16:20 16/02/2023Քրեղան՝ հայտնաբերված ՆԵրքին Գետաշենի դամբարանադաշտիցԿԳՄՍՆ «Պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների և պատմական միջավայրի պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի Թանգարանային առարկաների վերականգնման լաբորատորիայում մաքրվել, վերականգնվել է kրապատ մակերեսով,...
15:46 16/02/2023BBC-ն վավերագրական ֆիլմ կնկարահանի Քանյե Ուեսթի մասինԱմերիկացի ռեփեր Քանյե Ուեսթի մասին վավերագրական ֆիլմ կնկարահանվի։ Ըստ Deadline-ի, թողարկման է պատրաստվում նաև ռեփերի կյանքի մասին ութ դրվագանոց փոդքասթ: kulturomania.ru-ի հաղորդմամբ, «Մենք պետք է...
14:12 16/02/2023Բյուջեից 240,5 մլն դրամ հատկացվեց Հայ կինոյի հիմնադրման 100-ամյակի միջոցառումների կազմակերպմանը«Հայ կինոյի հիմնադիր Համո Բեկնազարյանի 30-ամյա հոբելյանի շրջանակում այս տարի առաջին անգամ ԿԳՄՍ նախաձեռնությամբ հրատարակվել է ռեժիսորին նվիրված եռալեզու պատկերագիրքը, որի շնորհանդեսն արդեն եղել...
12:48 16/02/2023Մայր Աթոռի Ռուբեն Սևակի թանգարանում նշվել է նահատակ գրողի ծննդյան տարեդարձըՆ.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ. Ամենայն Հայոց Սրբազնագույն Կաթողիկոսի օրհնությամբ և մասնավոր հոգածությամբ, փետրվարի 15-ին, Մայր Աթոռի Ռուբեն Սևակի թանգարանում նշվել է նահատակ գրող Ռուբեն Սևակի ծննդյան...
10:35 16/02/2023«Պարոն Ազնավուրը». առաջին գեղարվեստական ֆիլմը՝ Շառլ Ազնավուրի մասինԱրտադրության երկիր՝ Ֆրանսիա։
10:08 16/02/2023Քննարկվել է Էրեբունի թանգարանում Էրմիտաժի անկյուն ստեղծելու հեռանկարը և Էրմիտաժում՝ Էրեբունիում պահվող արտեֆակտներ ցուցադրելու հանգամանքը«Էրեբունի» ՊՀԱԹ-ի տնօրեն Միքայել Բադալյանին ընդունել է Պետական Էրմիտաժի տնօրեն Միխաիլ Պիոտրովսկին:
09:55 16/02/202382 տարեկանում մահացել է երկար տարիներ սեքս խորհրդանիշ համարվող հայտնի դերասանուհինԱՄՆ Լոս Անջելես քաղաքում կարճատև հիվանդությունից հետո 82 տարեկան հասկանում մահացել է հայտնի դերասանուհի Ռաքել Ուելչը։ Մահազդը հրապարակել է CNN-ը։ Նա հանրությանն առավել հայտնի է «Միլիոն տարի՝ մեր...
18:00 15/02/2023Արամ Խաչատրյանի 120-ամյակի հոբելյանական միջոցառումները մեկնարկել ենԿրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության աջակցությամբ Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախումբն այս օրերին հյուրախաղերով հանդես է գալիս Միացյալ Թագավորությունում։ ԿԳՄՍ նախարարության...
17:43 15/02/2023Ավելի քան 3 մլն դրամ արժողությամբ իրեղեն ապացույց ճանաչված արծաթե իրերը պահպանության են հանձնվել Հայաստանի պատմության թանգարանինՀայաստանի կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության, դատախազության և Ազգային անվտանգության ծառայության համագործակցության արդյունքում, 2023 թվականի փետրվարի 15-ին իրեղեն ապացույց ճանաչված...
17:27 15/02/2023Ստեփանակերտի պատկերասրահում բացվել է «Իմ հայրենիք» խորագրով լուսանկարների ցուցահանդեսըՍտեփանակերտի պատկերասրահում բացվել է «Իմ հայրենիք» խորագրով լուսանկարների շարժական ցուցահանդեսը։ «Արցախպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ցուցադրված լուսանկարներում խաղաղ և պատերազմական օրերի դրվագներն են՝ ինչպես...
12:52 14/02/2023Այվազովսկին հայ էր, աբսուրդ է, որ նրան ԱՄՆ-ում ներկայացնում են որպես ուկրաինացի. Գայդուկ«Նյու Յորքի «Մետրոպոլիտեն» արվեստի թանգարանի այն հայտարարությունը, թե Հովհաննես Այվազովսկին, ինչպես նաև մյուս ռուս նկարիչներն ուկրաինացիներ են, բացարձակ անհեթեթություն է»,- «Ռիա Նովոստի»-ին ասել է...
11:30 14/02/2023«Տիտանիկ», «Տանը մենակ» և Disney-ի մի շարք ֆիլմեր կանհետանան ռուսական տեսածառայություններիցDisney ստուդիայի մի քանի ֆիլմեր փետրվարի 28-ից կանհետանան «ԿինոՊոիսկ» առցանց կինոթատրոնի կատալոգից։ Մասնավորապես, ՏԱՍՍ-ի փոխանցմամբ, «Տիտանիկը», «Աստղային պատերազմները», «Տանը մենակ», «Առյուծ արքան»,...
10:19 14/02/2023Շաhնազարով. Այսօր ականատես ենք այն գաղափարախոսության փլուզմանը, որով ապրել ենք վերջին 30 տարիներինՌուս ռեժիսոր Կարեն Շաhնազարովի կարծիքով, այսօր ականատես են այն գաղափարախոսության փլուզմանը, որով ապրել են վերջին 30 տարիներին։ Դժվար է խոստովանել, բայց դա պետք է անել: «Ռուսական ներկայիս տնտեսության...
08:12 14/02/2023Մերկասառույց՝ Արագածոտնի մարզի, Աղվանի-Տաթև, Սիսիան-«Զանգեր» ավտոճանապարհներինՓրկարար ծառայությունը տեղեկացնում է, որ ՀՀ տարածքում կան փակ ավտոճանապարհներ։ Փակ են Արագածոտնի մարզում «Ամբերդ» բարձր լեռնային օդերևութաբանական կայանից դեպի Ամբերդ ամրոց և Քարի լիճ տանող...
15:17 13/02/2023Եթե որևէ մեկն ասում է ԳԱԱ ինստիտուտներն իրենց բուն նպատակին չեն ծառայում, գլուխը պատով է տալիս. Վարդան ԴևրիկյանԳԱԱ Մանուկ Աբեղյանի անվան Գրականության ինստիտուտի տնօրեն Վարդան Դևրիկյանը Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց, որ այժմ քննարկումներ են ընթանում կառավարության 2020-2030 թթ.
08:51 13/02/2023Նյու Յորքի Մետրոպոլիտեն թանգարանն Այվազովսկուն և Ռեպինին անվանել է ուկրաինացիներՆյու Յորքի «Մետրոպոլիտեն» թանգարանը Հովհաննես Այվազովսկուն և Իլյա Ռեպինին անվանել է «ուկրաինացի նկարիչներ», գրում է «Ռիա Նովոստի»-ին Մասնավորապես, թանգարանը աշխարհահռչակ ծովանկարիչ, ծագումով հայ...
19:45 11/02/2023Այցելուների թիվն արգելոց-թանգարաններ աճել է2023 թ․ հունվարի տվյալներով, ԿԳՄՍՆ «Պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների և պատմական միջավայրի պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի մասնաճյուղ արգելոցներում և արգելոց-թանգարաններում այցելությունները...
18:15 11/02/2023Դոնալդ Թրամփը քննադատել է Ռիհաննային «Super Bowl»-ում նրա ելույթից առաջԱՄՆ նախկին նախագահ Դոնալդ Թրամփը քննադատել է բարբադոսցի երգչուհի Ռիհաննային «Super Bowl»-ում նրա ելույթից առաջ։ «Գազետա ռու»-ն գրում է, որ այդ մասին հայտնում է Independent-ը։ Երկուշաբթի լույս...
12:00 11/02/2023Ուսումնասիրվել է Նուռնուսի Ս․ Աստվածածին եկեղեցու տարածքից հայտնաբերված մարդաբանական նյութըԿԳՄՍՆ «Պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների և պատմական միջավայրի պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի մարդաբան Հասմիկ Սիմոնյանը իրականացրել է մարդկային ոսկորների ուսումնասիրման, մաքրման աշխատանքներ,...

17:32 22/04/2017Sergey Smbatyan to conduct the Munich Symphony OrchestraThe Artistic Director and Principal Conductor of the State Youth Orchestra of Armenia (SYOA) Sergey Smbatyan will conduct on April 23 the Munich Symphony Orchestra (The Münchner Symphoniker) in...
20:16 21/04/2017Armenian tenor Liparit Avetisyan triumphs at the Golden Mask AwardsArmenian tenor, soloist of the Spendiaryan National Academic Theatre of Opera and Ballet Liparit Avetisyan has won a prestigious Golden Mask Award in the category of Best Opera Actor.
14:46 21/04/2017Golden Apricot to present Armenian films at Ankara Film FestivalIn April 2017, the Golden Apricot Yerevan International Film Festival is set to present a comprehensive program of short and animated Armenian films in the framework of Ankara International Film...
11:07 21/04/2017Aram Khachaturian Competition a wonderful opportunity for young artists, John Fisher says“Aram Khachaturian International Competition is a major event. Being held in “Vocal” category this year, it enables the singers to have their performances heard by theatrical directors, managers and...
12:16 20/04/2017The 1915 deportations depicted in the works of a Turkish painterTurkish painter Arzu Basharan has opened another exhibition entitled “There” to spotlight the topic of deportations starting from the times of the Armenian Genocide in 1915 to the recent cases of...
19:22 19/04/2017“The Promise” shows love, life, a fate along with a human cruelty and hatred toward a nation - Samvel TopalyanPublic TV Company of Armenia has conducted Armenian dubbing of “The Promise”, a film telling about the Armenian Genocide.
11:56 19/04/2017Armenian dance group wins competition in GermanyOn 8 April, the Anoush Armenian Dance Group of the Armenian compatriotic union in Munich participated in a competition for Germany’s qualified dance groups and won the first prize after scoring 90.3...
11:10 19/04/2017World-famous opera stars to perform in Yerevan, ArmeniaThe First International Yerevan Opera Fest is set to be held in Yerevan on 27-30 April. As the Armenian National Academic Theatre of Opera and Ballet named after Alexander Spendiaryan informed...
20:27 17/04/2017World-known jazz pianist Tigran Hamasyan to perform two concerts in YerevanIn the framework of ‘An Ancient Observer' Album concert tour, World-known Armenian jazz pianist Tigran Hamasyan will also perform at Armenia’s Aram Khachaturian Concert Hall on 7 and 8 May.
20:02 17/04/2017“Anna Karenina”: New TV series by Russian-Armenian filmmaker to air on Russian TV channel“Anna Karenina”, new TV series by Russian-Armenian filmmaker Karen Shakhnazarov, will today begin airing on “Russia-1” Russian TV channel, RIA Novosti reports.
18:28 17/04/2017“The Promise” to hit Armenian cinemas from April 27“The Promise”, a film about the Armenian Genocide, will hit the Armenian cinemas starting from April 27 in English, as well as in Armenian and Russian translations, Panorama.am was informed from a...
18:25 15/04/2017The musician who brought Komitas music on board of British Airline planesLebanese-Armenian Levon Eskenian is the founder of the Gurdjieff Ensemble. In an interview with Arevelk daily, Eskenian noted that the aim was to create ethnographically authentic arrangements of the...
11:22 15/04/2017New song about Artsakh titled “#EkArtsakh” releasedA new song about Artsakh (Nagorno-Karabakh) has been released. The song is entitled #EkArtsakh (Come to Artsakh). In an interview with "Artsakhpress", the member of the "Voices of Artsakh" music...
19:15 14/04/2017Restoration works of Upper Mosque in Shushi are in line with the provisions of the international conventions – Karabakh officialDeputy Minister of Economy of the Artsakh (Nagorno-Karabakh) Republic Sergey Shahverdyan has reacted to the Azerbaijani comments regarding the archaeological excavations and the restoration works at...
15:47 14/04/2017Visitors to be given free entry to Garni, Zvartnots museum-reservations April 18Service for the Protection of Historical Environment and Cultural Museum-Reservations SNCO has released the following statement: “Taking into account the fact that UNESCO’s General Assembly named...
15:34 13/04/2017Armenian-American celebrities attend the Los Angeles premiere of the Armenian Genocide Film The PromiseArmenian-American singer and actress Cher united with Armenian-American reality stars Kourtney and Kim Kardashian to support the new film The Promise, the People reported.
19:33 08/04/2017“Genocide after the Genocide” exhibition to open in ParisThe exhibition “Genocide After the Genocide” will be opened in Paris in the scope commemorative events of the Armenian Genocide anniversary.
19:26 08/04/2017Komitas Museum-Institute announces exhibition “Sound and Silence: The Musician and Musical Instruments Through the Centuries”Exhibition, titled “Sound and Silence. The Musician and Musical Instruments through the Centuries,” opened at Komitas Museum-Institute on April 8. As the announcement released by the Museum-Institute...
19:41 07/04/2017Armenia’s protection service issues warning about visiting Vayots Dzor caves“The tourist flows to the areas of historical-cultural monuments increase at the arrival of spring. Despite the warnings and calls of the relevant agencies, many of our compatriots pay visits to...
17:50 07/04/2017Gayane Khachaturian's solo exhibition to open at Alexander Chavchavadze Museum, GeorgiaOn April 9, the solo exhibition of Georgian-Armenian painter Gayane Khachaturian is set to open at Aleksandre Chavchavadze House Museum in Tsinandali, Georgia on April 9.