«Կոմիտաս պարկի» շենքերում գազամատակարարում չկա, կոյուղատարը ցրտից պայթել է ու լցվել նոր վերանորոգած բնակարան. Բնակիչները դուրս են եկել բողոքի
12:39 07/02/2026
Երևանի Գրիբոյեդովի փողոցում տեղակայված «Կոմիտաս պարկի» բազմաթիվ բնակիչներ այսօր շենքի բակում դուրս են եկել բողոքի՝ բարձրաձայնելու առկա խնդիրները, պահանջելու լուծումներ պատասխանատու մարմիններից։ Լրագրողների հետ զրույցում պարկի 7-րդ մասնաշենքի բնակիչներից մեկը մանրամասնեց, որ իր բնակարանը պետք է հանձնվեր 2023-ի դեկտեմբերին, սակայն այն տրամադրել են 2 տարի ուշացումով։ Համակերպվել են ուշացմանը, հիմա այլ խնդիր կա, շենքն ապահովված չէ գազամատակարարմամբ։
«Մեզ ասեցին, որ անցած տարվա դեկտեմբերին պետք է լինի գազամատակարարում, հետո ասեցին՝ հունվարին։ Հիմա ունենք իրավիճակ, երբ ոչ մի գործ չի արվել, մենք գազ չունենք»,-ասաց բնակիչը, որը խնդրի պատճառով չի կարողանում տեղափոխվել իր նոր բնակարան։
Նրանց ներկայացմամբ, ոչ կառուցապատողը, ոչ «Գազպրոմ»-ը բնակիչներին հստակ պատասխաններ չեն տալիս։
Հունվարի 1-ից նորակառույց շենքի բնակարան տեղափոխված Ասյա Գյուրջյանը պատմեց, որ համալիրն ունի ավարտական ակտ, սակայն շահագործման ակտ դեռ չկա։ Դրա հետևանքով բնակարաններ ձեռք բերած քաղաքացիներն առայժմ չունեն նաև սեփականության վկայականներ, ինչը նույնպես խնդիրներ է առաջացնում։
«Բայց այս պահին ամենակարևոր խնդիրը գազամատակարարման բացակայությունն է։ Եղել է դեպք, կան նկարներ, երբ կոյուղատարը սառել, պայթել է՝ լցվելով նոր վերանորոգված բնակարաններից մեկը, պատճառելով մեծ վնաս։ Դրա համար մենք ստիպված հունվարից եկել, այստեղ ենք բնակվում, ջեռուցում ենք, որ նման խնդրի առաջ չկանգնենք»,-ասաց Ա. Գյուրջյանը։
Նա ասաց, որ նորակառույց թաղամասի շենքերում բնակարաններ քաղաքացիները ձեռք են բերել նաև պետական ծրագրի շրջանակում, ինչը նշանակում է, որ կողմ է հանդիսանում նաև պետությունը։
«Մենք սա հաշվի առնելով գրություններ ենք ուղարկել վարչապետի աշխատակազմ, քաղաքաշինության կոմիտե, այլ պետական մարմիններին, նրանք էլ դժվարանում են պատասխաններ տալ, քանի որ կառուցապատող ընկերությանը՝ «Ord.development»-ին ուղղված նամակաները մնում են անպատասխան։ Մենք ենք փորձել կառուցապատողի հետ հանդիպել դեռ անցած տարվա նոյեմբերին, խոստացել են 4-5 օրվա ընթացքում մեզ պարզաբանումներ տալ, բայց մինչ օրս մեր բոլոր գրություններն անպատասխան են»,-ասաց բնակիչը։
Նրա խոսքով, կառուցապատողին առաջարկել են եռակողմ, քառակողմ հանդիպումներ ունենալ, սակայն կառուցապատող ընկերությունը հրաժարվել է։ Բնակիչներին տեղեկություններ են հասել, որ գազամատակարարման համար անցկացված խողովակաշարը չի համապատասխանում «Գազպրոմ»-ի տեխնիկական պայմաններին, սակայն կառուցապատողն ասում է՝ ամեն ինչ արել է օրենքի համապատասխան։
«Եթե լինի եռակողմ, քառակողմ հանդիպում, մենք կլսենք բոլոր կողմերի պարզաբանումներն ու հակադարձումները»,-ասաց Ասյա Գյուրջյանը։
Մեկ այլ բնակիչ ասաց՝ մի հարցում կառուցապատողը կառուցողական է եղել, փոխհատուցել է փաստացի բնակվողների հոսանքի ծախսի գումարը, սակայն սա էլ հղի է վտանգներով։
«Բնակիչներն այնքան շատ են ծախսում էլեկտրաէներգիան, որ ապահովիչները քցում են, լարերը տաքանում են։ Մեկ էլ ձմռան ցրտին լույսերն անջատվում են, ու ժամերով լույս չի լինում։ Այո, փոխհատուցում եղել է, բայց դա բավարար չէ»,-ասաց բնակիչը։
Նա նշեց՝ Քաղաքաշինության կոմիտեից, ի պատասխան իրենց դիմումների, ասում են, որ իրենք լիազորություն չունեն, կարող են ծրագիրը համարել ձախողված։
«Գյուղերում գազ կա, Երևանի կենտրոնում գազ չկա։ Այսօր մարդիկ ուզում են գան ապրեն, չեն կարողանում գալ։ Մարդիկ վարձով են ապրում, գումար են ծախսում»,-ասաց նա։
Մեկ այլ բնակիչ կարծիք հայտնեց, որ փակուղում հայտնված բնակիչների խնդրի լուծման համար անհրաժեշտ է պետության միջամտությունը։
«Մարդիկ ստիպված են եկել այստեղ բնակվելու, կոշմարների միջով են անցել, անմարդկային պայմաններում են ապրել այս ընթացքում»,-ասաց շենքում բնակարան ձեռք բերած մի տղամարդ։

В новостройках «Комитас парка» нет газа, из-за морозов лопнула канализация и затопила отремонтированную квартиру: жильцы вышли на акцию протеста
14:49 07/02/2026
Многочисленные жильцы жилого комплекса «Комитас Парк», расположенного в ереванском административном районе Арабкир, сегодня вышли на акцию протеста во дворе новостройки на улице Грибоедова, чтобы озвучить накопившиеся проблемы и потребовать решений от ответственных структур.
В беседе с журналистами один из жильцов 7-го корпуса ЖК сообщил, что купленную им квартиру должны были сдать ему в эксплуатацию декабре 2023 года, однако фактически он получил ее с двухлетней задержкой. По его словам, с задержкой жильцы смирились, однако сейчас возникла другая серьезная проблема – здание не обеспечено газоснабжением.
«Нам говорили, что газ будет в декабре 2025 года, потом – в январе 2026 года. Сейчас у нас ситуация, когда каких-либо работ не проведено, газа у нас нет», – отметил житель, добавив, что из-за этого не может переехать в новую квартиру.
По словам жильцов, ни застройщик, ни ЗАО «Газпром Армения» не дают им четких ответов.
Жительница комплекса Ася Гюрджян, переехавшая в новостройку с 1 января, рассказала, что у здания есть акт завершения строительства, однако отсутствует акт ввода в эксплуатацию. В результате владельцы квартир пока не получили свидетельства о праве собственности, что также создает дополнительные трудности.
«Но на данный момент самая важная проблема – отсутствие газа. Были случаи, есть фотографии, когда канализационная труба из-за мороза лопнула, затопив одну из недавно отремонтированных квартир и причинив серьезный ущерб. Поэтому с января мы вынуждены жить здесь и отапливать помещения, чтобы избежать подобных ситуаций», – сказала Гюрджян.
Она подчеркнула, что квартиры в ЖК приобретались в том числе в рамках государственной программы, а значит, одной из сторон является и государство.
«Учитывая это, мы направили обращения в аппарат премьер-министра, в Комитет по градостроительству и другие государственные структуры. Однако и они затрудняются дать ответы, поскольку письма, адресованные застройщику – компании “Ord.development”, остаются без ответа. Мы еще в ноябре прошлого года пытались встретиться с представителями застройщика. Нам пообещали в течение 4-5 дней предоставить разъяснения, но до сих пор все наши обращения остаются без ответа», – отметила Гюрджян.
По ее словам, жильцы предлагали провести трех- или четырехстороннюю встречу с участием всех заинтересованных сторон, однако застройщик отказался. До жильцов дошла информация о том, что проложенный газопровод не соответствует техническим требованиям ЗАО «Газпром Армения», в то время как застройщик утверждает, что все выполнено в соответствии с законом.
«Если состоится трех- или четырехсторонняя встреча, мы готовы выслушать разъяснения и аргументы всех сторон», – сказала Ася Гюрджян.
Другой житель отметил, что в одном вопросе застройщик проявил конструктивность – компенсировал расходы на электроэнергию для фактически проживающих жильцов. Однако и это, по его словам, чревато проблемами.
«Жильцы потребляют настолько много электроэнергии, что провода перегреваются. В морозы света может не быть часами. Да, компенсация была, но этого недостаточно», – сказал он.
Он также сообщил, что в ответ на обращения из Комитета по градостроительству жильцам заявили, что ведомство не обладает полномочиями для решения проблемы и может лишь признать проект провальным.
«В селах есть газ, а в центре Еревана – нет. Люди хотят переехать и жить здесь, но не могут. Они продолжают снимать жилье и нести дополнительные расходы», – отметил он.
По мнению еще одного жильца, для выхода из сложившейся ситуации необходимо вмешательство государства.
«Люди вынужденно переехали сюда, прошли через настоящий кошмар, жили в нечеловеческих условиях», – сказал мужчина, купивший квартиру в новостройке в ЖК.