Գագիկ Սարգսյանը վայր է դնում Հայաստանի դահուկային սպորտի ֆեդերացիայի նախագահի լիազորությունները
«Որոշում եմ կայացրել՝ վայր դնելու լիազորություններս որպես Հայաստանի դահուկային սպորտի ֆեդերացիայի նախագահ»,-այս մասին հայտնել է Գագիկ Սարգսյանը։
Նա նշել է, որ որոշումը բարդ է, շատ երկար է մտածել, ջանացել, որ չհանգի այդ եզրակացությանը։
«Ինչն ունի սկիզբ, ունի նաև ավարտ։ Պատճառները մի քանիսն են, այն աշխատանքային մթնալորտը, կամքն է, որ պետք է լինի սպորտաձևի զարգացման համար։ Միայն ֆեդերացիայով կամ միայն ֆեդերացիայի նախագահ լինելով, այդ սպորտաձը զարգացնել հնարավոր չէ»,-ասաց նա՝ նշելով, որ տարիներ շարունակ դիմել է ԿԳՄՍ նախարարությանը, ներկայացրել առկա խնդիրները, սակայն դրանք լուծում չեն ստացել։
Նա ընդգծում է, որ հունվարի 20-ի դրությամբ դեռ չեն ստացել  պետական ֆինանսավորումը։
«Տարիներ շարունակ նույն վիճակն է, տարիներ շարունակ Հայաստանի առաջնություններն անցկացվել են պարտքով, և նույնը շարունակվում է հիմա։ Բնականաբար, հասկանում ես նաև, որ չի կարող տարիներ շարունակ այս գործընթացը շարունակվել»,-ասաց նա՝ նշելով, որ մեկ անգամ պատանիների առաջնությունը հետաձգվել է, մեծահասկաների առաջնության ճակատագիրն անհայտ  է․
Գ. Սարգսյանի խոսքով, իրենք միջազգային գործընկերների հարցումներին պատասխան ուղարկել չեն կարողանում, քանի որ չգիտեն՝ մարզական միջոցառումների անցկացման համար երբ կտրամադրվի պետական ֆինանսավորումը։
Հիշեցնենք, որ Հայաստանի ԿԳՄՍ նախարարությունը իտալական Tour de Ski մրցաշարում հայ դահուկորդ Միքայել Միքայելյանի՝ մարզահագուստի վրա «Ադրբեջան» բառը կպչուն ժապավենով փակելուց ու տուգանվելուց հետո պարզաբանում ստանալու համար դիմել է Հայաստանի դահուկային սպորտի  ֆեդերացիայի նախագահ Գագիկ Սարգսյանին։
Գագիկ Սարգսյանը հրապարակել է և ԿԳՄՍ նախարարության հարցումը, և իր պատասխանը՝ նշելով, որ «հայի արժանապատվությունը չունի պարզաբանման կարիք»։

Гагик Саркисян решил сложить полномочия президента Федерации лыжного спорта Армении
«Принял решение сложить полномочия президента Федерации лыжного спорта Армении», – сообщил Гагик Саркисян.
Он отметил, что это решение далось ему непросто: он долго размышлял над ним и прилагал усилия, чтобы не прийти к такому исходу.
«Все, что имеет начало, имеет и конец. Причин несколько – это рабочая атмосфера и та воля, которая должна быть для развития вида спорта. Невозможно развивать этот вид спорта, полагаясь только на федерацию или только на главу федерации», – сказал он.
Гагик Саркисян также подчеркнул, что на протяжении многих лет обращался в министерство образования, науки, культуры и спорта, представлял существующие проблемы, однако они так и не получили решения.
Он рассказал, что по состоянию на 20 января государственное финансирование еще не получено.
«Ситуация остается неизменной годами: национальные чемпионаты Армении годами проводились в долг, и сейчас продолжается то же самое. Конечно, понимаешь, что такой процесс не может продолжаться годами», – сказал он, отметив, что один раз уже переносилось первенство среди юниоров, а судьба чемпионата среди взрослых пока неизвестна.
По словам Г. Саркисяна, они не могут дать ответы международным партнерам, так как не знают, когда будет выделено государственное финансирование для проведения спортивных мероприятий.
Напомним, министерство образования, науки, культуры и спорта (МОНКС) ранее запросило разъяснения у президента Федерации лыжного спорта Армении Гагика Саркисяна после того, как армянский лыжник Микаел Микаелян был оштрафован во время старта многодневной лыжной гонки Тур де Ски (Tour de Ski) в сезоне 2025/2026 в Италии за то, что он заклеил надпись «Азербайджан» на своем спортивном костюме.