«Ռոսսելխոզնադզոր»-ն արգելում է Հայաստանից կաթնամթերքի ներկրումը. Օգտագործվել է վարակված նախրից ստացված կաթ
11:00 24/07/2026
Հուլիսի 14-ից 21-ը «Ռոսսելխոզնադզոր»-ի մասնագետներն ստուգումներ են իրականացրել հայկական կաթնամթերք վերամշակող այն ձեռնարկություններում, որոնք նախկինում թույլտվություն էին ստացել իրենց արտադրանքը Ռուսաստան մատակարարելու՝ հիմնվելով անասնաբուժական ծառայության տրամադրած երաշխիքների վրա։
Ըստ ծառայության տարածած հաղորդագրության, իրականացված աշխատանքները հաստատել են 2023–2024 թվականների ստուգումների ընթացքում նախկինում արձանագրված խախտումների կրկնությունը։ Այդ խնդիրները վերաբերում են հետագծելիության համակարգերի վարմանը, հումքի և պատրաստի արտադրանքի համար անասնաբուժական ուղեկցող փաստաթղթերի տրամադրմանը, մուտքային հումքի անասնաբուժասանիտարական փորձաքննության իրականացմանը, ռիսկերի կառավարման համակարգերի գործարկմանը և արտադրական հսկողության ծրագրերի կիրառմանը։
«Ընթացիկ ստուգումը բացահայտել է, որ Ռուսաստան մատակարարվող արտադրանքի պատրաստման ժամանակ օգտագործվել է վարակված նախրից ստացված կաթ։
Հաստատվել են դեպքեր, երբ ռուսական շուկայի համար նախատեսված բարձր յուղայնությամբ արտադրանքի արտադրության մեջ օգտագործվել են երրորդ երկրներից ստացված հումքեր՝ չնայած Հայաստանի անասնաբուժական ծառայության նախնական հավաստիացումներին, թե օգտագործվում են բացառապես տեղական կամ ԵԱՏՄ ձեռնարկությունների հումքեր։
Մինչ օրս Հայաստանում դեռևս չի ստեղծվել այնպիսի համակարգ, որը հնարավորություն կտա ստուգել արտադրության մեջ օգտագործվող կաթի կամ կաթնային այլ հումքի ծագումն ու անվտանգությունը։ Սա հատկապես կարևոր է այն անհատներից ստացվող կաթի վերամշակման պարագայում, ովքեր չեն կարող երաշխավորել իրենց արտադրանքի անվտանգությունը։ Բացի այդ, անհրաժեշտ է ուշադրություն դարձնել լաբորատոր ենթակառուցվածքներին։
Հայտնաբերված խախտումների հիման վրա «Ռոսսելխոզնադզոր»-ը միջոցներ է ձեռնարկել՝ կանխելու խիստ վտանգավոր վարակիչ հիվանդությունների ներթափանցումը Ռուսաստան և դադարեցնելու անվտանգության պահանջներին չհամապատասխանող կաթնամթերքի իրացումը ներքին շուկայում։
Հերթական անգամ հաստատվում է, որ Հայաստանին չի հաջողվում արդյունավետ կերպով վերահսկել գյուղատնտեսական արտադրողներին՝ այդ թվում նաև կառավարության 2019 թվականի բարեփոխման հետևանքների պատճառով»,-ասված է ռուսական կողմի հայտարարության մեջ։

Russia bans dairy imports from Armenia
Russia's Federal Service for Veterinary and Phytosanitary Surveillance (Rosselkhoznadzor) has banned imports of dairy products from Armenia following inspections of Armenian dairy processing facilities.
The inspections, conducted between July 14 and July 21, covered Armenian milk processing enterprises previously approved by Armenia's veterinary authority to export dairy products to Russia, the watchdog said in a statement on Friday.
According to Rosselkhoznadzor, inspectors identified deficiencies similar to those documented during inspections in 2023 and 2024. The agency said the violations involved product traceability, the issuance of veterinary certification for raw materials and finished products, veterinary and sanitary inspections of incoming raw materials, risk management systems and compliance with production control programs.
The Russian regulator also said inspectors found that milk from infected livestock had been used to manufacture dairy products destined for the Russian market.
Rosselkhoznadzor further alleged that some producers used raw materials imported from third countries to manufacture high-fat dairy products for export to Russia, despite previous assurances from Armenia's veterinary service that only domestically sourced milk or raw materials from Eurasian Economic Union member states were being used.
The agency said Armenia has yet to establish a system capable of verifying the origin and safety of milk and other dairy raw materials used in production, particularly milk supplied by individual farmers. It also called for improvements to the country's laboratory infrastructure.
In light of the findings, Rosselkhoznadzor said it had introduced measures aimed at preventing the entry of particularly dangerous infectious diseases into Russia and blocking the sale of unsafe Armenian dairy products.
The Russian regulator also argued that the findings demonstrate Armenia's inability to effectively oversee agricultural producers, attributing the situation in part to the consequences of government reforms introduced in 2019.