17:55 06/08/2022Եվգենի Պետրոսյանը ֆոտոշարք է կազմակերպել լողազգեստով իր կնոջ համարԳրող-հումորիստ Եվգենի Պետրոսյանը կնոջը լողազգեստով ֆոտոշարք է կազմակերպել: Ըստ «Գազետա ռու»-ի՝ Տատյանա Բրուխունովան իր անձնական բլոգում ցուցադրել է ծովափին արված նկարներ։ Բլոգերի բաժանորդները հիացել...
17:35 06/08/2022Եթե Հայաստանը վերացնում է մշակույթի նախարարությունը, Ադրբեջանը մշակույթը դարձնում է երկրի ղեկավարի քաղաքական առաջնահերթությունըՀամլետ Պետրոսյանն ասում է. «Միանշանակ, պարզ և կտրուկ։Թշնամու նպատակն է՝ վերացնել Հայաստանը որպես պետություն և լավագույն դեպքում հայերին դարձնել թուրքերին սպասարկու մի հանրույթ»:
17:19 06/08/2022Պեղումներ Քանագեղի ավերված դամբարանադաշտումՍևանա լճի արևմտյան ափամերձ տարածքում, Սևան-Վարդենիս մայրուղին հատող, Երանոս գյուղից մոտ 5,5 կմ հյուսիս ընկած և Կարմիրգյուղ ու Գեղարքունիք համայնքների վարչական տարածքների սահմանաբաժանին գտնվող...
15:46 06/08/2022Մենդելի փառատոնում կայացել է Տիգրան Մանսուրյանի «Օրհներգ-նավապետ բարի» ստեղծագործության համաշխարհային պրեմիերանՉեխիայի Բռնո քաղաքում անցկացվող Մենդելի փառատոնի շրջանակներում օրեր առաջ Մարիամ Աստվածածնի համբարձման տաճարում Բռնոյի ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի ու երգչախմբի և հայ անվանի բարիտոն Աքսել Դավեյանի...
11:20 06/08/2022Ֆագոտի և դաշնամուրի հնչյուններով կբացվի «Սիմֆոնիկ Երևան» փառատոնըԿներկայացվի հայաստանյան պրեմիերա
18:20 05/08/2022Կա «Բանվորի արձանի» վերականգնման 2 տարբերակՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության և «Հայաստանի ազգային պատկերասրահ» ՊՈԱԿ-ի նախաձեռնությամբ կազմակերպվել է մեծանուն հայ քանդակագործ Արա Հարությունյանի «Փառք աշխատանքին»...
15:47 05/08/2022Բրայան Մեյը հրապարակել է Տավուշի մանկապատանեկան երգչախմբի Bohemian Rhapsody երգի կատարումըՆա նշել է, որ անհամբեր սպասում է իր առաջին այցին Հայաստան։
11:12 05/08/2022«Սուբստրատում» խորագրով խմբակային ցուցահանդես՝ Նկարիչների միությունումՀայաստանի նկարիչների միությունում բացվել է «Սուբստրատում» հողարվեստ խորագիրը կրող խմբակային ցուցահանդեսը: Ցուցահանադեսը բաց կլինի մինչև օգոստոսի 13-ը: Լուսանկարները՝ Նկարիչների միության ֆեյսբուքյան...
10:07 05/08/2022Կինոյի պատմության մեծագույն ֆիլմը՝ ըստ ՏարանտինոյիԱմերիկացի ռեժիսոր Քվենտին Տարանտինոն անվանել է այն ֆիլմը, որը, նրա կարծիքով, մեծագույնն է կինոյի պատմության մեջ։ Ռեժիսորը ընտրել է Սթիվեն Սփիլբերգի «Ծնոտներ» ֆիլմը, նկարահանված 1975 թվականին։ Ֆիլմի...
19:25 04/08/2022Կրթամշակութային միջոցառում՝ «Զորաց քարեր. մարդը տիեզերական անսահմանությունում»ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության «Պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների և պատմական միջավայրի պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ը «Զորաց քարեր» բնակատեղի պատմամշակութային արգելոցի տարածքում 2022 թ.
09:11 04/08/2022Ֆրանսահայ Նարեկ Ոսկանյանի «Արմենիա Սակրա» ֆիլմը կցուցադրվի եվրոպական մի շարք երկրներումՇուտով Ֆրանսիայի և Եվրոպայի մի շարք քաղաքներում կցուցադրվի ֆրանսահայ կինոռեժիսոր Նարեկ Ոսկանյանի «Արմենիա Սակրա» («Սրբազան Հայաստան») ֆիլմը։ Սա ռեժիսորի երկրորդ լայնամետրաժ փաստավավերագրական...
17:57 03/08/2022«Խոսող կտավներ»՝ Հայաստանի Ազգային պատկերասրահումՀայաստանի ազգային պատկերասրահում մեկնարկեց «Խոսող կտավներ» ներառական նախագիծը՝ տեսողության խնդիրներ ունեցող մարդկանց համար: Նախագծի նպատակն է տեսողության խնդիրներ ունեցող մարդկանց ներգրավել արվեստի...
13:56 03/08/2022Ընդունվում են հայտեր «Օսկար»-ին հավակնող ֆիլմերի նախնական ընտրության համարՀայկական ազգային կինոակադեմիան հայտարարում է հայտերի ընդունում Ամերիկյան կինոակադեմիայի Օսկար հեղինակավոր մրցանակին՝ «Լավագույն արտասահմանյան ֆիլմ» անվանակարգում հավակնող ֆիլմերի նախնական ընտրության...
11:59 03/08/2022Հայաստանում կանցկացվի «Սիմֆոնիկ Երևան» միջազգային երաժշտական փառատոնըՀայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախումբը և Մշակույթի աջակցման եվրոպական հիմնադրամը (EUFSC) օգոստոսի 12-25-ը Երևանում կանցկացնեն «Սիմֆոնիկ Երևան» միջազգային երաժշտական փառատոնը։ Այս մասին հայտնում են...
11:47 03/08/2022Բրեդ Փիթը հրաժարվել է կինոկարիերայի ավարտի մասին իր խոսքերիցԱմերիկացի դերասան Բրեդ Փիթը հրաժարվել է իր՝ կինոկարիերայի ավարտի մասին հայտարարություններից, որոնք նա արել էր հունիսին GQ-ին տված հարցազրույցում։ Այս մասին գրում է kulturomania.ru կայքը։ Դերասանի...
11:39 03/08/2022Հռոմում կկայանա «Ottavio Ziino» միջազգային օպերային 21-րդ մրցույթըՄրցույթին մասնակցելու հայտ են ներկայացրել նաև հայ երգիչներ, սակայն նրանց անունները դեռ չեն հրապարակվում։
19:38 02/08/2022Երաժշտական գործիքներ՝ Խնձորեսկի երաժշտական դպրոցինԼոս Անջելեսում գտնվող Armenian Youth Education Aid հասարակական կազմակերպության կողմից Խնձորեսկի երաժշտական դպրոցին նվիրաբերվեց երաժշտական գործիքներ։ Այս մասին տեղեկացնում է Գորիսի համայնքապետարանը։...
17:34 02/08/2022«Ռոմեո և Ջուլիետ» բալետային ներկայացումից հետո շնորհավորանքներ՝ Օլեգ ՎինոգրադովինԱ. Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնն oգոստոսի 1-ին հանդիսատեսի դատին է հանձնել Ս. Պրոկոֆևի «Ռոմեո և Ջուլիետ» երեք գործողությամբ բալետային ներկայացումը: Առաջնախաղից հետո...
16:00 02/08/2022«Երկնքի Ժպիտները». Գիրք՝ նվիրված 44-օրյա պատերազմում նահատակված տղաներինԿոմիտասի անվան կամերային երաժշտության տանը տեղի է ունեցել «Երկնքի Ժպիտները» գրքի շնորհանդեսը: Գրքի հեղինակը՝ հերոս Դավիթ Մեհրաբյանի ընկերուհի և քույր Անի Կարապետյանն է: Գիրքը նվիրված է 44-օրյա...
19:45 30/07/2022Արցախի Տիգրանակերտը կա. monumentwatch.org«Հետազոտողի համար դժվար է, հաճախ էլ անիմաստ, պատասխանել պրոպագանդիստների հիմարություններին»։

15:45 18/10/2018В армянском Артике обнаружена фреска 1960-х гг.В этот период очень распространены были фрески в домах молодежи, домах культуры, ресторанах, даже известные художники в рамках госзаказов получали заказы на подобные фрески.
10:57 18/10/2018Амстердамский «Ночной дозор» Рембрандта отреставрируют на глазах у публикиКартина сегодня считается одним из самых значительных произведений искусства.
10:20 18/10/2018Легендарный фотожурналист Ара Гюлер скончался в возрасте 90 летУ Гюлера случился сердечный приступ, и его доставили в реанимацию, где он скончался.
14:13 17/10/2018Аэропорт Симферополя предложили назвать в честь АйвазовскогоОбщественная палата Крыма предложила список выдающихся деятелей, чьим именем могут назвать аэропорт Симферополя.
11:00 17/10/2018Ден Гарибян: Песня «Армянский вальс» вскоре прозвучит в новом исполненииПесня «Армянский вальс», прозвучавшая в исполнении Жереми Дельвера во время церемонии прощания с Шарлем Азнавуром в Париже, очень полюбилась в Армении.
16:03 16/10/2018«Великие имена России»: Аэропорт Красноярска могут назвать в честь оперного певца Дмитрия Хворостовкого«Думаю, что для каждого знакомо имя Дмитрия Хворостовского. Я считаю, что именно это имя должно войти в список в качестве кандидатуры для названия аэропорта», – сказала Грушевская.
15:21 16/10/2018Назначен новый худрук Ереванского русского драматического театра им. СтаниславскогоОб этом сообщил сегодня в беседе с журналистами директор театра Фред Давтян.
20:28 15/10/2018Армения подтвердила свое участие в песенном конкурсе «Евровидение 2019»Израиль получил право на проведение Евровидения-2019 благодаря победе израильтянки Нетты Барзилай в этом году в Португалии.
19:14 15/10/2018Ушел из жизни режиссер Степан ПучинянПучинян не успел завершить съемки картины «Три времени года».
18:29 13/10/2018Турецкое издание о Шарле Азнавуре: Извините, откуда нам было знать, что он армянин…94-летний Шарль Азнавур умер с мечтой об открытии армяно-турецкой границы. Но здесь его ждало разочарование, которое произошло и со многими нашими грезами, родившимися от его песен.
19:10 12/10/2018Президент Армении поздравил Дживана Гаспаряна с 90-летним юбилеемПрезидент высоко оценил искусство Дживана Гаспаряна и его большой вклад в дело популяризации армянской народной музыки, пожелал ему здоровья и успехов.
17:11 12/10/2018Президент Армении пожелал народу Испании прогресса и процветанияАрмен Саркисян тепло поздравил Фелипе Шестого и дружественный народ Испании, пожелав прогресса и процветания.
16:56 12/10/2018Премьер Армении – Дживану Гаспаряну: « Вы – живая легенда, которой мы гордимся»Премьер-министр Армении Никол Пашинян направил поздравительное послание по случаю 90-летия Дживана Гаспаряна.
16:31 12/10/2018Французская писательница Мариз Конде стала обладательницей «альтернативного Нобеля» по литературеНаграда присуждена за глубокое исследование эпохи колониализма, ценностей традиций и культурного наследия, говорится в сообщении Новой академии для прессы.
16:26 12/10/2018Дживан Гаспарян: «Скончался Шарль Азнавур, не могу праздновать день рождения, сердце щемит»Сегодня, 12 октября, день рождения отмечает легендарный Дживан Гаспарян: всемирно известному мастеру игры на дудуке исполняется 90 лет.
10:08 12/10/2018Покупательница не откажется от изрезанной картины Бэнкси за £1042000Представители «Сотбис» рассказали, что покупательницей картины Бэнкси является крупный европейский коллекционер.
22:31 10/10/2018Сын Шарля Азнавура Николя: Самое ценное, что отец нам передал – готовность быть полезным другимНиколя Азнавур в интервью французской газете Journal du Dimanche рассказал о предстоящей презентации в Ереване проекта Центра Шарля Азнавура и своих армянских корнях.
20:24 10/10/2018Балет «Спартак» на музыку Арама Хачатуряна будет показан на открытой площадке древнего амфитеатра в АфинахОн напомнил, что впервые поставил этот спектакль в Большом театре, где его премьера состоялась 9 апреля 1968 года.
16:23 10/10/2018В Музее истории города Еревана открылась выставка «Микроискусство Тер-Казарянов»В Музее истории города Еревана накануне, 9 октября, открылась выставка «Микроискусство Тер-Казарянов», приуроченная к 95-летию со дня рождения всемирно известного армянского миниатюриста Эдуарда...
12:38 10/10/2018Тейлор Свифт завоевала премию в главной номинации «Артист года» на American Music AwardsНа награду в данной номинации также претендовали Эд Ширан, группа Imagine Dragons, рэпер Пост Мэлоун и певец Дрейк.