Սա արդեն կնշանակի իսկապես մեծ տարածաշրջանային պատերազմ, իսկ Փաշինյանը զբաղված է թմբուկ զարկելով, երգելով ու պարելով. Քաղաքագետ
Քաղաքական գիտությունների դոկտոր, պատմաբան Արմեն Այվազյանն անդրադարձել է Իրանի շուրջ ծավալվող իրադարձություններին՝ նշելով, որ «սա արդեն կնշանակի իսկապես մեծ տարածաշրջանային պատերազմ, որը չի կարող Հայաստանին չվերաբերել կամ նրա կողքով անցնել, իսկ թե այս օրերին ու շաբաթներին ինչով է զբաղված Փաշինյանը Հայաստանում, բոլորիս աչքի առաջ է՝ թմբուկ զարկել, երգել, պարել, և անվտանգության ամբողջ համակարգը լծել հայ հոգևորականության հետապնդմանը»։
Արմեն Այվազյանը գրել է. «Ուշադիր հետևում եմ Իրանի շուրջ ծավալվող իրադարձություններին։
Ժամեր առաջ Իրանի Իսլամական Հանրապետության առաջնորդ այաթոլահ Խամենենին արեց խիստ կարևոր հայտարարություն, ըստ որի՝ Իրանն ողջ ուժով կպատասխանի իր դեմ ուղղված ցանկացած հարվածի, և, ըստ նրա, պատերազմն այդ դեպքում անպատճառ ընդգրկելու է ամբողջ տարածաշրջանը։ Այս նախազգուշացումը պարզաբանելով՝ իրանցի պաշտոնյաներն ու վերլուծաբաններն ընդգծում են, որ իրանական զինված ուժերը, ամերիկյան և իսրայելյան ռազմական ու ենթակառուցվածքային թիրախներից բացի, ձգտելու են կատարելապես կանգնեցնել տարածաշրջանից՝ Պարսից ծոցից և Ադրբեջանից, նավթի և գազի արտահանումը՝ հարվածելով համապատասխան ենթակառուցվածքներին։ Մասնավորապես պրոֆ. Մոհամեդ Մարանդին, ում արևմուտքում համարում են Իրանի ուժային կառույցների խոսափողը, իրանական պետության անունից ուղղակի սպառնաց իսպառ վերացնել, «սրբել-տանել» (sweep away) Իլհամ Ալիևի ռեժիմը, որը, նրա խոսքերով, համագործակցել է Իսրայելի հետ անցյալ տարվա 12-օրյա պատերազմում։
Սա արդեն կնշանակի իսկապես մեծ տարածաշրջանային պատերազմ, որը չի կարող Հայաստանին չվերաբերել կամ նրա կողքով անցնել։ Հետևանքները կարող են լինել ճակատագրական և՛ ամբողջ տարածաշրջանի, և՛ Հայաստանի, և՛ Ադրբեջանի համար։
Իսկ թե այս օրերին ու շաբաթներին ինչով է զբաղված Փաշինյանը Հայաստանում, բոլորիս աչքի առաջ է՝ թմբուկ զարկել, երգել, պարել, և անվտանգության ամբողջ համակարգը լծել հայ հոգևորականության հետապնդմանը… Զավե՛շտ։
Հ.գ. Թրամփը կարող է նաև նահանջել իր մտադրությունից և չհարձակվել Իրանի վրա, ինչը կլինի ավելի ողջամիտ վարքագիծ, սակայն այդ հույսով պետություն ղեկավարել և ազգային անվտանգություն ապահովել երբեք չի կարելի։

Армен Айвазян: Это уже будет означать по-настоящему большую региональную войну, а чем занят Пашинян в эти дни?
Доктор политических наук, историк Армен Айвазян обратился к событиям, разворачивающимся вокруг Ирана, отметив, что «это уже будет означать действительно крупную региональную войну, которая не может не затронуть Армению или пройти мимо нее». «А вот чем в эти дни и недели занят Пашинян в Армении – у всех перед глазами: сыграл на барабанах, пел, танцевал, задействовав всю систему безопасности для преследования армянского духовенства», – отметил он.
Армен Айвазян написал:
«Внимательно слежу за событиями, разворачивающимися вокруг Ирана.
Несколько часов назад аятолла Али Хаменеи, верховный лидер Ирана, сделал крайне важное заявление, согласно которому ИРИ ответит всей своей мощью на любой удар, направленный против нее, и, по его словам, в таком случае война неизбежно охватит весь регион.
Разъясняя это предупреждение, иранские должностные лица и аналитики подчеркивают, что иранские вооруженные силы, помимо американских и израильских военных и инфраструктурных целей, будут стремиться полностью остановить экспорт нефти и газа из региона – из Персидского залива и Азербайджана, нанося удары по соответствующей инфраструктуре.
В частности, профессор Мохаммад Маранди, которого на Западе считают рупором силовых структур Ирана, от имени иранского государства прямо пригрозил полностью уничтожить, “стереть с лица земли” (sweep away) режим Ильхама Алиева, который, по его словам, сотрудничал с Израилем в ходе прошлогодней 12-дневной войны.
Это уже будет означать по-настоящему большую региональную войну, которая не может не затронуть Армению или пройти мимо нее. Последствия могут быть судьбоносными как для всего региона, так и для Армении и Азербайджана.
А вот чем в эти дни и недели занят Пашинян в Армении – у всех перед глазами: играл на барабанах, пел, танцевал, задействовав всю систему безопасности для преследования армянского духовенства… Абсурд.
P.S. Трамп может также отступить от своего намерения и не атаковать Иран, что было бы более разумным поведением, однако никогда нельзя руководить государством и обеспечивать национальную безопасность, уповая на эту надежду».