից երեկ վերադարձած Գևորգ Սուջյանը։
Նա շնորհակալություն է հայտնել  բոլորին ջերմ մաղթանքների համար. «Շուտով կլինի անկեղծ զրույց մեր բաժանումից մինչ հանդիպում իրադարձությունների մասին։ Սիրում եմ բոլորիդ»։
Ավելի վաղ նա գրել էր.
«Այսօր ես ոտք դրեցի իմ երկրի սուրբ հողին ու այս օրը իմ համար անգին է։Ու ես վայելում եմ այս օրը, փայփայելու ու մեծարելու եմ այս օրվա ամեն ակնթարթը։Այսօր միտքս լցնելու եմ անծայրածիր երազանքներով, որպեսզի էլ տեղ չմնա վախին, կասկածին։
«Չեմ կարող» այլևս չի լինելու, միշտ ձգտելու եմ ավելիին, քանզի լավագույն աճի համար նախ պիտի ընդարձակեմ մտքիս սահմանները։ Այս օրվանից վերհիշելու եմ, որ մինչև առավելությունս չդառնա կյանքիս մոլուցքը, շնորհներս երբեք էլ չեն վերածվելու փառքի։ Եվ մինչև այլոց ծառայելու ծարավը չգերազանցի հոգուս անվստահությունները, զրկվելու եմ օգտակարության թանկարժեք ժամերից։
Այս օր ես վերաբեռնելու եմ նվիրումս, որպեսզի խուսափեմ կեղծ ազնվականությունից,լինեմ անկեղծ, համեստ ու շիտակ և իբրև հասարակ մահկանացու դրել եմ ոտքերս երկրիս սուրբ հողին։ Միգուցե գտնվեն չարախոսներ ու չկամներ, որոնք քարեր կնետեն երեսիս, ես նրանց չարությանը կպատասխանեմ բարությամբ, սիրով, անգամ, եթե արժանի չլինեն դրան։
Կլինեն նաև քննադատներ, որոնք կփորձեն վատաբանել ու քարկոծել, ես նրանց նետած քարերից կկառուցեմ գեղեցկադեմ կոթողներ։ Եվ ի պատասխան նրանց ես կժպտամ ճչացող իմաստությամբ,որ խրված է սրտիս խորքում և եթե նույնիսկ կոչեն ինձ խենթ,ես նորից կժպտամ նրանց նույն իմաստուն ժպիտով, քանզի, մարդի'կ,իմացե'ք,խենթերն են պտտում մոլորակն առաջ։ Ես չեմ վախենում տարբերվելուց։ Ես վստահ սլանալու եմ առաջ։ Այս օրը իմ օրն է»։
Հիշեցնենք, որ «Նոր Հայաստան Հայրենիք-Սփյուռք» բարեգործական ՀԿ-ի հիմնադիր նախագահ Գևորգ Սուջյանն ու նրա ընկերը՝ Դավիթ Դավթյանը  գերեվարվել են 2020 թ․ նոյեմբերի 11-ին Բերձոր-Շուշի ճանապարհին։ Նրանք որոշել էին օգնություն հասցել Ստեփանակերտ։ 2021թ․ Սուջյանն ու Դավթյանը 15 տարվա ազատազրկման են դատապարտվել լրտեսության շինծու մեղադրանքով։
Հիշեցնենք, որ Գևորգ Սուջյանը, Դավիթ Դավթյանը, Վիգեն Էուլջեքջյանը և Վագիֆ Խաչատրյանը երեկ Հակարի կամրջով Ադրբեջանի Հանրապետության համապատասխան մարմինների ներկայացուցիչների կողմից հանձնվել են Հայաստանի Հանրապետության համապատասխան մարմինների ներկայացուցիչներին։  Գևորգ Սուջյանը, Դավիթ Դավթյանը, Վիգեն Էուլջեքջյանը նախնական զննությամբ առողջական խնդիրներ չունեն։ Վագիֆ Խաչատրյանի առողջական վիճակը նախնական գնահատվում է բավարար։ Նա այսժմ գտնվում է հիվանդանոցում։

Геворг Суджян: «Пока вы в жестоких тисках плена, мне не будет покоя – клянусь»
«Я вас не оставлял, парни, оставил душу с вами. Пока вы в жестоких тисках плена, мне не будет покоя – клянусь», – написал вернувшийся накануне, 14 января, из азербайджанского плена Геворг Суджян.
Он поблагодарил всех за теплые пожелания, указав: «Вскоре будет искренняя беседа – о событиях, имевших место с момента нашей разлуки до встречи. Люблю вас всех».
Ранее Геворг Суджян написал:
«Сегодня я ступил на священную землю своей страны, и этот день для меня бесценен. Я наслаждаюсь им, буду беречь и превозносить каждое мгновение этого дня. Сегодня я наполню свои мысли бескрайними мечтами, чтобы в них больше не осталось места страху и сомнениям.
Слова ”не могу” больше не существует. Я всегда буду стремиться к большему, ибо для наилучшего роста я, прежде всего, должен расширить границы мысли. С сегодняшнего дня я буду помнить: пока стремление к совершенству не станет страстью всей моей жизни, мои таланты никогда не превратятся в славу. И пока жажда служения другим не возобладает над неуверенностью в моей душе, я буду лишен драгоценных часов принесения пользы.
Сегодня я перезапущу свою преданность, чтобы избежать ложного благородства, быть искренним, скромным и прямым. Я ступил на священную землю своей страны как простой смертный. Возможно, найдутся злопыхатели и недоброжелатели, которые бросят камни мне в лицо – на их злобу я отвечу добротой и любовью, даже если они не будут этого заслуживать.
Найдутся и критики, которые попытаются дискредитировать или забросать меня камнями, но из этих камней я воздвигну прекрасные памятники. В ответ я буду улыбаться той кричащей мудростью, что запечатлена в глубине моего сердца. И даже если меня назовут безумцем, я снова улыбнусь им той же мудрой улыбкой, ибо, люди, знайте: именно безумцы вращают эту планету. Я не боюсь отличаться. Я буду уверенно мчаться вперед. Этот день – мой день».
Напомним, основатель благотворительной общественной организации «Новая Армения Родина-Диаспора» Геворг Суджян и его друг – Давид Давтян – были взяты в плен Азербайджаном 11 ноября 2020 года на дороге Бердзор-Шуши, после подписания трехстороннего заявления, положившего конец 44-дневной войне. Они тогда решили доставить помощь в Степанакерт. В 2021 году Суджяна и Давтяна приговорили в Азербайджане к 15 годам лишения свободы по сфабрикованному обвинению.
Азербайджан 14 января передал Армении четверых пленных армян. «Пленные Геворг Суджян, Давид Давтян, Виген Эулджекчян и Вагиф Хачатрян переданы армянской стороне», – сообщил Никол Пашинян. Состояние здоровья Вагифа Хачатряна предварительно оценивается как удовлетворительное. Он сейчас находится в больнице.
Ранее правозащитница Сирануш Саакян сообщила, что Баку подтверждает факт пленения 23 армян, включая 8 представителей военно-политического руководства Арцаха.  «Сегодня говорится о том, что в Баку удерживаются 23 армянских пленных. Озвучивание именно такой цифры обусловлено тем, что азербайджанская сторона подтверждает факт нахождения в условиях лишения свободы в Азербайджане именно 23 человек», – заявила 1 октября глава Центра международного и сравнительного права, правозащитница Сирануш Саакян.