11:07 30/11/2018ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ միջանկյալ զեկույց․ Մտահոգություններ կան անհանդուրժողական և սադրիչ հռետորաբանության վերաբերյալԴեկտեմբերի 9-ին Հայաստանում կայանալիք արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններում դիտորդական առաքելություն իրականացնող ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ը հրապարակել է ընտրությունների միջանկյալ զեկույցը։ Միջանկյալ զեկույցում...
12:09 29/11/2018Հատկապես գյուղերում կանայք չեն ընտրում կանանց. Ռ. Առաքելյան«Ընտրապայքար. Կանանց իրավունքներն ու գենդերային հավասարության խնդիրները կուսակցությունների օրակարգում»
14:00 28/11/2018Պեսկով. ԱՄՆ-ը Կրեմլին չի տեղեկացրել Թրամփ-Պուտին հանդիպման չեղարկման մասինԿրեմլը շարունակում է ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի ու ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հանդիպման նախապատրաստական աշխատանքները, որը նախատեսված է անցկացնել Արգենտինայում այս շաբաթվա վերջին կայանալիք G20-ի...
12:03 28/11/2018Հասարակության մեջ դեռևս զգալիորեն նստած է նախորդ համակարգը. Քաղաքական մեկնաբան«Ազգային ժողովի արտահերթ ընտրությունների քարոզարշավը շատ թեժ է, հետաքրքիր է, թեև ակնհայտ է, թե ով է ֆավորիտը, ակնհայտ է, որ ձայների բացարձակ մեծամասնության հավակնորդը «Իմ քայլը» դաշինքն է»,-...
13:45 27/11/2018Սորոսի հիմնադրամը դադարեցնում է Թուրքիայում իր գործունեությունը՝ Էրդողանի կողմից հարձակումներից հետոՄիլիարդատեր, բարերար Ջորջ Սորոսի Բաց հասարակության հիմնադրամը նախօրեին՝ նոյեմբերի 26-ին, հայտարարել է, որ կդադարեցնի իր գործունեությունը Թուրքիայում՝ նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի կողմից Սորոսի ու նրա...
14:29 26/11/2018Մադրիդյան սկզբունքներն առաջարկում են հիմնախնդիրը լուծել ՀՀ և ԼՂՀ հաշվին. Վաղարշակ Հարությունյան«Եթե Ադրբեջանն այսօր չի գնում զիջումների, ինչպե՞ս կգնա այն բանից հետո, երբ գիտակցի, որ կարող է վերցնել Ստեփանակերտը»,- հարց ուղղեց բանախոսը։
11:08 26/11/2018ՀՀ-ՌԴ համագործակցությունը Հարավային Կովկասում կայունացնող դեր ունի. թուրքագետԱյդ կայունացնող դերը, ըստ նրա, գնալով մեծանալու է։
09:52 26/11/2018Ո՞ր քաղաքական ուժն ինչպես է սկսում նախընտրական քարոզարշավըԱյսօր՝ նոյեմբերի 26-ին պաշտոնապես մեկնարկում է դեկտեմբերի 9-ին կայանալիք արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների նախընտրական քարոզարշավը։ Հիշեցնենք, որ ընտրություններին մասնակցում է 11 քաղաքական ուժ՝...
14:20 23/11/2018ԵԽ-ն հստակեցնում է Ստամբուլի կոնվենցիայում «գենդեր» բառի սխալ ընկալումն ու կանանց պաշտպանության անհրաժեշտությունըԵվրոպայի խորհուրդը հստակեցնում է, թե ինչ է այն իրենից ներկայացնում Ստամբուլի կոնվենցիան։ Տարածված հաղորդագրության մեջ նշվում է, որ Ստամբուլի կոնվենցիան ուղղված է ընդամենը կանանց ու աղջիկներին...
14:00 23/11/2018Կանայք ունեն այն ուժը, որը թույլ է տալիս ռազմատենչությանը և ատելությանն այլընտրանքային ուղերձ հղել. Մնացականյան«Կանայք և երիտասարդությունն անվտանգության կառուցման շահառուներն են, ինչպես նաև պետական մարմինների կառուցման շահառուներն են՝ մասնակցելով ազգային կյանքին, մասնակցելով այնպիսի գործընթացներին, որոնց մեջ...
13:17 22/11/2018Ազգային փոքրամասնությունների ներկայացուցիչներ կան միայն երեք քաղաքական ուժերի ցուցակներումԴեկտեմբերի 9-ին կայանալիք արտահերթ ընտրություններին մասնակից 11 քաղաքական ուժերից միայն երեքն են, որ իրենց ցուցակներում ազգային փոքրամասնությունների ներկայացուցիչներ են ընդգրկել։ Panorama.am-ն...
13:07 22/11/2018BBC պատմել է Ղարաբաղյան շարժման մեջ Գալինա Ստարովոյտովայի ունեցած դերակատարության մասինBBC-ի ռուսական ծառայությունը նյութ է հրապարակել նվիրված ռուսաստանցի քաղաքական գործիչ Գալինա Ստարովոյտովայի մահվան 20 ամյակի տարելիցի կապակցությամբ։ Հոդվածում պատմվում է նաև Ղարաբաղյան շարժման մեջ նրա...
10:46 21/11/2018Թուրքիայի խորհրդարանի քուրդ պատգամավորի խիստ ելույթն ավարտվել է իր բանտարկությամբ. ՍասունյանԹուրքիայի խորհրդարանի քուրդ պատգամավոր Ֆերհաթ Էնջուն Շիրնակի մարզից, վերջերս խիստ քննադատական ելույթ ունեցավ թուրքական խորհրդարանում թուրքերի և Թուրքիայի վերաբերյալ: Ես նոր եմ հայտնաբերել նրա...
10:07 21/11/2018Ադրբեջանցի գրողը ադրբեջանցիներին ներկայացնում է որպես հումանիստներ, ովքեր փորձում են պահպանել բարոյական արժեքներըԱյսօր լույս կտեսնի ադրբեջանցի գրող Աքրամ Այլիսլիի «Քարե երազներ» գրքի անգլերեն թարգմանությունը։ Այլիսլին 5 տարի առաջ Ադրբեջանում ամենասիրված ու հարգված մարդկանցից էր, սակայն երբ 2013թ.-ին հրապարակվեց...
13:28 20/11/20181 տոկոս կորուստը համարժեք է մոտ 20 միլիոն խորանարդ մետր գազի. Միքայել Մելքումյան«8.9 միլիարդ դրամ մնաց «Գազպրոմին»,- հիշեցրեց նա։
12:00 20/11/2018Ադրբեջանը կենտրոնանում է արժույթի, մենք՝ արժեքների վրա. Դավիթ ԲաբայանԱրցախի Հանրապետության նախագահ Բակո Սահակյանի՝ Ֆրանսիա և ԱՄՆ կատարած վերջին այցերի ֆոնին (նպատակը ամենամյա հեռախոսամարաթոնին և հեռուստամարաթոնին մասնակցելն է՝ խմբ.) ադրբեջանական կողմը հերթական...
11:24 20/11/2018ԵՄ երկրները ձախողել են 2019 թվականի բյուջեի շուրջ բանակցություններըԵվրամիության երկրների ներկայացուցիչները և Եվրախորհրդարանի պատգամավորները չեն կարողացել համաձայնության գալ ԵՄ 2019 թ.
11:15 19/11/2018ՃՏՊ-ների զոհերի հիշատակի միջազգային օրն էրՆոյեմբերի երրորդ կիրակին նշվում է ճանապարհատրանսպորտային պատահարների հետևանքով զոհվածների հիշատակի օր։ Օրը հիշեցնում է ՃՏՊ հետևանքով միլիոնավոր զոհերի ու վնասվածքներ ստացած մարդկանց մասին, ցավակցում...
12:31 17/11/2018Հայաստանում կանայք հակված են ավելի վաղ տարիքում ամուսնանալ, քան տղամարդիկԵթե չարագացվեն վաղ ու պարտադրված ամուսնություններն արմատախիլ անելուն ուղղված միջոցառումները, ապա մինչև 2030 թվականը ևս 150 մլն աղջիկ կամուսնանա անչափահաս տարիքում։
20:30 16/11/2018Հայաստան այցելած զբոսաշրջիկների թիվն ավելացել է 8.8%-ով2018 թվականի հունվար-սեպտեմբերին հանրապետություն է ժամանել 1 մլն 275 209 զբոսաշրջիկ կամ 2017թ. նույն ժամանակաշրջանի նկատմամբ ցուցանիշն աճել է 8.8%-ով: Նման տվյալներ է հրապարակել ՀՀ վիճակագրական...

13:12 27/05/2013«HRW»: Наркотики – привычный метод подавления критики в Азербайджане«В каждом из четырех случаев обвинения в хранении наркотиков были основаны на том, что полиция якобы нашла небольшое количество наркотиков при обыске».
12:38 27/05/2013Турецкого публициста армянского происхождения Севана Нишаняна угрожают убить как Гранта ДинкаПользователь Twitter Фуркан Джокунер в своем микроблоге сделал следующую запись: «Севан Нишанян, настал и твой час умереть выстрелом в лоб».
12:45 25/05/2013В рейтинге по качеству управления ресурсами Азербайджан попал в список слабоуправляемых странСамый высокий рейтинг управления - у Норвегии, Великобритании и Бразилии.
11:07 25/05/2013По итогам визита в регион сопредседатели МГ ОБСЕ выступили с заявлениемПо итогам визита в регион сопредседатели Минской группы ОБСЕ Ян Келли (США), Жак Фор (Франция) и Игорь Попов (Россия) выступили с заявлением.
18:55 24/05/2013«Вы заключили договор с небесами?» Обсуждение по устранению последствий града в парламенте АрменииВ результате сильного града 12 мая текущего года 46 общинам Армавирской области Армении был причинен ущерб в размере 20-25 млрд.
11:20 24/05/2013Российский эксперт: Интересы России и Азербайджана далеко разошлись, и трения между ними неминуемы«Интересы стран далеко разошлись, и потому трения, так или иначе, неминуемы».
15:08 23/05/2013Как оппозиционный депутат З. Постанджян «заставила» министра градостроительства Армении отправиться на стройплощадку…Согласно заверениям начальника Государственной градостроительной инспекции Министерства градостроительства РА С.Айрапетяна, работы на территории Крытого рынка постоянно находятся в центре их внимания.
16:32 22/05/2013Иранский аналитик: Азербайджан делает все, для того, чтобы снизить зависимость Нахичевана от ИранаВ годы Карабахской войны Нахичеван оказался на пороге гуманитарной катастрофы. Об этом говорится в аналитической статье, опубликованной на иранском информационном сайте «ИРАС». Иранский аналитик...
13:09 22/05/2013Интрига вокруг борьбы за пост президента Ирана разрешилась: Рафсанджани и Машаи не будут участвовать в агиткампании«Так или иначе, после выхода Рафсанджани и Машаи из игры основная борьба развернется между четырьмя консерваторами».
11:56 22/05/2013«Туран»: На Евровидении-2013 кто-то в Азербайджане все-таки дал команду «валить» Россию«Азербайджанской политике свойственно принимать импульсивные и скоропалительные решения без просчета последствий...»
14:22 21/05/2013Интеллигенция Мексики возмущена заявлением посла Азербайджана, сравнившего Хосе Саруханяна с Гиммлером«Самое смешное, возмущающее и прискорбное здесь то, что аргументы азербайджанского посла являются ярким результатом глупости, ограниченности и предрассудков».
15:31 20/05/2013Андреас Гукасян: Я не жалею, что поддержал Раффи Ованнисяна«В стране – политический и экономический кризис, в обществе напряженность достигла критического уровня, что может привести к столкновениям», – заявил в ходе сегодняшней пресс-конференции участник...
10:45 20/05/2013Шведские правозащитники призывают международное сообщество обратить внимание на нарушения прав человека в АзербайджанеВласти Азербайджана заинтересованы в сохранении существующей ситуации, однако относительная политическая стабильность на самом деле шаткая и может быть легко нарушена.
15:31 18/05/2013Азербайджанский политолог: Визит Аллахшукюра Пашазаде в Иран не будет эффективным«В этот раз власти Азербайджана имеют целью командировать в Иран Пашазаде, чтобы по итогам встречи с духовным лидером ИРИ Али Хаменеи он сумел решить имеющиеся проблемы».
14:22 18/05/2013К акции «Ночь музеев» присоединятся 88 музеев в Армении и НКРСегодня, 18 мая, в Международный день музеев, к акции «Ночь музеев» присоединятся 88 музеев в Армении и Нагорном Карабахе, и это позволит привлечь внимание общества к культуре и искусству.
11:52 18/05/2013Россия «отомстила» Азербайджану за Габалинскую РЛС, перекрыв транзит нефтиАзербайджан мотивирует расторжение контракта вовсе не срывом договоренностей по объемам прокачки, а тем, что в Новороссийске азербайджанская нефть смешивается с другими сортами этого топлива.
14:32 17/05/2013Политолог: Не стоит оценивать повышение тарифа на газ как попытку Москвы наказать ЕреванВ настоящее время во внешней политике Армении наблюдаются 2 процесса: становление достаточно динамичных отношений с Россией, параллельно ухудшению отношений с Азербайджаном, и обновление отношений с...
12:56 17/05/2013Гагик Царукян заявил, что ППА не может стать оппозицией, слишком поздно. Заявление Армена Мартиросяна«Наши ожидания, в общем счете, не оправдались, так как и на парламентских выборах, и на выборах в Совет старейшин Еревана мы ожидали другие результаты.
11:46 17/05/2013«BigCaucasus» рассказал о разгроме армянскими добровольцами в Карабахе чеченских наемников, воевавших на стороне Азербайджана«Существует множество фактов, свидетельствующих о том, что в 1992-1993 гг. против карабахской армии воевали порядка 3 тыс. афганских моджахедов и чеченских боевиков под командованием Шамиля Басаева».
13:10 16/05/2013Арцвик Минасян: «Подорожание тарифов на газ приведет к широкомасштабной инфляции»«Это общественный бунт против той политики, которая осуществляется в Армении»,– об этом в ходе беседы с журналистами на акции протеста у здания правительства Армении заявил депутат фракции АРФД...