20:24 10/02/2023Երդման արարողություն «Զվարթնոց» պատմամշակութային արգելոցումՓետրվարի 10-ին «Զվարթնոց» պատմամշակութային արգելոց-թանգարանում տեղի է ունեցել ՀՀ զինված ուժերի շարքերը համալրած նորակոչիկների հանդիսավոր երդման արարողությունը։Այս մասին հայտնում են «Զվարթնոց»...
18:13 10/02/2023Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախումբը հյուրախաղերով հանդես կգա Մեծ ԲրիտանիայումՀայ մեծանուն կոմպոզիտոր Արամ Խաչատրյանի 120-ամյակի հոբելյանական միջոցառումների ցանկում ընդգրկվելու համար ստացվել է շուրջ 40 հայտ:
18:07 09/02/2023Երգչուհի Ռիհաննայի մոմե արձանը հայտնվել է Մադամ Տյուսոյի թանգարանումՆյու Յորքի Մադամ Տյուսոյի թանգարանը նոր մոմե արձան ունի։ Թանգարանը համալրվել է ամերիկացի երգչուհի Ռիհաննայի քանդակով։ Մոմե ֆիգուրի համար հիմք է ծառայել Ռիհաննայի՝ 2018 թվականի Met Gala տեսքի վրա։...
15:14 09/02/2023Աշակերտները Տերյան են արտասանումԵրևանի Նիկոլ Աղբալյանի անվան հ. 19 հիմնական դպրոցի 8-րդ և 9-րդ դասարանների աշակերտները Վահան Տերյանի ծննդյան 138-ամյակի առիթով արտասանում են բանաստեղծի ստեղծագործություններից հատվածներ։
10:00 09/02/2023Վահան Տերյանի ծննդյան օրն է«Այո՛, այսօր էլ մեր հոգին կարոտ է Վ. Տերյանի լուսեղեն երգին։ Այն անհրաժեշտ է մեր բարդ ու տագնապալի դարաշրջանի մարդուն։... Սա է բանաստեղծի իսկական անմահությունը»։
13:38 08/02/2023«Կյանքով». Հայկոյի նոր երգը«Հայկո Հակոբյան մշակութային հիմնադրամ»-ը շարունակում է թողարկել երգիչ, երգահան Հայկոյի այն ստեղծագործությունները, որոնք նա չհասցրեց ներկայացնել իր երկրպագուներին։ Հիմնադրամը, որը ստեղծվել է Հայկոյի...
18:00 07/02/2023Մադոննան չի անցել «Գրեմմիի» կարմիր գորգովԱմերիկացի երգչուհի Մադոննան հերթական անգամ աչքի է ընկել ոչ ստանդարտ արարքով։ Նա «Գրեմմի» մրցանակաբաշխության ժամանակ չի անցել կարմիր գորգի վրայով, այլ միանգամից գնացել է դահլիճ։ Այս մասին գրում է...
16:54 07/02/2023Իտալական Sudestival -ում ցուցադրվում է հայկական նոր կինոնՀայ կինոյի 100-ամյակի շրջանակներում իտալական SUDESTIVAL-ում ցուցադրվում են ռեժիսորներ Միքայել Ա. Գուրջյանի «Ամերիկացի», Իննա Սահակյանի «Ավրորայի լուսաբացը», Լիլիթ Ալթունյանի «Երբ ես տխուր եմ», Վահագն...
14:40 07/02/2023Տիգրանակերտցի հայ երգչուհին մնացել է փլատակներումԹուրքիայում փետրվարի 6-ին տեղի ունեցած ուժգին երկրաշարժի հետևանքով փլատակների տակ են մնացել նաև Դիարբեքիրում (Տիգրանակերտ) ապրող հայազգի երգչուհի Զիլան Տիգրիսը և իր ամուսինը։ Այդ մասին Akunq.net-ը...
12:30 07/02/2023ՅՈՒՆԵՍԿՕ. Երկրաշարժի հետևանքով վնասվել է համաշխարհային ժառանգություն համարվող Հալեպի միջնաբերդըՅՈՒՆԵՍԿՕ-ն հատկապես մտահոգված է երկրաշարժից հետո Հալեպ քաղաքի իրավիճակով, որտեղ վնասվել է քաղաքի պատմական կենտրոնը։ Մասնավորապես, զգալի վնասվել է համաշխարհային ժառանգություն համարվող Հալեպի...
09:44 07/02/2023MiradasDoc-ում «Ավրորայի լուսաբացը»-ն արժանացել է «Լավագույն միջազգային ֆիլմ» մրցանակինԺյուրին հայտարարելով ընտրությունը՝ «Ավրորայի լուսաբացը» նկարագրել է որպես «արխիվների, անիմացիաների և գեղարվեստական գրականության միջոցով պատմված համոզիչ պատմություն։
18:22 06/02/2023Առաջիկայում Հայաստան է այցելելու Իտալիայի Հանրապետության մշակույթի նախարար Ջեննարո Սանջուլիանոյի գլխավորած պատվիրակությունը․ ԴեսպանՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանն ընդունել է ՀՀ-ում Իտալիայի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Ալֆոնսո Դի Ռիզոյի գլխավորած պատվիրակությանը: Հանդիպմանը...
14:10 06/02/2023Մայրիկները պետք է համոզեն իրենց ամուսիններին, որ բալետն առնական մասնագիտություն է.Հայաստանում է Նինո Անանաշվիլին«Դե բարձրաձրեք ձեռքի վրա պարուհուն, ինչքան էլ փոքրիկ լինի, պահեք ձեռքի վրա։ Մեր տղաներն աղջիկներին ձեռքերի վրա են տանում»։
12:31 06/02/2023Հայկական երեք ֆիլմեր կցուցադրվեն Նանտի միջազգային կինոփառատոնումՓառատոնի գլխավոր պաստառին պատկերված է հենց «Զուլալին»
10:53 06/02/2023Չգծված ափեր. լուսանկարներ հետխորհրդային միջանկյալիցՀայաստանի ազգային պատկերասրահում մեկնարկում է «Չգծված ափեր. լուսանկարներ հետխորհրդային միջանկյալից» նախագիծը, որի նպատակն է անդրադառնալ այն ընկալումներին, որոնք նպաստել են Հայաստանում, Ուկրաինայում և...
09:28 06/02/2023Բեյոնսեն գերազանցել է «Գրեմմի»-ի բոլոր ժամանակների ռեկորդըԱմերիկացի երգչուհի Բեյոնսեն «Grammy մրցանակաբաշխության 65-րդ արարողության ժամանակ ռեկորդ է սահմանել պատմության մեջ ստացած մրցանակների քանակով, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը։ Նշվում է, որ «Renaissance» ալբոմը...
18:45 04/02/2023ԿԳՄՍՆ. 2023 թվականին նախատեսվում է իրականացնել 12 հուշարձանի վերականգնումՀուշարձանների վերականգնմանը պետական բյուջեից հատկացվող միջոցները 2022 թ. նախորդ երկու տարիների համեմատ ավելացել է շուրջ 30 %-ով՝ կազմելով շուրջ 400 մլն ՀՀ դրամ: Այս մասին հայտարարել է ԿԳՄՍ նախարարի...
10:11 04/02/2023ՀԱՊ-ում պահվում է անհայտ հայ նկարչի «Սուրբ Սարգիս» սրբանկարըՍուրբ Սարգսի կերպարը հանդիպում է հայ արվեստի գրեթե բոլոր ճյուղերում՝ քանդակագործության, որմնանկարչության և հատկապես մանրանկարչության մեջ: Հայաստանի ազգային պատկերասրահում պահվում է անհայտ հայ նկարչի...
18:13 03/02/2023Վրաստանում ՀՀ դեսպանը Թբիլիսիի պետական կոնսերվատորիայի ռեկտորի հետ քննարկել են մշակութային հարցերՓետրվարի 3-ին Վրաստանում ՀՀ դեսպան Աշոտ Սմբատյանը հանդիպում ունեցավ Թբիլիսիի պետական կոնսերվատորիայի ռեկտոր Նանա Շարիկաձեի հետ։ Այս մասին հայտնում են Վրաստանում Հայաստանի դեսպանությունից։...
14:54 03/02/2023Կոպիրկին. Այսօր, ինչպես երբեք, անհրաժեշտ է ամրապնդել հայ-ռուսական կապերըԳԱԱ Արվեստի ինստիտուտը և ՀՀ-ում ՌԴ դեսպանատունը խորացնում են համագործակցությունը։ Այսօր, ինչպես երբեք, անհրաժեշտ է ամրապնդել հայ-ռուսական կապերը, այդ թվում` արվեստագիտության ոլորտում: Այս մասին...

12:24 03/10/2019В Сети появился трейлер «Танца с саблями» – байопика Арама ХачатурянаСамое свое известное произведение Хачатурян, которого сыграл Амбарцум Кабанян («Обратная сторона Луны»), написал всего за восемь часов!
17:02 02/10/2019В Голливуде состоится премьера мюзикла о жизни легендарного шансонье Шарля Азнавура12 октября в голливудском The Hotel Café состоится премьера мюзикла о жизни всемирно известного шансонье Шарля Азнавура.
14:45 02/10/2019Умер чешский певец Карел ГоттВ ноябре 2015 года у певца была обнаружена опухоль лимфатических узлов.
13:57 02/10/2019Беспорядочный мир АвелукЗаруи Кроян – Авелук – и рисует, и поет. Она исполняет песни, которые пишет сама, любит рисовать «неразбериху».
11:04 02/10/2019Ушел из жизни грузинский композитор Гия Канчели – автор музыки к «Мимино» и «Кин-дза-дза»Он проходил лечение в одной из тбилисских клиник.
17:39 01/10/2019Ушел из жизни армянский скульптор Арто ЧакмакчянСкончался видный армянский скульптор Арто Чакмакчян. Об этом на своей странице в соцсети Facebook написал певец, композитор Ваан Арцруни. Напомним, в 2015 году по случаю Дня Республики Армения Арто...
11:22 01/10/2019120 лет спустя: потомки Айвазовского посетили бал в усадьбе мариниста в ФеодосииАрфистка Сиднейского симфонического оркестра Джорджия Лоу к приезду подготовила программу по произведениям Михаила Глинки, Петра Чайковского, Арама Хачатуряна и Рейнгольда Глиэра.
19:00 30/09/2019«Прекрасна в любом возрасте»: Моника Беллуччи отмечает 55-летие30 сентября 1964 года на свет появилась одна из самых красивых и завидных женщин мира, секс-символ Италии, актриса, способная перевоплотится в любую роль - Моника Беллуччи.
09:54 30/09/2019Публика встретила Армена Джигарханяна громкими аплодисментами на премьере комедии «Тетка Чарли»Армен Джигарханян приехал на премьеру комедии «Тетка Чарли» в постановке Юрия Клепикова в Московский драматический театр, которым он руководит, в пятницу вечером, передает корреспондент РИА Новости.
10:31 28/09/2019Деми Мур раскрыла подробности своего брака с Брюсом УиллисомАмериканская актриса Деми Мур раскрыла подробности своего брака с Брюсом Уиллисом в книге «Наизнанку».
09:57 28/09/2019«По следам гения»: в Аричаванке пройдет посвященный 150-летию со дня рождения Комитаса концертЗавтра, 29 сентября, в Аричаванке (село Арич, Ширакская область Армении) состоится концерт – «По следам гения», приуроченный 150-летию со дня рождения великого армянского композитора, музыковеда,...
16:22 27/09/2019Ушел из жизни основоположник современной армянской монументальной живописи Ван ХачатурВ 2011 году Ван Хачатур был награжден медалью «За заслуги перед Отечеством» II степени.
10:53 26/09/2019Сегодня день рождения КомитасаСегодня, 26 сентября, исполняется 150 лет со дня рождения великого армянского композитора, музыковеда, дирижера, фольклориста, певца и учителя Комитаса.
12:23 25/09/2019Пласидо Доминго покинул сцену Метрополитен-оперы в Нью-Йорке после обвинений в сексуальных домогательствахВ Метрополитен-опере сообщили лишь о том, что решение об уходе Доминго было совместным, и отказались от других комментариев.
10:15 25/09/2019Аван-премьера фильма «Взгляд Шарля» состоялась в ПарижеКартина выйдет на экраны Франции 2 октября.
15:45 24/09/2019Жемчужина армянского зодчества – церковь Сурб Ованнес – отреставрирована в МегриЦерковь в Мегри (17 век) была выбрана за уникальность фресок в регионе (совмещение армянского и персидского стилей фресковой живописи).
15:35 24/09/2019Королева Иордании Рания предстала в одежде армянского дизайнера Григора ДжаботянаЦарский шик совершенно отличается от звездного. У них – особая магия.
12:01 24/09/2019Внучка Чарли Чаплина напишет сценарий для фильма о великом артистеВ фильме пойдет рассказ о становлении Чаплина как одного из главных актеров Голливуда своего времени.
11:59 24/09/2019На балу в доме Айвазовского впервые за 120 лет выступит его потомок из АвстралииДжорджия Лоу - профессиональный музыкант, играет на арфе и выступает с Сиднейским симфоническим оркестром.
18:24 23/09/2019Моника Белуччи шокировала публику новой прическойИтальянская актриса Моника Беллуччи удивила своих поклонников на миланской Неделе моды.