15:33 23/02/2023Թբիլիսիի հայկական թատրոնի գեղարվեստական ղեկավարը պատվոգրի է արժանացելԹբիլիսիի Պետրոս Ադամյանի անվան պետական հայկական դրամատիկական թատրոնի գեղարվեստական ղեկավար Արմեն Բայանդուրյանը վրաց-հայկական մշակութային կապերի զարգացման գործում ունեցած մեծ ավանդի համար արժանացել...
14:08 23/02/2023Արցախի մշակութային հարստությունը՝ առցանց ցուցահանդեսումԱրցախի գանձերը՝ 16 հայկական թանգարաններից
13:50 23/02/2023Հայտնի են «Երաժշտություն հանուն ապագայի» հիմնադրամի կրթական և զարգացման ծրագրի 2022/2023թթ. կրթաթոշակառուներըԱվարտվել և ամփոփվել են «Երաժշտություն հանուն ապագայի» 2022/2023թթ․ կրթական և զարգացման ծրագրի մրցույթի ունկնդրումների և հարցազրույցի փուլերը։ Ծրագրին դիմելու հայտ էր ներկայացրել ընդհանուր 53 դիմորդ...
11:38 23/02/2023Լեոնարդո դա Վինչին ուսումնասիրել է գրավիտացիան Գալիլեոյից և Նյուտոնից առաջԱյդ մասին են վկայում «Արունդելի կոդեքսում» առկա գծագրերը։
10:18 23/02/2023Հայաստանի պետական կամերային նվագախմբի 60-ամյակին նվիրված գալա համերգ կկազմակերպվիՄարտի 2-ին, ժամը 19:30 Արամ Խաչատրյան համերգասրահում կկազմակերպվի գալա համերգ՝ նվիրված Հայաստանի պետական կամերային նվագախմբի 60-ամյակին։ Նվագախմբից մանրամասնում են՝ համերգին կմասնակցեն Հայաստանի...
19:59 22/02/2023Ղազախստանում չեղարկվել է Ավրահամ Ռուսոյի համերգըՂազախստանի Սեմեյ քաղաքում չեղարկվել է երգիչ Ավրահամ Ռուսոյի համերգը, որը պետք է կայանար մարտի 11-ին «Աբայ Արենա» մարզադաշտում։ «Գազետա ռու», հայտնում է, որ այդ մասին հայտնում են տեղական...
18:00 22/02/2023Շառլ Ազնավուրի հոբելյանական ծրագրի կազմման նպատակով ընդունվում են հայտեր2024 թվականին լրանում է Շառլ Ազնավուրի ծննդյան 100-ամյակը: Այդ առիթով ԿԳՄՍ նախարարությունը հավաքագրում է ստեղծագործական մտահղացումներ և գաղափարներ, որոնք կարող են ընդգրկվել հոբելյանական...
17:51 22/02/2023ԱՄՆ-ում ու Կանադայում հյուրախաղերին ընդառաջ՝ «Նաղաշ» անսամբլը հանդես կգա ԵրևանումԱՄՆ-ում ու Կանադայում հյուրախաղերին ընդառաջ՝ «Նաղաշ» անսամբլը համերգով հանդես կգա Երևանում։ Այն տեղի կունենա փետրվարի 25-ին, ժամը 19:00 «Առնո Բաբաջանյան» համերգասրահում։ Կազմակերպիչների հաղորդմամբ,...
17:32 22/02/2023Արամ Խաչատրյանի երաժշտությունը մեծ ընդունելության է արժանանում Միացյալ ԹագավորությունումՇարունակվում է Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի համերգային շրջագայությունը Մեծ Բրիտանիայում։
12:30 22/02/2023Արտավազդ Փելեշյանի ծննդյան օրն է«Ինձ համար Արտավազդ Փելեշյանը մեր ժամանակից դուրս է...»։
10:08 22/02/2023Օպերալիան հաղթանակած սոպրանո Ջուլիանա Գրիգորյանն ու չեխ տենոր Պետր Նեկորանեցն հանդես կգան միասին2022 թվականի հոկտեմբերին Plácido Domingo Operalia հեղինակավոր մրցույթում հաղթանակած Ջուլիանա Գրիգորյանը հանդես կգա Պրահայի Ռուդոլֆինում հայտնի դահլիճում։ Այս մասին orer.eu-ին հայտնել են Nachtigall...
12:32 21/02/2023Ալեք Բոլդուինի մեղադրանքը մեղմացրել ենԱՄՆ Նյու Մեքսիկո նահանգի դատախազությունը մեղմացրել է դերասան Ալեք Բոլդուինի դեմ մեղադրանքը՝ նկարահանման հրապարակում չկանխամտածված սպանության համար։ Նրան այժմ սպառնում է առավելագույնը 18 ամսվա...
14:20 20/02/2023Գիրք նվիրելու օրը ARARAT թանգարանումԳիրք նվիրելու օրվա հետ կապված, ի շարս այլ մշակութային նախաձեռնությունների, Երևանի կոնյակի գործարանի ARARAT Թանգարանն իր այցելուներին մատուցեց հետաքրքիր անակնկալ։ Շրջայցի դասական ծրագրի ավարտին՝...
18:14 18/02/2023Մահացել է Ստելլա Սթիվենսը84 տարեկան հասակում մահացել է հոլիվուդյան դերասանուհի Ստելլա Սթիվենսը։ Նա առավել հայտնի է մարդկանց «Աղջիկներ, աղջիկներ, աղջիկներ» երաժշտական կատակերգությունից, որտեղ խաղացել է Էլվիս Փրեսլիի հետ։...
18:00 18/02/2023«Ղարաբաղյան շարժում-35» խորագրով ժամանակավոր ցուցադրության բացում՝ Պատմության թանգարանումՓետրվարի 21-ին՝ ժամը 15։00-ին, Հայաստանի պատմության թանգարանի դիմահայաց կամարաշարի ներքո տեղի կունենա «Ղարաբաղյան շարժում-35» խորագրով ժամանակավոր ցուցադրության բացումը։ Թանգարանից մանրամասնում են՝...
19:39 17/02/2023Խարբերդի հայկական ճարտարապետական շինությունները երկրաշարժից չեն տուժելՎերջին 3 տարում 3 խոշոր երկրաշարժ տեսած Էլազըղի (Խարբերդ) 5000 տարվա պատմություն ունեցող Խարբերդի թաղամասը կանգուն է մնացել անգամ վերջին ավերիչ երկրաշարժից հետո:Այս մասին գրում է ermenihaber-ը։...
15:28 17/02/2023Զելենսկին ելույթ է ունեցել Բեռլինալեի բացմանըԲեռլինի 73-րդ կինոփառատոնը բացել է իր դռներն աշխարհը ցնցող սուր հակամարտությունների ֆոնին: Մրցութային ծրագիրն այս տարի ներառում է 19 ֆիլմ։ Ֆորումի ժյուրին գլխավորում է ամերիկացի դերասանուհի Քրիստեն...
12:01 17/02/2023Հոլիվուդյան աշխարհահռչակ դերասան Բրյուս Ուիլիսի մոտ ախտորոշվել է ժամանակավոր ճակատային դեմենցիաԱմերիկացի աշխարհահռչակ դերասան Բրյուս Ուիլիսի ընտանիքը հայտարարել է, որ հոլիվուդյան աստղի մոտ ախտորոշվել է ժամանակավոր ճակատային դեմենցիա (թուլամտություն), և նրա հիվանդությունը զարգանում է, գրում է...
10:57 17/02/2023Ռիհաննան 7 տարվա լռությունից հետո թողարկում է իր նոր ալբոմըԵրգչուհի Ռիհաննան Vogue-ի հետ զրույցում հայտնել է, որ 7 տարվա լռությունից հետո նախատեսում է նոր ալբոմ թողարկել։ Նրա խոսքով, ինքը չի ցանկանում հետաձգել թողարկումը և ծրագրում է նոր աշխատանք...
10:50 17/02/2023Վենեսուելացի հայ դիրիժոր Դոմինգո Հինդոյանը կղեկավարի Պրահայի ֆիլհարմոնիկ նվագախումբըՓետրվարի 26-ին Ռուդոլֆինումի Դվորժակի անվան դահլիճում Պրահայի ֆիլհարմոնիկի հետ հանդես կգա հայ-վենեսուելացի դիրիժոր Դոմինգո Հինդոյանը, ով գլխավորում է Լիվերպուլի ֆիլհարմոնիկ նվագախումբը։ orer.eu-ի...

10:38 29/10/2019Наринэ Абгарян рассказала, как одни похороны помогли ей выбрать тему для книги и что поразило ее русскую подругу в АрменииАвтор сборника смешных и трогательных автобиографических рассказов о детстве «Манюня»( Недавно в РАМТе по ним поставили спектакль) Наринэ Абгарян дала интервью РИА Новости.
20:21 28/10/2019Президент Арцаха наградил композитора Роберта АмирханянаБако Саакян 28 октября провел встречу с народным артистом Республики Армения, композитором Робертом Амирханяном.
20:18 28/10/2019Народ гордится полководцем Андраником, но не его памятникомВ городе Ванадзор Лорийской области Армении 26 октября, по случаю 191-летия основания города, открылся памятник полководцу Андранику Озаняну (Зоравар Андраник).
19:23 26/10/2019Журналисты составили рейтинг самых страшных сериалов в истории телевиденияЕще в рейтинге оказались «Ходячие мертвецы», «Сверхъестественное», «Очень странные дела» и другие.
15:33 24/10/2019Основной завет от Соса Саркисяна – нравственностьСегодня – день рождения народного артиста СССР, основателя Государственного театра Амазгаин Соса Саркисяна.
10:45 24/10/2019Брэд Питт останется без главного актерского «Оскара» из-за Леонардо Ди КаприоСтало известно, кого из актеров выдвинули на "Оскар".
10:39 24/10/2019В музее Первопрестольного Святого Эчмиадзина будут храниться уникальные документы и фото из архива Согомона ТейлерянаДокументы и уникальные фото 90-летний сын Согомона – Завен Тейлерян – передапл посредством служителя армянской церкви «Сурб Вардан» в Окленде.
16:03 23/10/2019Замминистра Ара Хзмалян заявил о необходимости ужесточения условий получения грантов в сфере культурыГодами министерство культуры Армении брало на себя бремя социальной ответственности выше своих сил. Об этом на сегодняшней пресс-конференции заявил заместитель министра образования, науки, культуры и...
13:14 23/10/2019Скульптор Нуне Туманян отмечает день рожденияНуне Туманян уже несколько лет поднимает вопрос о том, что Ереван должен быть украшен также городскими скульптурами.
20:34 21/10/2019Премьер Армении: Г.Элибекян своим уникальным творческим почерком занимает особое место в армянской живописиНикол Пашинян направил телеграмму соболезнования по случаю кончины Генри Элибекяна.
19:00 21/10/2019Ушел из жизни известный художник и скульптор Генри ЭлибекянГенри Элибекян – представитель знаменитой династии художников.
18:45 19/10/2019Армения будет представлена на Венецианской биеннале национальным павильономКак сообщают из министерства, для выбора архитекторов будет объявлен открытый тендер.
10:17 18/10/2019Во время реконструкции моста в Тбилиси найдены надгробные плиты с армянскими и грузинскими надписямиОни были пронумерованы красной краской.
18:10 16/10/2019Содействие культуре напрокатФункция министерства образования, науки, культуры и спорта Армении, казалось бы, прежде всего, должна заключаться в разработке относящимся к соответствующим сферам политики.
14:32 15/10/2019США: из галереи за 32 секунды украли картину Сальвадора Дали«Горящий жираф» был написан в 1966-1967. Стоимость картины составляет $20 тыс. Похитителя и его сообщника разыскивают.
13:15 14/10/2019Артур Элбакян: Всё, что я делаю, делаю по-армянскиРежиссёр, актёр, продюсер, художник, писатель Артур Элбакян долгие годы проживает в США, однако цвета его картин – армянские, его произведения – на армянском, роли – армянские.
10:59 14/10/2019В возрасте 98 лет скончался художник Ришар ЖеранянВ Париже на 98-м году скончался французский художник и литограф армянского происхождения Ришар Жеранян (Richard Jeranian).
10:10 14/10/2019Здание НС Армении – в списке самых красивых парламентов по версии The IndependentИздание The Independent опубликовало десятку самых красивых зданий парламентов различных стран мира.
09:56 14/10/2019Два армянских фильма удостоились наград на Международном фестивале православного кино в КиевеВ Киеве с 7 по 10 октября проходил XVII Международный фестиваль православного кино «Покров». В этом году от Республики Армения в фестивале приняли участие два фильма, об этом сообщает...
16:26 12/10/2019Сегодня день рождения отмечает легендарный Дживан ГаспарянСегодня, 12 октября, день рождения отмечает легендарный Дживан Гаспарян: всемирно известному мастеру игры на дудуке исполняется – 91 год.