15:51 22/01/2021Միքայել Մինասյան. Այս արատավոր շրջապտույտը Հայաստանի գնացքը տանում է դեպի անդունդՍուրբ Աթոռում ՀՀ նախկին դեսպան Միքայել Մինասյանը գրում է. «Թքած ունենալու հայկական ողբերգությունը Մենք ապրում ենք զարմանալի ժամանակներ. Հայաստանում բոլորը ամեն ինչի ու ամենքի վրա թքած ունեն։...
13:00 22/01/2021Ադամ Շիֆ․ Արցախի հարցը լուծված չէ, այլ պարտադրված հրադադար է, որը ևս Ադրբեջանը խախտում էՇիֆը, խոսելով Կոնգրեսում ցեղասպանության ճանաչման մասին, հույս հայտնեց, որ այս ապրիլին կունենանք նաև նախագահական ճանաչում։
11:51 22/01/2021ՀՀ ԱԳՆ․ ԵԽ-ն կրկին փաստեց՝ ԼՂ հիմնախնդրի հիմքում ընկած է Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման և անվտանգության իրավունքըԵվրախորհրդարանը ոչ միայն դատապարտեց պատերազմական հանցագործությունները, այլև ընդգծեց, որ այդ հանցագործությունները պետք է անպատիժ չմնան:
10:20 22/01/2021Եվրոպական խորհրդարանը բանաձևում դատապարտում է Թուրքիային՝ Արցախում նրա ապակայունացնող դերի համարԵվրոպական խորհրդարանի 2021 թվականի հունվարի 20-ին ընդունել է «Ընդհանուր արտաքին և անվտանգության քաղաքականության իրականացման մասին» տարեկան զեկույց-բանաձևը, որում համընդգրկուն ձևով անդրադարձ է...
18:31 21/01/2021Իրավապահ մարմիններին միայն հետաքրքրում էր՝ ում եմ նկատի ունեցել նախկին, ներկա պաշտոնյաներ ասելով. Տիգրան Աբրահամյան«Չէ, բայց հասկանում ե՞ք մեր երկրի իրական վիճակը»։
12:13 21/01/2021Այս իշխանության գերնպատակն է՝ ամեն գնով արդարացնել պատերազմական գործողությունների ծավալումը, մեր արձանագրած կորուստները«Հենակետ» վերլուծական կենտրոնի ղեկավար, Արցախի նախագահի անվտանգության հարցերով նախկին խորհրդական Տիգրան Աբրահամյանը գրում է․ «Այս իշխանության գերնպատակն է՝ ամեն գնով արդարացնել պատերազմական...
10:34 21/01/2021Ցանկացած օրինագծի քննարկում կարելի էր ընդհատել և հարցնել՝ «Մեծարգո պարոն ԱԺ նախագահ, Դուք գործակա՞լ եք». Միքայել Մինասյան«Այդպես կվարվեին ցանկացած երկրում։ Ընդ որում, այդ հարցը կուղղեին և՛ անկախ պատգամավորները, և՛ ընդդիմադիրները, և՛ իշխանական ֆրակցիայի անդամները»։
13:15 20/01/2021Տիգրան Աբրահամյան. Արցախի շուրջ զարգացումների հարցում կշռադատված խոսքի, որոշակիություն մտցնելու խնդիր կա«Հենակետ» վերլուծական կենտրոնի ղեկավար Տիգրան Աբրահամյանը գրում է. «Արցախցիների անվտանգության երաշխիքների ապահովման, Արցախի անվտանգության աստիճանի բարձրացման խնդիրների լուծման որոնումներին զուգահեռ...
09:32 20/01/2021Գոգյան. Գործակալները շատ ենՍմբատ Գոգյանը, որ Փաշինյանի իշխանության գալուց հետո նշանակվեց ԲՈԿ նախագահ, գրում է. «2018-2020 թթ ամենօրյա ռեժիմով մտածում էի թե այդ պահի զրուցակիցս ո՞վ է, գործակա՞լ է, թե ոչ։ Մի քանիսին բացահայտեցի։...
09:00 20/01/2021ՀՀ պետական իրավասու մարմինը պետք է հրապարակի հայկական կողմի գերիների թիվը. ՄԻՊ...կբարձրանա Ադրբեջանում պահվող գերիների պաշտպանության աստիճանը
15:27 19/01/2021Գեղամ Նազարյան. Սթափվելո՞ւ ենք, թե՞ շարունակելու ենք նույն կերպԱյլընտրանքային նախագծեր խումբը տարածել է խմբի անդամ, քաղաքագետ Գեղամ Նազարյանի հոդվածը, որը ներկայացնում ենք ամբողջությամբ.
14:04 19/01/2021Երվանդ Բոզոյան. Մարդիկ ապրում են իրենց սոցիալական խնդիրներով, չունեն քաղաքացիական գիտակցության բարձր մակարդակ«Մարտի 1-ի գործով այս դատավարության պատվիրատուն, կարծում եմ, Թուրքիան է և իր գործընկեր Ադրբեջանը։ Հենց սկզբից էր դա պարզ»,-Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանի Շենգավիթ նստավայրի դիմաց լրագրողների...
13:55 19/01/2021Ռոբերտ Քոչարյանը ամեն ինչ փորձել է անել իր խորհուրդներով, բայց Արցախի նախագահը նույնիսկ հարկ չհամարեց հանդիպել. Լևոն Քոչարյան«Ասում էր՝ «գիտեք, էս ինչ բանը գնացեք ասեք, մի ասեք ես եմ ասել, մենակ թե ասեք...»»:
10:09 19/01/2021Վարդան Ոսկանյան. Մեր տարածաշրջանում մշակութային ազգերին, ցավոք, հարգում են միայն մի պարագայումԻրանագետ Վարդան Ոսկանյանը գրում է. «Թշնամու բարբարոսական հրետակոծությունից խոցված Շուշիի մեր հռչակավոր սրբավայր Ղազանչեցոցում հնչում էր թավջութակը․․․ Շատերն են այդ հուզիչ կադրերը հիշում։ Ուղերձը...

09:55 07/04/2014‘EU mission in Central African Rep. unlikely to make a difference’"Neither French troops nor the African-led forces were able to stop the violence in CAR, and EU troops are also unlikely to do it, as the problems are deep-seated and aren’t going to go away fast."
16:13 05/04/2014Baku has not confirmed readiness to receive Armenian delegationThe meeting of the Committee of Chiefs of General Staffs of CIS member states will take place in Baku on April 8.
09:46 05/04/2014‘NATO making best effort to show it’s doing something about Crimea’"Crimea is being used as pretext to increase Western defense budgets, although what’s happened there really has little impact on the vital national interests of NATO-members," Charles Shoebridge said.
09:38 04/04/2014'Russians, Americans alike disappointed by NASA’s decision to halt cooperation in space'"If political conflict on the ground between the US and Russia stretches into outer space cooperation it could put lives at risk as well as scientific progress."
17:18 03/04/2014Expert: Davutoglu’s statement is manifestation of cynicismTurkish Foreign Minister Ahmet Davutoglu’s statement that Turkey is prepared to help Armenians of Kessab is a manifestation of cynicism, Turkish studies expert Ruben Melkonyan told reporters in...
09:45 03/04/2014‘US has no clue what Afghan people want’"Maybe the Taliban is not what the Afghan people want, but the US is not in touch with Afghans and it is not in any type of position of special knowledge to understand them," Karen Kitkowski said.
16:32 02/04/2014Armenian government to amend pension law in line with CC rulingThe Armenian government issued a statement in connection with the Constitutional Court judgement on the constitutionality of the controversial provisions of the pension law.
09:29 02/04/2014‘Turkey likely knew about Syrian rebel siege of Christian town’"It would be impossible for Turkey not to be informed of Syrian rebels’ siege of the Christian majority town of Kessab," international law Professor Daoud Khairallah said.
16:50 01/04/2014Azerbaijani terrorists who fight in Syria are called on to come back and attack Armenians of Karabakh“If you so badly want to fight, take the weapon and go one-on-one across the border to the Armenians,” Azerbaijani journalist Timur Rzaev with such words appealed to Azerbaijani terrorists who fight...
09:42 01/04/2014'There will be only semblance of elections in Afghanistan'"The Taliban cannot completely undermine the elections, but they won't mean anything anyway, because they don't represent the majority of the Afghan people," Eric Margolis said.
10:11 31/03/2014Nationalists ‘no longer useful, embarrassing’ to Ukraine putsch regime"Brussels had much better reasons to denounce the actions of radical groups in Ukraine earlier, but deliberately turned a blind eye, demonstrating extreme double standards," Mark Sleboda said.
15:00 29/03/2014Ukrainian Embassy to Azerbaijan accused Azerbaijani portal Haqqin.az of libelUkrainian embassy to Azerbaijan considered the article published on March 28 by Irina Mikhaylenko on Azerbaijani news portal Haqqin.az as an attempt of libel.
09:43 29/03/2014‘US foreign policy based purely on bullying smaller nations’"The last 65 years of US foreign policy has been based purely on bullying: “You either do what we say, or we'll use proxy forces to invade or occupy your country.”
15:12 28/03/2014Defense Ministry: Azerbaijan violated ceasefire in Tavush direction, Armenian side returned fireAzerbaijan violated the ceasefire in some sections of the border in Armenia’s Tavush province yesterday, spokesman for Armenian Defense Ministry Artsrun Hovhannisyan told Panorama.am.
10:06 28/03/2014‘Sanctions on Russia are indirect sanctions on the EU’"European countries are toeing the US line on sanctions against Russia, but when it comes to the economy they say they don’t want those sanctions," Michel Chossudovsky said.
09:31 27/03/2014‘No solution for Syria without involvement of Russia and Iran’"Western policy towards Syria is rather like Western policy toward Crimea and Ukraine at the moment – it’s floundering around, talking big but really not having the will to act," Chris Bambery said.
20:29 26/03/2014Pro-Azerbaijani forces failed passing anti-Armenian resolution in TennesseeA key committee of the Tennessee House of Representatives rejected, today, an anti-Armenian resolution initiated by pro-Azerbaijan forces, once again dealing a serious setback to Baku's efforts to...
09:45 26/03/2014World cyber war: Govts will continue to seek ‘actionable information’"Governments will keep spying despite roaring hacking scandals, as they are engaged in a global cyber war, seeking actionable information to advance industrial and state interests," Chris Kitze said.
14:11 25/03/2014Babayan: Through subversive attacks, Turkey tries to make Armenians leave Syria"Turkey continues its anti-Armenian policy, with its extreme manifestations being observed in Armenian-populated areas of Syria, in particular in Kessab," the NKR President's spokesman said.
09:28 25/03/2014‘50% youth unemployment in Spain fuels radicalization of protests’"Most of the protesters in Spain are peaceful, but there is an increase in radicalization, especially among young people, which is understandable due to the high level of youth unemployment."