21:46 05/03/2021Արա Սաղաթելյան. Քչերը գիտեն, որ 2011-ին Ադրբեջանում շատ հստակ գին էր նշանակված իմ գլխի համար«Ես տանելու եմ ավելի սուր ու անընդմեջ պայքար։ Ես գտնում եմ, որ նորմալ չի, երբ, կներեք արտահայտությանս համար, մի բիճ գեղցի երկիրը տակնուվրա է արել ու տարբեր կեղծարարությունների, զերծարարությունների...
13:30 05/03/2021Անդրանիկքոչարյանը հավաքական կերպար է՝ հիշեցնելու իր նմաններին ասպարեզից քշելու անհրաժեշտության մասին. Աբրահամյան«Հենակետ» վերլուծական կենտրոնի ղեկավար Տիգրան Աբրահամյանը գրում է. «Հասել ենք մի կետի, երբ իշխանությունը ներկայացնող ամենատարբեր կալիբրի դեմքերը, հպարտությամբ խոսում են Արցախը հանձնելու,...
11:40 05/03/2021Սյունիքի մարզում պետք է ստեղծվի անվտանգության ապառազմականացված գոտի. ՄԻՊ«Սյունիքի մարզում բնակիչների իրավունքների երաշխավորման նպատակով պետք է ստեղծվի անվտանգության ապառազմականացված գոտի»,- ասուլիսում ասաց ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը՝ ներկայացնելով նոր...
09:12 05/03/2021Գերմանիայի Բունդեսթագում կազմակերպված քննարկմանը Արման Թաթոյանը բարձրացրել է ռազմագերիների անհապաղ վերադարձի հարցըՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի ֆեյսբուքյան պաշտոնական էջում հրապարակված լուրում ասվում է. «Գերմանիայի Բունդեսթագում այսօր կազմակերպվել է օնլայն հատուկ քննարկում Ադրբեջանում գտնվող հայ ռազմագերիների...
13:06 04/03/2021Վազգեն Մանուկյանի նկատմամբ ընտրված խափանման միջոցը բողոքարկվելու է. պաշտպան«Գործ ունենք պրիմիտիվ քաղաքական հետապնդման հետ»,- լրագրողներին ասաց Հայրենիքի փրկության շարժման վարչապետի թեկնածու Վազգեն Մանուկյանի պաշտպան Արամ Վարդևանյանը: Նա նշեց, որ գործ ունեն մի քանի քաղաքական...
12:50 04/03/2021Ռոբերտ Քոչարյան. «Լուրջ հիմքեր կան ենթադրելու, որ այդ պարտությունը ծրագրված էր»«Լուրջ հիմքեր կան ենթադրելու, որ Ղարաբաղյան 44–օրյա պատերազմում պարտությունը ծրագրված էր Հայաստանի իշխանությունների կողմից»։ «Սպուտնիկ Արմենիա»-ի փոխանցմամբ, ռուսական լրատվամիջոցների...
12:26 04/03/2021Վազգեն Մանուկյանի նկատմամբ որպես խափանման միջոց է կիրառվել ստորագրություն՝ չհեռանալու մասինՀՀ քննչական կոմիտեի հատկապես կարևոր գործերի քննության գլխավոր վարչությունում` 2021թ. փետրվարի 12-ին և 20-ին Ազատության հրապարակում անցկացված հանրահավաքների ժամանակ Վազգեն Մանուկյանի կողմից՝...
10:17 03/03/2021Հարութ Սասունյան. Արցախում «չպայթած» ռուսական հրթիռները քաղաքական պայթյուն առաջացրեցին ՀայաստանումԲառերն ունեն իմաստ և հետևանք, ինչպես հայտնաբերեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, երբ անցյալ շաբաթ ասաց լրագրողին, որ ռուսական հզոր «Իսկանդեր» հրթիռները, որոնք ենթադրաբար արձակվել են Հայաստանի կողմից անցյալ...
19:15 02/03/202133 քաղաքացիական անձինք ադրբեջանական ԶՈւ-ի կողմից սպանվել են իրենց բնակության վայրերում․ ԱՀ ՄԻՊ2021 թ. փետրվարի 19-ին Արցախի Հանրապետության մարդու իրավունքների պաշտպանի կողմից սեփական նախաձեռնությամբ սկսվել է քննարկում 2020թ․ սեպտեմբերի 27-ից Արցախի Հանրապետության դեմ սանձազերծված ռազմական...
16:36 02/03/2021Արա Սաղաթելյանի հետ ընտանիքի անդամների տեսակցության սահմանափակումը հանվել է. ՊաշտպանԱԺ աշխատակազմի նախկին ղեկավար Արա Սաղաթելյանին կալանավորելու մասին Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանի որոշման դեմ բողոքն արդեն հասել է վերաքննիչ դատարան, մուտք է եղել, երեկոյան կմակագրվի կոնկրետ...
11:38 02/03/2021Սուրեն Սարգսյան. Եթե Հայաստանի իշխանությունները չխանգարեն, Բայդենի կողմից Ցեղասպանության ճանաչման հավանականությունը կմեծանաՄիջազգայնագետ, հայ-ամերիկյան հարաբերություններին քաջատեղյակ Սուրեն Սարգսյանը գրում է. «Այսօր շուրջ 170 Կոնգրեսական դիմել են Բայդենին՝ Թուրքիայի նկատմամբ առավել կոշտ դիրքորոշում որդեգրելու պահանջով:...
18:15 01/03/2021Կեղծ հաշիվներից մինչև մոնտաժված հոլովակներ․ ինչպես Արա Սաղաթելյանը դարձավ քաղբանտարկյալ«Մտացածին մեղադրանքներով քաղաքական հետապնդումները. բեմադրություն 4 գործողությամբ»-այսպես է սկսվում ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հանրային կապերի և տեղեկատվության կենտրոնի նախկին տնօրեն Արա Սաղաթելյանի՝...
13:39 01/03/2021Մինչ այս պահը Ադրբեջանի վերահսկողության տակ հայտնված Արցախի տարածքները համարվում են բռնազավթված Ադրբեջանի կողմից. Արցախի ԱԺԱրցախի Հանրապետության Ազգային ժողովը հայտարարություն է տարածել Ադրբեջանի վերահսկողության տակ հայտնված Արցախի տարածքների իրավական կարգավիճակի մասին
09:00 01/03/2021Սյունիքում և Գեղարքունիքում Ադրբեջանի հետ սահմանների «որոշման» գործընթացը հակասում է միջազգային իրավունքի հիմքերին. ՄԻՊ«Ողջ գործընթացը պետք է կազմակերպվի այնպես, որ ոչ թե մարդկանց համար առաջանան նոր խնդիրներ, այլ հակառակը՝ բոլոր անհարմարությունները հասցվեն ամենահնարավոր նվազագույնի»:
11:40 28/02/2021Նաիրա Զոհրաբյան.Դիմում եմ ոստիկանապետին, ԱԱԾ պետին և գլխավոր դատախազին՝ Մենք հայրենիք ենք կորցնումԱԺ ԲՀԿ-ական պատգամավոր Նաիրա Զոհրաբյանը, որ երկար տարիներ աշխատել է Նիկոլ Փաշինյանի «Հայկական ժամանակ» թերում որպես լրագրող, անդրադառնալով Փաշինյանի՝ մարտի 1-ին հանրահավաքի դուրս գալու կոչին, գրում է.
17:34 27/02/2021Կարեն Բեքարյան. Արիկին նստացրել ես, որ ադրբեջանցիների հաչալուն պատասխանող չլինի՞«Մի մարդու համար այսքան ապուշություն չի լինում, դա միայն ծրագրված է լինում»,- հայտարարեց քաղաքագետ Կարեն Բեքարյանը՝ Բաղրամյան պողոտայում ընթացող հանրահավաքում խոսելով պատերազմում, արտաքին...
14:47 27/02/2021Տիգրան Աբրահամյան. Այս պահին ևս երկու զինվորական կա, ում դիրքորոշումը կարևոր եմ համարում«Հենակետ» վերլուծական կենտրոնի ղեկավար, Արցախի նախկին նախագահ Բակո Սահակյանի՝ ռազմական գծոց խորհրդական Տիգրան Աբրահամյանը գրում է.
12:49 27/02/2021ՀՀ նախագահի ու ՄԻՊ աշխատակազմերը համատեղ կաշխատեն գերիների վերադարձի խնդիրների բարձրաձայնման ուղղությամբՀանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը հանդիպում է ունեցել Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանի հետ: ՀՀ նախագահի աշխատակազմից հայտնում են, որ Մարդու իրավունքների պաշտպանը նախագահին տեղեկացրել է...
11:46 27/02/2021ՄԻՊ. Ադրբեջանում պահվող հայկական կողմի բոլոր զինծառայողները և քաղաքացիական անձինք կարգավիճակով գերիներ ենԳերիների ազատ արձակման հարցի բացարձակ հրատապությունը պետք է դիտարկել նաև Ադրբեջանում հայատյացության քաղաքականության համատեքստում
10:55 27/02/2021Նորատ Տեր-Գրիգորյանց. Հենց Փաշինյանն է այնպիսի իրավիճակ ստեղծում, որ կարող է արյունահեղություն լինի երկրի ներսում«Հայաստանում բանակը հեղաշրջմամբ չի զբաղվում, կարծում եմ, որ ԳՇ պետը իր կարծիքն է հայտնել՝ բոլոր հրամանատարների անունից», -այս մասին «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում ասել է ԽՍՀՄ և ՌԴ զինված ուժերի...

15:28 21/06/2017«Град похлеще турок»: депутат НС Армении Сейран Сароян потребовал ответа от премьера К. Карапетяна и главы МинсельхозаГенерал Сейран Оганян также предложил установить мощную противоградовую систему, поскольку те, что есть уже неэффективны.
13:19 21/06/2017Правозащитники в Уругвае выразили обеспокоенность по поводу «черного списка» МИД АзербайджанаНациональный институт по правам человека Уругвая (INDDHH) обратился с письмом к канцлеру (министру иностранных дел) страны Родольфо Нин Новоа.
13:52 20/06/2017Кривая разводов в Азербайджане стремится вверх: на распад семей влияют измена, бедность и домашнее насилиеСогласно данным Госкомстата, за январь-апрель текущего года в этой стране было зарегистрировано 4 896 разводов.
13:58 19/06/2017Политик: После резолюции Европарламента ни один здравомыслящий человек не поверит в версию руководства Азербайджана по делу похищенного А.МухтарлыЗащита азербайджанского оппозиционного журналиста Афгана Мухтарлы, похищенного в Грузии готовится обратиться в Европейский суд по правам человека (ЕСПЧ).
18:35 16/06/2017На границе в Сирией задержаны трое азербайджанских террористов-смертников, планировавших теракты в ТурцииТурецкие спецслужбы полагают, что задержанные лица планировали теракты на территории Турции.
13:15 14/06/2017Спикер парламента Азербайджана: Более 50% выпускников средних школ в Азербайджане не поступили в вузыПо словам Асадова, в текущем году более половины выпускников средних школ не смогли поступить в вузы – из 78 тыс. окончивших в этом году школу 40 тыс. не смогли сдать вступительные экзамены.
19:36 13/06/2017Эдуард Лимонов: Арцах – демократическая страна сродни древнегреческим Афинам, где министров можно встретить на площадиНа площади Республики публицист встретился с министром иностранных дел, который с удовольствием объяснял местные традиции.
14:34 12/06/2017Эксперт: Дефолт Межбанка, девальвация маната и сокращение нефтяных доходов лишают Азербайджан светлого будущегоПроблемы Международного банка Азербайджана могут бросить тень на будущее всей страны, так как банковский кризис настораживает потенциальных инвесторов.
13:34 10/06/2017«Видать, переел»: в Азербайджане злорадно ликуют по поводу госпитализации депутата, призвавшего сограждан меньше естьНовостью о госпитализации Г. Мираламова делились в социальных сетях, ее обсуждали на форумах, а в комментариях «вообще творилось нечто невообразимое».
13:30 03/06/2017Популярные мессенджеры в Азербайджане могут быть окончательно заблокированы, несмотря на заявления Ильхама Алиева о «свободном Интернете»Эксперт отметил, что, по неофициальным сведениям, эти меры были введены из соображений безопасности в период проведения Исламских игр в Баку.
13:38 02/06/2017Д.Агаларлы: Служба безопасности Госнефтекомпании Азербайджана в Грузии фактически превратилась в азербайджанскую спецслужбуКомиссар Совета Европы по правам человека призвал власти Грузии провести эффективное, быстрое и независимое расследование инцидента с азербайджанским оппозиционным журналистом.
14:19 28/05/2017Католикос Всех армян Гарегин II: Прошлое обязывает нас к консолидации и приверженности делу развития АрменииМы – наследники героев победных сражений, венцом которых стало образование Первой Республики.
12:25 27/05/2017Особенности азербайджанского менталитета: родители запрещают дочерям ходить в школу с целью рано выдать замужДевочек очень рано обручают, и они попадают в такие семьи, где находятся под так называемым конвоем.
14:11 20/05/2017Правозащитники: Решение азербайджанского суда принудительно доставить супругов Юнус не соответствует гуманитарным соображениямСодокладчики Мониторингового комитета Парламентской ассамблеи Совета Европы (ПАСЕ) Сезар Флорин Преда и Стефан Шеннах выразили свою обеспокоенность по поводу решения азербайджанского суда.
17:20 19/05/2017«Деловой Казахстан»: В сделке между казахстанским Пенсионным фондом и Межбанком Азербайджана есть оффшорная составляющаяТо есть, должником по кредитам, взятым за границей, с этих пор будет Азербайджан. Конечно, МБА - фактически банкрот.
19:34 17/05/2017В Азербайджане грозят Москве ухудшением отношений в связи с решением Минюста России о ликвидации ВАКПолитик считает, что данное решение могло бы понадобиться самому президенту Ильхаму Aлиеву, который, возможно, желает вывести на это поприще новых людей.
14:04 17/05/2017В Азербайджане продолжаются репрессии против защищающих права политзаключенных адвокатовАктивист азербайджанского движения «НИДА» Илькин Рустамзаде, арестованный в 2013 году «по обвинению в организации беспорядков», 15 мая был переведен в тюремный госпиталь.
13:15 14/05/2017«Кто Вы, месье Макрон?» Самый молодой президент Франции вступает в должностьНа фоне решения действующего главы государства отказаться от попытки переизбираться, политический проект Макрона может выглядеть как попытка реинкарнации "молодого Олланда".
13:50 13/05/2017«Холодный ветер дефолта»: из нефтяных стран у Азербайджана был самый низкий запас прочностиКрупнейший банк Азербайджана – Международный банк Азербайджана, оказавшийся на грани краха, прекратил выплаты по внешнему долгу.
15:46 11/05/2017«Forum 18»: В Азербайджане верующих жестоко наказывают за продажу и распространение религиозной литературыСогласно местным адвокатам и правозащитникам, азербайджанское правительство нарушает фундаментальные права человека, необоснованно преследуя религиозных активистов.