Երևանում Իրանի դեսպանատան դիմաց բողոքի ակցիայի 7 մասնակից է ձերբակալվել
Երևանում գտնվող Իրանի դեսպանատան դիմաց բողոքի ակցիա է իրականացվել։ Հայաստանում ապրող իրանցիներն իրենց աջակցությունն են հայտնել Իրանի տարբեր քաղաքներում ցույցեր իրականացնող իրենց հայրենակիցներին։ Նրանք նախատեսել էին դեսպանատնից դեպի Կապույտ մզկիթ երթ իրականացնել, սակայն, այն արտոնված չի եղել։
ՆԳՆ խոսնակ Նարեկ Սարգսյանը Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց՝ Իրանի Իսլամական Հանրապետության դեսպանատան դիմաց ընթացող հավաքի անվտանգությունը ՆԳՆ ոստիկանության կողմից պատշաճ ապահովվում է։
«Երթն արտոնված չէ, այդ իսկ պատճառով արգելվել է երթի իրականացումը, ինչպես նաև հավաքի ընթացքում 7 անձ «Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ» օրենսգրքի 182-րդ հոդվածով (Ոստիկանության ծառայողի օրինական պահանջը չկատարելը) նախատեսված արարք կատարելու համար ենթարկվել են վարչական ձերբակալման։ ՆԳՆ ոստիկանությունը շարունակելու է իրականացնել օրենքով իրեն վերապահված լիազորությունները՝ ապահովելով հասարակական կարգը»,-ասաց Սարգսյանը։
Հիշեցնենք,  երեկ Հայաստանում Իրանի դեսպանատունը լուսաբանող զեկույց էր տրամադրել հայաստանյան ԶԼՄ-ներին, որտեղ նշված է, որ Իրանի իշխանություններն ընդունում են տնտեսական խնդիրների պատճառով փողոց դուրս եկած իրանցիների բողոքը, սակայն դատապարտում են արտաքին միջամտությունն այդ գործընթացներին։

В Ереване перед зданием посольства Ирана прошла акция протеста. Иранцы, проживающие в Армении, выразили поддержку своим соотечественникам, проводящим демонстрации в разных городах Ирана. Они планировали провести шествие от посольства до Голубой мечети в Ереване, однако оно не было санкционировано.
Пресс-секретарь министерства внутренних дел Армении Нарек Саргсян сообщил Panorama.am, что безопасность проведения собрания перед посольством Исламской Республики Иран обеспечивается полицией МВД должным образом.
«Шествие было несанкционированным, поэтому оно было запрещено. Кроме того, во время собрания 7 человек были подвергнуты административному задержанию за совершение деяния, предусмотренного статьей 182 Кодекса РА об административных правонарушениях (Невыполнение законного требования служащего войск полиции или служащего полиции). Полиция МВД продолжит выполнять свои законные полномочия, обеспечивая общественный порядок», – сказал Саркисян.
Напомним, что ранее иранское посольство в Армении предоставило армянским СМИ пресс-релиз, в котором отмечалось, что власти Ирана принимают протест иранцев, вызванный экономическими трудностями, но осуждают внешнее вмешательство в эти процессы.