12:45 25/07/2020Կորոնավիրուսի հետևանքներով ստեղծված իրավիճակից առավել շատ տուժել են մշակույթի և սպորտի ոլորտները. ՀարությունյանԿորոնավիրուսի հետևանքները մեծ ազդեցություն են թողել կրթության և գիտության ոլորտների վրա՝ առաջացնելով հեռավար ծրագրեր իրականացնելու անհրաժեշտություն, բայց ստեղծված իրավիճակից առավել շատ տուժել են...
10:23 25/07/2020ՅՈւՆԵՍԿՕ-ն Թուրքիայից չի ստացել Սուրբ Սոֆիան պահպանելու անհրաժեշտ երաշխիքներՅՈւՆԵՍԿՕ-ն Թուրքիայից դեռ սպասում է Սուրբ Սոֆիայի տաճարի պահպանության երաշխիքներ։ Այս մասին հայտնում է ՏԱՍՍ-ը։ Գազետա.ռու-ի հաղորդմամբ, կազմակերպությունում պատմել են, որ թուրքական կողմը դեռ...
15:50 24/07/2020Մահացել է բեմադրիչ, դերասան Ալեքսանդր ՔոչարյանըԱյսօր կյանքից հեռացել է բեմադրիչ, դերասան, բազմավաստակ մանկավարժ, պրոֆեսոր Ալեքսանդր Քոչարյանը: Այս մասին հայտնում են Հայաստանի թատերական գործիչների միությունից: Ա.Քոչարյանը ծնվել է 1938թ.
15:03 24/07/2020ԿԳՄՍ-ի մշակած Հայոց պատմության չափորոշիչներում «Հայրենասիրություն» տերմինը բացակայում էփնտրել է «Համակեցություն» տերմինը (նաև՝ ոչ բարյացկամ մեր հարևանների հետ) և արձանագրել, որ այն կրկնվում է 31 անգամ, «Գլոբալիզացիա» հասկացությունը կրկնվում է 14 անգամ
14:51 24/07/2020Շեկոյանի «Թվիստ» ֆիլմն ընդգրկվել է Սարայեվոյի կինոփառատոնի մրցութային ծրագրումԿինոռեժիսոր Օվսաննա Շեկոյանի «Թվիստ» կարճամետրաժ ֆիլմն ընդգրկվել է Սարայեվոյի միջազգային կինոփառատոնի մրցութային ծրագրում։ Ֆիլմի պրեմիերան տեղի կունենա հենց փառատոնի ժամանակ: Սարայեվոյի 26-րդ...
14:19 24/07/2020Այվազովսկու ժառանգները պատմում են նախապապի մասինՀուլիսի 29-ին լրանում է հայ մեծանուն ծովանկարիչ Հովհաննես Այվազովսկու ծննդյան 203-ամյակը։
13:20 24/07/2020Գևորգ Բաշինջաղյանի «Աշուն» կտավն արդեն Հայաստանի ազգային պատկերասրահում էԱրթիկի քաղաքապետի տեղակալ Բորիս Ավագյանն իր ընտանեկան հավաքածուից Հայաստանի ազգային պատկերասրահին է նվիրել հայ նշանավոր նկարիչ, ազգային ռեալիստական բնանկարչության հիմնադիր Գևորգ Բաշինջաղյանի «Աշուն»...
12:01 24/07/2020Պուտինն ու Միցոտակիսը շեշտել են, որ Սբ․ Սոֆիայի տաճարը պետք է պահպանի իր համամարդկային բնույթըՆախօրեին Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինն ու Հունաստանի վարչապետ Կիրիակոս Միցոտակիսը հեռախոսազրույց են ունեցել, որի ժամանակ անդրադարձել են նաև Սբ․ Սոֆիայի (Այա Սոֆիա) տաճարի կարգավիճակի...
11:17 24/07/2020Վարդանյան ընտանիքի ֆինանսավորմամբ հիմնանորոգվում է Ալեքսանդր Մյասնիկյանի հուշարձանըՄեկնարկել են Ալեքսանդր Մյասնիկյանի հուշարձանային համալիրի հիմնանորոգման աշխատանքները: Քաղաքի կենտրոնում գտնվող, հանրապետական նշանակության հուշակոթողը կվերանորոգվի ամբողջությամբ Վարդանյան ընտանիքի...
10:55 24/07/2020Ստամբուլի ընդդիմադիր քաղաքապետին չեն հրավիրել Սուրբ Սոֆիայի տաճարում անցկացվելիք առաջին նամազինՍտամբուլում գտնվող հանրահռչակ բյուզանդական Սբ. Սոֆիայի (Այա Սոֆիա) տաճարը մզկիթի վերածվելուց հետո, Թուրքիայի իշխանություններն այսօր՝ հուլիսի 24-ին, այնտեղ անցկացնելու են առաջին համընդհանուր...
15:38 23/07/2020Մոսկվայում օգոստոսի 1-ից կգործի հայ ճարտարապետների նախագծած ամառային կինոդահլիճըՕգոստոսի 1-ից Մոսկվայում կգործի Garage screen ամառային կինոթատրոնը, որը նախագծել է երևանյան SNKH ճարտարապետական ստուդիան։ Այս մասին տեղեկանում ենք strelkamag.com կայքից։ Հիշեցնենք, որ «SNKH»...
14:45 23/07/2020Տեղի կունենա Քշիշտոֆ Պենդերեցկու «Երուսաղեմի 7 դարպասները» սիմֆոնիայի առցանց ցուցադրությունըՀայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախումբը այսօր՝ հուլիսի 23-ին‚ ժամը 19.00‚ հրավիրում է միանալու առցանց ցուցադրությանը և վայելելու ժամանակակից երաժշտարվեստի խոշորագույն ներկայացուցչի՝ Քշիշտոֆ...
19:51 22/07/2020Դևիդ Շվիմմերը հայտարարել է «Ընկերներ» ֆիլմի «վերածննդի» մասինԱմերիկացի Դևիդ Շվիմմերը հայտարարել է «Ընկերներ» ֆիլմի «վերածննդի» մասին, որը մեծ հաջողոթյուններ է ունեցել 1990-ականների վերջում 2000-ականների սկզբում: Այս մասին գրում է МИР 24-ը: Los Angeles Times-ը...
12:48 22/07/2020Ջոնի Դեփին Լոնդոնում տեսել են խորհրդավոր ընկերուհու հետԸստ « Mirror»-ի, պապարացիները նկատել են ամերիկացի դերասան Ջոնի Դեփին Լոնդոնում, երբ նա խորհրդավոր ընկերուհու հետ լքել է փաբը և նստել մեքենա, գրում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն։ Պարբերականի հրապարակման համաձայն,...
10:40 22/07/2020«Մաեստրոյի» հերթական հանդիպումը վարել է միջազգային մրցույթների դափնեկիր Ջոնաթան ՌուզմանըՀայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի «Մաեստրո» խորագրով վարպետաց դասերի շարքի շրջանակներում հերթական հանդիպումը վարել է միջազգային մրցույթների դափնեկիր, թավջութակահար Ջոնաթան Ռուզմանը։ Այս մասին...
15:05 21/07/2020Մահացել է Բոկան71 տարեկան հասակում Լոս Անջելեսում մահացել է շանսոնի կատարող Բորիս Դավիդյանը, որը հայտնի է Բոկա անվամբ: Այս մասին հայտնել է «Սպուտնիկ Արմենիան»՝ վկայակոչելով լրագրող Վահե Ղազարյանին: Ըստ «ՌԻԱ...
11:45 21/07/2020«Ոսկե ծիրանը» «Փայլատակում» ֆիլմի բացօթյա ցուցադրություն է իրականացրելՍթենլի Կուբրիկի «Փայլատակում» ֆիլմի ստեղծման 40-ամյակի առթիվ՝ Երևանի «Ոսկե ծիրան» միջազգային կինոփառատոնը կինոնկարի բացօթյա ցուցադրություն է իրականացրել «ՌիվեռՍայդ» ավտոմոբիլային կինոթատրոնում։...
09:12 21/07/2020Okko-ն սկսում է թանգարանների և նկարիչների մասին ֆիլմերի անվճար ցուցադրություններ«Թանգարանների բացում»
16:47 20/07/2020Աննա Մելիքյանի «Փերի» ֆիլմը վարձույթում կլինի օգոստոսի 1-ինՌուսաստանաբնակ հայազգի ռեժիսոր Աննա Մելիքյանի նոր «Փերի» ֆիլմը, որի պրեմիերան ինքնամեկուսացման շրջանում կայացել էր առ-ցանց ապրիլին, օգոստոսի 1-ից կցուցադրվի մեծ էկրանին։ Վարձույթից ստացված հասույթը...
12:35 20/07/2020Մինաս Ավետիսյանի ծննդյան օրն է«Ի՜նչ զորավոր է, հայկական է, հին ու բոլորովին նոր: Զարմանալի է...»։

15:53 09/11/2013Гагик Гюрджян: В текущем году в армянских церквях города Ани никаких реставрационных работ не проводилосьВосстановление армянских церквей в городе Ани включено в государственную программу Турции, однако в текущем году строительные работы не проводились ни в одной из церквей, можно говорить лишь об...
11:51 09/11/2013Грузинский метод приготовления вина могут включить в список культурного наследия ЮНЕСКОГрузинская сторона работает над тем, чтобы традиционный метод приготовления вина в больших глиняных кувшинах – квеври – попал в список нематериального культурного наследия ЮНЕСКО.
11:25 09/11/2013На аукционе в Париже продана часть сервиза, подаренная Екатериной II графу ОрловуНа парижском аукционе торгового дома «Кристис» «Французский вкус» продан сервиз, подаренный Екатериной II графу Орлову.
18:20 08/11/2013Культурное сотрудничество между Арменией и Украиной продолжает активно развиваться. Заявление Асмик ПогосянАрмяно-украинское культурное сотрудничество продолжает активно развиваться. Об этом заявила интернет-изданию AnalitikaUA.net министр культуры Армении Асмик Погосян. Интервью приводим без изменений и...
09:41 07/11/2013Лучшим детективом всех времен признан роман Агаты КристиРоман «Убийство Роджера Экройда», опубликованный впервые в 1926 году, признан лучшим в мире детективом всех времен.
18:40 01/11/2013В Азербайджане сгорела превращенная в склад старинная мечеть. Просьбы о восстановлении оказались тщетнымиВ селе Сулут Исмаиллинского района Азербайджана сгорела мечеть XIX века. Мечеть нуждалась в ремонте, но ее использовали в качестве зернохранилища. Ранее в Министерство культуры и туризма Азербайджана...
18:00 01/11/2013Глава Минкультуры Армении бьет тревогу… В поисках высококлассных специалистов по реставрации памятниковВ области реставрации и охраны памятников ощущается серьезная нехватка квалифицированных специалистов.
11:16 01/11/2013В Ереване открывается Форум переводчиков и издателей стран СНГ и БалтииВ Ереване открывается седьмой Форум переводчиков и издателей стран СНГ и Балтии «Фольклор и литература: переводческий дискурс».
17:36 30/10/2013Глава Ереванского союза писателей А.Апинян требует увольнять всех провальных чиновников«В самые трудные моменты истории нашего народа на первом плане всегда находились представители интеллигенции.
17:13 30/10/2013Министр культуры Армении Асмик Погосян устала от темы Крытого рынкаМинистр культуры Армении Асмик Погосян заявила, что уже устала от темы Центрального (Крытого) рынка в Ереване.
10:09 30/10/2013В Ереване и Гюмри пройдет фестиваль японских фильмовСо 2 по 6 ноября в Ереване и в Гюмри пройдет фестиваль японских фильмов. Как сообщается на сайте министерства культуры Армении, для расширения рамок фестиваля в этом году показы пройдут также в...
20:32 28/10/2013Президент Армении С. Саргсян присутствовал на открытия кинофестиваля «Потенциал молодежи»Президент Армении Серж Саргсян присутствовал сегодня на церемонии открытия в ереванском кинотеатре «Москва» фестиваля американских документальных фильмов под девизом «Потенциал молодежи».
11:07 28/10/2013Новым председателем Союза композиторов и музыкантов Армении избран Арам СатянНовым председателем Союза композиторов и музыкантов Армении (СКМА) избран Арам Сатян. На состоявшемся накануне голосовании за его кандидатуру проголосовали 43 человека, а в пользу бывшего главы Союза...
15:41 26/10/2013Союзу композиторов Армении нечего скрывать от народа. Р. Амирханян ответил на жалобы «молодых бунтовщиков»«Гнева в нашей жизни стало чересчур много, мы не злые, но, Бог весть почему, обозлены», – заявил сегодня на пресс-конференции председатель Союза композиторов и музыкантов Армении Роберт Амирханян,...
13:39 26/10/2013«Самый страстный джазовый пианист». Интервью Тиграна Амасяна газете The Guardian«Язык, который я пытаюсь использовать в творчестве, берет начало не только из джаза, он содержит в себе и армянскую народную музыку».
17:05 25/10/2013Всемирно известный шансонье Шарль Азнавур возвращается на британскую сцену после 25-летнего перерыва«Вы покорите мир, потому что умеете волновать», – сказал, обращаясь к Шарлю Азнавуру, сказал экс-президент Франции Шарль де Голль.
20:24 24/10/2013Иранские мечети в Армении. Уникальный фоторепортаж ВВСАвторы материала обращаются к истории семей, которые во время Геноцида армян в Османской империи, нашли приют в районе Конд, и отмечают, что ныне на территории иранской мечети с разрешения,...
12:14 23/10/2013Фестиваль «Литературный ковчег 2013» в Ереване соберет около 50 гостей со всего мираВ четверг, 24 октября, в Ереване открывается традиционный международный фестиваль «Литературный ковчег 2013», в котором в этом году примут участие порядка 50 гостей со всего мира.
19:50 22/10/2013Для участия в конкурсе на лучший проект по реконструкции Площади Республики в Ереване представлено 13 работДля участия в объявленном мэрией Еревана открытом конкурсе на лучший проект по обновлению и реконструкции Площади Республики представлено 13 работ.
18:43 22/10/2013Армянскому джазу – 75 лет. В Ереване стартует неделя джазовой музыкиВ Армении стартует неделя джазовой музыки, приуроченная к 75-летию армянского джаза. В рамках мероприятия в Ереван прибыли братья Тавиджян из Македонии и Майк Мосесян из Австрии. «Большая честь...