21:46 05/03/2021Արա Սաղաթելյան. Քչերը գիտեն, որ 2011-ին Ադրբեջանում շատ հստակ գին էր նշանակված իմ գլխի համար«Ես տանելու եմ ավելի սուր ու անընդմեջ պայքար։ Ես գտնում եմ, որ նորմալ չի, երբ, կներեք արտահայտությանս համար, մի բիճ գեղցի երկիրը տակնուվրա է արել ու տարբեր կեղծարարությունների, զերծարարությունների...
13:30 05/03/2021Անդրանիկքոչարյանը հավաքական կերպար է՝ հիշեցնելու իր նմաններին ասպարեզից քշելու անհրաժեշտության մասին. Աբրահամյան«Հենակետ» վերլուծական կենտրոնի ղեկավար Տիգրան Աբրահամյանը գրում է. «Հասել ենք մի կետի, երբ իշխանությունը ներկայացնող ամենատարբեր կալիբրի դեմքերը, հպարտությամբ խոսում են Արցախը հանձնելու,...
11:40 05/03/2021Սյունիքի մարզում պետք է ստեղծվի անվտանգության ապառազմականացված գոտի. ՄԻՊ«Սյունիքի մարզում բնակիչների իրավունքների երաշխավորման նպատակով պետք է ստեղծվի անվտանգության ապառազմականացված գոտի»,- ասուլիսում ասաց ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը՝ ներկայացնելով նոր...
09:12 05/03/2021Գերմանիայի Բունդեսթագում կազմակերպված քննարկմանը Արման Թաթոյանը բարձրացրել է ռազմագերիների անհապաղ վերադարձի հարցըՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի ֆեյսբուքյան պաշտոնական էջում հրապարակված լուրում ասվում է. «Գերմանիայի Բունդեսթագում այսօր կազմակերպվել է օնլայն հատուկ քննարկում Ադրբեջանում գտնվող հայ ռազմագերիների...
13:06 04/03/2021Վազգեն Մանուկյանի նկատմամբ ընտրված խափանման միջոցը բողոքարկվելու է. պաշտպան«Գործ ունենք պրիմիտիվ քաղաքական հետապնդման հետ»,- լրագրողներին ասաց Հայրենիքի փրկության շարժման վարչապետի թեկնածու Վազգեն Մանուկյանի պաշտպան Արամ Վարդևանյանը: Նա նշեց, որ գործ ունեն մի քանի քաղաքական...
12:50 04/03/2021Ռոբերտ Քոչարյան. «Լուրջ հիմքեր կան ենթադրելու, որ այդ պարտությունը ծրագրված էր»«Լուրջ հիմքեր կան ենթադրելու, որ Ղարաբաղյան 44–օրյա պատերազմում պարտությունը ծրագրված էր Հայաստանի իշխանությունների կողմից»։ «Սպուտնիկ Արմենիա»-ի փոխանցմամբ, ռուսական լրատվամիջոցների...
12:26 04/03/2021Վազգեն Մանուկյանի նկատմամբ որպես խափանման միջոց է կիրառվել ստորագրություն՝ չհեռանալու մասինՀՀ քննչական կոմիտեի հատկապես կարևոր գործերի քննության գլխավոր վարչությունում` 2021թ. փետրվարի 12-ին և 20-ին Ազատության հրապարակում անցկացված հանրահավաքների ժամանակ Վազգեն Մանուկյանի կողմից՝...
10:17 03/03/2021Հարութ Սասունյան. Արցախում «չպայթած» ռուսական հրթիռները քաղաքական պայթյուն առաջացրեցին ՀայաստանումԲառերն ունեն իմաստ և հետևանք, ինչպես հայտնաբերեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, երբ անցյալ շաբաթ ասաց լրագրողին, որ ռուսական հզոր «Իսկանդեր» հրթիռները, որոնք ենթադրաբար արձակվել են Հայաստանի կողմից անցյալ...
19:15 02/03/202133 քաղաքացիական անձինք ադրբեջանական ԶՈւ-ի կողմից սպանվել են իրենց բնակության վայրերում․ ԱՀ ՄԻՊ2021 թ. փետրվարի 19-ին Արցախի Հանրապետության մարդու իրավունքների պաշտպանի կողմից սեփական նախաձեռնությամբ սկսվել է քննարկում 2020թ․ սեպտեմբերի 27-ից Արցախի Հանրապետության դեմ սանձազերծված ռազմական...
16:36 02/03/2021Արա Սաղաթելյանի հետ ընտանիքի անդամների տեսակցության սահմանափակումը հանվել է. ՊաշտպանԱԺ աշխատակազմի նախկին ղեկավար Արա Սաղաթելյանին կալանավորելու մասին Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանի որոշման դեմ բողոքն արդեն հասել է վերաքննիչ դատարան, մուտք է եղել, երեկոյան կմակագրվի կոնկրետ...
11:38 02/03/2021Սուրեն Սարգսյան. Եթե Հայաստանի իշխանությունները չխանգարեն, Բայդենի կողմից Ցեղասպանության ճանաչման հավանականությունը կմեծանաՄիջազգայնագետ, հայ-ամերիկյան հարաբերություններին քաջատեղյակ Սուրեն Սարգսյանը գրում է. «Այսօր շուրջ 170 Կոնգրեսական դիմել են Բայդենին՝ Թուրքիայի նկատմամբ առավել կոշտ դիրքորոշում որդեգրելու պահանջով:...
18:15 01/03/2021Կեղծ հաշիվներից մինչև մոնտաժված հոլովակներ․ ինչպես Արա Սաղաթելյանը դարձավ քաղբանտարկյալ«Մտացածին մեղադրանքներով քաղաքական հետապնդումները. բեմադրություն 4 գործողությամբ»-այսպես է սկսվում ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հանրային կապերի և տեղեկատվության կենտրոնի նախկին տնօրեն Արա Սաղաթելյանի՝...
13:39 01/03/2021Մինչ այս պահը Ադրբեջանի վերահսկողության տակ հայտնված Արցախի տարածքները համարվում են բռնազավթված Ադրբեջանի կողմից. Արցախի ԱԺԱրցախի Հանրապետության Ազգային ժողովը հայտարարություն է տարածել Ադրբեջանի վերահսկողության տակ հայտնված Արցախի տարածքների իրավական կարգավիճակի մասին
09:00 01/03/2021Սյունիքում և Գեղարքունիքում Ադրբեջանի հետ սահմանների «որոշման» գործընթացը հակասում է միջազգային իրավունքի հիմքերին. ՄԻՊ«Ողջ գործընթացը պետք է կազմակերպվի այնպես, որ ոչ թե մարդկանց համար առաջանան նոր խնդիրներ, այլ հակառակը՝ բոլոր անհարմարությունները հասցվեն ամենահնարավոր նվազագույնի»:
11:40 28/02/2021Նաիրա Զոհրաբյան.Դիմում եմ ոստիկանապետին, ԱԱԾ պետին և գլխավոր դատախազին՝ Մենք հայրենիք ենք կորցնումԱԺ ԲՀԿ-ական պատգամավոր Նաիրա Զոհրաբյանը, որ երկար տարիներ աշխատել է Նիկոլ Փաշինյանի «Հայկական ժամանակ» թերում որպես լրագրող, անդրադառնալով Փաշինյանի՝ մարտի 1-ին հանրահավաքի դուրս գալու կոչին, գրում է.
17:34 27/02/2021Կարեն Բեքարյան. Արիկին նստացրել ես, որ ադրբեջանցիների հաչալուն պատասխանող չլինի՞«Մի մարդու համար այսքան ապուշություն չի լինում, դա միայն ծրագրված է լինում»,- հայտարարեց քաղաքագետ Կարեն Բեքարյանը՝ Բաղրամյան պողոտայում ընթացող հանրահավաքում խոսելով պատերազմում, արտաքին...
14:47 27/02/2021Տիգրան Աբրահամյան. Այս պահին ևս երկու զինվորական կա, ում դիրքորոշումը կարևոր եմ համարում«Հենակետ» վերլուծական կենտրոնի ղեկավար, Արցախի նախկին նախագահ Բակո Սահակյանի՝ ռազմական գծոց խորհրդական Տիգրան Աբրահամյանը գրում է.
12:49 27/02/2021ՀՀ նախագահի ու ՄԻՊ աշխատակազմերը համատեղ կաշխատեն գերիների վերադարձի խնդիրների բարձրաձայնման ուղղությամբՀանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը հանդիպում է ունեցել Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանի հետ: ՀՀ նախագահի աշխատակազմից հայտնում են, որ Մարդու իրավունքների պաշտպանը նախագահին տեղեկացրել է...
11:46 27/02/2021ՄԻՊ. Ադրբեջանում պահվող հայկական կողմի բոլոր զինծառայողները և քաղաքացիական անձինք կարգավիճակով գերիներ ենԳերիների ազատ արձակման հարցի բացարձակ հրատապությունը պետք է դիտարկել նաև Ադրբեջանում հայատյացության քաղաքականության համատեքստում
10:55 27/02/2021Նորատ Տեր-Գրիգորյանց. Հենց Փաշինյանն է այնպիսի իրավիճակ ստեղծում, որ կարող է արյունահեղություն լինի երկրի ներսում«Հայաստանում բանակը հեղաշրջմամբ չի զբաղվում, կարծում եմ, որ ԳՇ պետը իր կարծիքն է հայտնել՝ բոլոր հրամանատարների անունից», -այս մասին «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում ասել է ԽՍՀՄ և ՌԴ զինված ուժերի...

10:43 29/09/2014Why we need a new anti-war coalition of the left and rightToday’s ongoing World War 3 – of which the current US-led air strikes on Iraq and Syria are only the latest instalment – began with NATO’s attack on Serbia/Yugoslavia in 1999.
09:54 27/09/2014Stone age weapons-making technology discovered in ArmeniaThe latest discovery gives scientists a better insight into how technological developments evolved and spread in the world.
09:51 26/09/2014The airwaves are still heaving with spin two days after US airstrikes against SyriaUndoubtedly the attacks were timed to occur on the eve of the annual gathering of world leaders at the United Nations.
10:41 25/09/2014‘West doesn’t understand Mideast: Brainwashed ISIS militants fight for God they created’'The West should look deeper into environmental and cultural issues in the Middle East instead of simply considering it to be a place where terrorists operate.'
09:38 24/09/2014Armenia supports Catholicosate’s lawsuit against TurkeyHis Holiness explained that before taking this important decision, he had consulted with international legal experts during the past two years.
10:03 23/09/2014Modi warms up to Xi keeping ‘border’ as the key wordWhile economics and pragmatic foreign policy are the triggers, results of the meeting between Chinese President Xi Jinping and Prime Minster Narendra Modi in India, are decided elsewhere.
10:11 22/09/2014Enemy or victim? Syria and West in ISIS eraTerror is the product of terror, and the cycle of terror that has engulfed Libya, Syria, and now Iraq could have been averted if but for the lack of statesmanship in Washington.
09:52 20/09/2014Armenian Genocide Reparations Study Group publishes final reportThe AGRSG final report remains the only systematic, all-encompassing, in-depth approach to Armenian Genocide Reparations.
18:50 19/09/2014European Parliament promulgates text of resolution on persecution of human rights defenders in AzerbaijanEuropean Parliament published the text of the resolution on human rights activists in Azerbaijan that was adopted on Thursday by the European Parliament.
09:51 19/09/2014Turkey between rock and a hard place in US fight against ISISMore than three years have passed and the current conflict has managed to spread into Iraq as well.
09:47 18/09/2014Genocide centennial, Karabakh focus of Senate hearings for Ambassador nomineesU.S. Ambassador to Armenia Nominee Mills: “United States and the world will stand in solidarity with the Armenian people next year to mark the centenary of one of the 20th century’s worst atrocities.”
20:53 17/09/2014Politicsweb: Opposition of South Africa accuses government in massive arms supplies to AzerbaijanWhy is South Africa selling sniper rifles to Azerbaijan? In an article published on the website politicsweb.co.za, it was noted that the Minister of Defense of the formed the opposition of the...
09:35 17/09/2014Greece: Third country to criminalize denial of the Armenian GenocideCaught by surprise, Turkish officials and Azerbaijani propagandists made confusing statements about the Greek law.
10:01 16/09/2014US knew Turkey aided al Qaeda but did nothing to stop itThe Telegraph quoted former US Ambassador to Turkey Francis Riccardione as saying that Turkey has directly supported al Qaeda’s Syrian wing in defiance of the US.
11:01 15/09/2014‘Obama’s volte-face on ISIS thrusts US into years of perpetual war’Washington’s strategy implies launching airstrikes on a sovereign nation without UN authorization and openly arming non-state militants, which would constitute a major violation of international law.
09:44 13/09/2014‘No country can legally invade another country without the UN approval’"The US can't lead a coalition against ISIS in Syria as attacking a sovereign state without the cooperation of its government and UN approval is a violation of international law."
10:40 12/09/2014Breaking one’s promise is costly, but exceeding it does not appear worth the effortResearchers say that people don’t care if you finish scheduled work before a deadline - but they do care if it’s late.
09:10 11/09/2014Blood group 'link to memory loss'A charity said the best way to keep the brain healthy was a balanced diet, regular exercise and not smoking.
10:08 10/09/2014Foreign Minister’s excellent commentary in Le Figaro, with some shortcomingsEven though it is not an easy task to unify Armenians around a common set of restitutive demands from Turkey, it is critical to do so on the eve of the Centennial of the Armenian Genocide.
09:56 09/09/2014‘Six months after MH370, Boeing & Inmarsat need to explain themselves’Six months have passed since the disappearance of Malaysia Airlines flight MH370 in March, which took off from Kuala Lumpur carrying 239 people en route to Beijing.