Ռուսաստանը բանակցություններում «խաղեր է տալիս» ամերիկացիների հետ, բայց Պուտինը վատ դերասան է. Զելենսկի
«Ռուսաստանը բանակցություններում «խաղեր է տալիս» ամերիկացիների հետ, բայց Պուտինը վատ դերասան է»,- Financial Times-ին ռուս-ուկրաինական պատերազմի 4-րդ տարելիցի կապակցությամբ տված հարցազրույցում ասել է Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին։
Նա հայտարարել է, որ Ռուսաստանն ու Ուկրաինան գտնվում են «պատերազմի ավարտի» մեկնարկին։
«Պատերազմի դադարեցումը Ռուսաստանին պետք է ոչ ավելի քիչ, քան Ուկրաինային, քանի որ Ռուսաստանն ամեն ամիս մոբիլիզացնում է 40 հազար զինվորական ու կորցնում 35 հազարին։ Պետք է ոչ թե ընդմիջում, այլ պատերազմի ավարտ։ Ուկրաինային պետք է հրադադար երեկ, այսօր, վաղը։ Ցանկացած հրադադար առանց անվտանգության պարտադիր երաշխիքների կպարունակի հրադադարի խզման վտանգ»,-ասել է Զելենսկին։
Նրա խոսքով, ԱՄՆ-ն կարծում է, որ Պուտինը կդադարեցնի պատերազմը, եթե Ուկրաինան թողնի Դոմբասը։
«Ես չեմ հավատում դրան։ Ռուսաստանին պետք չէ վստահել։ Դոնալդ Թրամփի կողմից Ուկրաինայի վրա գործադրվում է շատ ավելի մեծ ճնշում, քան Ռուսաստանի։ Հուսով եմ՝ Թրամփը և Միացյալ Նահանգները ճնշում կգործադրեն Ռուսաստանի վրա և կկանգնեցնեն Պուտինին։ Բայց ես հույսս դնում եմ Ուկրաինայի քաղաքացիների, մեր բանակի և մեր արդյունաբերության վրա»,-ասել է Զելենսկին։

Зеленский: «Путин думает, что выглядит убедительно и что ему можно доверять. Нет – он плохой актер»
Президент Украины Владимир Зеленский заявил, что война России против Украины находится в "начале конца" крупнейшего конфликта в Европе со времен Второй мировой, поскольку обе стороны нуждаются в перемирии. Также он призвал Белый дом раскусить "игры" президента РФ Владимира Путина во время мирных переговоров. Об этом он сказал в интервью The Financial Times.
"Украина нужно перемирие — вчера, сегодня, завтра, — отметил он. — Нам не нужен перерыв. Нам нужно окончание войны".
Зеленский добавил, что Москва мобилизует 40 000 военных в месяц и теряет 35 000: "Перерыв им нужен не меньше, чем нам".
По его мнению, сейчас Путин посылает дипломатические сигналы американскому президенту Дональду Трампу, чтобы ослабить переговорную позицию Украины. Таким образом российский лидер, как он указал, пытается создать иллюзию диалога, однако не собирается реально заканчивать войну.
"Я это вижу, потому что они очень плохие актеры. Они играют с Трампом и всем миром. Путин думает, что выглядит убедительно и что ему можно доверять. Нет — он плохой актер", — отметил Зеленский.