12:14 07/06/2024Ինչու են Հայաստանի արտաքին պահուստները մի քանի ամսում 25 %-ով կրճատվել.Մեկնաբանություն՝ Ատոմ ՄարգարյանիցՀայաստանի արտաքին պահուստները վերջին մի քանի ամիսների ընթացքում նվազել են ավելի քան 1 մլրդ դոլարով՝ մոտ 25%-ով։ 2023 թվականի օգոստոսին Հայաստանի տարադրամային պահուստները կազմում էին 4 մլրդ 219 մլն...
09:18 07/06/2024Հունիսի 7-ին փոխանակման կետերում դոլարի և ռուբլու փոխարժեքներն նվազել են, իսկ եվրոյինը աճելՀՀ բանկերում այսօր՝ հունիսի 7-ին ժամը 09:00-ի դրությամբ, ԱՄՆ դոլարի առքի միջին փոխարժեքը կազմում է 385 դրամ՝ նախորդ օրվա վերջի համեմատ նվազելով 0.020 դրամով։ Ըստ Rate.am կայքի՝ դոլարի վաճառքի միջին...
17:42 06/06/2024Հայաստանում անցկացվել է առաջին Bug Bounty մրցույթըՀիսունից ավելի կիբեռանտվանգության մասնագետի մասնակցությամբ Հայաստանում անցկացվել է առաջին Bug Bounty մրցույթը։ Մրցույթի նպատակը պետական հատվածի թվային համակարգի և acba digital-ի խոցելիությունների...
17:07 06/06/2024Սյունիք մարզում ֆերմերները խնդիր ունեն «Ժանգ» (Pucciniales) հիվանդության հետ կապված.Հարություն ՄնացականյանԳյուղատնտեսական տարին սկսվեց առատ տեղումներով, ինչի արդյունքում 2024 թվականին ջրի պահանջարկը Սևանա լճից բարձր չի լինի, սակայն բազմաթիվ են նաև կարկտահարության դեպքերը։ Ֆերմերները նաև դժգոհություն էին...
11:44 06/06/2024Լիզինգ` առանց տոկոսադրույքիԱկբա Լիզինգի և «Ցեպելին Արմենիայի» համագործակցությամբ ֆերմերներն ու գործարարները այսուհետ հնարավորություն կունենան համալրել իրենց գյուղտեխնիկայի պարկն ու սարքավորումներն Ակբա Լիզինգի միջոցով՝ առանց...
11:37 06/06/2024Պետական բյուջեից 2.4 մլրդ դրամ հատկացվեց համայնքների իրականացվող սուբվենցիոն ծրագրերի համաֆինանսավորմանը«Որոշմամբ առաջարկվում է պետական բյուջեից համաֆինանսավորել սուբվենցիոն ծրագրերի համար և մարզպետների աշխատակազմերին հատկացնել 2 մլրդ 426 մլն դրամ»,-կառավարության նիստում հայտարարեց ՏԿԵ նախարար Գնել...
10:22 06/06/2024Միջազգային զբոսաշրջության առումով Հայաստանի գրավչությունը կտրուկ նվազել է. «ԼՈԻՅՍ» հիմնադրամ«ԼՈՒՅՍ» հիմնադրամը վերլուծել է Համաշխարհային տնտեսական համաժողովի (World Economic Forum) կողմից հրապարակված «Ճանապարհորդության և զբոսաշրջության զարգացման ինդեքս-2024» զեկույցը։ Այսպես՝ • 2024թ.
09:21 06/06/2024Հունիսի 6-ին փոխանակման կետերում դոլարի, ռուբլու և եվրոյի փոխարժեքներն իջել ենՀՀ բանկերում այսօր՝ հունիսի 6-ին ժամը 09:00-ի դրությամբ, ԱՄՆ դոլարի առքի միջին փոխարժեքը կազմում է 384.94 դրամ՝ նախորդ օրվա վերջի համեմատ նվազելով 0.046 դրամով։ Ըստ Rate.am կայքի՝ դոլարի վաճառքի...
21:35 05/06/2024Ստեղծված իրավիճակում գործող կառավարությունը մտածում է շրջանառության հարկը վերացնելու մասինԿառավարության ֆեյսբուքյան էջից տեղեկանում ենք. «Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ տեղի է ունեցել խորհրդակցություն, որի ընթացքում քննարկվել է Ազգային ժողովի կողմից առաջին ընթերցմամբ ընդունված օրենքների...
17:57 05/06/2024Քաղաքաշինական մի քանի նորմատիվ ռուսերենից հայերեն թարգմանելու համար մի քանի տասնյակ մլն դրամ է հատկացվել. Թադևոս Ավետիսյան«Քաղաքաշինության կոմիտեում ֆինանսական էական անհամապատասխանություն կա։ Խոսքը վերաբերում է որոշակի քաղաքաշինական նորմատիվների մշակմանը, կամ ավելի կոնկրետ՝ ռուսերեն լեզվոն նորմատիվերը հայերենով...
17:10 05/06/2024ԵՄ-ն էներգետիկ ճգնաժամ է ապրում. Եվրահանձնաժողովի ներկայացուցիչԵվրահանձնաժողովի միջազգային հարաբերությունների դեպարտամենտի գլխավոր տնօրեն Քրիստինա Լոբիլո Բորերոն, ելույթ ունենալով Բաքվի էներգետիկ ֆորումում, ասել է, որ Եվրամիությունը ներկայումս շատ լուրջ...
10:38 05/06/2024Հունիսի 5-ին փոխանակման կետերում դոլարի, և ռուբլու փոխարժեքներն իջել են, եվրոյինը՝ բարձրացելՀՀ բանկերում այսօր՝ հունիսի 5-ին ժամը 10:30-ի դրությամբ, ԱՄՆ դոլարի առքի միջին փոխարժեքը կազմում է 384.94 դրամ՝ նախորդ օրվա վերջի համեմատ նվազելով 0.054 դրամով։ Ըստ Rate.am կայքի՝ դոլարի վաճառքի...
20:40 04/06/2024Ադրբեջանը փաստացի լծակներ է ձեռք բերում Հայաստանի էներգետիկ համակարգում որպես դերակատար հանդես գալու․ Վահե ԴավթյանԱյն գործընթացները, որոնք այսօր տեղի են ունենում Տավուշում, որը ներկայացվում է որպես սահմանազատում ակնհայտորեն լրջագույն խնդիրներ են ստեղծում մեր գազատրանսպորտային համակարգի համար։ Այս մասին Սբ․ Աննա...
17:24 04/06/2024Մտադիր ենք երկու տարվա մեջ ստեղծել նոր ապրանքանիշ՝ «Armenian Brandy». Գևորգ Պապոյան«Հայաստանի կառավարությունը մտադիր է երկու տարվա ընթացքում ստեղծել հայկական կոնյակի նոր միջազգային ապրանքանիշի՝ «Հայկական Բրենդ» որակի հսկողության, լաբորատոր փորձարկման և շուկայավարման համակարգ»,-այս...
16:22 04/06/2024Երբ Փաշինյանն ասում էր ԽԾԲ՝ խնամի, ծանոթ, բարեկամ, տենդերներ, սա հենց էդ պատմությունն է. Արթուր ՉախոյանԱրդեն ամռան առաջին ամիսն է, բայց Երևանի շատ փողոցներ դեռ խորը փոսերի մեջ են։ Երևանի քաղաքապետարանի վերջին գործակարգավարական խորհրդակցության ժամանակ Շինարարության և բարեկարգման վարչության պետի...
14:15 04/06/2024Եվրասիական միջկառավարական խորհուրդի հաջորդ նիստը Երևանում կլինիԵվրասիական միջկառավարական խորհրդի (ԵՄԽ) հաջորդ նիստը տեղի կունենա սեպտեմբերի վերջին -հոկտեմբերի սկզբին Երևանում։ Այս մասին լրագրողներին հայտնել է Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի (ԵՏՀ) կոլեգիայի...
10:15 04/06/2024Հունիսի 4-ին փոխանակման կետերում դոլարը էժանացել է, իակ ռուբլին և եվրոն թանկացելՀՀ բանկերում այսօր՝ հունիսի 4-ին ժամը 09:30-ի դրությամբ, ԱՄՆ դոլարի առքի միջին փոխարժեքը կազմում է 384.94 դրամ՝ նախորդ օրվա վերջի համեմատ նվազելով 0.077 դրամով։ Ըստ Rate.am կայքի՝ դոլարի վաճառքի...
21:45 03/06/2024Վերջին տարիներին Հայաստան միջազգային փոխանցումների թիվը էականորեն նվազել է.Մարտին Գալստյան«Վերջին տարիներին, նաև նախորդ տարի դեպի Հայաստան միջազգային փոխանցումների թիվը էականորեն նվազել է»,-ասուլիսում հայտնեց ԿԲ նախագահ Մարտին Գալստյանը՝ ներկայացնելով 2023թի ֆինանսական կայունության...
19:10 03/06/2024Սևանա լճից դուրս է բերվել ապօրինի տեղադրված 173 հատ խեցգետնաորսիչ և 19 հատ ձկնորսական ցանցՇրջակա միջավայրի նախարարության էկոպարեկային ծառայության «Սևան» ազգային պարկի տեղամասի աշխատակիցների կողմից իրականացված կանխարգելիչ-ստուգիչ միջոցառումների արդյունքում Սևան բնակավայրին հարող Սևանա լճի...
16:44 03/06/2024ԿԲ-ն կայունության հիմնական ռիսկ է համարում հիպոտեկային վարկերի և անշարժ գույքի գների բարձր աճը«2023 թվականին ֆինանասական համակարգի բոլոր հատվածներով արձանագրվել է ակտիվների աճ»,- հրավիրված ասուլիսում հայտնեց ԿԲ նախագահ Մարտին Գալստյանը՝ ներկայացնելով 2023 թվականին ֆինանսական համակարգի...

11:54 27/03/2017Russia-Iran trade turnover doubled in January, exceeded $155 millionThe year-on-year trade turnover between Russia and Iran almost doubled in January 2017 amounting to $155 million, the Russian Ministry of Economic Development told Sputnik News on Monday.
19:10 25/03/2017Prime Minister announces the launch of “Investors’ club of Armenia”Armenian Prime Minister Karen Karapetyan announced on Saturday the launch of the “Investors’ club of Armenia” non-public contractual investment fund.
16:19 25/03/2017EAEU communication ministers held a consultation over formation of a common digital spaceAt the initiative of the Armenian side, a consultative session of the ministers of communication and information technologies of the EAEU member states was held in Yerevan.
10:59 25/03/2017German bank accidentally transfers $5.4 billion to four other banksGermany’s state-owned development bank KfW, which gained publicity for erroneously transferring hundreds of millions of euros to Lehman Brothers Holdings Inc.
12:09 24/03/2017World oil prices continue risingAs a result of e-commerce in London and New York stock exchanges, the oil prices are rising, Gazeta.ru reports.
20:18 23/03/2017Prime Minister instructs to speed up the process of creating a free economic zone in Syunik regionArmenian Prime Minister Karen Karapetyan held a consultation devoted to the creation of free economic zone (FEZ) in Southern Syunik region of Armenia, in the area bordering Iran.
16:56 23/03/2017EBRD and Central Bank of Armenia strengthen local currency and local capital marketsThe European Bank for Reconstruction and Development (EBRD) and the Central Bank of Armenia (CBA) are hosting a conference in Yerevan today to discuss strengthening the local capital market and...
14:12 23/03/2017Armenia to present its tourism attractiveness through video clips in target markets, PM saysThe Armenian Government will take concrete steps to make video clips advertising Armenia as a tourism country and to release them through the international media, Panorama.am reports.
18:23 22/03/2017Tax collection target exceeded by 15 billion AMD in Armenia, finance minister saysIn 2016, in order to mitigate the negative impacts coming from the outside world, Armenia’s Government implemented expansionary fiscal policy.
15:16 22/03/2017President Sargsyan participated at the Armenia-UAE investment forumPresident Serzh Sargsyan, who is the United Arab Emirates on a working visit, participated today at the Armenia - United Arab Emirates investment forum.
14:41 22/03/2017Ambassador Toganyan: Securing Russian investment in Armenia important aspect of our workA delegation of CEOs at number of Russian medium-size companies will arrive in Armenia on March 23, Armenian Ambassador to Russia Vardan Toganyan told a press conference, speaking of the perspectives...
20:02 21/03/2017Berd-Tchambarak road closedArmenia’s Ministry of Transport, Communication and Information Technologies informed Panorama.am that as of 19:30 a.m.
17:45 21/03/2017Armenia’s economic activity index rises by 6.2% in February-January 2017According to the data released by Armenia’s National Statistical Service (NSS), in January-February 2017 the economic activity index of Armenia increased by 6.2% to compare with the same period of...
16:41 20/03/2017Children’s clothing of Armenian production is exported to Russia“Alex Textile, a company engaged in light industry, produced 773.2 million AMD worth products in the past year, registering 308% increase to compare with the previous year,” Director of the socks...
15:37 20/03/2017Armenia among the regional leaders in the fight against non-communicable diseasesArmenian Minister of Healthcare Levon Altunyan has received on Monday the Director of the Division of Non-Communicable Diseases and Promoting Health through the Life-course at WHO/Europe Dr Gauden...
11:08 20/03/2017World oil prices droppingAs a result of e-commerce in London and New York stock exchanges, the oil prices are dropping, Gazeta.ru reports.
20:02 18/03/2017Aviation development in Armenia not addressed in election programs, experts sayArmenian political forces have not presented ideas in their election programs over developing the country’s aviation sector, member of Travel & Tourist Agents National Association Vanik Vantsyan...
12:20 18/03/2017Cloths by Armenian designers conquer Paris – Mir 24“The Textile enterprises of Armenia modernize and expand sales markets. The second phase of the program aimed improving the competitiveness of light industry began in the country,” the correspondent...
11:30 18/03/2017World oil prices risingAs a result of e-commerce in London and New York stock exchanges, the oil prices are rising, Gazeta.ru reports.
11:14 17/03/2017Armenian investments made in Georgia valued at 40 million U.S. dollars for five yearsArmenia has made direct investments of 40 million U.S. dollars in Georgia for the period of 2012-2016. Recalling the figures of the Georgia Statistical Service, jnews.ge reports that the highest...