16:59 04/11/2022«Մաթեմատիկական մոդելների կառուցման արդյունքում առաջարկվում է նվազագույն աշխատավարձը 68-ից բարձրացնել 75 հազ դրամ»«Նախագծով նախատեսվում է, որ 2023 թ հունվարի 1-ից ՀՀ-ում նվազագույն աշխատավարձի չափը բարձրացվելու է՝ հաշվի առնելով ներկայիս սոցիալ-տնտեսական վիճակը»,-ԱԺ Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի մշտական...
16:07 04/11/2022Բյուջեի քննարկումները՝ դատարկ ու կիսադատարկ դահլիճումԱզգային ժողովի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստերում այս օրերին քննարկում են հաջորդ տարվա բյուջեի նախագիծը։ Քննարկումները հիմնականում անցնում են դատրկ ու կիսադատարկ դահլիճներում։ Օրինակ, ԱԺ...
14:06 04/11/2022122 մլրդ դոլար արժութային պահուստներով Իրանը տարածաշրջանում զբաղեցնում է երրորդ տեղըԱրժույթի միջազգային հիմնադրամը (ԱՄՀ) վերջերս հրապարակած զեկույցում հայտարարել է, որ 122 մլրդ դոլար արժութային պահուստներով, Իրանը երրորդն է Արևմտյան Ասիայում, Հյուսիսային Աֆրիկայում և Կենտրոնական...
13:45 04/11/2022Գնաճային ֆոնը և հարկային եկամուտները հնարավորություն տվեցին բարձրացնել թոշակները. Նարեկ Մկրտչյան«Պարոն Նախարարն ասաց, որ 2023 թ.-ին միջին փաստացի կենսաթոշակը հասնելու է 50 հազար դրամի, սա նշանակում է, որ բոլոր անկանխիկ գործարք անող կենսաթոշակառուների թոշակն էլ ավելանալու է ևս 5000...
11:59 04/11/2022Փորձ է արվել Հայաստան ներմուծել չհայտարարագրված շարժիչային յուղՊետական եկամուտների կոմիտեի Հարավային մաքսատուն-վարչությունը, մշտապես իրականացնելով պայքար Ագարակ պետական սահմանի անցման կետով Հայաստանի Հանրապետություն ապօրինի ներմուծվող ապրանքներ հայտնաբերելու...
10:41 04/11/2022Ահազանգ. Հայկական դրամի աննախադեպ արժևորումը լուրջ հարվածի տակ է դրել ՏՏ ոլորտի արտահանող ընկերություններին և ստարտափներինԱռաջատար տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միությունը դիմել է ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարություն, ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարություն և ՀՀ կառավարություն։ «Կից նկարում դեպի ԱՄՆ և...
10:20 04/11/2022ԵՄ-ն ցանկանում է Ուկրաինային փոխանցել Ռուսաստանի Կենտրոնական բանկի ակտիվներըԵվրամիությունը ցանկանում է դիտարկել Ռուսաստանի Բանկի սառեցված ակտիվները Ուկրաինայի վերականգնման համար օգտագործելու հնարավորությունը, գրում է Bloomberg-ը՝ հղում անելով աղբյուրներին։ Գործակալության...
09:00 04/11/2022Դոլարը փոքր-ինչ թանկացել էՀՀ բանկերում այսօր՝ ժամը 08:45-ի դրությամբ, ԱՄՆ դոլարի առքի միջին փոխարժեքը կազմում է 394.65 դրամ` նախորդ օրվա համեմատ արժևորվելով 0.33 դրամով։ Rate.am կայքից տեղեկանում ենք, որ դոլարի առքի...
18:15 03/11/2022Թույլատրվել է «Փեթակ» ՍՊԸ գործունեությունըՀՀ քաղաքաշինության, տեխնիկական և հրդեհային անվտանգության տեսչական մարմնի ղեկավարի հանձնարարագրի հիման վրա Տեսչական մարմնի մասնագետներն ընթացիկ տարվա հոկտեմբեր ամսին «Փեթակ» ՍՊ ընկերության...
14:18 03/11/2022Չեմ ժխտում, որ տարեվերջին կունենանք աղքատության ավելի բարձր ցուցանիշ. Քերոբյան«Համաձայն չեմ այն պնդման հետ, որ ՀՀ քաղաքացին ամեն օր ավելի վատ է ապրում»,- այս մասին լրագրողների հետ զրույցում ասաց Էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը։ Ըստ նրա՝ եթե վերցնեն միջին քաղաքացուն, ապա...
12:50 03/11/2022Տնտեսագետ. Կապիտալ ծախսերը թերակատարվել են 37.2 տոկոսովՏնտեսագետ Սուրեն Պարսյանը գրում է. «2022 թվականի 9 ամիսների ընթացքում ՀՀ պետական բյուջեի ծախսերը թերակատարվել են 13,4 տոկոսով։ Ընթացիկ ծախսերը թերակատարվել են 8,6 տոկոսով, իսկ կապիտալ ծախսերը՝ 37,2...
11:44 03/11/2022Քերոբյան. Լարսի անցակետում հերթերի պատճառով հայ արտահանողները մեծ վնասներ են կրում«Աշխատում ենք, որպեսզի հնարավորինս արագ վերականգնվի Վերին Լարսի անցակետի թողունակությունը և ապահովենք հայկական բեռների հնարավորինս արագ անցումը»,- 2023 թվականի պետական բյուջեի նախագծի քննարկմանն ասաց...
11:23 03/11/2022Այս տարվա ութ ամիսներին Հայաստանից ԵԱՏՄ երկրներ արտահանումն աճել է 2 անգամ. ՔերոբյանԵԱՏՄ երկրների հետ Հայաստանի արտաքին առևտրաշրջանառությունը հունվար-օգոստոսին աճել է 74.1%-ով։
11:23 03/11/2022Տավուշի մարզի 3 ծրագրի համար բյուջեից 354 մլն դրամ է հատկացվել, իսկ Լոռու մարզի 6 ծրագրին՝ 179 մլն դրամ«Նախագծով նախատեսվում է սուբվենցիոն ծրագրերի շրջանակներում 728 մլն դրամ տրամադրել 9 համայքի 14 ծրագրի համար»,-կառավարության նիստում հայտնեց ՏԿԵ նախարար Գնել Սանոսյանը՝ զեկուցելով համայնքների...
11:05 03/11/2022Գործադիրն այսօր 16.5 մլրդ դրամի մաքսատուրքից ազատման արտոնություն կտա «Մուլտի տաբակ» ՍՊԸ-ինԿառավարությունն այսօրվա նիստում չզեկուցվող հարցերի թվում «Մուլտի տաբակ» սահմանափակ պատասխանատվությամբ ընկերությանը 16.5 մլրդ դրամի մաքսատուրքից ազատման արտոնություն կտա: Նախագծում ասվում է, որ...
09:01 03/11/2022Դոլարի, եվրոյի և ռուբլու փոխարժեքն` այսօրՀՀ բանկերում այսօր՝ ժամը 08:45-ի դրությամբ, ԱՄՆ դոլարի առքի միջին փոխարժեքը կազմում է 394.29 դրամ` նախորդ օրվա համեմատ արժևորվելով 0.56 դրամով։ Rate.am կայքից տեղեկանում ենք, որ դոլարի առքի...
18:44 02/11/2022Դադարեցվել է «ՍԻՓԻԷՍ ՕԻԼ» ՍՊԸ ավտոբենզալցակայանի և Լոռիում գործող մեկ գազալցակայանի գործունեությունըՀՀ քաղաքաշինության, տեխնիկական և հրդեհային անվտանգության տեսչական մարմնի կողմից իրականացված վերահսկողական գործառույթների շրջանակում Աղբյուր Սերոբ 52/7 հասցեում իրականացվել է հրդեհային անվտանգության...
16:56 02/11/2022Պատրա՞ստ է արդյոք Հայաստանը եկամուտների համընդհանուր հայտարարագրմանըԵկամուտները հայտարարագրելը 2024 թվականից պարտադիր կդառնա Հայաստանի բոլոր քաղաքացիների համար։ Այս մասին այսօր Ազգային ժողովում հայտարարել է Նիկոլ Փաշինյանը։ Միաժամանակ նա նշեց, որ «սկզբնական շրջանում...
16:07 02/11/2022ՔՊ-ական պատգամավորները և ԱԺ աշխատակազմի ղեկավարը խանդով են վերաբերվում ԿԲ-ի ավտոպարկի թարմացմանը«ԱԺ ավտոտնտեսությունն ունի համալրման խնդիր, քանի որ առկա 46 ավտոմեքենայից 4-ը ներկայացված է օտարման, 20-ից ավել ավտոմեքենայի օգտակար ծառայության ժամկետը սպառված է»,-ՀՀ 2023թ.
15:47 02/11/2022Ակբա բանկը Հայաստանում առաջինը ներկայացնում է նոր իննովացիոն լուծումԱկբա բանկը Հայաստանում առաջինը ներկայացնում է նոր իննովացիոն լուծում, որը NFC հնարավորությամբ անդրոիդ հեռախոսը վերածում է անկանխիկ վճարումներ ընդունող POS տերմինալի։ Բանկի Acba SoftPOS հավելվածը...

15:28 21/06/2017«Град похлеще турок»: депутат НС Армении Сейран Сароян потребовал ответа от премьера К. Карапетяна и главы МинсельхозаГенерал Сейран Оганян также предложил установить мощную противоградовую систему, поскольку те, что есть уже неэффективны.
14:42 21/06/2017Посол США Р.Миллс: Американским компаниям уже представляются инвестпроекты в сфере энергетики АрменииР. Миллс рассказал об этом в ответ на вопрос, реалистично ли его заявление, что в сфере энергетики Армении существуют перспективы привлечения инвестиций в размере 8 млрд. долларов.
14:24 21/06/2017Сурен Караян: Армения готова к углублению сотрудничества с МВФПостоянный представитель МВФ в Армении Тереза Дабан Санчес представила Юлию Устюгову, которая сменит ее на этом посту.
13:59 21/06/2017В Армении теперь можно приобрести смартфоны в рассрочку без дополнительных процентов и комиссийСмартфоны предоставляются в рассрочку с постоплатными тарифными планами «Смарт» (от 2500 до 7500 драмов) в офисах продаж и обслуживания Beeline.
11:24 21/06/2017Премьер Армении: Хочу, чтобы мы были реалистами и четко представляли – путь будет нелегкимКлюч к превращению Армении в благоустроенную и процветающую страну находится в наших руках, сказал Карен Карапетян.
11:06 21/06/2017Премьер Карен Карапетян: Правительство Армении предлагает программу, меняющую качество жизниНа заседании Национального Собрания Армении обсуждается программа действий правительства РА в 2017-2022 годах.
20:42 20/06/2017В парламенте обсужден вопрос вовлечения Армении в мегапроект Китая «Один пояс – один путь»Председатель Постоянной комиссии Национального Собрания Армении по внешним связям Армен Ашотян принял сегодня Чрезвычайного и Полномочного посла КНР в РА Тиана Эрлуна.
20:31 20/06/2017Экономист: Объем внутренних инвестиций в Азербайджане сократился более чем в 8 разСогласно эксперту, в январе-мае 2016 года иностранные инвесторы в Азербайджане сократили вложения в экономику на 18%, а в текущем году данный показатель понизился еще на 9%.
20:07 20/06/2017Объем белорусского экспорта в Армению за 4 месяца увеличился в 2,4 разаЗа 4 месяца объём белорусского экспорта в Армению увеличился в 2,4 раза.
18:20 20/06/2017Завтра НС Армении обсудит новую программу правительства: Трудовой кодекс будет кардинально реформирован и не только…Согласно правительственной программе на 2017-2022гг., предусмотрено наряду с обеспечением роста уровня занятости населения повысить размер минимальной заработной платы на 25%.
17:20 20/06/2017На границе пресечена попытка провезти в Армению свыше полтонны соли и чая, произведенных в АзербайджанеНа границе пресечена попытка ввоза в Армению товаров азербайджанского происхождения. Об этом сообщает пресс-служба Комитета государственных доходов (КГД) РА.
17:00 20/06/2017Премьер Карен Карапетян: Правительство Армении заинтересовано в расширении сотрудничества с Соединенным КоролевствомДжудит Маргарет Фарнворт подчеркнула, что британские компании проявляют большой интерес к осуществлению инвестиционных проектов в сферах промышленности и энергетики Армении.
16:20 20/06/2017Президент Армении: Число туристов из России выросло на 25%, но туризм – это не только бизнес…О проводимых посольством Армении в РФ работах, а также существующих для продвижения двусторонней повестки препятствиях президенту доложил посол республики в России Вардан Тоганян.
12:43 20/06/2017В Ереване приземлился самолет египетской авиакомпании Air Cairo, выполнивший первый регулярный авиарейс из ХургадыСреди первых пассажиров рейса были известные деятели армянской общины Каира, представители дипкорпуса и другие гости.
09:00 20/06/2017Цена нефти колеблется во вторник утромУтром стоимость августовских фьючерсов на североморскую нефтяную смесь марки Brent росла на 0,09%, до 46,97 доллара за баррель.
20:50 19/06/2017Правительство Армении обещает посредством применения новых методов ежегодно привлекать более 3 млн. туристовВ результате проведения соответствующих мероприятий с 2017-2022 гг. правительство Армении планирует повысить туристическую посещаемость страны минимум до 3 миллионов человек в год.
20:48 19/06/2017Арцах вскоре обгонит Азербайджан по экспорту черной икры в несколько разАрцах (Нагорно-Карабахская Республика, НКР) станет производителем и экспортером черной икры уже через 5-6 лет.
19:30 19/06/2017В торговых точках Армении готовятся установить камеры по наблюдению за кассовыми аппаратами и предоставлением чековВ ходе заседания была представлена программа мероприятий второго этапа проведения как налоговых, так и таможенных реформ.
17:41 19/06/2017Экономист: Из-за решения ФРС США национальную валюту Азербайджана – манат – до конца года ждет еще одна волна девальвацииЭкономист также отметил, что изменение базовой процентной ставки ФРС негативно отразиться и на стоимости нефти.
13:17 19/06/2017Президент Арцаха провел встречу с руководством компании «Электрические сети Армении»Были обсуждены вопросы, связанные с осуществлением ряда программ в сфере энергетики республики.