Մեզ մոտ այսօր դեֆորմացված է մեր ինքնության կարևորագույն գործոններից մեկը. Ռոբերտ Քոչարյան
«Մի քանի տարի առաջ գոնե մեկը կարո՞ղ էր ենթադրել, որ մեզ մոտ կարող է նման կարգի պայքար լինել եկեղեցու դեմ, կամ ընտրություններին մասնակցող որևէ կուսակցություն կարող էր իր ծագրերում ներառել այդ պայքարը»,- ընտրարշավի ընթացքում  հանդիպումներից մեկի ժամանակ ասել է ՀՀ երկրորդ նախագահ, «Հայաստան» դաշինքի վարչապետի թեկնածու Ռոբերտ Քոչարյանը։
Նա նշել է, որ մի քանի տարի առաջ եթե մեկ կուսակցություն եկեղեցուն վերաբերող որևէ անհարագալից նախադասություն գրեր իր ծչրագրերում, 0,0000 ... տոկոս  կհավաքեր։
«Այսօր վիճակն ուրիշ է, որովհետև այսօր ամբողջ քարոզչամեքենան  դրել և աշխատացնում են են նրա օգտին, հիմնական քարոզչամեքենան հանրային հեռուսաընկերությունն է, որը հեռարաձակվում   բյուջեի հաշվին։
Քարոզչական մեքենան կարող է դեֆորմացնել շատ բաներ։ Մեզ մոտ այսօր դեֆորամացված է մեր ինքնության կարևորագույն գործոններից մեկը»,-ասել է Քոչարյանը։

Роберт Кочарян: У нас сегодня деформирован один из важнейших элементов нашей идентичности
«Еще несколько лет назад кто мог бы предположить, что у нас может вестись такая борьба против церкви, или что какая-либо партия, участвующая в выборах, может включить подобные положения в свою программу», – заявил на одной из встреч в рамках агиткампании к выборам в Национальное Собрание 7 июня второй президент РА, кандидат в премьер-министры от блока «Армения» Роберт Кочарян.
Он отметил, что еще несколько лет назад если бы какая-либо партия позволила себе даже неуважительное высказывание в адрес церкви в своей программе, она получила бы 0,000… процентов голосов.
«Сегодня ситуация иная, потому что в ход пущена вся пропагандистская машина, которая работает в его пользу (Никола Пашиняна. – Ред.). Основной инструмент – Общественное телевидение, которое вещает за счет бюджета», – заявил Кочарян.