Ռուբեն Վարդանյանին թույլ չեն տվել դիմել Ադրբեջանի օմբուդսմենին. ընտանիքի հայտարարությունը
Մարտի 13-ին ընտանիքի հետ հեռախոսազրույցի ժամանակ Ռուբեն Վարդանյանը փորձել է հրապարակային կոչով դիմել Ադրբեջանի օմբուդսմեն Սաբինա Ալիևային, բայց հեռախոսազրույցը հարկադրաբար ընդհատվել է։
«Ռուբեն Վարդանյանը ստիպված է եղել դիմել այս քայլին, քանի որ նախորդ 10 օրերին օմբուդսմենի հետ փաստաբանի միջոցով, գրավոր դիմումներով և հեռախոսազանգերով կապ հաստատելու փորձերը որևէ արդյունք չեն տվել:
Դատավարություններն ավարտվել են մեկ ամիս առաջ, սակայն ո՛չ Ռուբենը, ո՛չ էլ, մեր տեղեկություններով, մյուս հայ բանտարկյալներն իրենց պաշտոնական դատավճիռների տեքստերը որևէ լեզվով՝ ռուսերեն, հայերեն կամ ադրբեջաներեն, դեռ չեն ստացել: Նրանք չգիտեն, թե ինչ հոդվածներով են դատապարտվել, երբ կամ ուր են նրանց տեղափոխելու։
Մենք խորապես մտահոգված ենք ստեղծված իրավիճակով: Նրա և մյուս հայ գերիների կացության մասին արժանահավատ տեղեկությունների բացակայությունը և Ադրբեջանում մարդու իրավունքների անկախ մեխանիզմների վերացումը, այդ թվում՝ երկրից Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեի հեռացումը, բոլոր գերիներին զրկում են ինստիտուցիոնալ որևէ պաշտպանությունից։
Մենք նաև մտավախություն ունենք, որ նույնիսկ կարճ հեռախոսազրույցները՝ կապի պահպանված միակ միջոցը, կարող են դադարեցվել։
Մենք հրապարակում ենք Ադրբեջանի օմբուդսմեն Սաբինա Ալիևային ուղղված Ռուբենի դիմումի աուդիոձայնագրությունը, որը նրան թույլ չեն տվել ավարտել։

Рубену Варданяну не дали обратиться к омбудсмену Азербайджана: заявление семьи
13 марта во время телефонного разговора с семьей удерживаемый более 2 лет в бакинском плену Рубен Варданян попытался передать публичное обращение к омбудсмену Азербайджана Сабине Алиевой. Звонок был принудительно прерван.
В заявлении семьи Варданяна говорится:
«Это обращение стало вынужденным шагом: в течение десяти предшествующих дней Рубен безуспешно пытался связаться с ней через адвоката, письменные обращения и телефонные звонки.
Суды прошли месяц назад. До сих пор ни Рубен, ни другие армянские заключенные не получили официальных текстов приговоров — ни на русском, ни на армянском, ни на азербайджанском языках. Им неизвестно, по каким статьям они осуждены, когда и куда они будут переведены.
Мы глубоко обеспокоены сложившейся ситуацией. Отсутствие достоверной информации о положении армянских заключенных, ликвидация независимых правозащитных механизмов в Азербайджане — в том числе уход Международного комитета Красного Креста — лишают всех пленных какой-либо институциональной защиты.
Мы также опасаемся, что даже короткие телефонные звонки — единственный сохранившийся способ связи — могут быть прекращены.
Мы публикуем аудиозапись обращения Рубена к омбудсмену Азербайджана Сабине Алиевой, которое ему не позволили завершить.