20:24 10/02/2023Երդման արարողություն «Զվարթնոց» պատմամշակութային արգելոցումՓետրվարի 10-ին «Զվարթնոց» պատմամշակութային արգելոց-թանգարանում տեղի է ունեցել ՀՀ զինված ուժերի շարքերը համալրած նորակոչիկների հանդիսավոր երդման արարողությունը։Այս մասին հայտնում են «Զվարթնոց»...
18:13 10/02/2023Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախումբը հյուրախաղերով հանդես կգա Մեծ ԲրիտանիայումՀայ մեծանուն կոմպոզիտոր Արամ Խաչատրյանի 120-ամյակի հոբելյանական միջոցառումների ցանկում ընդգրկվելու համար ստացվել է շուրջ 40 հայտ:
18:07 09/02/2023Երգչուհի Ռիհաննայի մոմե արձանը հայտնվել է Մադամ Տյուսոյի թանգարանումՆյու Յորքի Մադամ Տյուսոյի թանգարանը նոր մոմե արձան ունի։ Թանգարանը համալրվել է ամերիկացի երգչուհի Ռիհաննայի քանդակով։ Մոմե ֆիգուրի համար հիմք է ծառայել Ռիհաննայի՝ 2018 թվականի Met Gala տեսքի վրա։...
15:14 09/02/2023Աշակերտները Տերյան են արտասանումԵրևանի Նիկոլ Աղբալյանի անվան հ. 19 հիմնական դպրոցի 8-րդ և 9-րդ դասարանների աշակերտները Վահան Տերյանի ծննդյան 138-ամյակի առիթով արտասանում են բանաստեղծի ստեղծագործություններից հատվածներ։
10:00 09/02/2023Վահան Տերյանի ծննդյան օրն է«Այո՛, այսօր էլ մեր հոգին կարոտ է Վ. Տերյանի լուսեղեն երգին։ Այն անհրաժեշտ է մեր բարդ ու տագնապալի դարաշրջանի մարդուն։... Սա է բանաստեղծի իսկական անմահությունը»։
13:38 08/02/2023«Կյանքով». Հայկոյի նոր երգը«Հայկո Հակոբյան մշակութային հիմնադրամ»-ը շարունակում է թողարկել երգիչ, երգահան Հայկոյի այն ստեղծագործությունները, որոնք նա չհասցրեց ներկայացնել իր երկրպագուներին։ Հիմնադրամը, որը ստեղծվել է Հայկոյի...
18:00 07/02/2023Մադոննան չի անցել «Գրեմմիի» կարմիր գորգովԱմերիկացի երգչուհի Մադոննան հերթական անգամ աչքի է ընկել ոչ ստանդարտ արարքով։ Նա «Գրեմմի» մրցանակաբաշխության ժամանակ չի անցել կարմիր գորգի վրայով, այլ միանգամից գնացել է դահլիճ։ Այս մասին գրում է...
16:54 07/02/2023Իտալական Sudestival -ում ցուցադրվում է հայկական նոր կինոնՀայ կինոյի 100-ամյակի շրջանակներում իտալական SUDESTIVAL-ում ցուցադրվում են ռեժիսորներ Միքայել Ա. Գուրջյանի «Ամերիկացի», Իննա Սահակյանի «Ավրորայի լուսաբացը», Լիլիթ Ալթունյանի «Երբ ես տխուր եմ», Վահագն...
14:40 07/02/2023Տիգրանակերտցի հայ երգչուհին մնացել է փլատակներումԹուրքիայում փետրվարի 6-ին տեղի ունեցած ուժգին երկրաշարժի հետևանքով փլատակների տակ են մնացել նաև Դիարբեքիրում (Տիգրանակերտ) ապրող հայազգի երգչուհի Զիլան Տիգրիսը և իր ամուսինը։ Այդ մասին Akunq.net-ը...
12:30 07/02/2023ՅՈՒՆԵՍԿՕ. Երկրաշարժի հետևանքով վնասվել է համաշխարհային ժառանգություն համարվող Հալեպի միջնաբերդըՅՈՒՆԵՍԿՕ-ն հատկապես մտահոգված է երկրաշարժից հետո Հալեպ քաղաքի իրավիճակով, որտեղ վնասվել է քաղաքի պատմական կենտրոնը։ Մասնավորապես, զգալի վնասվել է համաշխարհային ժառանգություն համարվող Հալեպի...
09:44 07/02/2023MiradasDoc-ում «Ավրորայի լուսաբացը»-ն արժանացել է «Լավագույն միջազգային ֆիլմ» մրցանակինԺյուրին հայտարարելով ընտրությունը՝ «Ավրորայի լուսաբացը» նկարագրել է որպես «արխիվների, անիմացիաների և գեղարվեստական գրականության միջոցով պատմված համոզիչ պատմություն։
18:22 06/02/2023Առաջիկայում Հայաստան է այցելելու Իտալիայի Հանրապետության մշակույթի նախարար Ջեննարո Սանջուլիանոյի գլխավորած պատվիրակությունը․ ԴեսպանՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանն ընդունել է ՀՀ-ում Իտալիայի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Ալֆոնսո Դի Ռիզոյի գլխավորած պատվիրակությանը: Հանդիպմանը...
14:10 06/02/2023Մայրիկները պետք է համոզեն իրենց ամուսիններին, որ բալետն առնական մասնագիտություն է.Հայաստանում է Նինո Անանաշվիլին«Դե բարձրաձրեք ձեռքի վրա պարուհուն, ինչքան էլ փոքրիկ լինի, պահեք ձեռքի վրա։ Մեր տղաներն աղջիկներին ձեռքերի վրա են տանում»։
12:31 06/02/2023Հայկական երեք ֆիլմեր կցուցադրվեն Նանտի միջազգային կինոփառատոնումՓառատոնի գլխավոր պաստառին պատկերված է հենց «Զուլալին»
10:53 06/02/2023Չգծված ափեր. լուսանկարներ հետխորհրդային միջանկյալիցՀայաստանի ազգային պատկերասրահում մեկնարկում է «Չգծված ափեր. լուսանկարներ հետխորհրդային միջանկյալից» նախագիծը, որի նպատակն է անդրադառնալ այն ընկալումներին, որոնք նպաստել են Հայաստանում, Ուկրաինայում և...
09:28 06/02/2023Բեյոնսեն գերազանցել է «Գրեմմի»-ի բոլոր ժամանակների ռեկորդըԱմերիկացի երգչուհի Բեյոնսեն «Grammy մրցանակաբաշխության 65-րդ արարողության ժամանակ ռեկորդ է սահմանել պատմության մեջ ստացած մրցանակների քանակով, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը։ Նշվում է, որ «Renaissance» ալբոմը...
18:45 04/02/2023ԿԳՄՍՆ. 2023 թվականին նախատեսվում է իրականացնել 12 հուշարձանի վերականգնումՀուշարձանների վերականգնմանը պետական բյուջեից հատկացվող միջոցները 2022 թ. նախորդ երկու տարիների համեմատ ավելացել է շուրջ 30 %-ով՝ կազմելով շուրջ 400 մլն ՀՀ դրամ: Այս մասին հայտարարել է ԿԳՄՍ նախարարի...
10:11 04/02/2023ՀԱՊ-ում պահվում է անհայտ հայ նկարչի «Սուրբ Սարգիս» սրբանկարըՍուրբ Սարգսի կերպարը հանդիպում է հայ արվեստի գրեթե բոլոր ճյուղերում՝ քանդակագործության, որմնանկարչության և հատկապես մանրանկարչության մեջ: Հայաստանի ազգային պատկերասրահում պահվում է անհայտ հայ նկարչի...
18:13 03/02/2023Վրաստանում ՀՀ դեսպանը Թբիլիսիի պետական կոնսերվատորիայի ռեկտորի հետ քննարկել են մշակութային հարցերՓետրվարի 3-ին Վրաստանում ՀՀ դեսպան Աշոտ Սմբատյանը հանդիպում ունեցավ Թբիլիսիի պետական կոնսերվատորիայի ռեկտոր Նանա Շարիկաձեի հետ։ Այս մասին հայտնում են Վրաստանում Հայաստանի դեսպանությունից։...
14:54 03/02/2023Կոպիրկին. Այսօր, ինչպես երբեք, անհրաժեշտ է ամրապնդել հայ-ռուսական կապերըԳԱԱ Արվեստի ինստիտուտը և ՀՀ-ում ՌԴ դեսպանատունը խորացնում են համագործակցությունը։ Այսօր, ինչպես երբեք, անհրաժեշտ է ամրապնդել հայ-ռուսական կապերը, այդ թվում` արվեստագիտության ոլորտում: Այս մասին...

15:21 07/04/2017Armenia’s Goris town declared CIS Cultural Capital 2018Armenian Foreign Minister Edward Nalbandian participated and delivered remarks at the session of the Council of the CIS Foreign Minister which was held in Tashkent, Uzbekistan.
15:20 07/04/2017Exhibition “Мother of god in the Armenian sculptural reliefs” opened at History Museum of ArmeniaHistory Museum of Armenia announces a photo exhibition, entitled “Мother of god in the Armenian sculptural reliefs,” the Museum reported in a statement released on Friday.
19:19 06/04/2017“I gifted a month-long holiday to women under the sour look of men”“Conversation in Armenian” event, dedicated to Motherhood and Beauty Day celebrated in Armenia on April 7, was held on Thursday at the Charents Museum of Literature and Arts, attended by wives of the...
12:04 06/04/2017Armenian Genocide library opened in WashingtonThe historians and researchers studying the Armenian Genocide will be able to make use of over 5000 publications in the Armenian Genocide library in Washington, U.S.
10:50 06/04/2017Atom Egoyan promises to ‘undoubtedly think on making a film’ in ArtsakhCanadian-Armenian prominent film maker Atom Egoyan first has spiritual feelings in Artsakh, Egoyan told in an exclusive interview with “Artsakhpress”.
18:58 05/04/2017Polad Bülbüloglu’s nomination jeopardizes what UNESCO stands for - Armenian NGO calls on the UN Secretary GeneralRepublic of Armenia’s Civic Coalition in Support of the UN Charter” NGO has issued a statement, expressing surprise and indignation over the news of nomination of Polad Murtuza oğlu Mammadov, known...
17:59 05/04/2017Exhibit dedicated to Armenian culture to open at the Metropolitan Museum of Art in 2018International Council of Museums (ICOM), National Committee of Armenia on "My Armenia" project supported by the Ministry of Culture and the US Agency for International Development and the Smithsonian...
14:50 05/04/2017Serj Tankian hopes to hold solo concert in Artsakh soon“I am very grateful for the military service of the courageous Armenian soldiers,” world-famous American-Armenian rock singer and songwriter Serj Tankian said in an exclusive interview with...
13:37 05/04/2017I wish Armenia were surrounded only by friendly states – Charles AznavourAhead of the concert scheduled in Moscow, world-famous French-Armenian singer Charles Aznavour was hosted by “Evening Urgant” Russian TV show, during which he spoke about his concert, as well as his...
14:54 04/04/2017Serj Tankian says excited to be back to ArtsakhSystem of a Down's Serj Tankian is excited to visit Artsakh (Nagorno Karabakh). The prominent Armenian rock musician took to Instagram to share his impressions of the trip along with number of...
12:26 04/04/2017Diaspora celebrities call on world culture workers to visit ArtsakhProminent Diaspora Armenian culture workers Serzh Tankian, Arsinee Khanjian, Atom Egoyan and Eric Nazaryan held a press conference in Stepanakert on April 3 at the "Tufenkian" foundation initiative...
19:38 03/04/2017Charity concert dedicated to April war heroes to be held at Aram Khachaturian Concert HallOn April 10, a charity concert dedicated to the heroes of the Four-Day April War is set to be held at Aram Khachaturian Concert Hall.
15:29 01/04/2017Artsakh launches restoration works of Askeran FortressThe Artsakh Republic (Nagorno-Karabakh Republic/NKR) has launched the restoration works of the part of Askeran Fortress adjacent to Stepanakert-Askeran road.
10:52 31/03/2017Excavation works start in the Iranian Upper Mosque of ShushiExcavations works have been underway in the zone of the Upper Mosque in the Nagorno Karabakh city of Shushi since March 21, implemented by the archaeological group of the Service for the Protection...
11:32 30/03/2017Shushi Fine Art Museum welcomed 3,000 visitors last yearShushi Fine Art Museum opened its doors to 2,934 visitors, including 342 foreigners last year, Director at the museum Lusine Gasparyan has told Artsakhpress agency.
17:04 28/03/2017Exhibition “Armenian Impressionism: From Moscow to Paris” included in top 7 art event in MoscowEsquire Russia journal has compiled the list of top 7 art events in Moscow for upcoming weeks with exhibition entitled “Armenian Impressionism: From Moscow to Paris” included in it.
12:49 28/03/2017Artavazd Theatre Award 2017: Winners revealedArtavazd Annual Theatre Award Ceremony 2017 was held on March 27 at Gabriel Sundukyan State Academic Theatre.
13:01 25/03/2017Artavazd Theatre Award to be dedicated to Edgar Elbakyan’s 90th birthday anniversaryArtavazd Annual Theatre Award Ceremony is set to be held at Gabriel Sundukyan State Academic Theatre on March 27, World Theatre Day.
18:47 23/03/2017David Mackenzie suggests opening School of Film and Television in ArmeniaRenowned film director and scriptwriter David Mackenzie has expressed a desire to establish a School of Film and Television in Yerevan, Armenia’s’ PM Karen Karapetyan told at a cabinet session on...
15:25 22/03/2017Reconstruction works of Shushi's Culture Center underway in KarabakhOn 22 March, Artsakh Republic President Bako Sahakyan visited the town of Shushi and got acquainted on site with the reconstruction process of the town’s Culture Center.