Գործի քննությունն իրականացվում է ՍԴ կրճատված կազմով, միջնորդություն ենք ներկայացնում. Օրբելյան
«Սահմանադրությունը երաշխավորում է  ՍԴ կողմից գործի քննություն, Սահամանդարական դատարանը համապատասխաաբար ունի 9 անդամ։ 9 անդամի քանակի փոփոխությունը, որը նախատեսված է ՍԴ օրենքով, բայց նախատեսված չէ Սահմանադրությամբ, առաջանացնում է մի իրավիճակ, որ գործի քննությունը հիմա իրականացվում է ոչ թե ՍԴ կողմից, այլ ՍԴ դատարանի կրճատված կազմի կողմից, ինչը որոշակի խնդիր է առաջացնում որոշումների ընդունման կառուցակարգի հետ կապված»,- Սահմանադրականը դատարանում  հունիսի 7-ին կայացած ԱԺ հերթական ընտրությունների արդյունքները վիճարկող 7 քաղաքական ուժերի դիմումների հիման վրա միացված գործի քննության ժամանակ ասաց ԲՀԿ ներկայացուցիչ, փաստաբան Արամ Օրբելյանը։
Նա նշեց, որ միջնորդում են հակասահամանադրական ճանաչվի ընդհանրապես  անհնարինության ինստիտուտը, որպես այդպիսին՝ հաշվի առնելով սահմանադրության կարգավորումները։
Փաստաբան, «Միասնության թևեր» կուսակցության ներկայացուցիչ Լիպարիտ Դրմեյանը միջնորդեց կասեցնել միավորված գործի վարույթը մինչև վարչական դատավարության կարգով ԿԸՀ-ի հունիս 14-ի թիվ 258-Ա որոշման վիճարկման հայցով գործի քննության ավարտը։
Հիշեցնենք, որ ՍԴ աշխատակարգային որոշումների համաձայն, ՍԴ դատավորներ Արտակ Զեյնալյանը և Վլադիմիր Վարդանյանը չեն մասնակցի Սահմանադրական դատարանում՝ ընտրությունների արդյունքների վիճարկման գործի քննությանը։

Заседание КС Армении: Арам Орбелян поднял вопрос о составе судей
Конституционный суд (КС) Армении начал рассмотрение заявлений 7 политических сил, оспаривающих результаты прошедших в республике 7 июня парламентских выборов. Дела объединены в одно производство и рассматриваются вместе.
Представитель партии «Процветающая Армения» (ППА) Арам Орбелян поднял вопрос о составе судей КС. Он отметил, что сейчас дело в КС рассматривается в сокращенном составе суде. Орбелян ходатайствовал о признании антиконституционной положения относительно института невозможности.
В частности, в рассмотрении дела из 9 судей КС участвуют только 7 – ввиду принятого решения о невозможности участия судей Артака Зейналяна и Владимира Варданяна  в слушаниях по данному делу на основании предвзятого отношения.
Оппозиционные силы также ходатайствовали об отводе судьи Седы Сафарян из-за конфликта интересов, поскольку на предыдущих внеочередных парламентских выборах в июне 2021 года она была в составе политсилы (блок «Бабаджанян-Ширинян»), которая участвовала и в этих выборах, однако это ходатайство было отклонено КС.
В свою очередь Липарит Дрмеян от партии «Крылья единства» пояснил, что на данный момент Конституционный суд принял их заявление относительно одного из двух решений ЦИК, поэтому они просят приостановить рассмотрение дела в Конституционном суде до вынесения Административным судом постановления по другому решению ЦИК. Дрмеян настоял на ходатайстве. КС принял решение отложить рассмотрение ходатайства о приостановлении.