16:18 24/10/2022Հացիում պայմաններ են ստեղծվել մեղվապահությամբ ու ջերմատնային տնտեսությամբ զբաղվելու համարԱրցախի Հանրապետության Մարտունու շրջանի Հացի համայնքի 12 բնակչի «Արցախ ֆոնդ» բարեգործական հիմնադրամի կողմից մեղվափեթակներ են տրամադրվել: Այս մասին «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է Հացի...
15:50 24/10/2022Առանց սահմանային անվտանգության՝ սոցիալ-տնտեսական քաղաքականություն անհնար է իրականացնել. Սուրեն ՊարսյանԿառավարությունն օրերս հայտարարեց տնտեսության աննախադեպ՝ 13.9 % աճի մասին: Թե ինչքանո՞վ են տնտեսական աճի հիմքում ընկած ժամանակավոր գործոնները և ինչպիսի՞ն է անվտանգային հարցերի ազդեցությունը...
11:35 24/10/2022Դոլարի, եվրոյի և ռուբլու փոխարժեքն` այսօրՀՀ բանկերում այսօր՝ ժամը 11:15-ի դրությամբ, ԱՄՆ դոլարի առքի միջին փոխարժեքը կազմում է 401.06 դրամ։ Ըստ Rate.am կայքի՝ դոլարի առքի ամենաբարձր գինը բանկերում 403 դրամ է, վաճառքի դեպքում ամենացածր գինը՝...
09:20 24/10/2022Միսիսիպի գետի ծանծաղացումը սպառնում է ԱՄՆ-ին տնտեսական ճգնաժամովՉոր եղանակի պատճառով Միսիսիպի գետում ջրի մակարդակը իջել է նվազագույնի, ինչը ԱՄՆ-ին սպառնում է տնտեսական ճգնաժամով։ «Ռիա Նովովստի» գործակալության փոխանցմամբ, այս մասին ասվում է «NBC» հեռուստաալիքի...
08:30 24/10/2022Խոզի մսի արտադրությունը 18.6%-ով նվազել էՀայաստանում այս տարվա հունվար-օգոստոսին արտադրվել է 25 հազար 224.0 տոննա միս, ինչը 2021 թվականի նշված ժամանակահատվածի համեմատ նվազել է 5.3%-ով։ Ինչպես Panorama.am-ը տեղեկանում է ՀՀ վիճակագրական...
17:16 22/10/2022Հայաստանում նոր ատոմային բլոկի կառուցումը կբերի նոր «Չերնոբիլի»․ Էներգետիկ փորձագետԷներգետիկ փորձագետները դժգոհում են Էներգիտային ոլորտում տարվող քաղաքականությունից։ Մասնավորապես, Panorama.am-ի հետ զրույցում Էներգետիկ փորձագետ Էդվարդ Արզումանյանը մտահոգություն հայտնեց, որ ոլորոտում...
16:21 22/10/2022Հայաստանն ու եվրասիական տնտեսական ինտեգրացիայի ակտուալ առաջնահերթությունները. քննարկում«Հայաստանի առևտրատնտեսական հարաբերությունների վեկտորները միջնաժամկետ և երկարաժամկետ կտրվածքով մնալու են հիմնականում նույնը։ Ավելի քան համոզված եմ, որ և՛ այս, և՛ հաջորդ տարի Ռուսաստանի ուղղությամբ մեր...
16:10 22/10/2022Toyota-ն կիսահաղորդիչների պակասի պատճառով կկրճատի մեքենաների արտադրությունը«Toyota Motor» ընկերությունը հայտարարել է, որ ավտոմեքենաների տարեկան արտադրությունը կլինի ավելի ցածր, քան ի սկզբանե նախատեսված էր, գրում է Reuters գործակալությունը։ Նշվում է, որ մեքենաների...
15:27 22/10/2022Նստակյաց ապրելակերպը թանկ էՖիզիկական ցածր ակտիվության հետևանքով տարեկան վնասը կազմում է 27 մլրդ դոլար
14:51 22/10/2022Հայկական գինիների արտադրությունը շարունակում է նվազել2022 թվականի հունվար-օգոստոսին Հայաստանում արտադրվել է 6 մլն 985.3 հազար լիտր գինի, ինչը նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ նվազել է 12.6%-ով: 2021թ-ի հունվար-օգոստոսին հանրապետությունում...
09:15 22/10/2022Վերջին օրերին դոլարի և եվրոյի փոխարժեքի կտրուկ անկում է գրանցվումՎերջին օրերին ԱՄՆ դոլարը կրկին սկսել է արժեզրկվել։ Մասնավորապես, ՀՀ բանկերում այսօր՝ ժամը 09:00-ի դրությամբ, ԱՄՆ դոլարի առքի միջին փոխարժեքը կազմում է 401.76 դրամ` նախորդ օրվա համեմատ արժեզրկվելով...
20:40 21/10/2022Մակրոնը ԱՄՆ-ին մեղադրում է գազի գնի սահմանման հարցում երկակի ստանդարտների մեջՖրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը քննադատել է ԱՄՆ-ին գազի գնի սահմանման հարցում երկակի ստանդարտների համար, որը նրանց շուկայում շատ ավելի էժան է, քան Եվրոպայում։ «Կա ընտրություն, որը կատարել է...
15:44 21/10/2022Սուրեն Պարսյան. Հայաստանի սննդի արտադրության ոլորտը ճգնաժամի մեջ էՀՅԴ Բյուրոնի տնտեսական հետազոտությունների գրասենյակի պատասխանատու, տնտեսագետ Սուրեն Պարսյանը գրում է.
15:12 21/10/2022ABC. Իսպանիան և Ֆրանսիան չեն կարողանա նոր գազատար կառուցել մինչև 2030 թվականըՆոր BarMar գազատարի շինարարությունը, որը կմիացնի Իսպանիան և Ֆրանսիան, չի ավարտվի առաջիկա ութ տարում։ Երկրները պետք է այլ ուղիներ փնտրեն ռուսական վառելիքի մատակարարումներից էներգետիկ կախվածությունը...
14:13 21/10/2022Գյուղացիները սկսել են քանդել խաղողի այգիներըՄինչ Վահան Քերոբյանը վերցրել է Անահիտ Ավանեսյանի ֆունկցիան ու մարդկանց փորձում է բացատրել թերսնման պատճառներն ու ճիշտ սնվելու կարևորությունը, իր ղեկավարած գերատեսչության համակարգման ներքո գտնվող...
11:51 21/10/2022ԵԱՏՄ երկրների հետ Հայաստանի ապրանքաշրջանառությունն այս տարի ավելացել է 74 %-ով.Փաշինյանը՝ Եվրասիական միջկառավարական նիստում«ԵԱՏՄ երկրների հետ Հայաստանի ապրանքաշրջանառությունը 2022 թ. հունվար-օգոստոսին հասել է 2.8 մլրդ ԱՄՆ դոլարի, որը նախորդ տարվա համեմատ ավելացել է 74 %-ով»,-Երևանում մեկնարկած Եվրասիական միջկառավարական...
19:15 20/10/2022Այժմ կարևոր է պարզ առևտրից, արտահանում-ներմուծումից անցում կատարել ավելի լուրջ նախագծերի․ Բելառուսի վարչապետՆիկոլ Փաշինյանն այսօր հանդիպում է ունեցել Բելառուսի Հանրապետության վարչապետ Ռոման Գոլովչենկոյի հետ:Այս մասին հայտնում են Կառավարությունից։ «Նա Հայաստան է ժամանել՝ հոկտեմբերի 20-21-ը Երևանում...
17:55 20/10/2022Սիլիկոնյան հովտում Մեսսիի ներդրումային ընկերությունը կգլխավորի հայազգի Ռազմիկ Հովագիմյանը«Պարի Սեն Ժերմենի» արգենտինացի ֆուտբոլիստ Լիոնել Մեսսին ստեղծել է Play Time ներդրումային ընկերությունը: Լուրը հայտնում է «ՌԱԻ նովոստի»-ն՝ հղում անելով Bloomberg-ին։ Ընկերությունը ներդրումներ կկատարի...
15:15 20/10/2022Ցեմենտի շուկայում դեֆիցիտը կարող է լինել արհեստական պատճառներով. Գեղամ Գևորգյան«Ինձ զեկուցել են և, անկեղծ ասած, ինձ համար անակնկալ էր արձանագրելը, որ Հայաստանի շուկայում ցեմենտի որոշակի դեֆիցիտային երևույթներ կան», կառավարության նիստում հերթական սուբվենցիաների հատկացման...
13:29 20/10/2022Իհարեկե, մենք դեռ հեռու ենք կառավարության սահմանած թիրախից. Վահան Քերոբյան«Վերջին մի քանի ամիսներին մշակող արդյունաբերության աճը նախորդ տարվա համեմատ կազմում է 35 %, իհարեկե, մենք դեռ հեռու ենք կառավարության սահմանած ՀՆԱ-ի 16.5 %-ին այն հասցնելու թիրախից»,-կառավարության...

21:00 07/06/2017Замглавы Минфина Армении: Каждая страна ЕАЭС дорожит суверенитетом, в том числе в плане ведения налоговой политикиЧто касается политики унификации, то, по мнению замминистра, страны-участницы той или иной организации всегда пытаются сформировать единое законодательство.
19:26 07/06/2017Премьер Армении обещал главе WITSA провести международный конгресс «Информационные технологии-2019» на высшем уровнеПремьер-министр РА подчеркнул, что IT-сфера находится в центре внимания правительства, в данной области ежегодно фиксируется экономический рост в 20-25%.
18:51 07/06/2017Президент Серж Саргсян: Армения придает важность отношениям с Китаем в сфере туризмаПрезидент подчеркнул, что в странах аккредитации одной из важнейших задач дипломатов и диппредставительств Армении было и остается распространение экономических возможностей Армении.
12:30 07/06/2017Правительство Армении и испанская компания будут сотрудничать в сфере улучшения водоснабженияВ присутствии премьер-министра Армении Карена Карапетяна сегодня в правительстве республики подписан меморандум о взаимопонимании.
12:15 07/06/2017Мировые цены на нефть снижаются в средуСтоимость августовских фьючерсов на североморскую нефтяную смесь марки Brent снижалась на 0,24% – до 49,99 доллара за баррель.
20:50 06/06/2017Премьер Армении Карен Карапетян поручил срочно начать реализацию программы развития исторического центра ГюмриКарен Карапетян отметил важность реализации данной программы как гарантии развития туризма в Гюмри, что поспособствует не только экономическому росту, но и изменению царящей в городе атмосферы.
20:40 06/06/2017Визит в Тавуш: президенту Армении представили пути развития экстремального туризма и текстильной промышленностиВ ходе рабочего визита в Тавушскую область Армении президент РА Серж Саргсян сегодня посетил филиал компании «Тавуш текстиль» в приграничной общине Арцваберд.
18:36 06/06/2017Востоковед: Граждане Катара, получившие право посещать Армению без виз, никакой террористической угрозы не представляютГраждане Катара, посещающие Армению, никакой террористической угрозы для республики не представляют.
17:55 06/06/2017Грузоперевозчики из Армении: Альтернативой «Верхнему Ларсу» может стать только железная дорога через АбхазиюГагик Агаджанян также сообщил, что в первый триместр текущего года, сравнительно с тем же периодом прошлого года, компания «Апавен» зарегистрировала 10%-й рост грузовых перевозок.
17:19 06/06/2017Президент Серж Саргсян в Тавуше: Правительство Армении будет содействовать и обеспечит крепкий тыл для каждой приграничной общиныПрезидент Армении Серж Саргсян сегодня с рабочим визитом отправился в Ноемберянский, Бердский и Иджеванский районы Тавушской области.
12:44 06/06/2017Советник президента НКР: Объем внешнего торгового оборота Арцаха вырос на 60,2%Объем внешнего торгового оборота в Республике Арцах (Нагорно-Карабахской Республике) по фактическим ценам за январь-март 2017г. составил 39,3 млрд. драмов (80,8 млн. долларов).
11:33 06/06/2017Армянский авиаперевозчик «Тарон-Авиа» начинает выполнение регулярных рейсов Гюмри-МоскваА уже с 23 июля планируется осуществлять рейсы в данном направлении дважды в неделю – по пятницам и воскресеньям.
21:00 05/06/2017Экономист: Дефолт Межбанка отяготит бремя и без того уязвимого банковского сектора Азербайджана и окажет давление на манатВнешний долг Межбанка составил свыше $3 млрд., один из которых, – практически внутренний долг, то есть вклады Госнефтефонда, который положил на депозит банка $1 млрд.
19:40 05/06/2017Всемирный Банк: Экономический рост в Армении за 2017г. составит 2,7%, Азербайджан закроет год спадом в 1,4%Напомним, правительство РА намечает зафиксировать в этом году экономический рост в 3,2%. Согласно оценкам ВБ, в этом году в Азербайджане будет наблюдаться спад в 1,4%.
17:27 05/06/2017Армянская сельхозпродукция появится на рынке ОАЭМинистр экономического развития и инвестиций Армении Сурен Караян и директор ЗАО «Джанфида Агри Холдинг» Норайр Агаян сегодня, 5 июня, подписали меморандум.
14:37 05/06/2017Аэропорты «Звартноц» и «Ширак» в январе-мае 2017 года обслужили 875 011 пассажировВ мае 2017 года ереванский аэропорт «Звартноц» обслужил 198 182 пассажиров, что выше показателя за май 2016 года на 34,5%.
14:19 05/06/2017Араик Арутюнян: Правительство Арцаха предпринимает серьезные шаги для развития IT-сферы и предприятий малого и среднего бизнесаЧто же касается инвестиционной политики, А.Арутюнян отметил, что в Арцахе действует инвестиционный фонд.
10:36 05/06/2017Премьер Арцаха: В этом году планируем зарегистрировать двузначный экономический ростНесмотря на Апрельскую войну, в Республике Арцах (Нагорно-Карабахской Республике (НКР)) в 2016 году экономический рост составил более 9%.
15:29 03/06/2017В Сюникской области Армении подсчитают ущерб от града, пострадавшие общины посетил замглавы МинсельхозаЗамглавы Минсельхоза Армении Ашот Арутюнян накануне посетил Сюникскую область Армении, чтобы на месте оценить причиненный градом ущерб.
19:23 02/06/2017Премьер Карен Карапетян заявил о важности реализуемых в разных сферах экономики Армении совместных с KfW программПремьер отметил важность реализуемых в разных сферах экономики Армении при поддержке KfW программ и их продолжительности.