18:45 30/07/2022«Փողոցային մուլտֆիլմերի փառատոն»՝ պատանի անիմատորների համարՓողոցային մուլտֆիլմների փառատոնի հայտերը բաց են փոքրիկ և երիտասարդ ստեղծագործողների համար: Հայաստանի Ազգային կինոկենտրոնից հայտնում են, որ փառատոնն ընդունում է երիտասարդ անիմատորների (4-18 տարեկան)...
14:40 30/07/2022Մոսկվայի միջազգային կինոփառատոնի շրջանակում տեղի կունենա «Զուլալի» ֆիլմի միջազգային պրեմիերանՄոսկվայի միջազգային 44-րդ կինոփառատոնի շրջանակում տեղի կունենա Հայաստանի ազգային կինոկենտրոնի կողմից պետական ֆինանսական աջակցություն ստացած «Զուլալի» ֆիլմի միջազգային պրեմիերան: Այս մասին հայտնում են...
19:32 29/07/2022Ժիրայր Մարտիրոսյանը Գորիսի համայնքապետարանի կողմից արժանացել է շնորհակալագրիԳորիսի քաղաքային պատկերասրահում կայացավ գեղանկարիչ Ժիրայր Մարտիրոսյանի ծննդյան 65֊ամյակին նվիրված հոբելյանական ցուցահանդեսը, որին ներկայացված անգնահատելի գործերում պատկերված էին Գորիս քաղաքի...
18:20 29/07/2022Բրայան Մեյն առաջին անգամ կայցելի Հայաստան` STARMUS VI միջազգային փառատոնին ռոքային լիցքեր հաղորդելուՍեպտեմբերի 5֊10 կայանալիք STARMUS VI միջազգային փառատոնը, որը հիմնադրվել է Գարիկ Իսրայելյանի և Բրայան Մեյի կողմից, կհյուրընկալի ավելի քան 50 բանախոսների, Նոբելյան մրցանակակիրների, տիեզերագնացների,...
18:07 29/07/2022Մասնագիտական հանրային քննարկում՝ «Բանվորի արձան»-ի վերականգնման հարցերի վերաբերյալՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունը և «Հայաստանի ազգային պատկերասրահ» ՊՈԱԿ-ը նախաձեռնում են մեծանուն հայ քանդակագործ Արա Հարությունյանի «Փառք աշխատանքին» քանդակի վերականգնման...
17:43 29/07/2022Օլեգ Վինոգրադովի բեմադրությամբ «Ռոմեո և Ջուլիետ» բալետը՝ հայաստանյան բեմումԱռաջնախաղը՝ օգոստոսի 1-3-ը
17:19 29/07/2022Ֆրանսիան հայտնել է Նոտր Դամի բացման տարեթիվըՓարիզի Աստվածամոր տաճարը՝ Նոտր Դամը, հրդեհից հետո կվերաբացվի այցելուների համար 2024 թվականին։ kulturomania.ru-ի հաղորդմամբ, այս մասին հայտարարել է Ֆրանսիայի մշակույթի նախարար Ռոզելին Բաշլոն։...
15:08 29/07/2022«Հովեր» երգչախումբը համերգով հանդես կգա ԳերմանիայումԱյսօր Կամերային երաժշտության ազգային կենտրոնի «Հովեր» պետական կամերային երգչախումբը համերգով հանդես կգա Գերմանիայում՝ Մյունխենում (Allerheiligen Hofkircheum)։ Կամերային երաժշտության ազգային կենտրոնից...
10:50 29/07/2022Կայացել է ԱՀ բռնազավթված տարածքների մշակութային ժառանգության պաշտպանության պետական խորհրդի երկրորդ նիստըԱրցախի Հանրապետության պետական նախարար Արտակ Բեգլարյանի նախագահությամբ հուլիսի 28-ին տեղի է ունեցել Արցախի Հանրապետության բռնազավթված տարածքների մշակութային ժառանգության պաշտպանության պետական խորհրդի...
13:36 28/07/202230 տարվա դադարից հետո դիրիժոր Ռուբեն Ղազարյանը հանդես կգա հայրենիքումՀուլիսի 29-ին, ժամը 19:30 Կոմիտասի անվան կամերային երաժշտության տանը կկայանա սպասված համերգ. 30 տարվա դադարից հետո գերմանահայ դիրիժոր Ռուբեն Ղազարյանը հանդես կգա հայրենիքում՝ ղեկավարելով Հայաստանի...
12:10 28/07/2022Հրատապ լուծում է պահանջում Հաղպատի արևմտյան պարսպապատի աշտարակների վերականգումըՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության պատմության և մշակույթի հուշարձանների պահպանության վարչության աշխատակիցները հերթական աշխատանքային այցն են կատարել Լոռու մարզի մի շարք հուշարձաննե՝ ծանոթանալու Հաղպատ վանական...
17:37 27/07/2022Բուժանձնակազմը որոշել է Մամիկոն Ասլանյանին հոսպիտալացնել. Պաշտպան«Հնարավոր է անհապաղ միջնորդություն ներկայացնենք դատարան Մամիկոն Ասլանյանի նկատմամբ ընտրված խափանման միջոցի հարցը վերանայելու պահանջով»։
14:20 26/07/2022«Նարեկացի»-ում կցուցադրցի եգիպտացի լրագրող և ռեժիսոր Էսսամ Նագիի «Մոռացված հայրենիք» ֆիլմըՓաստավավերագրական ֆիլմն աշխարհին պատմում է Արցախյան 44-օրյա պատերազմի, Հայաստանի և Ադրբեջանի սահմանային կյանքի, Արցախի փախստականների մասին, որոնք այժմ բնակվում են Սյունիքում:
10:20 26/07/2022Նկարիչների միություն անդամակցելու շատ մեծ ոգևորություն կա. Սուրեն ՍաֆարյանՀայաստանի Նկարիչների միությունն այս տարի տոնելու է իր 90-ամյակը։ Panorama.am-ի հետ զրույցում Նկարիչների միության նախագահ Սուրեն Սաֆարյանն ասաց, որ հոբելյանական միջոցառումները տեղի են ունենալու...
09:12 26/07/2022CHW-ն հետևում է Մատաղիսի սբ. Եղիշա եկեղեցու կողքին տարվող հողային աշխատանքներինԿովկասյան ժառանգության պաշտպանության միջազգային կազմակերպությունը (Caucasus Heritage Watch) ուշադրւթյամբ հետևում է 1892-98 թթ.
18:09 25/07/20222022 թվականին Քանյե Ուեսթը 4 միլիոն դոլար է ծախսել Balenciaga-ի վրաՔանյե Ուեսթը սոցցանցերի իր հետևորդներին ասել է, որ 2022 թվականին Balenciaga-ում ծախսել է ավելի քան 4,1 միլիոն դոլար։ hypebeast-ի տարածած լուրը ներկայացնում է «Գազետա ռու»-ն։ Քանյե Ուեսթը Instagram-ի...
16:39 25/07/2022Եվրատեսիլ 2023-ը կանցկացվի Մեծ ԲրիտանիայումԵվրոպական հեռարձակողների միությունը (EBU) հայտարարել է, որ «Եվրատեսիլ 2023» երգի մրցույթը կանցկացվի Բրիտանիայում։ Եվրոպական հեռարձակողների միությունը և (British Broadcasting Corporation) BBC-ն ուրախ...
14:59 25/07/2022Գանձայում նշվել է «Տերյանական պոեզիայի օր» տոնըՀուլիսի 24-ին Նինոծմինդայի մունիցիպալիտետի Գանձա գյուղում, 55-րդ անգամ նշվել է «Տերյանական պոեզիայի օրը»։ Մինչ համերգային մասի մեկնարկը՝ հյուրերն այցելել են հայ մեծ գրող Վահան Տերյանի տուն-թանգարան...
13:36 25/07/2022Վերդիի «Օթելլո»-ն վերադառնում է «Արամ Խաչատրյան» համերգասրահ` աստղային կազմովՀուլիսի 28-ին «Արամ Խաչատրյան» համերգասրահում կհնչի Վերդիի «Օթելլո» օպերայի համերգային կատարումը ՝ համաշխարհային օպերային աստղերի կատարմամբ.
10:24 25/07/2022Ճապոնացի շեփորահարը կատարել է Ալեքսանդր Հարությունյանի շեփորի կոնցերտըՀուլիսի 24-ին Ճապոնիայում ՀՀ դեսպանության աջակցությամբ Յոկոհամա քաղաքում կայացավ ճապոնացի շեփորահար Միցուկունի Ցուջիմոտոյի համերգը, որի ընթացքում, ի թիվս այլ կատարումների, հնչել է նաև հայ անվանի...

19:48 09/10/2018Лувр собирает средства на реставрацию Триумфальной арки: необходимо около миллиона евроЛувр объявил о начале сбора средств на реставрацию расположенной на площади Каррузель триумфальной арки.
14:12 09/10/2018В Берлине скончался арцахский кинорежиссер Дон АскарянСреди его фильмов – «Комитас», «Аветик», «Параджанов», «Музыканты», «На старой римской дороге», «Арарат», «Отец».
13:47 09/10/2018Фильм «Спитак» вошел в список претендентов на «Оскар»Фильм выдвинула Национальная киноакадемия Армении.
10:48 09/10/2018Шесть взглядов на Арарат: в Армении выступит Galan Trio из Греции«Для нас, армян, особенно приятно, что трио исполнит написанное 6 композиторами произведение из 6 частей под названием "Шесть взглядов на Арарат"», – говорится в сообщении.
18:52 08/10/2018Монсеррат Кабалье похоронили на барселонском кладбище«Она была для меня как старшая сестра, в какой-то момент она меня даже опекала», – сказал после церемонии журналистам Каррерас. Он назвал Кабалье «неповторимой сопрано XX века, как и Мария Каллас».
17:57 08/10/2018В Ереване состоится вечер памяти большого друга армянского народа Монсеррат КабальеМонсеррат Кабалье скончалась в субботу в барселонской больнице «Сант Пау» в возрасте 85 лет.
11:10 08/10/2018Виолончелист Нарек Ахназарян: Все концерты в октябре будут посвящены памяти Шарля АзнавураВ октябре с.г. планируются концерты в Бельгии, Швейцарии, России, Нидерландах, Испании.
10:06 08/10/2018Против Brexit: Музыканты направили открытое письмо премьеру ВеликобританииПисьмо подготовил ирландский музыкант Боб Гелдоф. Обращение также подписали исполнители Эд Ширан, Рита Ора, Деймон Албарн и Стинг.
20:01 06/10/2018«Публика буквально перестала дышать»: последнее интервью Монсеррат Кабалье было опубликовано за день до ее смертиПоследнее интервью звезды оперы Монсеррат Кабалье было опубликовано за день до ее смерти.
19:19 06/10/2018Старшая дочь Шарля Азнавура опубликовала семейное фотоНа снимке знаменитый певец окружен членами своей семьи.
19:09 06/10/2018Легендарного шансонье Шарля Азнавура похоронили в семейной усыпальнице недалеко от ПарижаДень похорон всемирно известного шансонье армянского происхождения Шарля Азнавура – 6 октября – объявлен днем траура в Армении и Арцахе (НКР).
18:19 06/10/2018Католикос всех армян: Мы провожаем великого сына армянского народа – Шарля Азнавура – в вечностьВ кафедральном соборе Сурб Ованнес Мкртич в Париже под предводительством Верховного Патриарха и Католикоса всех армян, Его Святейшества Гарегина Второго состоялся заупокойный молебен.
17:04 06/10/2018«Ее голос был уникальным»: Пласидо Доминго о Монсеррат КабальеВсемирно известная испанская оперная певица Кабалье скончалась в возрасте 85 лет в Барселоне.
15:15 06/10/2018Известно, когда пройдет церемония прощания с оперной певицей Монсеррат КабальеПохороны состоятся на следующий день, 8 октября, в полдень.
13:01 06/10/2018Оркестром на концерте памяти Дмитрия Хворостовского будет управлять Константин ОрбелянКонцерт памяти Дмитрия Хворостовского состоится 16 октября в театре «Новая опера» в Москве.
12:50 06/10/2018Автор исполненной на церемонии прощания с Шарлем Азнавуром в Париже песни на армянском языке – Ден ГарибянТак, песня называется «Армянский вальс», ее исполняет основанный во Франции музыкальный коллектив Bratsch.
11:59 06/10/2018В Ереване будет действовать «Городок Франкофонии»В городке рядом с порядка 20 павильонами Франция установит свой павильон, созданный в духе «французский возможностей».
11:11 06/10/2018Умерла всемирно известная испанская оперная певица Монсеррат КабальеВ связи с визитом М. Кабалье в НКР 6 июня 2013г. МИД Азербайджана направил ноту протеста Испании. В ноте было указано, что Кабалье становится персона нон грата.
10:19 06/10/2018Королеве Елизавете II придется покинуть свои покои в Букингемском дворце – на время ремонтаСтоимость работ предварительно оценивается почти в 500 миллионов долларов.
20:30 05/10/2018В Ереване пройдет выставка к 95-летию со дня рождения всемирно известного миниатюриста Эдуарда Тер-КазарянаЭдуард Тер-Казарян считается основателем уникального искусства – микроминиатюры.