15:55 16/01/2023Մահացել է իտալացի դերասանուհի Ջինա Լոլոբրիջիդան96 տարեկանում կյանքից հեռացել է իտալացի հայտնի դերասանուհի Ջինա Լոլոբրիջիդան։ Մեծ ճանաչման է հասել 1950-1960 թթ.
09:20 16/01/2023Կիկաբիձեին կհուղարկավորեն հունվարի 19-ին ԹբիլիսիումՎրացի հայտնի երգիչ, դերասան, ԽՍՀՄ պետական մրցանակի դափնեկիր Վախթանգ Կիկաբիձեին կհուղարկավորեն հունվարի 19-ին Թբիլիսիի Վերայի գերեզմանատանը՝ մոր կողքին։ «Ռիա Նովոստի»-ի փոխանցմամբ, հայտնել է նրա...
08:50 16/01/2023Պլասիդո Դոմինգոյին նորից մեղադրել են սեռական ոտնձգությունների մեջԻսպանացի աշխարհահռչակ օպերային երգիչ Պլասիդո Դոմինգոյին նորից մեղադրել են սեռական ոտնձգությունների նոր մեղադրանքների, հայտնում է «Ռիա Նովոստի»- գործակալությունը։ Դոմինգոյի հասցեին մեղադրանքներ են...
14:44 15/01/2023Մահացել է Վախթանգ ԿիկաբիձենՎրաստանում 84 տարեկան հասակում մահացել է վրացի դերասան, երգիչ, ժողովրդական արտիստ, ԽՍՀՄ պետական մրցանակի դափնեկիր Վախթանգ Կիկաբիձեն: sputnik-georgia.ru-ի հաղորդմամբ, երգչի պրոդյուսերը Առաջին ալիքին...
20:00 14/01/2023Երևանում կանցկացվի «Ներսես Շնորհալի՝ բազմաշնորհ հայրապետը» խորագրով հայագիտական միջազգային գիտաժողովՄիջնադարի մեծ մտածող, բանաստեղծ, աստվածաբան ու շարականագիր Ներսես Շնորհալու (Ներսես Դ Կլայեցի Կաթողիկոս Ամենայն Հայոց (1166-1173) մահվան 850-րդ տարելիցն ընդգրկվել է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի հռչակավոր մարդկանց և...
17:01 14/01/2023Մահացել է ԽՍՀՄ ժողովրդական արտիստուհի Իննա Չուրիկովան80 տարեկանում մահացել է ԽՍՀՄ ժողովրդական արտիստուհի, կինոյի և թատրոնի դերասանուհի Իննա Չուրիկովան։ Ինտերֆաքսի հաղորդմամբ, լուրը հայտնել է Մարկ Զախարովի անվան «Լենկոմ» թատրոնի տնօրեն Մարկ Վարշավերը։...
20:40 13/01/2023Կայացել է Սերգեյ Փարաջանովին նվիրված մրցույթի հաղթողների պարգևատրման հանդիսավոր արարողությունըՎրաստանի ազգային գրադարանում կայացել է Սերգեյ Փարաջանովին նվիրված մրցույթի հաղթողների պարգևատրման հանդիսավոր արարողությունը։ Այս մասին գրում է Ալիք մեդիան։ Մրցույթը կազմակերպել էր «Վիրահայերի...
18:00 13/01/2023«Հայ մշակույթը հանրահռչակող օտարալեզու գրականության հրատարակում» ծրագրի մեկնարկիին հրատարակվել է արդեն 5 անուն գիրքԿԳՄՍ նախարարության կողմից գրահրատարակչության ոլորտում մեկնարկել է «Հայ մշակույթը հանրահռչակող օտարալեզու գրականության հրատարակում» դրամաշնորհային նոր ծրագիրը: Նախարարությունից մանրամասնում են, որ...
14:51 13/01/2023Մահացել է Էլվիս Փրեսլիի միակ դուստրը54 տարեկանում մահացել է ամերիկացի երգչուհի Լիզա Մարի Փրեսլին՝ ռոքնռոլի արքա Էլվիս Փրեսլիի միակ դուստրը։ Այս մասին հինգշաբթի հայտնել է People ամսագիրը՝ վկայակոչելով երգչուհու մոր՝ Պրիսցիլա Փրեսլիի...
11:17 13/01/2023Ջուլիա Ռոբերթսը պարզել է իր իսկական ազգանունը«Օսկարի» և «Ոսկե գլոբուսի» դափնեկիր Ջուլիա Ռոբերթսը մասնակցել է Ancestory «Finding Roots» նախագծին։ ԴՆԹ-ի անալիզի և արխիվների ուսումնասիրության միջոցով պարզվել է, որ հայտնի դերասանուհու իսկական...
09:56 13/01/2023Երուսաղեմի հայոց պատմությունը ցուցադրող նոր թանգարանը նպատակ ունի պատմել հնագույն քաղաքակրթության գոյատևման պատմությունըԵրուսաղեմի նոր թանգարանը ցուցադրում է հայոց պատմությունը: «Ամերիկայի Ձայնի» հաղորդմամբ, նոր թանգարանը նպատակ ունի կենտրոնացնել հայերին Երուսաղեմի պատմության մեջ, ինչպես նաև պատմել Մերձավոր Արևելքում...
12:11 12/01/2023«Ոսկե գլոբուսի» դափնեկիրների թվում են՝ Սթիվեն Սփիլբերգ, Քեյթ Բլանշեթ և Քոլին ՖարելԼոս Անջելեսում կայացել է «Ոսկե գլոբուս» 80-րդ մրցանակաբաշխությունը։ Լավագույն ռեժիսոր է ճանաչվել Սթիվեն Սփիլբերգը։ Սա նրա երրորդ մրցանակն է այս մրցանակաբաշխության ընթացքում.
17:55 11/01/2023Հրատարակվել է Ներսես Շնորհալու «Մատենագիրք Հայոց» ԻԲ հատորըՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության աջակցությամբ և «Մատենադարան» Մեսրոպ Մաշտոցի անվան հին ձեռագրերի գիտահետազոտական ինստիտուտի նախաձեռնությամբ 2022 թվականի ավարտին հրատարակվել է Ներսես Շնորհալու «Մատենագիրք Հայոց»...
18:23 10/01/2023Աշխարհահռչակ դաշնակահար Դենիս Մացուևը Երևանում«Երևանյան հեռանկարներ» միջազգային երաժշտական 24-րդ փառատոնի նախաձեռնությամբ փետրվարի 1-ին և 2-ին «Արամ Խաչատրյան» համերգասրահում տեղի կունենա հանրահայտ դաշնակահար Դենիս Մացուևի համերգը:Այս մասին...
18:10 10/01/2023Նիկիտա Միխալկովը խոսել է իր առողջական վիճակի մասինԿինոռեժիսոր Նիկիտա Միխալկովը Telegram-ում գրել է իր առողջական վիճակի մասին։ Նա մասնավորապես, գրել է.
11:53 10/01/2023Հոսպիտալացված Նիկիտա Միխալկովի վիճակը վատացել է. MashՌուսաստանի կինեմատոգրաֆիստների միության նախագահ և ռեժիսոր Նիկիտա Միխալկովի վիճակը, ով հոսպիտալացվել էր հունվարի 5-ին, սկսել է վատանալ։ Լենտա.ռու-ի հաղորդմամբ, այս մասին հայտնում է Mash Telegram...
15:30 09/01/2023Լուվրը կսահմանափակի այցելուների թիվըԼուվրը հայտարարել է, որ կսահմանափակի այցելուների թիվը օրական մինչև 30000՝ «հեշտացնելու այցելությունը և ապահովելու օպտիմալ աշխատանքային պայմաններ թանգարանի անձնակազմի համար»։ Մինչ համաճարակը թանգարանը...
13:33 09/01/2023Ս. Փարաջանովի թանգարանը 2023 թվականին հանդես կգա նոր ծրագրերովԱյսօր լրանում է համաշխարհային հեղինակություն վայելող ֆիլմերի հեղինակ, կինոռեժիսոր, սցենարիստ, նկարիչ Սերգեյ Փարաջանովի ծննդյան 99-ամյակը: ԿԳՄՍ նախարարության հաղորդմամբ, Սերգեյ Փարաջանովի թանգարանի...
12:52 09/01/2023Ռոբերտ Մլքեյանը Մանսուրյանի անվան կոմպոզիտորների մրցույթի մասնակիցներին խորհուրդ է տալիս լինել համարձակ, շրջանցել կարծրատիպերըՀայաստանում առաջին անգամ անցկացվում է Մանսուրյանի անվան կոմպոզիտորների միջազգային մրցույթ։ Այն ինքնատիպ է իր բովանդակությամբ ու ձևաչափով.
10:35 09/01/2023Ազգային գրադարանի ընթերցասրահներում ամենից շատ ընթերցված գեղարվեստական գրքերը՝ 2022-ինՀայաստանի Ազգային գրադարանը ներկայացրել է գրադարանի ընթերցասրահներում ամենից շատ ընթերցված գեղարվեստական գրքերը։ «Այս պաստառում ամսեամիս շարված 12 գրքերի շապիկները ներկայացնում են 2022 թ.

17:02 10/02/2017Ropeway to be constructed in Garni, Armenia“There are plans to construct a ropeway in Garni,” Armenia’s Minister of Nature Protection Artsvik Minasyan made such an announcement during today’s press conference, Panorama.am reports.
17:51 09/02/2017Spartacus Ballet performed in Belgium by Armenian artistsThe Aram Khachaturian's Spartacus Ballet has been premiered by 21 members of the corps de ballet of the Armenian National Academic Theatre of Opera and Ballet named after Alexander Spendiarian in...
11:51 09/02/2017Literature included in "Art Fest" 2017 festival program"Art Fest" 2017 International Youth Open Festival has announced the launch of the application submissions, Panorama.am reports.
13:26 08/02/2017The film featuring the untold suffering of Dersim Armenians to be premiered in IstanbulA documentary about the Armenians who survived the Genocide and then went through another cycle of violence during the 1937-1938 bloody military campaign initiated by the Turkish state in Dersim...
17:43 04/02/2017Festival of Vigen Chaldranyan’s film series “Silence” to be held in GlendaleThe festival of prominent Armenian Director Vigen Chaldranyan’s film series entitled “Silence” will be screened at Glendale MGN Cinema House from February 20-24.
14:57 04/02/2017Director of Armenia's Opera and Ballet Theater dismissed from the postUpon the 3 February decree signed by Armenia’s Minister of Culture Armen Amiryan Director of Opera and Ballet National Academic Theater Andranik Arzumanyan was dismissed from the post pursuant to his...
11:35 04/02/2017Violinist Edmond Hovhannisyan to perform in SpainA concert dedicated to the 25th anniversary of the creation of the Armenian Army will be held in Mislata, Spain with the participation of student of Yerevan Komitas State Conservatory, violinist...
18:11 03/02/2017"The Last Inhabitant” premieres in Stepanakert, NKR“The Last Inhabitant,” a film directed by Jivan Avetisyan, premiered in Stepanakert, which was followed by a press conference with the film crew, Panorama.am reports referring to Artsakhpress.
16:34 01/02/2017Little Singers of Armenia to record ten songs in JapaneseLittle Singers of Armenia choir is set to record ten songs in the Japanese language in a four-day period.
17:49 31/01/2017Date of Armenia’s representative performance at Eurovision Song Contest 2017 announcedArtsvik, who will be representing Armenia at Eurovision Song Contest 2017 will perform on May 9 during the song contest’s first semi-final, according to the results of the semi-final allocation draw.
15:54 31/01/2017Haro Stepanyan - Fest to perform works never been played on stageThe 9th Armenian Composers’ Art Festival entitled Haro Stepanyan - Fest will take pace in Yerevan on February 15-28 which is dedicated to the 120th anniversary of Armenian composer Haro Stepanyan.
15:33 31/01/2017Armenia’s Culture Ministry, "Pyunik" Foundation sign memorandum on cooperation to implement “Art Stop” programToday Armenia’s Minister of Culture Armen Amiryan and President of "Pyunik" Foundation Gabriel Djambardji (Djambardjian) have signed a memorandum on cooperation which makes up 73 million AMD,...
19:17 30/01/2017Sergey Smbatyan to conduct National Philharmonic Orchestra of RussiaOn February 8 the National Philharmonic Orchestra of Russia (Artistic Director and Principal Conductor_ Vladimir Spivakov) will perform under the direction of Artistic Director and Principal...
17:25 30/01/2017Polish side increases funding for excavations of Armenian monuments by 1.5 times“In 2016 a necklace made of agate and gold beans was discovered during the excavations carried out in ancient urban neighborhood of Metsamor, Armenia.
11:40 28/01/2017Armenian-American actor Mike Connors, TV’s Mannix, dies at 91Armenian American actor Mike Connors (born Krekor Ohanian) passed away on January 26 after being diagnosed with leukemia a week earlier.
18:30 27/01/2017Davit Hakobyan’s personal exhibition dedicated to 25th anniversary of the Armenian Army launched in MoscowOn 26 January, ahead of the 25th anniversary of the established of the Armenian Army the personal exhibition of Davit Hakobyan – Personal Photographer of the President of Armenia – launched in...
20:01 26/01/2017Iranian actress boycotting the Oscars to protest Donald Trump’s visa banThe Iranian star of Oscar-nominated film "The Salesman" said Thursday she would boycott the awards in protest at President Donald Trump's "racist" ban on Muslim immigrants, The Daily Mail reported.
12:25 24/01/2017Archaeological finds of Urartian era discovered in Armenia’s Gegharkunik regionThe material values dating back to the Urartian (Van) kingdom period which have recently been discovered in Gegharkunik region of Armenia, are being cleaned and restored in the restoration laboratory...
12:21 23/01/2017RA People’s Painter Zaqar Khachatryan passed awayRA People’s Painter Zaqar Khachatryan died aged 93, Ministry of Culture reported in a statement. The National Gallery of Armenia describes the theme of Zakar Khachatryan’s inspiration and creativity...
10:57 21/01/2017UNESCO Director-General considers destruction of Palmyra’s ancient theatre as a war crimeUNESCO received several reports and satellite imagery released today by UNITAR-UNOSAT confirming the destruction of Palmyra’s tetrapylon and parts of the theatre’s proscenium, the official website of...