15:33 23/02/2023Թբիլիսիի հայկական թատրոնի գեղարվեստական ղեկավարը պատվոգրի է արժանացելԹբիլիսիի Պետրոս Ադամյանի անվան պետական հայկական դրամատիկական թատրոնի գեղարվեստական ղեկավար Արմեն Բայանդուրյանը վրաց-հայկական մշակութային կապերի զարգացման գործում ունեցած մեծ ավանդի համար արժանացել...
14:08 23/02/2023Արցախի մշակութային հարստությունը՝ առցանց ցուցահանդեսումԱրցախի գանձերը՝ 16 հայկական թանգարաններից
13:50 23/02/2023Հայտնի են «Երաժշտություն հանուն ապագայի» հիմնադրամի կրթական և զարգացման ծրագրի 2022/2023թթ. կրթաթոշակառուներըԱվարտվել և ամփոփվել են «Երաժշտություն հանուն ապագայի» 2022/2023թթ․ կրթական և զարգացման ծրագրի մրցույթի ունկնդրումների և հարցազրույցի փուլերը։ Ծրագրին դիմելու հայտ էր ներկայացրել ընդհանուր 53 դիմորդ...
11:38 23/02/2023Լեոնարդո դա Վինչին ուսումնասիրել է գրավիտացիան Գալիլեոյից և Նյուտոնից առաջԱյդ մասին են վկայում «Արունդելի կոդեքսում» առկա գծագրերը։
10:18 23/02/2023Հայաստանի պետական կամերային նվագախմբի 60-ամյակին նվիրված գալա համերգ կկազմակերպվիՄարտի 2-ին, ժամը 19:30 Արամ Խաչատրյան համերգասրահում կկազմակերպվի գալա համերգ՝ նվիրված Հայաստանի պետական կամերային նվագախմբի 60-ամյակին։ Նվագախմբից մանրամասնում են՝ համերգին կմասնակցեն Հայաստանի...
19:59 22/02/2023Ղազախստանում չեղարկվել է Ավրահամ Ռուսոյի համերգըՂազախստանի Սեմեյ քաղաքում չեղարկվել է երգիչ Ավրահամ Ռուսոյի համերգը, որը պետք է կայանար մարտի 11-ին «Աբայ Արենա» մարզադաշտում։ «Գազետա ռու», հայտնում է, որ այդ մասին հայտնում են տեղական...
18:00 22/02/2023Շառլ Ազնավուրի հոբելյանական ծրագրի կազմման նպատակով ընդունվում են հայտեր2024 թվականին լրանում է Շառլ Ազնավուրի ծննդյան 100-ամյակը: Այդ առիթով ԿԳՄՍ նախարարությունը հավաքագրում է ստեղծագործական մտահղացումներ և գաղափարներ, որոնք կարող են ընդգրկվել հոբելյանական...
17:51 22/02/2023ԱՄՆ-ում ու Կանադայում հյուրախաղերին ընդառաջ՝ «Նաղաշ» անսամբլը հանդես կգա ԵրևանումԱՄՆ-ում ու Կանադայում հյուրախաղերին ընդառաջ՝ «Նաղաշ» անսամբլը համերգով հանդես կգա Երևանում։ Այն տեղի կունենա փետրվարի 25-ին, ժամը 19:00 «Առնո Բաբաջանյան» համերգասրահում։ Կազմակերպիչների հաղորդմամբ,...
17:32 22/02/2023Արամ Խաչատրյանի երաժշտությունը մեծ ընդունելության է արժանանում Միացյալ ԹագավորությունումՇարունակվում է Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի համերգային շրջագայությունը Մեծ Բրիտանիայում։
12:30 22/02/2023Արտավազդ Փելեշյանի ծննդյան օրն է«Ինձ համար Արտավազդ Փելեշյանը մեր ժամանակից դուրս է...»։
10:08 22/02/2023Օպերալիան հաղթանակած սոպրանո Ջուլիանա Գրիգորյանն ու չեխ տենոր Պետր Նեկորանեցն հանդես կգան միասին2022 թվականի հոկտեմբերին Plácido Domingo Operalia հեղինակավոր մրցույթում հաղթանակած Ջուլիանա Գրիգորյանը հանդես կգա Պրահայի Ռուդոլֆինում հայտնի դահլիճում։ Այս մասին orer.eu-ին հայտնել են Nachtigall...
12:32 21/02/2023Ալեք Բոլդուինի մեղադրանքը մեղմացրել ենԱՄՆ Նյու Մեքսիկո նահանգի դատախազությունը մեղմացրել է դերասան Ալեք Բոլդուինի դեմ մեղադրանքը՝ նկարահանման հրապարակում չկանխամտածված սպանության համար։ Նրան այժմ սպառնում է առավելագույնը 18 ամսվա...
14:20 20/02/2023Գիրք նվիրելու օրը ARARAT թանգարանումԳիրք նվիրելու օրվա հետ կապված, ի շարս այլ մշակութային նախաձեռնությունների, Երևանի կոնյակի գործարանի ARARAT Թանգարանն իր այցելուներին մատուցեց հետաքրքիր անակնկալ։ Շրջայցի դասական ծրագրի ավարտին՝...
18:14 18/02/2023Մահացել է Ստելլա Սթիվենսը84 տարեկան հասակում մահացել է հոլիվուդյան դերասանուհի Ստելլա Սթիվենսը։ Նա առավել հայտնի է մարդկանց «Աղջիկներ, աղջիկներ, աղջիկներ» երաժշտական կատակերգությունից, որտեղ խաղացել է Էլվիս Փրեսլիի հետ։...
18:00 18/02/2023«Ղարաբաղյան շարժում-35» խորագրով ժամանակավոր ցուցադրության բացում՝ Պատմության թանգարանումՓետրվարի 21-ին՝ ժամը 15։00-ին, Հայաստանի պատմության թանգարանի դիմահայաց կամարաշարի ներքո տեղի կունենա «Ղարաբաղյան շարժում-35» խորագրով ժամանակավոր ցուցադրության բացումը։ Թանգարանից մանրամասնում են՝...
19:39 17/02/2023Խարբերդի հայկական ճարտարապետական շինությունները երկրաշարժից չեն տուժելՎերջին 3 տարում 3 խոշոր երկրաշարժ տեսած Էլազըղի (Խարբերդ) 5000 տարվա պատմություն ունեցող Խարբերդի թաղամասը կանգուն է մնացել անգամ վերջին ավերիչ երկրաշարժից հետո:Այս մասին գրում է ermenihaber-ը։...
15:28 17/02/2023Զելենսկին ելույթ է ունեցել Բեռլինալեի բացմանըԲեռլինի 73-րդ կինոփառատոնը բացել է իր դռներն աշխարհը ցնցող սուր հակամարտությունների ֆոնին: Մրցութային ծրագիրն այս տարի ներառում է 19 ֆիլմ։ Ֆորումի ժյուրին գլխավորում է ամերիկացի դերասանուհի Քրիստեն...
12:01 17/02/2023Հոլիվուդյան աշխարհահռչակ դերասան Բրյուս Ուիլիսի մոտ ախտորոշվել է ժամանակավոր ճակատային դեմենցիաԱմերիկացի աշխարհահռչակ դերասան Բրյուս Ուիլիսի ընտանիքը հայտարարել է, որ հոլիվուդյան աստղի մոտ ախտորոշվել է ժամանակավոր ճակատային դեմենցիա (թուլամտություն), և նրա հիվանդությունը զարգանում է, գրում է...
10:57 17/02/2023Ռիհաննան 7 տարվա լռությունից հետո թողարկում է իր նոր ալբոմըԵրգչուհի Ռիհաննան Vogue-ի հետ զրույցում հայտնել է, որ 7 տարվա լռությունից հետո նախատեսում է նոր ալբոմ թողարկել։ Նրա խոսքով, ինքը չի ցանկանում հետաձգել թողարկումը և ծրագրում է նոր աշխատանք...
10:50 17/02/2023Վենեսուելացի հայ դիրիժոր Դոմինգո Հինդոյանը կղեկավարի Պրահայի ֆիլհարմոնիկ նվագախումբըՓետրվարի 26-ին Ռուդոլֆինումի Դվորժակի անվան դահլիճում Պրահայի ֆիլհարմոնիկի հետ հանդես կգա հայ-վենեսուելացի դիրիժոր Դոմինգո Հինդոյանը, ով գլխավորում է Լիվերպուլի ֆիլհարմոնիկ նվագախումբը։ orer.eu-ի...

17:00 05/05/2017Foreign audience perceives Armenian folk music as exoticism – Tigran Hamasyan“The folk music does not need any elaborations [since] it is ideal, established music,” world-famous pianist and composer Tigran Hamasyan said at a press conference on Friday.
11:26 04/05/2017Laureate of international competitions Ruben Kozin to perform in ArmeniaThe National Chamber Orchestra of Armenia is set to hold a concert at Komitas Chamber Music Hall on May 7.
17:42 03/05/2017“Yerevan Wine Days” to be held in Armenia’s capital on May 5-6“Yerevan Wine Days” first-ever event dedicated to the development and presentation of the best traditions of the Armenian wine is set to be held in Armenia’s capital on 5-6 May.
13:03 03/05/2017Armenia preparing for Sose International Film Festival for the 4th timeSose 2017 International Film Festival has started to accept film applications. As the website of the Festival reports, any film can participate in the main competition program, without thematic...
20:11 02/05/2017Three artists set to represent Armenia at the 57-th International Venice Art BiennaleVenice will host the «Viva Arte Viva» International Art 57th Biennale, where Armenia will be represented by artists Raphael Megall, Jean Boghossian, and Miro Persolyan.
16:32 02/05/2017Russian actor impressed with Parajanov museum, ready to spend days in front of certain exhibitsActor at Georgian Shota Rustaveli Theatre Beso Zanguri who is visiting Armenia in the scope of Armmono 15th International Theater Festival of mono performances, expect warm reception from the...
14:04 02/05/2017Artsvik’s first Eurovision rehearsal named best by press representativesArmenia's Artsvik has held her first rehearsal at Eurovision 2017 in Kyiv and is very excited. “I cannot find the right words to express my emotions. I was dreaming about this moment still at the...
11:42 02/05/2017“Sargis Muradyan: Darkness and Light” exhibition to launch at Sargis Muradyan GalleryAn exhibition titled “Sargis Muradyan: Darkness and Light” is scheduled to launch at Sargis Muradyan Gallery on May 5.
10:55 02/05/2017Filmmaker Oliver Stone interviews Vladimir Putin for a four-hour documentary series to air on ShowtimeOliver Stone, the American film director has held a series of rare interviews with Russian president, Vladimir Putin, to be aired in installments in June, the Telegraph reports.
17:27 01/05/2017Arpi Ghazaryan named winner of Aurora Creative ContestWinners of the Aurora Creative Contest were named on May 1, 2017. Arpi Ghazaryan, a 7-year-old student at the Henrik Igityan Yerevan National Art Center was awarded the first prize in the Aurora...
14:53 01/05/2017Eurovision 2017: Jury members from each country revealedThe EBU has released the list of all the jury members that – together – will decide 50 percent of the results of the Eurovision Song Contest.
11:26 01/05/2017Narek and Gayane Hakhnazaryans announce charity concert for children with disabilitiesArmenian world-known cellist Narek Hakhnazaryan and pianist Gayane Hakhnazaryan will perform a solo concert on May 5 at Aram Khachaturian concert hall in Yerevan.
15:41 29/04/2017Hovhannes Tumanyan Museum declares May “Pinocchio month”Hovhannes Tumanyan Museum has declared May 2016 as “Pinocchio month”. For 31 days, the museum will present Carlo Collodi’s wonderful work, discussing it and recreating the events around the fairy...
14:22 28/04/2017New international project “Arts for Peace” launched in ArtsakhNew international project “Arts for Peace” launched today in Artsakh at the initiative of the Ministry of Culture and Youth Affairs of Artsakh.
17:38 27/04/2017Artsvik says ready to make Armenia proud of herself at Eurovision“My dreams are coming true,” Armenia’s representative in the 2017 Eurovision Song Contest told a press conference on Thursday, adding, at the stage of the Armenian national selection for contest, she...
14:11 27/04/2017Foreign visitors are interested in Shushi's State Museum of Geology, director saysThe State Museum of Geology after Gregory Gabrieliants in Shushi last year welcomed 3491 visitors, 679 of them were foreign tourists.
20:23 26/04/2017“Armmono” International Theater Festival to feature 28 performancesYerevan will be hosting the Armmono 15th International Theater Festival of Mono Performances from April 29 May 3.
16:51 26/04/2017“Arts for Peace” new international project kicks off in ArtsakhThe Ministry of Culture and Youth Affairs of Artsakh (Nagorno-Karabakh) Republic announced the launch of the new international project “Arts for Peace”.
11:50 26/04/2017Exhibition “The Revival of the Armenian Cathedral of Lviv” opened at National GalleryThe National Gallery of Armenia with the support of the Embassy of Poland in Armenia organizes an exhibition entitled “The Revival of the Armenian Cathedral of Lviv”.
16:00 24/04/2017George Clooney joins #KeepThePromise campaignWorld-famous Hollywood actor George Clooney has joined the Social impact campaign for the Armenian Genocide film “The Promise”.