11:15 25/01/2023Universal-ը հրաժարավել է Մադոննայի կենսագրական ֆիլմիցՄադոննայի մասին կենսագրական ֆիլմը, որը պետք է նկարահաներ հենց ինքը՝ երգչուհին, այլևս չի մշակվում Universal Pictures-ի կողմից։ Այս մասին հայտնում է The Hollywood Reporter-ը։ Լուրն այն մասին, որ...
17:15 24/01/2023Օպերայի և բալետի թատրոնի կոնցերտմայստեր Ելենա Վարդազարյանը միջազգային մրցույթում արժանացել է մրցանակներիՀունվարի 11-22-ը Մոսկվայի Ստանիսլավսկու և Նեմիրովիչ-Դանչենկոյի անվան երաժշտական ակադեմիական թատրոնում կայացել է Հիբլա Գերզմավայի վոկալիստների և կոնցերտմայստերների առաջին միջազգային մրցույթը:...
15:50 24/01/2023Դենիս Մացուևի համերգը Վիեննայում չեղարկվել է Պուտինին աջակցության պատճառովԱվստրիայի մայրաքաղաք Վիեննայում չեղարկվել է ռուս հանրահայտ դաշնակահար Դենիս Մացուևի համերգը։ Նման որոշում է կայացրել Konzerthaus համերգասրահի ղեկավարությունը՝ երաժշտի կողմից ՌԴ նախագահ Վլադիմիր...
13:20 24/01/2023Պարույր Սևակի ծննդյան օրն է«Մեր սերնդի բանաստեղծների մեջ ամենից կրտսերն էր նա, բայց ավագագույնն էր վաստակի ու հանճարի առումով»։
12:04 24/01/2023Էրմիտաժում կբացվի ցուցահանդես՝ նվիրված թանգարանի կյանքին շրջափակման ժամանակՄինչև 2024 թվականը Պետական Էրմիտաժի նկուղում կստեղծվի նոր մշտական ցուցադրություն, որը կպատմի այն մասին, թե ինչպես է թանգարանն ապրել և գործել Հայրենական մեծ պատերազմի տարիներին։ Այս մասին հայտնում է...
10:07 24/01/2023Բեռլինի կինոփառատոնը հայտարարել է մրցութային ծրագիրըԲեռլինի միջազգային կինոփառատոնի կազմակերպիչները հայտարարել են 2023 թվականի ծրագիրը։ Այն հրապարակված է կինոփառատոնի կայքում։ kulturomania.ru-ի հաղորդմամբ, ցանկում ներառված է 18 նախագիծ։ Դրանց թվում է...
09:58 24/01/2023Մահացել է ՀՀ արվեստի վաստակավոր գործիչ, կոմպոզիտոր Աշոտ ԶոհրաբյանըՄահացել է Հայաստանի կոմպոզիտորների միության անդամ, ՀՀ արվեստի վաստակավոր գործիչ, կոմպոզիտոր Աշոտ Զոհրաբյանը։ Աշոտ Զոհրաբյանը ծնվել է 1945 թվականի հունվարի 29-ին, Երևանում։ 1967-1972 թվականներին...
12:15 21/01/2023«Ավրորայի լուսաբացը» շարունակում է փառատոնային արշավըՊետական ֆինանսական աջակցություն ստացած «Ավրորայի լուսաբացը» վավերագրական-անիմացիոն ֆիլմը առաջիկա օրերին մեկը մյուսին հաջորդելով մասնակցելու է միանգամից չորս փառատոնի։ Հայաստանի ազգային կինոկենտրոնից...
17:53 20/01/2023Ադրբեջանի քարոզիչներն ու «փորձագետները» տարրական գիտելիքի պակասը լրացնում են ինքնահնար հայտարարություններով. monumentwatch.orgԹալիշ գյուղի սբ․ Ամենափրկիչ եկեղեցին «աղվանա-ուդիական» հռչակելու մասին
16:10 20/01/2023Գանձախուզություն՝ Ախթամիրի ամրոց հուշարձանի տարածքումՀՀ ԿԳՄՍՆ «Պատմամշակութային արգելոց թանգարանների և պատմական միջավայրի պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի Պատմական միջավայրի պահպանության Արագածոտնի մարզային ծառայության աշխատակիցները «Ամրոցի համալիր...
15:10 20/01/2023Կոպիրկին. Ռուսական կողմը մտահոգ է ստեղծված իրավիճակով և հետևողական քայլեր է ձեռնարկում կոնֆլիկտի լուծման ուղղությամբՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանն Հայաստանի Հանրապետությունում Ռուսաստանի Դաշնության արտակարգ և լիազոր դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինի հետ հանդիպմանը ընթացքում...
11:28 20/01/2023Սիրո և վշտի արիաները Գևորգ Հակոբյանի մատուցմամբԱշխարհահռչակ «Դելոս» ստուդիան մեր ժամանակների լավագույն բարիտոններից մեկի՝ Գևորգ Հակոբյանի մասնակցությամբ նոր ալբոմ է թողարկել։ Նշանավոր երաժշտական քննադատ Ռաֆայել դե Աչայի բնորոշմամբ Գևորգ Հակոբյանը...
10:50 20/01/202390 տարեկան «Ալմաստը» ասում է՝ լինենք տոկուն, չընկճվենք ու պայքարենք մեր երկրի համար1933 թվականի հունվարի 20-ին, Ա.Սպենդիարյանի «Ալմաստ» օպերայով բացվեց Հայաստանի օպերային թատրոնը։ 90 տարի անց հենց նույն օրը օպերային բեմում կլինի հոբելյանական «Ալմաստ»-ը:
17:30 19/01/2023Այս տարի էդվարդ Միրզոյանի անվան պատանի կոմպոզիտորների հոբելյանական մրցույթը կանցկացվի Երևանում և ԴիլիջանումՀայաստանի կոմպոզիտորների միության նախաձեռնությամբ մայիսի 10-14-ը կանցկացվի Էդվարդ Միրզոյանի անվան պատանի կոմպոզիտորների հանրապետական 10-րդ մրցույթը: Մրցույթին կարող են մասնակցել մինչև 18 տարեկան...
13:29 18/01/2023Հունվարի 27-ին կներկայացվի «Մանսուրյան․ խոսքի և մեղեդու խաչմերուկին» համերգային ծրագիրըՆախագծի կազմակերպիչն է «Կողբ» հիմնադրամը, գլխավոր հովանավորն է Ֆասթ Բանկը, հովանավորներն են Team Telecom Armenia և Տրանսիմպեքս (FedEx) ընկերությունները։
18:24 17/01/2023«Դեպի վեր». Հայ ֆանտաստ գրողների պատմվածքները՝ մեկ գրքում«Սա ոչ միայն գրքի նորամուտ է, այլ մեր իրականության մեջ ժանրի նորամուտ է»,- ասաց «Բուկինիստ» գրախանութների տնօրենը։
15:30 17/01/2023Ես ինձ համարում եմ հայ գրականության երաժիշտ. Տիգրան Մանսուրյան«Հայ կոմպոզիտորական դպրոցը պատմական երկար ճանապարհ չի անցել։ Կոմիտասի հիմնադրած դպրոցն է և այս ճանապարհին անուններ՝ Սպենդիարյան, Խաչատրյան, Բաբաջանյան, որոնք մեծապես զարգացրել են այդ արվեստը՝...
13:56 17/01/2023Ինձ համար չափազանց հուզիչ է. Մանսուրյանը՝ հունվարի 27-ի համերգի մասին«Մանսուրյան. խոսքի և մեղեդու խաչմերուկին» խորագրով համերգ՝ նվիրված մաեստրոյի տարեդարձին
12:15 17/01/2023Տիգրան Մանսուրյանի երազանքը«Խաղաղ երկինք մեր գլխավերև և ներքին կյանքը կազմակերպված, իրար ներդաշնակ կյանքով ապրող մի իրականություն»,- մաեստրո Տիգրան Մանսուրյանի երազանքն է, որի մասին նա խոսեց լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ։...
10:22 17/01/2023Էստոնիայում ընթրիքի ընթացքում Խաչատուրյանը դաշնամուր է նվագելԷստոնիայի Հանրապետությունում գտնվող Հայաստանի նախագահի պաշտոնը զբաղեցնող Վահագն Խաչատուրյանն աշխատանքային ընթրիք է ունեցել Էստոնիայի նախագահ Ալար Կարիսի հետ: Նրանք բարձր են գնահատել երկու երկրների...

17:21 10/03/2017Armenia to host Music Drive FestivalArmenia will host the International Music Drive Festival from 24 to 27. As the Armenian Ministry of Culture told Panorama.am, the festival aims at presenting the Armenian audience the world famous...
18:55 08/03/2017Soprano Anush Hovhannisyan among finalists of BBC Cardiff Singer of the World 2017Famous Armenian soprano Anush Hovhannisyan is one of the finalists of BBC Cardiff Singer of the World 2017.
11:46 07/03/2017“Hamazgayin Theatre after Sos Sargsyan” to have a tour in Artsakh“Hamazgayin Theatre after Sos Sargsyan” plans to tour in the Republic of Artsakh (Nagorno Karabakh Republic) and Armenia’s border settlements.
15:37 06/03/2017Flutist Sarah Urenya Cabrera to perform in ArmeniaFlutist Sarah Urenya Cabrera (Spain) will visit Armenia to give a concert on March 10 with the National Philharmonic Orchestra of Armenia with Converse Bank’s sponsorship.
16:48 04/03/2017Palmyra’s World Heritage site may not be as damaged as fearedDamage to the World Heritage site of Palymra by Islamic State militants may be less than earlier believed, Syria's antiquities chief said on Friday, according to Reuters agency.
14:34 04/03/2017Hovig Demirjian’s Eurovision 2017 song for Cyprus releasedHovig Demirjian, a Cypriot performer of Armenian origin, who represents Cyprus at Eurovision Song Contest 2017, will perform the song Gravity, which has already been released.
18:50 02/03/2017Syrian Army retakes Palmyra citadel from ISISSyria's army and allied forces advanced inside Palmyra on Thursday after Islamic State pulled most of its forces back from positions inside the ancient desert city, Reuters agency reported.
16:15 02/03/2017Medieval treasures of Armenian culture displayed in KievExhibition entitled “The Armenian Book in Ukraine: The 400-year History” was opened on March 1 at Vernadsky National Library of Ukraine.
14:50 02/03/2017Armenia has wonderful contemporary writers – Edward Militonyan“The intense love towards reading and writing that was observed in the Soviet period has reduced today, which is proved by the number of printed books and writers,” President of the Writers' Union of...
16:30 01/03/2017Elton John introduced the Armenian Genocide film ‘The Promise’ at Oscars viewing partyThe film about the Armenian Genocide “The Promise” (Khostum), produced by Survival Pictures, was introduced in the scope of The Elton John AIDS Foundation (EJAF)’s 25th annual Academy Awards Viewing...
12:32 24/02/2017Armenian Impressionism: From Moscow to ParisExhibition entitled “Armenia Impressionism: From Moscow to Paris” is scheduled to open at the Museum of Russian Impressionism in Moscow on March 25.
10:59 20/02/2017Vahan Martirosyan: Clayderman is always welcome in ArmeniaRenown French pianist, composer and performer of classic and ethnic music Richard Clayderman will perform a concert at Karen Demirchyan Sports and Concerts Complex in Yerevan on March 18.
13:50 16/02/2017Sayat Nova Museum to be constructed in Haghpat, ArmeniaArmenia’s Ministry of Culture has worked out a draft decision which prescribes construction of a museum of Sayat Nova in Haghpat in the coming future.
14:03 14/02/2017National Hero Tatul Krpeyan’s bust to be unveiled in Krpeyan Park, YerevanDuring the session of the City Council of Yerevan chaired by Yerevan Mayor Taron Margaryan, the draft decision on installing the bust of the Armenian National Hero Tatul Krpeyan was unanimously...
20:29 13/02/2017Artsakh images included in Suren Harutyunyan's personal exhibition to be launched in MoscowOn 16 February the personal exhibition of painter, traveller Suren Harutyunyan will be launched in the Gallery of Classical Photography in Moscow.
15:10 13/02/2017Works by Haro Stepanyan digitalized ahead of the 9th Armenian Composers’ Art FestivalThis year the 9th Armenian Composers’ Art Festival is dedicated to the 120th anniversary of Armenian composer Haro Stepanyan - a talented and unique composer, who greatly contributed to the...
14:42 13/02/2017U.S. Embassy launches “Mosaic of Human Stories” American Film Showcase in ArmeniaThe U.S. Embassy in Yerevan opened its “Mosaic of Human Stories” American Film Showcase – a two-month program featuring 33 American films – with a gala screening of the award-winning “Jack of the Red...
20:06 11/02/2017The Aram Khachaturian International Competition is open for vocalists in 2017The Aram Khachaturian International Competition broadens its sphere of activities as this year for the first time in its history the competition is open for vocalists.
19:42 11/02/2017Armenian traditional folk music performed in JerusalemArmenian traditional folk music was performed in “Islamic Art” Museum in Jerusalem within an exhibition dedicated to the Armenian Genocide.
12:51 11/02/2017Violinist Anush Nikoghosyan, Conductor Hayk Davtyan to join Philharmonic’s concertOn 17 February Violinist Anush Nikoghosyan will perform during the concert of the Armenian National Philharmonic Orchestra to be held in Aram Khachaturian Concert Hall.