12:43 31/10/20222023թ. կապիտալ ծախսերի ավելացված հատվածի ¾-ը պաշտպանության բնագավառին է վերաբերում. Տիգրան Խաչատրյան«2026 թվականին պետք է հասնենք նրան, որ հարկերը ՀՆԱ-ի նկատմամբ 25 % ցուցանիշ կազմեն»,-ԱԺ-ում 2023 թ. բյուջեից քննարկման ժամանակ ասաց ֆինանսների նախարար Տիգրան Խաչատրյանը: Նրա խոսքով՝ 2023 թվականի...
12:29 31/10/2022ՄՊՀ-ն հակամրցակցային համաձայնության դեպք է բացահայտել սոցնախարարության հայտարարած գնման ընթացակարգերումՄրցակցության պաշտպանության հանձնաժողովը Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության կողմից տուն-ինտերնատների, հոգեկան խնդիրներ ունեցող անձանց խնամքի կենտրոնների, մանկատների և այլ նմանատիպ...
12:11 31/10/2022ԵՄ-ից Հայաստան կրծքի էլեկտրական պոմպերի ներկրման ավելացումն անհանգստացրել է եվրոպացի պաշտոնյաներինԵվրոպացի պաշտոնյաները մտահոգություն են հայտնում՝ Հայաստանից և Ղազախստանից Ռուսաստան կենցաղային տեխնիկայի ներմուծման ծավալները մեծացել են։ Նրանք կարծում են, որ դրանց որոշ դետալներ կարող են...
11:32 31/10/2022Պարտքի սպասարկումն ընդհանուր ծախսերի կառուցվածքում լինելու է 10.5 %, սա ցածր ցուցանիշ չէ. Տիգրան Խաչատրյան«Բյուջեի դեֆիցիտն առավելապես կֆինանսավորվի ներքին աղբյուրների հաշվին՝ ընդհանուր առմամբ կազմելով 333 մլրդ դրամ»,-ԱԺ Ֆինանսավարկային և բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողոում հայտարարեց ֆինանսների...
10:00 31/10/2022Բանկերում եվրոն գնում են 385.68 դրամով, դոլարը՝ 394.29 դրամովՀՀ բանկերում այսօր՝ ժամը 09:45-ի դրությամբ, ԱՄՆ դոլարի առքի միջին փոխարժեքը կազմում է 393.97 դրամ։ Ըստ Rate.am կայքի՝ դոլարի առքի ամենաբարձր գինը բանկերում 397 դրամ է, վաճառքի դեպքում ամենացածր...
17:05 29/10/20222023 թվականի էներգետիկ ճգնաժամը կարող է ամենավտանգավորը լինել համաշխարհային պատմության մեջՀաջորդ տարի համաշխարհային տնտեսությունը կարող է բախվել աշխարհի պատմության մեջ ամենավտանգավոր էներգետիկ ճգնաժամին։ Առաջիկա ռեցեսիայի մասշտաբները շատ կտարբերվեն 1970-ականների նավթային ճգնաժամերից:...
16:31 29/10/2022Ռուս զբոսաշրջիկները հետաքրքրված են արկածային տուրիզմովԱրկածային զբոսաշրջությունը Հայաստանում գնալով զարգանում է, զուգահեռ՝ ավելանում խնդիրները։ 2020թ․-ի Արցախյան պատերազմից հետո տուրօպերատորներին դիմելությունը նվազել էր, սակայն մեկ տարի անց՝ իրավիճակը...
11:35 29/10/2022ԵՄ-ն հնարավոր է համարել ապասառեցնել Ռուսաստանի 300 միլիարդ եվրոյի պահուստները Ուկրաինայի վերականգնման մեկնարկից հետոԱրդարադատության և օրենքի գերակայության հարցերով եվրահանձնակատար Դիդիե Ռեյնդերսն ասել է, որ Ռուսաստանի սառեցված 300 միլիարդ եվրո արժութային պահուստները պետք է պահվեն որպես երաշխիք, քանի դեռ չի սկսվել...
10:58 29/10/20222008 թ. ճգնաժամը կանխատեսած տնտեսագետը հայտարարել է, որ սկսվել է 3-րդ համաշխարհային պատերազմըԵրրորդ համաշխարհային պատերազմն իրականում սկսվել է, Spiegel-ին տված հարցազրույցում ասել է ամերիկացի տնտեսագետ Նուրիել Ռուբինին, որը կանխատեսել էր 2008 թվականի ճգնաժամը։ Այդ մասին գրում է «ՌԻԱ...
09:10 29/10/2022Աշոտ Հարությունյան. Ի՞նչ գյուղատնտեսության մասին է խոսքը, երբ կրակն անընդհատ մոտենում է հողի մշակինՀայաստանի համար կենսական նշանակություն ունեցող գյուղատնտեսության ոլորտում անկումը շարունակվում է։ Վիճակագրական կոմիտեի հրապարակած տվյալների համաձայն, այս տարվա հունվար-սեպտեմբերին 2021թ.նույն...
20:33 28/10/2022Խստորեն վերահսկում են ղազախական ուրանի տարանցումը Վրաստանի տարածքովՎրաստանի տարածքով ղազախական ուրանի արտահանումը ենթարկվում է խիստ վերահսկողության, իսկ ռադիոակտիվ բեռները սահմանին անցնում են բոլոր համապատասխան ընթացակարգերը։ Jnews-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին ասվում է...
15:52 28/10/2022ԱԿԲԱ. Ժամանակակից գյուղատնտեսությունն առանց նորարարությունների անհնար է իրականացնել«Գյուղական կյանքի և ավանդույթների փառատոնը» Հայաստանում անցկացվում է իններորդ անգամ. այս տարի փառատոնի հովանավորներից է ԱԿԲԱ Ֆեդերացիան: Փառատոնի շրջանակում ներկայացված են Հայաստանի գյուղերի...
15:48 28/10/2022Բնական գազից զրկված է Հայաստանի գյուղերի ավելի քան 30 տոկոսը2021թ. բնական գազ են ստացել Հանրապետության քաղաքային բնակավայրերի 93.9%-ը, գյուղական բնակավայրերի` 67.1%-ը: Ընդ որում, մինչ վերագործարկման աշխատանքները սկսելը բնական գազով գազաֆիկացված չեն եղել...
14:48 28/10/2022Տեխնոլոգիական հսկաների կապիտալիզացիան նվազել է գրեթե 800 մլրդ դոլարովAmazon-ի, Alphabet-ի, Apple-ի, Meta-ի և Microsoft-ի կապիտալիզացիան շաբաթվա սկզբից նվազել է 770 միլիարդ դոլարով Amazon-ի երրորդ եռամսյակի կանխատեսման հրապարակումից հետո, հայտնում է «Լենտա.ռու»-ն։...
12:14 28/10/2022Նորակառույցի սեփականատերը խուսափել է 40 միլիոն դրամից ավելի հարկային պարտավորություններիցՔրեական ոստիկանության գլխավոր վարչության մարդու և սեփականության դեմ ուղղված հանցագործությունների դեմ պայքարի վարչության ֆինանսավարկային և մտավոր սեփականության ոլորտում կատարվող հանցագործությունների...
10:41 28/10/2022Դոլարը շարունակում է արժեզրկվել, եվրոն թանկանում էՀՀ բանկերում այսօր՝ ժամը 10:30-ի դրությամբ, ԱՄՆ դոլարի առքի միջին փոխարժեքը կազմում է 394 դրամ`նախորդ օրվա համեմատ արժեզրկվելով 1.04 դրամով։ Rate.am կայքից տեղեկանում ենք, որ դոլարի առքի ամենաբարձր...
08:37 28/10/2022Իլոն Մասկը դարձել է Twitter-ի ղեկավարըԱմերիկացի միլիարդատեր Իլոն Մասկը դարձել է Twitter-ի ղեկավարը, հայտնում է «CNBC»-ն։ «Twitter-ի գործադիր տնօրեն Պարագ Ագրավալը և ֆինանսական տնօրեն Նեդ Սիգալը լքել են Սան Ֆրանցիսկոյում ընկերության...
19:01 27/10/2022Պետական բյուջեի փաստացի պակասուրդը շուրջ 262.8 մլրդ դրամով շեղվել է պլանից․ «ԼՈՒՅՍ»«ԼՈՒՅՍ» հիմնադրամն ուսումնասիրել է 2022թ. հունվար-սեպտեմբեր ամիսներին ՀՀ տնտեսության սոցիալ-տնտեսական զարգացումները։ Ըստ այդմ՝ • Ռուս-ուկրաինական հակամարտության սրման հետևանքով` դեպի ՀՀ կապիտալի և...
16:55 27/10/2022Ինչո՞վ է պայմանավորված վերջին օրերին դոլարի նկատմամբ դրամի արժևորումըՎերջին օրերին դրամի արժևորումը դոլարի նկատմամբ պայմանավորված է միջազգային շուկայում տեղի ունեցող զարգացումներով։ Այս մասին Panorama.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց «Ամբերդ» հետազոտական կենտրոնի...
15:55 27/10/2022Թուրքիան ամենաշատ ապրանքներ ներմուծել է Ռուսաստանից, իսկ ամենաշատն արտահանել՝ ԳերմանիաԹուրքիայի վիճակագրական ծառայությունն ու Առևտրի նախարարությունը հրապարակել են արտահանման և ներմուծման վերաբերյալ սեպտեմբեր ամսվա վիճակագրությունը: Վիճակագրության համաձայն՝ սեպտեմբերին արտահանումն աճել...

12:40 07/04/2012Greens prices go up ahead of EasterGreens prices have gone up ahead of the Easter holiday, Haykakan Zhamanak has revealed. The prices have risen due to weather conditions, says the paper. However, National Statistical Service report...
12:07 06/04/2012Minister of Agriculture does not care about farmer problemsAccording to Zhoghovurd, a farmer came up to Minister of Agriculture Sergo Karapetyan while he was hurrying to the cabinet meeting yesterday and asked, “Mister Minister, we have a problem regarding...
17:41 03/04/2012PM Tigran Sargsyan promises to increase brandy exports to BulgariaAt a joint news conference of Armenian Prime Minister Tigran Sargsyan and Bulgarian Prime Minister Boyko Borisov, a Bulgarian reporter asked Tigran Sargsyan why Armenian brandy cannot be purchased in...
16:12 03/04/2012STAR opened the second store in Kotayk regionOn April 3, at 14:00, STAR trade chain opened its first supermarket in Byureghavan, which is the 29 th supermarket of the Chain.
14:35 03/04/2012Bulgaria to assist Armenia’s European integrationTrade turnover between Armenia and Bulgaria amounts to around USD 60 million, Armenian Prime Minister Tigran Sargsyan told a joint press conference with Bulgarian Prime Minister Boyko Borisov.
12:56 03/04/2012Armenian, Bulgarian PMs not to hail level of economic cooperationBulgarian Prime Minister’s visit will launch a new page in the economic and social relations of the two states, Armenian PM Tigran Sargsyan stated in a joint news conference with his Bulgarian...
09:18 31/03/2012US to tighten squeeze on Iran oilUS President Barack Obama has approved the introduction of fresh sanctions on buyers of Iranian oil, BBC reported.
16:00 30/03/2012Italian tourists interested in Armenian people’s spiritual heritageYerevan is hosting a forum titled “Armenia-Italy: Possibilities for Tourism Development.” The forum, held as part of the project “From St.
09:37 28/03/2012Americans angry with Obama over gas pricesMore than two-thirds of Americans disapprove of the way President Barack Obama is handling high gasoline prices, although most do not blame him for them, according to a Reuters/Ipsos online poll...
13:28 27/03/2012Azerbaijan halts metal scrap export to IranAzerbaijan halted metal scrap export to Iran since last week; “Azadlyg” reported referring to milaz.info.
12:34 27/03/2012Armenian national currency history exhibition to be held in AshtarakThe Central Bank of Armenia has initiated an exhibition featuring the history of the national currency of Armenia, dram in Ashtarak town on April 16-23.
10:25 27/03/2012BMW recalls 1.3 million cars worldwideGerman carmaker BMW is recalling some 1.3 million cars worldwide because of potential battery problems that could, in extreme cases, result in a fire, BBC reported.
17:01 26/03/2012Bako Sahakyan holds meeting highlighting socio-economic, political issuesOn March 26 President of Artsakh Republic Bako Sahakyan held a working consultation dedicated to socioeconomic problems in the southern wing of the Hadrout region.
16:46 26/03/2012Angela Merkel: Germany not to allow Greece to leave euroGerman Chancellor Angela Merkel has told the BBC it would be a huge political mistake to allow debt-stricken Greece to leave the euro.
12:34 26/03/2012Qantas, China Eastern to start Hong Kong budget airlineQantas of Australia and China Eastern Airlines are to launch Hong Kong's first budget airline in a landmark deal for foreign participation in the Chinese aviation industry, CNN reported, citing the...
15:48 24/03/2012Sweden going cashlessIn Sweden, monetary transactions made with physical cash are down to three percent of the national economy, International Business Times reported.
19:25 23/03/2012United States picked a public health expert for the World Bank presidencyAccording to the Reuters, the United States picked a public health expert of South Korean origin as its candidate for the World Bank presidency, a job emerging market economies are contesting for the...
12:33 22/03/2012PM: Reform envisages reduction of number of tax inspections by 95 percentTax reform envisages reduction of tax inspections by 95 percent, Prime Minister, RPA Deputy Chairman Tigran Sargsyan told a meeting with Yerevan activists of RPA which discussed party’s election...
18:55 20/03/2012Armenia to participate in MITT 2012 exhibition for first timeThe National Competitiveness Foundation of Armenia along with 8 local tourism companies will represent Armenia at MITT 2012 (Moscow International Travel and Tourism Exhibition) in Moscow on March...
17:29 20/03/2012Raffi Hovannisian meets with IMF delegationHeritage Party leader Raffi K. Hovannisian today met with the IMF delegation led by IMF Mission Chief to Armenia Mark Horton, Heritage Party Press Service reported. During the discussion, the...