11:27 30/09/2021Այսօր և վաղը երեկոյան Հանրապետության հրապարակում կհնչեն Հայկոյի երգերըԱյսօր և վաղը երեկոյան, ժամը 20։00-22։00, Հանրապետության հրապարակում կհնչեն Հայկոյի երգերը։ Այս մասին հայտնում է Երևանի քաղաքապետ Հայկ Մարությանը։ Հիշեցնենք, որ երեկ 47 տարեկան հասակում կորոնավիրուսի...
09:09 30/09/2021Արցախյան գորգարվեստ. կայացել է 5-րդ հանրապետական մրցույթըՀատկապես ներկա իրավիճակում, արցախյան մշակույթը իր բոլոր դրսևորումներով հատուկ ուշադրության է արժանանում: Գորգարվեստը՝ այդ համատեքստում հատուկ հոգածության կարիք ունի այն առումով, որ այն պարբերաբար նաև...
08:59 30/09/2021Գյումրիում կբացվի Հայկական ազգային խորհրդանշանների թանգարանՄիաժամանակ տեղի կունենա պատմա-ճարտարապետական «Ակումբ 1887»-ի պաշտոնական բացումը։
20:28 29/09/2021Երգիչ Հայկոյի հոգեհանգստի արարողությունը տեղի կունենա վաղըԵրգիչ Հայկոյի հոգեհանգստի արարողությունը տեղի կունենա սեպտեմբերի 30-ին։ Այս մասին հայտնում է դերասանուհի և հաղորդավարուհի Նազենի Հովհաննիսյանը։ «Մեր ընկեր Հայկոյի հոգեհանգստի արարողությունը տեղի...
19:02 29/09/2021Մեր բոլորիս սիրելի Հայկոյի անժամանակ մահով մեր ժամանակակից երգարվեստը, անկասկած մեծ կորուստ ունեցավ․ Ռոբերտ ՔոչարյանՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը ցավակցությունն է հայտնել երգիչ Հայկոյի մահվան կապակցությամբ։ «Խոր ցավով ու մեծ ափսոսանքով տեղեկացա ՀՀ վաստակավոր արտիստ, երգիչ, երգահան Հայկոյի (Հայկ Հակոբյան)...
18:22 29/09/2021«Արմենիա» փառատոն. Մեկ ամիս՝ 17 համերգԱյսօր կմեկնարկի Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի 16-րդ համերգաշրջանը։ Մեկնարկը կտրվի «Արմենիա» միջազգային երաժշտական փառատոնով, որը կանցկացվի սեպտեմբերի 29-ից հոկտեմբերի 29-ը։
18:11 29/09/2021Վախճանվել է վաստակաշատ երաժիշտ, մանկավարժ Գուրգեն Սարգսյանը83 տարեկան հասակում կյանքից հեռացել է վաստակաշատ երաժիշտ, մանկավարժ, Երևանի Կոմիտասի անվան պետական կոնսերվատորիայի պրոֆեսոր Գուրգեն (Ջոնիկ) Ավագի Սարգսյանը: Այս մասին հայտնում են ՀՀ կրթության,...
17:17 29/09/2021Դու միշտ մեր սրտերում կլինես. «Եվրատեսիլ»-ի էջի գրառումը՝ Հայկոյի մասին«Եվրատեսիլ» երգի միջազգային մրցույթի «Թվիթեր»-ում ի հիշատակ ՀՀ վաստակավոր արտիստ, երգիչ, երգահան Հայկոյի գրառում է արված և ներկայացված «Եվրատեսիլ»-ում նրա կատարումից մի հատված: «Ցավում ենք լսել...
15:00 29/09/2021«Ճանապարհդ թող հանգիստ լինի դեպի Վերև....». ընկերները ՀայկոյինԻնչպես արդեն Panorama.am-ը հայտնել էր, որ այսօր՝ 48 տարեկան հասակում, կյանքից վաղաժամ հեռացել է ՀՀ վաստակավոր արտիստ, երգիչ, կոմպոզիտոր Հայկ Հակոբյանը՝ Հայկոն։ Երաժիշտի մոտ ախտորոշվել էր...
14:54 29/09/2021Ֆրանսահայ տենոր Ռուբեն Էլբակյանը պարգևատրվել է Ոսկե մեդալովՖրանսահայ հանրահայտ օպերային երգիչ, տենոր Ռուբեն Էլբակյանը պարգևատրվել է Ֆրանսիայի Հումանիտար Գրան Պրի հիմնադրամի (The Grand Prix Humanitaire De France) 2021 թվականի Ոսկե մեդալով: Հանդիսավոր...
14:43 29/09/2021Բախի «Չարչարանքներ ըստ Մատթեոսի» ստեղծագործությունը երկար դադարից հետո կհնչի ՀայաստանումԿամերային երաժշտության ազգային կենտրոնը կներկայացնի բացառիկ համերգ, որի ընթացքում կհնչի Յոհան Սեբաստիան Բախի հանճարեղ «Չարչարանքներ ըստ Մատթեոսի» ստեղծագործությունը, որը տևական ժամանակ Հայաստանում չի...
14:08 29/09/2021Ազգային պատկերասրահը նախաձեռնում է «Նվիրատուներ և նվիրատվություններ» լայնածավալ նախագիծըՀայաստանի ազգային պատկերասրահի հիմնադրման 100-ամյակին նվիրված միջոցառումների շրջանակներում մեկդարյան պատմություն ունեցող թանգարանը շարունակում է իրականացնել մի շարք նախագծեր, որոնք միտված են...
14:00 29/09/2021Մահացել է Սերգեյ Փարաջանովի որդին՝ Սուրեն Փարաջանովը63 տարեկանում Կիևում մահացել է տաղանդավոր կինոռեժիսոր Սերգեյ Փարաջանովի որդին՝ Սուրեն Փարաջանովը: Այս մասին տեղեկացնում է Սերգեյ Փարաջանովի թանգարանի ֆեյսբուքյան էջը: Սերգեյ Փարաջանովի թանգարանը...
12:46 29/09/2021Մահացել է ՀայկոնԱյսօր մահացել է հայտնի երգիչ, երգահան, ՀՀ վաստակավոր արտիստ Հայկոն։ Տարածված լուրը հաստատեցին Երևանի պետական բժշկական համալսարանից։ Նրա մոտ ախտորոշվել էր կորոնավիրուս։ Ավելի վաղ՝ սեպտեմբերի 22-ին...
11:40 29/09/2021«Օսկար»-ն արդեն այն չի. ՄիխալկովՌուս հայտնի կինոռեժիսոր Նիկիտա Միխալկովն անվստահություն է հայտնել «Օսկար» մրցանակին: Նրա կարծիքով, ռուսական ֆիլմերը մոտ ապագայում չեն կարողանա մրցանակ ստանալ քաղաքականացված լինելու պատճառով: Այս...
11:33 29/09/2021Արհեստական բանականությունն աշխարհի ամենահայտնի կտավներից մեկը կեղծ է ճանաչելԱրհեստական բանականությունը 91.78 տոկոս հավանականությամբ աշխարհում ամենահայտնի նկարներից մեկը՝ նիդերլանդացի հայտնի նկարիչ Պիտեր Պաուլ Ռուբենսի «Սամսոնը և Դելիլան», որի բնօրինակը, ինչպես համարվում է,...
09:07 29/09/2021Ստանիսլավսկու անվան թատրոնը կմասնակցի «Թատերական Լոռի» միջազգային փառատոնինԵրևանի Կ. Ս. Ստանիսլավսկու անվան ռուսական դրամատիկական թատրոնը Ժ․ Բ․ Մոլյերի «Սկապենի արարքները» ներկայացմամբ կմասնակցի «Թատերական Լոռի» 26-րդ միջազգային թատերական փառատոնին։ Այս մասին հայտնում են...
20:15 28/09/202163 տարեկան հասակում մահացել է երգիչ Նիկոլայ ԱրությունովըԵրգիչ և ռադիոհաղորդավար Նիկոլայ Արությունովը մահացել է 63 տարեկան հասակում։ Այս մասին РБК-ին հայտնել է երաժշտի որդու ներկայացուցիչը, գրում է ria.ru-ն։ Մահվան պատճառը չի նշվում: Արությունովը բլյուզի...
16:53 28/09/2021Նորա Մարտիրոսյանի «Երբ որ քամին հանդարտվի» ֆիլմը կներկայացվի «Օսկարի»Հայկական ազգային կինոակադեմիայի՝ սեպտեմբերի 27-ին տեղի ունեցած նիստում կայացած փակ քվեարկությամբ Ամերիկյան կինոակադեմիայի «Օսկար» ամենամյա մրցանակաբաշխության «Լավագույն օտարալեզու ֆիլմ»...
15:00 28/09/2021Հին եգիպտական մումիաների դեմքերը վերականգնվել ենLive Science գիտական պորտալում հրապարակվել է մի հոդված, որը պատմում է Հին Եգիպտոսում մոտ երկու հազար տարի առաջ ապրող երեք տղամարդկանց արտաքին տեսքի հաջող վերականգնման առաջին դեպքի մասին: Դեմքերը...

21:00 01/12/2016Лауреат премии Oscar Николас Кейдж снимется в фильме об изменении климатаРежиссер – Роб Кинг. Съемки должны начаться в Британской Колумбии (Канада) на следующей неделе.
20:46 01/12/2016В Грузии пострадавшая от пожара старинная армянская церковь Св. Геворг Мугнецоц будет отреставрирована«Была создана специальная рабочая группа, которая провела необходимые исследования. Гамгеоба Мтацминды пообещала осуществить работы по восстановлению входной двери церкви».
17:40 30/11/2016Том Хэнкс записал видео, пригласив всех принять участие в гала-концерте фонда «Дети Армении» в Нью-ЙоркеВ гала-концерте фонда примут участие также известная американская певица Ариана Гранде и актриса с армянскими корнями Андреа Мартин.
15:06 30/11/2016В Ереване 2 декабря откроется посвященная 25-летию независимости Армении и НКР выставкаНа благотворительной выставке будет организована также продажа картин, а вырученные средства будут переданы молодым авторам и Музею изобразительного искусства в Шуши.
10:33 30/11/2016Произведения юных армянских композиторов прозвучат в БрюсселеКонцерт посвящен 95-летию известного армянского композитора, Народного артиста СССР Эдварда Мирзояна.
18:42 29/11/2016Премьер Армении Карен Карапетян потребовал от Армена Амиряна «сдвинуть телегу с места» и привлечь бизнес в сферу культуры«Мы должны сдвинуть телегу с места нестандартными способами. Нужно пускать в обращение такие идеи, чтобы возник бизнес-интерес в сфере культуры», – сказал арен Карапетян.
16:36 29/11/2016Президенту Армении Сержу Саргсяну очень понравилась инициатива нового главы Минкультуры Армена АмирянаОн передал С. Саргсяну также просьбу представителей интеллигенции о встрече с главой государства. Президент с удовольствием принял предложение.
10:52 29/11/2016На выставке Айвазовского в Третьяковской галерее были представлены 12 работ мариниста из Национальной картинной галереи АрменииНациональная картинная галерея Армении планирует в 2017 году организовать выставку и провести форум, посвященный 200-летию со дня рождения выдающегося художника-мариниста.
21:00 28/11/2016В США откроется высокотехнологичный музей БиблииВсего площадь музея составит 430 тысяч квадратных футов, на которых разместятся 12 интерактивных площадок, 384 монитора, 93 проектора и 83 интерактивных элемента.
20:05 28/11/2016В приграничном селе Вагашен Тавушской области Армении откроется центр культуры в честь аниматора Севан НагашянДрузья Севан Нагашян обещали проводить онлайн-уроки живописи, мультипликации, они также намерены периодически приезжать в село Вагашен и проводить мастер-классы для детей, живущих на границе...
16:06 28/11/2016Легенда Иссык-Куля: поиски армянского монастыря продолжаютсяСогласно преданию, армянские монахи, обосновавшиеся близ озера Иссык-Куль, спрятали на дне озера во время нашествия монголов мощи одного из учеников Христа – Св. Матфея.
11:47 28/11/2016Converse Bank подготовил сюрприз для армянских любителей искусстваВ рамках сотрудничества с «Общенациональным театром имени Соса Саркисяна» банк будет возвращать 20% от стоимости билетов в театр.
10:44 26/11/2016В Ереване выступит всемирно известный пианист Кирилл ГерштейнА 12 и 13 декабря, в концертном зале «Арам Хачатурян», состоятся концерты пианиста-виртуоза Бориса Березовского, которого критики называют «новым Рихтером».
20:21 24/11/2016«Армяне в Турции живут точно тайком»: в Ереване открылась уникальная выставка фотографа из СтамбулаЯ захотел в 21 веке приподнять этот занавес, показать посредством этих фото армян Турции, сделать эти снимки мостом между армянами в Турции и Армении, ведь они так далеки друг от друга...
13:31 24/11/2016Рок-группа System Of A Down станет хедлайнером фестиваля Park Live в МосквеМузыкальный фестиваль Park Live пройдет 5 июля 2017 года.
20:02 23/11/2016Рукопись стихотворения Анны Франк продана на аукционе за €140 тысячСтихотворение датировано мартом 1942 года, было написано незадолго до того как Анне и ее семье пришлось укрыться от нацистов в секретной квартире в Амстердаме.
11:01 23/11/2016Выставка Айвазовского в Третьяковской галерее побила по посещаемости рекорд выставки СероваПо данным галереи, за время работы выставки ее увидели 598 тысяч 832 человека, в то время как на Серова пришло около 486 тыс. зрителей.
10:15 23/11/2016В Вене прошел показ коллекции армянских модельеровНа территории Армении однажды были раскопки, во время которых нашли юбку, которая датируется примерно 5900 годом до нашей эры. Поэтому у бренда такое название – „5900BC”
21:10 22/11/2016В Чернигове открылась выставка «Армянское наследие Украины»В этом году армянскому книгопечатанию в Украине исполняется 400 лет.
10:59 22/11/2016Фильм «Последний житель» Дживана Аветисяна может быть номинирован на кинопремию «Золотой глобус»«Последний житель» – второй фильм режиссера Дживана Аветисяна. Первым был фильм «Теваник», который удостоился многочисленных наград и призов .