09:00 20/07/2020ԿԳՄՍ-ն պարետատուն է ներկայացրել գրադարանների և թանգարանների վերաբացման մոդելային լուծումներ«Նոր պայմաններում հանրության առաջ վերաբացվելու պատրաստակամությունն ու պատասխանատվությունը գիտակցում են մշակութային բոլոր հաստատությունները»։
19:00 18/07/2020Աճուրդում կներկայացվեն հոլիվուդյան կինոնկարներից 850 իրերProp Store խանութը հայտարարել է աճուրդի մասին, որի ժամանակ ցուցադրվելու է հոլիվուդյան հայտնի ֆիլմերից 850 առարկա։ kulturomania.ru-ի հաղորդմամբ, աճուրդը կայանալու է օգոստոսի 26-27-ին։ Հաղորդվում է,...
16:15 18/07/2020Պերճ Զեյթունցյանի ծննդյան օրն էՊերճ Զեյթունցյանը հեղինակել է 12 պիես, որոնք բեմադրվել են Երևանի թատրոններում։ Գրքերը թարգմանվել են 11 լեզուներով, այդ թվում՝ ռուսերեն, անգլերեն, ֆրանսերեն, արաբերեն։
12:17 18/07/2020GAIFF Pro-ի պլանավորված բոլոր միջոցառումներն անցկացվել են առանց խնդիրների«Ոսկե ծիրան» Երևանի միջազգային կինոփառատոնի կինոարտադրության ոլորտի զարգացման GAIFF Pro նորարարական հարթակի ծրագրերն ու նախագծերը հատել են եզրագիծը։ Կազմակերպիչները գոհ են առցանց անցկացված...
17:28 17/07/2020The Beatles-ի նախկին անդամները համատեղ երգ են ձայնագրելThe Beatles-ի նախկին անդամներ Փոլ ՄաքՔարթնին և Ռինգո Սթարը ձայնագրել են A Beautiful Night երգի նոր տարբերակը։ Այն ընդգրկվելու է ՄաքՔարթնինի Flaming Pie ալբոմում։ kulturomania.ru-ի հաղորդմամբ,...
14:45 17/07/2020Հայտնի է՝ երբ կանցկացվի առաջին նամազը Սուրբ Սոֆիայի տաճարումՍտամբուլում գտնվող հանրահռչակ բյուզանդական Սբ. Սոֆիայի (Այա Սոֆիա) տաճարը մզկիթի վերածվելուց հետո, հայտնի է, թե երբ տեղի կունենա առաջին համընդհանուր ուրբաթօրյա աղոթքը (նամազ - ամենօրյա հնգապատիկ...
14:23 17/07/2020«Երազարտ»-ն ամփոփվել է ինքնատիպ գալա համերգովԴասընթացներին մասնակցել է ընդհանուր առմամբ 19 երեխա՝ երաժշտական դպրոցներից, ինչպես նաև ուսանողներ Երևանի Կոմիտասի անվան պետական և Բրյուսելի թագավորական կոնսերվատորիաներից։
13:59 16/07/2020Թուրքիան արձանագրություն է ստորագրել՝ Սուրբ Սոֆիան որպես համաշխարհային ժառանգություն պաշտպանելու համարԹուրքիայի մշակույթի և զբոսաշրջության նախարարությունը և երկրի կրոնական հարցերի գրասենյակը արձանագրություն են ստորագրել, համաձայն որի Ստամբուլում գտնվող Սուրբ Սոֆիան մզկիթի վերածվելուց հետո...
17:05 15/07/2020Մահացել է ՀՀ արվեստի վաստակավոր գործիչ Ժիրայր ԱլթունյանըԱյսօր 74 տարեկանում կյանքից հեռացել է խմբավար, Թ. Ալթունյանի անվան երգի-պարի պետական համույթի գեղարվեստական ղեկավար, ՀՀ արվեստի վաստակավոր գործիչ Ժիրայր Թաթուլի Ալթունյանը: Լուրը հայտնում է ՀՀ...
14:51 15/07/2020Օլիվեր Սթոունը քննադատել է Հոլիվուդը«Խելացնորության նման մակարդակ ես երբեք չեմ տեսել»։
12:25 15/07/2020Բենքսիի հերթական աշխատանքը՝ Լոնդոնի մետրոյումԱնգլիացի գրաֆիտի ոճի նկարիչ Բենքսին ստեղծել է իր հերթական գլուխգործոցը՝ այս անգամ Լոնդոնի մետրոյում։ Նա այդ մասին տեսանյութ է հրապարակել Ինստագրամում։ kulturomania.ru կայքի հաղորդմամբ, նա նկարել է իր...
20:22 14/07/2020Ատոմ Էգոյան․ «Ոսկե ծիրան»-ը դարձավ մշակութային կյանքի կարևոր իրադարձություններից մեկըԱշխարհահռչակ կինոռեժիսոր, Երևանի «Ոսկե ծիրան» միջազգային կինոփառատոնի պատվավոր խորհրդի անդամ Ատոմ Էգոյանն ակտիվ մասնակցություն է ունենալու փառատոնային GAIFF PRO հարթակի աշխատանքներում։ Կինոռեժիսորն...
19:38 14/07/2020Դիշդիշյանի ընկերությունը Անդրեասյան եղբայրներից պահանջում է ներդրումների վերադարձՌուբեն Դիշդիշյանի «Մարս Մեդիան» դատարանի միջոցով 50 միլիոն ռուբլի է պահանջում Սարիկ և Ղևոնդ Անդրեասյանների «Մեծ կինո» ընկերությունից։ «Կոմերսանտը» գրում է, որ «Մարս Մեդիան» գումար է ներդրել...
19:12 14/07/2020Այսօր կայանալու է 21-րդ դարի ֆրանսիական երաժշտության համերգ՝ նվիրված Ֆրանսիայի ազգային տոնինԱյսօր կկայանա հանրահռչակ դաշնակահար, ՀՀ վաստակավոր արտիստ Հայկ Մելիքյանի մենահամերգը՝ նվիրված Ֆրանսիայի ազգային տոնին: Այս մենահամերգով սկիզբ է դրվում 2000+ համերգաշարին, որի նպատակն է պրոպագանդել...
12:49 14/07/2020Թուրքիայի արտգործնախարարությունը մերժել է ԵՄ քննադատությունը Սուրբ Սոֆիայի կարգավիճակի փոխելու վերաբերյալԵրեքշաբթի օրը Թուրքիայի արտգործնախարարությունը մերժել է ԵՄ-ի քննադատությունը՝ կապված Սուրբ Սոֆիայի կարգավիճակը թանգարանից մզկիթի փոփարինելու հետ: ՏԱՍՍ-ի փոխանցմամբ, նման հայտարարություն է հրապարակել...
12:04 14/07/2020Եվրամիությունը կոչ է արել անհապաղ չեղարկել Սուրբ Սոֆիայի տաճարը մզկիթի վերածելու որոշումըԹուրքիայի ու Եվրամիության միջև ժողովրդավարության և իրավական պետության հետ առնչվող որևէ ընդհանուր կապ այլևս չի մնացել
09:00 14/07/2020Նոտր Դամը կվերականգնվի այն տեսքով, ինչպես մինչև հրդեհն էրՓարիզի Աստվածամոր տաճարը կվերականգնվի այն նույն տեսքով, ինչ այն ունեցել է մինչև հրդեհից կրած վնասները։ artguide.com- հաղորդմամբ, նման որոշում են կայացրել Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը, տաճարի...
20:00 13/07/2020Թուրքիայի կառավարությունը մի շարք մարդկանց զրկեց հպարտությունից.Օրհան ՓամուքԹուրք հայտնի գրող, վիպասան, Նոբելյան մրցանակի դափնեկիր Օրհան Փամուքն անդրադարձել է Սուրբ Սոֆիայի տաճարը մզկիթի վերածելու որոշմանը։Այս մասին գրում է ermenihaber-ը: Դատապարտելով տեղի ունեցածը՝ հայտնի...
13:50 13/07/202010 տաղանդավոր երեխաներ դարձել են «Երաժշտություն հանուն ապագայի» հիմնադրամի կրթաթոշակառուներՄրցույթում հաղթած 10 տաղանդավոր երեխաներ դարձել են «Երաժշտություն հանուն ապագայի» հիմնադրամի կրթաթոշակառուներ: Նրանց հանձնվել են տարեկան անվանական կրթաթոշակի վկայականներ, յուրքանչյուր ամիս նրանց...
13:39 13/07/2020Շառլ Ազնավուրի հրապարակում տեղադրվել են Հրանտ Մաթևոսյանի և Աղասի Այվազյանի աստղերըԵրևանի Շառլ Ազնավուրի հրապարակում, որը տարիներ առաջ Երևանի «Ոսկե ծիրան» միջազգային կինոփառատոնի ջանքերով վերածվել է հայ կինոյի մեծերի աստղային ճեմուղու, նախօրեին տեղադրվել են արձակագիր, կինոսցենարիստ...

12:39 22/10/2013В Центре искусств города Шуши открылась презентация Музея ковровСегодня в Центре искусств Шуши открылась презентация Музея ковров. Музей был создан по личной инициативе Вардана Асцатряна, в настоящее время занимающего пост советника президента НКР. Об этом...
20:04 21/10/2013Монастырский комплекс Бардзракаш Сурб Григор в Лорийской области Армении включен в «Список Всемирного наследия» WMFРасположенный в Лорийской области Армении монастырский комплекс Бардзракаш Сурб Григор (Григорий Просветитель) 10-13вв.
19:45 21/10/2013Грузины продолжают свое черное дело по присвоению армянских памятников также в Западной Армении. Заявление С. КарапетянаПредседатель Фонда по изучению армянской архитектуры Самвел Карапетян в ходе сегодняшней пресс-конференции сообщил, что в течение последних месяцев он успел дважды побывать в Западной Армении и...
15:06 21/10/2013Проблемы получат традиционные и новаторские решения. Заявление нового главы Союза писателей Армении«Выборы во всех смыслах прошли прозрачно и справедливо. Остальные три кандидата поздравили меня, подняли вместе со мной бокалы», – сообщил в беседе с корреспондентом Panorama.am новоизбранный...
09:42 19/10/2013В Барселоне открывается Международный фестиваль джазаМеждународный фестиваль джаза в Барселоне (Испания) – Festival Internacional de Jazz de Barcelona – один из самых известных джазовых фестивалей в мире и одно из важнейших музыкальных событий...
20:16 16/10/2013В Японии состоялся концерт, посвященный 110-летию со дня рождения Арама ХачатурянаПроизведения всемирно известного армянского композитора Арама Хачатуряна прозвучали накануне в концертном зале Оджи столицы Японии Токио.
18:22 16/10/2013Минкультуры Азербайджана приостановило съемки фильма о Гейдаре АлиевеАзербайджанский режиссер Рамиз Фаталиев пожаловался на то, что Министерство культуры и туризма приостановило съемки его фильма о Гейдаре Алиеве, передает азербайджанский новостной портал «Хаккин.аз».
17:47 16/10/2013Известны имена кандидатов на должность главы Союза писателей АрменииЗа вакантную должность председателя Союза писателей Армении будут бороться 3 кандидата: Эдуард Милитонян, Овик Овеян и Давид Саркисян.
18:00 15/10/2013Азербайджан пытается присвоить иранскую спортивную игру човган (polo) через формулировку с Нагорным Карабахом«Ведь через 2 месяца в Баку состоится конференция ЮНЕСКО, и мы в очередной раз станем свидетелями того, как ценность иранкой культуры регистрируется под наименованием другого государства».
12:56 15/10/2013Круглое здание аэропорта «Звартноц» по-прежнему представляет архитектурную ценность. Комментарии архитекторов«Теряя эти здания, мы теряем город, который любим. Задача государства – охранять архитектурные ценности...».
11:02 15/10/2013Пол Маккартни выпустил в продажу новый студийный альбомУчастник легендарной британской четверки "Битлз" /The Beatles/ Пол Маккартни выпускает свой очередной альбом.
20:10 14/10/2013Президент Армении Серж Саргсян наградил Раймонда Паульса Медалью почетаПрезидент Армении Серж Саргсян принял сегодня известного латвийского композитора, пианиста, народного артиста СССР Раймонда Паулса.
18:07 14/10/2013У Ирана есть всего 2 месяца для спасения от посягательств Азербайджана иранской спортивной игры човган (polo)Если Иран не проделает целенаправленной работы, то в очередной раз ценность иранской культуры будет запатентована иным государством.
12:22 14/10/2013Viva Verdi! В Армении отметят 200-летие композитора Джузеппе ВердиСегодня в Национальном академическом театре оперы и балета им. Ал.Спендиаряна состоится гала-концерт «Вива Верди-200», посвященный 200-летию всемирного известного итальянского композитора Джузеппе...
14:44 12/10/2013Дживан Гаспарян награжден Медалью Почета Национального Собрания Армении. Маэстро отмечает 85-летиеСпикер парламента Армении Овик Абраамян сегодня наградил Медалью почета Национального Собрания РА народного артиста республики, всемирно известного мастера игры на дудуке Дживана Гаспаряна, который...
19:50 10/10/2013Всемирный фонд памятников спасет от разрушения армянский собор Мрен в КарсеВсемирный фонд памятников (World Monuments Fund) включил в список значимых для мировой культуры архитектурных объектов, которым грозит разрушение, находящийся в турецкой провинции Карс армянский...
15:03 10/10/2013Нобелевскую премию по литературе присудили канадской писательнице Элис МунроНобелевскую премию с формулировкой «мастеру современного рассказа» присудили канадской писательнице Элис Мунро присудили.
18:52 09/10/2013Еще одна подкомиссия Общественного совета Армении выступила против сноса Круглого здания аэропорта «Звартноц»Вскоре Общественный совет Армении примет решение и выскажет уже целостное мнение, основанное на выводах подкомиссий.
15:08 09/10/2013Армения участвует в крупнейшей в мире книжной ярмарке во Франкфурте-на-МайнеВо Франкфурте-на-Майне накануне вечером открылась крупнейшая в мире 65-я международная книжная ярмарка «Frankfurter Buchmesse 2013».
13:31 09/10/2013Во Франции после реконструкции откроется старейший в мире кинотеатрСамый старый кинотеатр в мире, где в конце XIX века были показаны фильмы братьев Люмьер, откроется после реконструкции.