15:23 02/11/2022ՎՏԲ-Հայաստան Բանկը բարձրացրել է ՀՀ դրամով և ՌԴ ռուբլով ավանդների տոկոսադրույքներըՎՏԲ-Հայաստան Բանկը Խնայողությունների միջազգային օրվա առթիվ բարելավել է ավանդների պայմանները։ Կախված ներդրման ժամկետից՝ ՀՀ դրամով ավանդների առավելագույն տոկոսադրույքն աճել է 0,5 տոկոսային կետով՝ մինչև...
11:10 02/11/2022Ռուսաստանը դարձել է Հնդկաստան նավթի խոշորագույն մատակարարը՝ առաջ անցնելով Սաուդյան ԱրաբիայիցՌուսաստանը հոկտեմբերին դարձել է Հնդկաստան նավթի խոշորագույն մատակարարը`այդ ցուցանիշով առաջ անցնելով ավանդական առաջնորդներից՝ Սաուդյան Արաբիայից և Իրաքից։ Այս մասին գրում է «Ռիա Նովոստի»-ին՝...
10:47 02/11/2022Միայն տնտեսության առումով այս տարի հնարավորություն ունենք վերադառնալու 2019 թ.տեմպին. Նիկոլ Փաշինյան«Կուզեի խոսքս սկսել այն արձանագրումով, որ այսօր ՀՀ տնտեսությունը բում է ապրում և տեղյալ եք, որ հունվար-սեպտեմբեր ամիսների տվյալներով տնտեսական ակտիվության ցուցանիշը կազմել է 14.1%»,-ԱԺ-ում ՀՀ 2023 թ.
17:47 01/11/2022Մեր քաղաքականության վրա ՌԴ-ի կամ ԱՄՆ-ի դեսպանի ազդեցությունը 0-ական է. ՀՀ ԿԲ նախագահ«Ինչ վերաբերում է ԱՄՆ-ի, Ֆրանսիայի, ՌԴ-ի, Իտալիայի և այլ երկրների դեսպանների հետ հանդիպումներին, ապա ասեմ, որ պարիտետային սկզբունքը պահպանվում է, դրանք պարբերական հանդիպումներ են, որոնք տեղի է...
17:43 01/11/2022Հայաստանի ու Իրանի միջև ապրանքաշրջանառության ծավալն անհրաժեշտ է հասցնել տարեկան 3 մլրդ դոլարի«Մենք նախորդ ամիսների ընթացքում Հայաստանի հետ առևտրատնտեսական հարաբերություններում ունեցել ենք 43 տոկոս աճ, բայց նպատակադրումը, թիրախը 3 մլրդ դոլարն է»։
16:44 01/11/202212-ամսյա բնականոն գնաճը՝ 10.5% է կազմել.Մարտին Գալստյան«2022թ. նոյեմբերի 1-ի նիստում ԿԲ խորհուրդը որոշեց բարձրացնել վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքը 0.5 տոկոսային կետով ՝ սահմանելով 10.5%»,-մամուլի ասուլիսում հայտնեց ԿԲ նախագահ Մարտին Գալստյանը՝...
16:15 01/11/2022Եթե տոկոսադրույքը չբարձրացնեինք և դրամն էլ չարժևորվեր, ապա Հայաստանում կլիներ առնվազը 15 %-ի գնաճ.Մարտին Գալստյան«Դրամի փոխարժեքը տնտեսությունում տեղի ունեցող գործողությունների հետևանք է, այսինքը մենք ունենք միջազգային այցելուներ, որոնց՝ Հայաստան ժամանելու արդյունքում ունենք շատ մեծ արտաքին...
14:52 01/11/2022Բրիտանացիները էներգիայի համար երկու անգամ ավելի շատ կվճարեն, քան 2021 թ-ինՄեծ Բրիտանիայի շատ բնակիչներ լուրջ ֆինանսական դժվարություններ կունենան այս ձմռանը, քանի որ նրանք պետք է երկու անգամ ավելի շատ վճարեն էներգիայի համար, քան անցյալ տարի՝ չնայած տարեկան 2500 ֆունտ...
14:27 01/11/2022Թադևոս Ավետիսյան. Ոստիկանապետություն՝ սոցիալական պետության փոխարենԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր, ՀՅԴ կուսակցության անդամ Թադևոս Ավետիսյանն իր հոդվածում գրում է.
14:14 01/11/2022Կարող է վաղը ես լինեմ սահմանային կրակոցների զոհը և ես պատրաստ եմ դրան. Վահան Քերոբյան«Հիմա մենք բոլորս պետք է ապրենք՝ հաշվի առնելով այս նոր նորմալ իրավիճակը»,-ԱԺ-ում տված ճեպազրույցի ժամանակ հայտարարեց էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը՝ պատասխանելով հարցին, թե սահմանինի կրակոցներն...
13:55 01/11/202260 հազար ՀԴՄ սարքից անկանխիկ գործարքների համար այս պահին ակտիվացված է 22 հազարը. Ռուստամ Բադասյան«300 հազար դրամը գերազանցող գործարքների անկանխիկով վճարելու պրոցեսը սկսել ենք ամռանը, բայց երկու բանկերը, որ առանձնացվել էին այս նպատակի համար, չեն կարողանում սպասարկել ամբողջ հոսքերը»,-ԱԺ-ում 2023թ.
12:14 01/11/2022ԿԲ. Վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքը բարձրացվել է 0,5 տոկոսային կետովՆոյեմբերի 1-ին տեղի է ունեցել ՀՀ կենտրոնական բանկի խորհրդի նիստ, որի ժամանակ որոշվել է՝ վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքը բարձրացնել 0.5 տոկոսային կետով՝ սահմանելով 10,5%, Հայաստանի Հանրապետության...
11:32 01/11/2022Որտե՞ղ են աշխարհում կառուցվում ամենաշատ նոր հյուրանոցներըԱմբողջ աշխարհում հաջորդ տարի նախատեսվում է կառուցել ավելի քան մեկ միլիոն հյուրանոցային համար, սակայն համավարակի և գնաճի պատճառով շրջանների մեծ մասում գործընթացը դանդաղել է։ Այս մասին հայտնում է...
10:55 01/11/2022Կառավարությունը 2023 թ. բյուջեով ՏԿԵ նախարարությանը կհատկացվի 298.6 մլրդ դրամ, իսկ Բարձր տեխոնոլգիական արդյունաբերության նախարարությանը՝ 14.4 մլրդ«ՊԵԿ-ին 2023 թ. բյուջեի նախագծով նախատեսված է 35.5 մլրդ դրամ, որը պետք է ապահովի տարվա ընթացքում կոմիտեի անելիքների ֆինանսավորումը՝ 2022 թ.-ի փաստացի ծախսերի 28.7 մլրդ դրամի և 29.4 մլրդի ճշտված...
10:30 01/11/2022Դոլարը շարունակում է արժեզրկվելԴոլարի փոխարժեքը դրամի նկատմամբ գնալով նվազում է։ Այսօր արդեն մեկ դոլարի միջին առքը 393.76 դրամ է՝ հոկտեմբերի 30-ի համեմատ արժեզրկվելով 0.50 դրամով: Ըստ Rate.am կայքի՝ ՀՀ բանկերում ժամը 10։00-ի...
17:30 31/10/2022Պարոն Պապիկյանն առավոտ 6-ին զանգել, ասել է՝ զավակ եմ ունեցել, ներող կլինեք, բյուջեի քննարկմանը չեմ կարող գալ. Անդրանիկ Քոչարյան«Պարո՛ն Ֆիդանյան, եկեք պայմանավորվենք, և բոլորին է վերաբերում, օրինակ՝ պարոն Պապիկյանը առավոտ 6-ին զանգել ասել է՝ զավակ եմ ունեցել, ներող կլինեք՝ բյուջեի քննարկմանը չեմ կարող գալ: Մենք կարայի՞նք...
16:33 31/10/2022Աշխատավարձերը գրեթե երկու անգամ ավելի շատ կբարձրանան, քան պարգևավճարներն են դարձել աշխատավարձ.Ֆինանսների նախարար«Միայն վարչապետը կամ ֆինանսների նախարարը չեն որ, թվերի մասին են խոսում են, դրանց մասին խոսում է վիճակագրությունը՝ փաստերը»,-ԱԺ ճեպազրույցի ժամանակ հայտարարեց ֆինանսների նախարար Տիգրան Խաչատրյանը՝...
15:43 31/10/2022Հայաստանում գնաճը հասել է ԵՄ գոտու երկրների գնաճի մակարդակին՝9.9 %. Մարտին Գալստյան«Գնաճը Հայաստանում հասել է 9.9 %-ի մակարդակի, որ ԵՄ գոտու երկրների գնաճին է հավասար»,-ԱԺ Ֆինանսավարկային և բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստում ՀՀ 2023թ.
15:07 31/10/2022Մեր կանախատեսումը ցածր է կառավարության նախանշած 7 % տնտեսական աճից, մենք ակնկալում ենք 4.5 % աճ.Մարտին Գալստյան«Բյուջեով 2023 թվականին նախանշվել է տնտեսական աճի 7 %-ի մակարդակ: Նման աճի նախանշված պայմաններում պետական բյուջեի ծրագրով, ընդհանուր առմամբ, նպատակադրվում է հարկերի՝ ՀՆԱ-ում ավելի դանդաղ աճ, սակայն...
13:28 31/10/2022Մենք բավականին լուրջ բողոքներ ենք ստանում թե՛ բիզնեսից, թե՛ հանրությունից. Հակոբ Արշակյան«Մենք բավականին լուրջ բողոքներ ենք ստանում թե՛ բիզնեսից, թե՛ հանրությունից՝ կապված տրասֆերտները ստանալիս բանկային ոլորտի միջնորդավճարների հետ»,-ԱԺ-ում ՀՀ 2023 թվականի բյուջեի նախագծի քննարկման...

12:30 19/06/2017В Азербайджане экс-депутат проиграл в казино $270 тыс., оставив работников рынка без светаНесколько дней назад стало известно, что из-за задолженности перед энергетиками был обесточен крупнейший рынок азербайджанского города Кюрдамира.
11:01 19/06/2017Нефть дешевеет на данных о росте числа буровых установок в СШАФранс Пресс отмечает также, что цены на нефть падают из-за перенасыщения рынка: рост добычи в США компенсирует усилия ОПЕК по сокращению добычи «черного золота».
18:16 17/06/2017Экономист: Уровень жизни населения Азербайджана упал на 50%Анализ официальных данных показывает, что за год уровень жизни населения Азербайджана резко ухудшился.
16:51 17/06/2017Президент Армении Серж Саргсян посетил работающие в IT-сфере компанииГлава государства провел осмотр нового офиса, ознакомился с осуществленными инвестициями, созданными рабочими местами и предлагаемыми услугами.
20:11 16/06/2017Беспрецедентная уступка Тегерана: делегация ЕАЭС провела переговоры по созданию зоны свободной торговли с ИраномВ ближайшее время ЕАЭС и Иран продолжат переговоры по либерализации взаимного доступа на рынок товаров, предстоит еще согласовать тарифные обязательства.
20:00 16/06/2017Увеличились объемы кредитования Converse Bank в рамках программы «Доступное жилье для молодых семей»Подобный рост кредитования стал возможным благодаря конкурентоспособным условиям банка.
19:32 16/06/2017Вардан Арамян после заявлений Шармазанова: Минфин Армении не боится ставить перед собой амбициозные задачи и высокую планкуМинистр также отметил, что президент Армении Серж Саргсян установил перед правительством РА данные высокие стандарты и они обязаны их выполнять.
19:05 16/06/2017Алексей Миллер представил президенту Сержу Саргсяну ход реализации в Армении одного из крупных проектов «Газпрома»Президент Армении Серж Саргсян принял сегодня председателя правления российской компании «Газпром» Алексея Миллера.
18:51 16/06/2017Алексей Миллер: Компания «Газпром» планирует реализацию в Армении новых социальных программКарен Карапетян и Алексей Миллер ознакомились с ходом строительных работ.
17:56 16/06/2017Премьер Карен Карапетян: «Газпром» – надежный партнер АрменииСобеседники обсудили вопросы касательно хода сотрудничества, инвестиционных проектов, перспектив расширения, в том числе вопросы, касающиеся деятельности компании «Газпром».
17:13 16/06/2017Глава Минфина Армении: В первом квартале 2017 года ВВП вырос на 6,5%По его словам, это хороший показатель для первого квартала, с учетом того, что в годовом разрезе планируется рост на уровне 3,2%.
15:53 16/06/2017Президент Армении дал ряд важных поручений по развитию «зеленой энергетики» и повышению безопасности Мецаморской АЭСАшот Манукян сообщил о ходе программ строительства высоковольтных воздушных линий электропередачи Иран-Армения и Армения-Грузия.
13:41 16/06/2017В Армении зарегистрирован значительный рост в сфере въездного туризмаАкоп Акопян отметил также, что увеличивается турпоток из Ирана и арабских стран.
11:31 16/06/2017Нефть дорожает в пятницу утромСтоимость августовских фьючерсов на североморскую нефтяную смесь марки Brent увеличивалась на 0,13%, до 46,98 доллара за баррель.
20:32 15/06/2017МЧС Армении об оптимизации ГНКО в сфере сейсмозащиты: Сокращаются свободные ставки, а не штат сотрудниковПресс-служба МЧС Армении выступила с разъяснением касательно решения правительства о реформировании органов в сфере сейсмической защиты.
18:50 15/06/2017Правительство Армении решением о формировании «Региональной службы сейсмической защиты» сэкономило 77 млн. драмовПо данному решению будут оптимизированы органы в области сейсмической защиты.
17:44 15/06/2017Армения уже пятый год подряд становится лидером Южного Кавказа в ежегодном «Глобальном индексе инноваций»Доклад «Глобальный инновационный индекс-2017» содержит рейтинг эффективности инновационной деятельности в 128 странах мира, основанный на 82 индикаторах.
17:18 15/06/2017В Армении будут изучены возможности развития международного сотрудничества в направлении исключения двойного налогообложенияПремьер-министр Армении Карен Карапетян поинтересовался у руководителей заинтересованных ведомств, рассматривается ли необходимость в подписании подобной конвенции с другими странами.
16:54 15/06/2017Оптимизация в Аппарате президента Армении: число сотрудников будет сокращено на 27, служебных автомобилей – на 15В соответствии с первым решением, 50,178.2 тыс. драмов из выделенных Апаарату президента Республики Армения из госбюджета средств будут направлены в резервный фонд правительства республики.
16:06 15/06/2017В Тегеране подписан меморандум, расширяющий возможности сотрудничества в экономической сфере между Арменией и ИраномДокумент подписали заместитель министра экономического развития и инвестиций РА Э.Тарасян и вице-президент института М. Магадам.