13:16 01/08/2024Խաղող մթերողներին կտրամադրվի մինչև 50 %-ի չափով բյուջետային երաշխիք«Որոշման ընդունումը պայմանավորված է Գյուղատնտեսական հումքի մթերումների նպատակով տրամադրվող վարկերի տոկոսադրույքների սուբսիդավորման ծրագրի պայմանները բարելավելու և տնտեսավարողների կողմից 2024 թվականի...
12:13 01/08/2024«Քերքոնեան Դաջանի» ՍՊԸ-ն բողոք է ներկայացրել «Չեփման Թեյլոր»- ի դեմ` Արցախում իր աշխատանքի հետ կապված ՏՀԶԿ խախտումների համար«Քերքոնեան Դաջանի» (Kerkonian Dajani LLP) իրավաբանական ընկերությունը բողոք է ներկայացրել Միացյալ Թագավորության Ազգային կոնտակտային կետին` պնդելով, որ «Չեփման Թեյլոր» համաշխարհային ճարտարապետական...
11:54 01/08/2024Կառավարությունը ստեղծում է «Ատոմային նոր էներգաբլոկի կառուցում» ՓԲԸ-ն«Էներգետիկ ոլորտի մինչև 2040 թվականի ռազմավարությամբ գործող ատոմակայանի հարթակում և հարակից տարածքում գործող ատոմակայանի աշխատանքի ժամկետի ավարտից հետո ունենք առնվազն նոր հզորության նոր էներգաբլոկ,...
11:29 01/08/2024Այսուհետ սպանդանոցային տնտեսությունները մեկ կիլոգրամ մսի իրացման համար կվճարեն 100 դրամ հարկ«Սպանդանոցային ծառայություն մատուցող տնտեսվարողների աջակցության ծրագրի ընդունումը կնպաստի սպանդանոցային սպանդի խթանմանը, սպանդանոցները որպես լոգիստիկ կենտրոններ կայացմանը»,- կառավարության նիստում,...
09:06 01/08/2024Օգոստոսի 1-ին փոխանակման կետերում դոլարի, ռուբլու և եվրոյի փոխարժեքները աճել ենՀՀ բանկերում այսօր՝ օգոստոսի 1-ին ժամը 09:00-ի դրությամբ, ԱՄՆ դոլարի առքի միջին փոխարժեքը կազմում 385.30 դրամ՝ նախորդ օրվա վերջի համեմատ աճելով 0.011 դրամով։ Ըստ Rate.am կայքի՝ դոլարի վաճառքի միջին...
19:34 31/07/2024ԵՆԲ-ի հետ համագործակցությամբ Ակբա բանկը 55 միլիոն եվրո կուղղի ՄՓՄՁ-ների զարգացմանըԱկբա բանկը Հայաստանի առևտրային բանկերի շարքում առաջինն է, որ ուղիղ համագործակցություն է մեկնարկում Եվրոպական ներդրումային բանկի (ԵՆԲ) հետ՝ ԵՆԲ Գլոբալից (ԵՆԲ զարգացման մասնաճյուղ) ներգրավելով 55...
17:10 31/07/2024Ֆրանսիայից ներմուծված առաքանուց հայտնաբերվել է «սուբուտեքս» տեսակի 886 հաբՆԳՆ քրեական ոստիկանության թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառության դեմ պայքարի վարչությունից ստացված տվյալների հիման վրա ՊԵԿ մաքսանենգության դեմ պայքարի վարչության աշխատակիցների կողմից կատարված...
15:28 31/07/2024Այսօր բոլոր հարկատեսակներով մուտքի կրճատումներ կան, իսկ կառավարությունը իր KPI-ն է ապահովում. Աղասի ԹավադյանՀրապարակված վերջին վիճակագրական ցուցանիշներից պարզ է դառնում, որ պետական բյուջեի հարկային եկամուտների մասով կառավարությունը էականորեն թերակատարում է գրանցել սահմանված պլանի նկատմամբ։ Հաստատված 1...
15:28 31/07/2024Մեկ տույան գնել են 214 հազար դրամով. Նոր մանրամասներ չորացած պուրակի ծախսերիցԵրևանի կենտրոնում հիմնած պուրակի տույաների չորանալու մասին Panorama.am-ն ավելի վաղ հայտնել էր։ Factor.am-ը պարզել է, որ պուրակի համար քաղաքապետարանը ծախսել է 900 հազար դոլար, մեկ տույան ձեռք է...
14:52 31/07/2024Միրզոյան եղբայրներն ու Ռուսաստանի տարվա ամուսնալուծությունը. Ի՞նչ է կատարվում Wildberries-ի հիմնադրի ընտանիքումWildberries-ի հիմնադիր Տատյանա Բակալչուկի ու ամուսնու միջև սկանդալը նոր դրսևորումներ է ստանում։ Բակալչուկը դիմել է դատարան ամուսնալուծության համար։ Նրա և ամուսնու՝ Վլադիսլավի ամուսնալուծությունը...
12:52 31/07/2024Թումո ճամբարն ու Team-ը տեխնոլոգիական ամառային փորձառություն նվիրեցին արցախցի պատանիներինTeam Telecom Armenia-ի և Թումոյի միջև ռազմավարական գործընկերությունն ընդլայնվում է՝ ներառելով ևս մեկ կրթական նախագիծ։ Խոսքը Թումո ճամբարի մասին է, որի շրջանակում մասնակիցները ձեռք են բերում...
11:05 31/07/2024Սիսիանում կանցկացվի «Նավասարդ» հայ-իրանական մշակութային և խոհանոցային փառատոնըՍյունիքի մարզի Սիսիան քաղաքում օգոստոսի 10-ին տեղի կունենա արդեն ավանդույթ դարձած 3-րդ «Նավասարդ»-ը՝ հայ-իրանական մշակութային և խոհանոցային փառատոնը։ Փառատոնի նպատակն է խթանել Հայաստանի և Իրանի միջև...
09:20 31/07/2024Հուլիսի 31-ին փոխանակման կետերում դոլարի, ռուբլու և եվրոյի փոխարժեքները նվազել ենՀՀ բանկերում այսօր՝ հուլիսի 31-ին ժամը 09:00-ի դրությամբ, ԱՄՆ դոլարի առքի միջին փոխարժեքը կազմում 385.25 դրամ՝ նախորդ օրվա վերջի համեմատ նվազելով 0.029 դրամով։ Ըստ Rate.am կայքի՝ դոլարի վաճառքի միջին...
15:26 30/07/2024Իմ կարծիքով, բյուջեի թերհավաքագրումը ոչ ճիշտը պլանավորման հետևանք է. ԿԲ նախագահ«Թերհավաքագրումը պայմանավորված է պլանավորվածի համեմատ ավելի թույլ տնտեսական ցուցանիշներ ունենալով»,- մեկնաբանելով բյուջե 116.6 մլդ դրամ քիչ հավաքագրելու փաստը՝ ասուլիսում հայտնեց ԿԲ նախագահ Մարտին...
15:08 30/07/2024Եկած Հնդկաստանի քաղաքացիների 25 %-ն արդեն լքել են Հայաստանը. Մարտին Գալստյան«ԿԲ Խորհուրդը գնահատում է, որ ավելի ցածր վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքն անհրաժեշտ է միջնաժամկետում գնաճի 4% մակարդակի և գների կայունության նպատակի իրագործման համար»,- հրավիրված ասուլիսում հայտնեց ԿԲ...
12:49 30/07/202479 ՏՏ ընկերություն ՀՀ պետբյուջե այս կիսամյակում վճարել է 123 մլն դրամով պակաս հարկ. Հայկազ Ֆանյան«Մոդեքս» խորհրդատվական ընկերության տնօրեն Հայկազ Ֆանյանը գրում է. «Այս անգամ բավականին մտահոգիչ նորություն ունենք: TOP 20 ՏՏ հարկատուներից 8-ի մոտ հարկերը նվազել են՝ այն էլ հիմնականում եկամտային...
12:25 30/07/2024ԿԲ-ն իջեցրել է վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքըՀուլիսի 30-ին տեղի է ունեցել Հայաստանի Հանրապետության կենտրոնական բանկի խորհրդի նիստ, որի ժամանակ որոշվել է՝ · իջեցնել վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքը 0.25 տոկոսային կետով՝ սահմանելով 7.75 %, ·...
09:21 30/07/2024Հուլիսի 30-ին փոխանակման կետերում դոլարի փոխարժեքն աճել է, ռուբլունը և եվրոյինը՝ նվազելՀՀ բանկերում այսօր՝ հուլիսի 30-ին ժամը 09:00-ի դրությամբ, ԱՄՆ դոլարի առքի միջին փոխարժեքը կազմում 385.25 դրամ՝ նախորդ օրվա վերջի համեմատ աճելով 0.017 դրամով։ Ըստ Rate.am կայքի՝ դոլարի վաճառքի միջին...
19:02 29/07/2024Ոսկու ու արծաթի հետ թանկացել են նաև մեդալներըՓարիզի օլիմպիական խաղերը աստիճանաբար մտնում են հունի մեջ: Մրցումների ծրագրում ընդգրկված 32 մարզաձևերում խաղարկվող մեդալների 329 հավաքածուի քանակը սկսել է օրավուր նվազել,-հայտնում է ՀԱՕԿ-ը:...
18:43 29/07/2024Որտեղի՞ց գումարներ գտնեն Ախալքալաքում և Նինոծմինդայում աշխատող ՀԿ-ները«Գործակալների մասին» օրենքից հետո

18:01 07/07/20172267 tons of fruit and veg purchased by Armenian companies this yearAs of July 7 2017, processing companies in Armenia have purchased over 2267 tons of fruit and vegetables, namely 1562 tons of fruit and 705 tons of vegetables, compared with 1696 tons purchased in...
17:15 07/07/2017Armenia's Nuclear Power Plant renews energy productionAfter successfully completing scheduled repairing and refueling works, the Armenian Nuclear Power Plant (NPP) relaunched energy production in the morning of July 7, while it was scheduled to resume...
20:25 06/07/2017No discussion about introduction of single currency within EAEU until 2025, CBA Chairman saysArmenia's Central Bank Chairman Artur Javadyan rules out discussions about introduction of single currency within the Eurasian Economic Union (EAEU) until 2025.
12:40 06/07/2017Two branches negatively affected economic growth in Armenia in 2016, finance minister says“We have concluded 2016 with 0.2% economic growth, with a 2.2% growth targeted for the year,” Vardan Aramyan, Armenia’s Minister of Finance, noted at an extraordinary session convened by the National...
19:19 05/07/2017Russia's Central Bank issues commemorative coin dedicated to Aivazovsky’s 200th birth anniversaryThe Central Bank of Russia has issued a commemorative coin dedicated to the 200th birth anniversary of prominent Russian-Armenian marine artist Hovhannes (Ivan) Aivazovsky, TASS reports, citing the...
15:47 05/07/2017Armenia sees rise in production of meat and meat productsAccording to the data released by Armenia’s National Statistical Service (NSS), from January to May 2017 the meat production volumes rose by 6% in Armenia, comprising for 16 399.6 tons.
14:26 05/07/2017Cooperation prospects in agro-machinery production discussed with Iranian businessmenArmenian Deputy Minister of Agriculture Robert Makarian received on Wednesday the delegation headed by the Vice President of the Agriculture Machinery Producers Association of Iran Hossein Rouzati to...
15:58 04/07/2017Environmentalists raise concerns amid the parliament hearing on controversial law on water removal from Lake SevanRepresentative of environmental NGOs held a rally on Tuesday in front of Armenia’s National Assembly to protest the hearing of the controversial draft Law on “Approving the Annual and Complex...
14:20 03/07/2017Lori province has untapped potential for organic farming, specialist saysLori province of Armenia has untapped potential for development of organic farming, since its conditions are very favorable, President of Green Lane Agricultural Assistance NGO Nune Sarukhanyan said...
19:38 01/07/2017UN agrees to cut peacekeeping budgetThe UN General Assembly on Friday agreed to a significant cut in the budget for the U.N.’s far-flung peacekeeping missions, a reduction that the Trump administration fought hard to achieve though it...
17:11 01/07/2017Tobacco production volume up in ArmeniaThe data released by the National Statistical Service (NSS) of Armenia show that in January-May 2017 the tobacco production volumes increased by 18.2% in Armenia to compare with the same period of...
15:38 01/07/2017DigiCamp, Armath technological camps launched in HanqavanThe annual DigiCamp summer and Armath technological camps were launched in Hankavan, Armenia on Saturday, organized by Union of Information Technology Enterprises (UITE).
17:40 30/06/2017Taron Avia launches Gyumri-Moscow-Gyumri regular flightsThe Armenian second carrier Taron Avia based in the country’s second city Gyumri Airport has announced on Friday the launch of regular flights to Moscow Domodedovo Airport.
16:31 30/06/2017New greenhouses exploited in Khachardzan village of Tavush provinceThe Hayastan All-Armenian Fund continues the construction of greenhouses Armenia’s Tavush province. As the release issued by the Fund reads, over the last two years four greenhouses were built with...
13:11 30/06/2017Armenia’s foreign ministry returns 304.8 million AMD worth of savings to state budgetThe 2016 state budget execution of Armenia’s Ministry of Foreign Affairs (MFA) amounted to 97.9%, Foreign Minister Edward Nalbandian said at the debates on the annual report of “2016 State Budget...
19:15 29/06/2017Tourism development fund to be set up in ArmeniaThe Armenian Government has adopted a decision to set up a tourism development fund to ensure a more efficient state marketing policy in the tourism sector.
18:10 29/06/2017PM Karapetyan receives Georgian delegation led by Minister of EconomyPrime Minister of Armenia Karen Karapetyan received on Thursday a delegation led by Georgian Minister of Economy and Sustainable Development Giorgi Gakharia who arrived in Armenia to attend the...
12:25 29/06/20178.1% GDP growth recorded in Artsakh within three months in 2017In the first quarter of 2017, GDP in the Artsakh (Nagorno Karabakh) Republic has grown to 43.3 billion AMD, which is 8.1 percent more than in the same period last year, the country’s Minister of...
16:57 28/06/2017Two dozen companies apply for construction of first solar power plant in Armenia20 companies and consortia have submitted pre-qualification applications to take part in the international tender issued for the construction of the first-ever solar power plant in Armenia in order...
13:54 27/06/2017Armenia plans to attract 3 million tourists annually – deputy minister185 million 700 thousand AMD was allocated to support tourism development programs in Armenia under the 2016 state budget , Emil Tarasyan, Deputy Minister of Economic Development and Investments,...