Նարեկ Սամսոնյանը դեկտեմբերին պետք է վիրահատվեր, բանտային պայմաններում առողջական խնդիրները մեծացան. Ռուբեն Մելիքյան
17:20 16/01/2026
«Հացադուլի մեջ գտնվող Նարեկ Սամսոնյանն ունի առողջական շատ լուրջ խնդիր»,- ֆեյսբուքյան ուղիղ եթերում հայտարարեց Նարեկ Սամոնյանի պաշտպան Ռուբեն Մելիքյանը։
Նա նշեց, որ քիչ առաջ «Արմավիր» ՔԿՀ-ում հանդիպել է  Նարեկ Սամսոնյանի հետ, զրուցել է նաև «Քրեակատարողական  բժշկություն» ՊՈԱԿ-ի համապատասխան մասնագետների հետ։
«Սասմոնյանի վիճակն իսկապես լուրջ է։ Նա արդեն 8-րդ օրն է հացադուլի  մեջ է»,- ասաց նա՝ նշելով, որ չի խոսել այն մասին, ինչի մասին հիմա պատրաստվում է  խոսել տարբեր պատճառներով, այդ թվում հենց Նարեկն է  դեմ եղել։
Ռ.Մելիքյանը նշեց, որ Նարեկ Սամսոնյանն ընտրել է քաղաքական պայքարի այդ ձևը, որը ենթադրում է թե վճռականություն, թե անձնազոհություն՝ ինքն իրեն տանջելու, վտանգի տակ դնելու ձևաչափը։
«Ահավոր անցանկալի բան է հացադուլը՝ նաև հաշվի առելով իր առողջական խնցիրը։ Կներեք, չեմ բացահայտի բովանդակությունը, բայց լուրջ առողջական խնդիր ունի։ Հատկապես այդ հիվանդության պայմաններում հացադուլը շատ ավելի արագ է ազդում մարդու վրա, շատ ավելի արագ է մարդուն հյուծում։ Բժիշկների հետ եմ խոսել։
Այն հիվանդությունը, որի մասին խոսում ենք, իմ պատկերացմամբ, դեռ նախորդ կալանավորման ժամանակ է գլուխ բարձրացրել կամ ի հայտ եկել։ Հետո բուժում, դեկտեմբերին պլանային վիրահատություն էր նախատեսված, բայց նոյեմբերի 13-ին Նարեկին ձերբակալեցին, կալանավորեցին, բանտային պայմաններում խնդիրները մեծացան»։

Рубен Меликян: У Нарека Самсоняна была плановая операция в декабре, в условиях заключения его состояние ухудшилось
17:37 16/01/2026
«У проводящего голодовку Нарека Самсоняна – очень серьезная проблема со здоровьем», – заявил в прямом эфире на своей странице в Facebook адвокат арестованного председателя общественной организации «Гражданское сознание», основателя интернет-ресурса AntiFake.am, соавтора и ведущего подкаста «Imnemnimi» Нарека Самсоняна – Рубен Меликян.
Он сообщил, что незадолго до этого встретился с Нареком Самсоняном в УИУ «Армавир», а также побеседовал с профильными специалистами ГНКО «Центр уголовно-исполнительной медицины».
«Состояние Самсоняна – действительно серьезное. Он уже восьмой день проводит голодовку», – отметил Меликян, добавив, что ранее не говорил о том, о чем намерен заявить сейчас, по ряду причин, в том числе потому, что сам Нарек был против этого.
Напомним, 9 января суд продлил на три месяца срок ареста соавторов подкаста «Имнемними» – Нарека Самсоняна и Вазгена Сагателяна. После оглашения судебного решения Нарек Самсонян объявил бессрочную голодовку, потребовав прекратить позорный судебный процесс.
Р. Меликян отметил, что Нарек Самсонян выбрал именно такую форму политической борьбы, которая предполагает как решимость, так и самопожертвование.
«Голодовка – это крайне нежелательное явление, особенно с учетом имеющейся у него проблемы со здоровьем. Прошу прощения, но я не буду раскрывать подробности, однако речь идет о серьезной проблеме со здоровьем. В условиях этой болезни голодовка воздействует на организм значительно быстрее, приводит к истощению в более короткие сроки. Я общался с врачами.
По моему убеждению, заболевание, о котором идет речь, проявилось или дало о себе знать еще во время предыдущего ареста Самсоняна. Затем последовало лечение, на декабрь была запланирована плановая операция, однако 13 ноября Нарек был задержан и арестован, а в условиях лишения свободы проблема обострилась», – заявил адвокат.