11:15 24/06/2022Բելառուսում առաջարկել են ազատվել երկրի շուկայում ՌԴ-ի ավտոմեքենաների գերիշխող դիրքիցԲելառուսի ավտոմոբիլային ասոցիացիան (BAA), որը միավորում է հանրապետության ավտոդիլերներին, առաջարկում է հանրապետական շուկայում ազատվել Ռուսաստանի Դաշնությունում արտադրվող կամ ներկրվող ավտոմեքենաների...
10:40 24/06/2022Լարսի խցանումների պատճառով օրական հազարավոր վարդեր թափում են աղբանոցՀայաստանում ծաղկի արտադրությամբ զբաղվողները ճգնաժամի առաջ են կանգնել Վերին Լարսի անցակետի խցանումների պատճառով։ Նրանք մեծ վնասներ են կրում։ Ապարանում «Ռոզ Ֆիլդ» ընկերության կողմից 2020 թվականին...
21:15 23/06/2022Նախկին նախագահ Արմեն Սարգսյանի որդին ցանկացել է գնել է ՌԴ-ի McDonald's-ի ցանցըForbes-ը պարզել է, որ Բացի Ալեքսանդր Գովորից, ռուսական McDonald's ցանցի նոր սեփականատիրոջ դերի համար մրցույթին մասնակցել է ևս հինգ հոգի։ Դիմողների թվում էին ռեստորատորանատերեր Արկադի Նովիկովը և Անտոն...
18:28 23/06/2022Ամփոփվել են «Օրգանական գյուղատնտեսության զարգացում 2022-2023» ծրագրի մրցույթի արդյունքներըԱկբա բանկը և Գերմանիայի բնության պահպանության միությունն (NABU) ամփոփել են համատեղ իրականացվող «Օրգանական գյուղատնտեսության զարգացում 2022-2023» ծրագրի մրցույթի արդյունքները։ Այս մասին հայտնում են...
16:40 23/06/2022300 հազար դրամի անկանխիկ գործարքների պահանջը կկրճատի՞, թե՞ կավելացնի տնտեսության ստվերըՀուլիսի 1-ից ուժի մեջ է մտնելու «Անկանխիկ գործառնությունների մասին» օրենքի նոր կարգավորումները, ըստ որոնց՝ պարտադիր է դառնալու 300 հազար դրամը գերազանցող գործարքների անկանխիկ իրականացումը: Գործադիրն...
16:18 23/06/2022Դոլարի արժեզրկումը պայմանավորված է Հայաստանում արտարժույթի մեծ ներհոսքով. տնտեսագետներԴոլարի փոխարժեքը դրամի նկատմամբ գնալով նվազում է՝ վերջին մեկ ամսում կրճատվելով մոտ 45-50 դրամով։ Մասնագետները նշում են, որ դրամի արժևորումը պայմանավորված է ինչպես արտաքին, այնպես էլ ներքին...
15:01 23/06/2022Ես չեմ բացառում, որ կարող են լինել տնտեսվարողներ և տնտեսական ոլորտներ, որտեղ կա չարաշահում. Գեղամ Գևորգյան«Կարագի գնանկումն սկսել է տեղի ուենալ մարտ ամսից, փոխարժեքի փոփոխությամբ պայմանավորված, մինչև հունիս ամիսը: Նորզելանդական կարագի միջին կշռված գինը 4692 դրամից իջել է 4400 դրամ»,-կառավարության...
14:37 23/06/2022Գործադիրը հաստատեց արտակարգ իրավիճակներում հրատապ համարվող շինարարական աշխատանքների գնման կարգը«Մշակվել է որոշման նախագիծ, որով որաշակի արտակարգ իրավիճակների պայմաններում, միայն կառավարության սահմանած դեպքում, քանի որ ընդհանուր բնույթ այն չի կրելու, առանձին գնումների միջոցով կարողանանք...
14:25 23/06/2022ԱՄՆ-ը 120 մլն դոլար դրամաշնորհ է տալիս Հայաստանին ժողովրդավարության և տնտեսական անվտանգության համար«Համաձայնագիրը բազմիցս շրջանառվել է շահագրգիռ մարմինների միջև և այս պահին ունեք ԱՄՆ ՄԶԳ-ի հետ համաձայնեցված տարբերակ»,-գործադիրի նիստում հայտնեց վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար Արայիկ Հարությունյանը՝...
11:56 23/06/2022ԿԲ նախագահն անդրադարձել է արժութային շուկայում հակամրցակցային դրսևորումներինՎահագն Խաչատուրյանը հանդիպում է ունեցել Կենտրոնական բանկի նախագահ Մարտին Գալստյանի հետ: ՀՀ նախագահի աշխատակազմից հայտնում են, որ հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Հայաստանի ֆինանսական շուկային...
11:35 23/06/2022Նաև գնաճի և մետաղական խտանյութի հարկերի հաշվին ՀՀ բյուջե է մուտքագրվել 40 մլրդ դրամի ավել հարկ«Ձեզ եմ ներկայացնում 2022 թվականի պետական բյուջեի հարկային եկամուտները 40 մլրդ դրամով ավելացնելու և դրանք ՀՀ կառավարության պահուստային ֆոնդ ուղղելու նախագիծը»,-կառավարության նիստում հայտնեց...
10:24 23/06/2022Բանկերն այսօր դոլարը գնում են միջինը 404.12 դրամով, վաճառում՝ 411 դրամովԴոլարն ու եվրոն շարունակում են արժեզրկվել։ Rate.am կայքից տեղեկանում ենք, որ ՀՀ բանկերը ժամը 09:30-ի դրությամբ դոլարը գնում են միջինը 404.12 դրամով (արժեզրկվելով 2.28 դրամով), վաճառում՝ 411 դրամով:...
16:01 22/06/2022ՏՊՀ. Ձեթի գինը բարձրացել է շուրջ 9 տոկոսովՄրցակցության պաշտպանության հանձնաժողովն ուսումնասիրել է դոլարի փոխարժեքի և ինվոյսային արժեքների դինամիկայի ազդեցությունը շաքարավազի և ձեթի մանրածախ իրացման գների վրա։ 2022 թվականի հունվար և մայիս...
15:42 22/06/2022Ակբա Լիզինգ. Լիզինգային շուկայի առաջինն ու առաջատարը վերաբրենդավորվեցԱշխատանք, նվիրում և ձգտում․ այսպես 2000-ականների սկզբին Հայաստանում առաջին անգամ ներդրվեց լիզինգը: 19 տարի՝ հիմնադրման օրից մինչև այժմ, Ակբա Լիզինգը շուկայի բացարձակ առաջատարն է: Ձգտումդ դարձրու...
15:16 22/06/2022Պարսյան. Շարքային քաղաքացու համար գնաճը անհամեմատ դժվար է հաղթահարել գործազրկության պայմաններումՏնտեսագետ Սուրեն Պարսյանը գրում է. «Հայաստանի գնաճը գործազրկության բարձր մակարդակի պայմաններում սոցիալական աղետ է Երբ իշխանության ներկայացուցիչները համեմատում են Հայաստանի և ԵԱՏՄ երկրների գնաճը՝...
15:00 22/06/2022ԱՄՆ-ն աջակցում է Կալինինգրադի շրջափակումըՎաշինգտոնն աջակցում է Վիլնյուսի կողմից ընդունված միջոցառումներին՝ արգելելու ապրանքների տարանցումը Կալինինգրադի մարզ և հակառակ ուղղությամբ։ Այս մասին գրել է Ռադիո Սպուտնիկը՝ հղում անելով...
11:43 22/06/2022Դոլարն ու եվրոն շարունակում են արժեզրկվելԱՄՆ դոլարի առքի միջին փոխարժեքն այսօր հայաստանյան բանկերում կազմում է 405.29 դրամ՝ հունիսի 20-ի համեմատ արժեզրկվելով 3.55 դրամով: Rate.am կայքից տեղեկանում ենք, որ դոլարի առքի ամենաբարձր գինը...
10:55 22/06/2022Բայդենը ցանկանում է ԱՄՆ-ում ժամանակավորապես չեղարկել վառելիքի հարկըԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը մտադիր է ժամանակավորապես չեղարկել վառելիքի հարկը՝ երկրում գազի ռեկորդային գների պատճառով, այս մասին հայտնել է The Wall Street Journal-ը, գրում է ՏԱՍՍ-ը։ Ըստ աղբյուրի՝ ամերիկացի...
19:22 21/06/2022ՄՊՀ-ն վարույթ է հարուցել հավի ձվի շրջանառության ոլորտում գործող 5 ընկերության նկատմամբՄՊՀ մամուլի քարտուղար Անի Սմբատյանը հայտնում է․ «Մրցակցության պաշտպանության հանձնաժողովն ուսումնասիրություն է իրականացրել հավի ձվի շրջանառության ոլորտում: Ուսումնասիրության արդյունքում վարույթ է...
15:45 21/06/2022Ռուսաստանի ֆինանսական համակարգում հայկական դրամի իրացվելիության գործընթացի սկիզբն է դրվում. տնտեսագետՄոսկվայի բորսայում հունիսի 27-ից կսկսվի նաև հայկական դրամի վաճառքը։ Բացի հայկական դրամից՝ նախատեսվում է առևտուր իրականացնել ուզբեկական սումով և հարավաֆրիկյան ռենդով։ «Ամբերդ» հետազոտական կենտրոնի...

15:00 26/10/2010All opportunities available in Armenia for BSTDB activity - PresidentArmenian President Serzh Sargsyan received the Chairman of the Black Sea Trade and Development Bank (BSTDB) President Andrey Kondakov, President’s press service informed.
17:18 25/10/2010Mohammad Reza Rahimi: Construction of railroad linking Armenia and Iran should be quickly carried out“Iran and Armenia have always been in good relations. Iran is ready to develop its friendly ties with its neighbor country in economy, trade and politics, there is no obstacle between Armenia and...
15:33 25/10/2010French strike cost: first trains after strike run todayStrikes against President Nicolas Sarkozy’s plan to raise the retirement age are costing the French economy between 200 million and 400 million euros ($142- $285 million) a day, Finance Minister...
12:26 25/10/2010India and Japan ready to sign civil-nuclear dealIndia is ready to seal a civil-nuclear deal and boost trade ties with Japan as Prime Minister Manmohan Singh embarked on the most significant part of his Asia tour that began on Sunday.
16:02 23/10/2010Guinness World Records confim "Wings of Tatev" as world’s longest aerial tramwayMinutes ago Tatev village of Syunik province, Armenia, was hosting a ceremony of certification and inclusion of the world's longest reversible passenger aerial tramway - The Wings of Tatev - into The...
13:44 23/10/2010French senate passes pension reform billThe French Senate gave a final vote of approval on Friday to the controversial pension reform bill that has caused a series of nationwide strikes and protest marches.
13:02 22/10/2010Orange new smartphone with HD voice support on saleOrange completes its portfolio of mobile phones with Nokia 5230, a new smartphone allowing HD voice, according to Orange Armenia press service.
12:45 22/10/2010Armenia's PM to travel to YekaterinburgThe delegation headed by Prime Minister Tigran Sargsyan is due to leave for Yekaterinburg, Russian Federation today to participate in the 12th meeting of the Armenian-Russian Intergovernmental...
17:28 21/10/2010EuroNews to air programs on Tatev Monastery, aerial tramwayThe Tatev rope way, the longest in the world tourism map, essentially increases tourism attraction in Armenia, Armenian Prime Minister Tigran Sargsyan said today at the session of the government.
14:42 21/10/2010Court sustains Japanese "Pioneer" calim against Azerbaijan's Defense MinistryFirst Baku Local Economic Court held final hearing on the case of Japanese Pioneer Corporation against the Defense Ministry of Azerbaijan.
16:03 20/10/2010Stuart Levy: Sanctions against Iran among Azerbaijan's interestsAn Obama administration envoy held talks with Azerbaijani leaders on Tuesday in a bid to rally support for the UN sanctions imposed on Iran over its nuclear program.
17:46 19/10/2010President Sargsyan attends SCADA system operation ceremonyArmenia’s President Serzh Sargsyan attended today in Yerevan the ceremony of operation of the SCADA system of supervisory control and data acquisition.
18:41 18/10/2010State budget 2011 awaiting approval at National AssemblyArmenia’s National Assembly Permanent Committees launch today the discussions on state budget 2011. The financial document has been prescribed by the government and is awaiting legislative approval....
13:35 18/10/2010All-Armenian Bank to have chairman soonArmenia is in the springs of creation of the All-Armenian Bank and necessary studies have been done by corresponding specialists, Chairman of the Central Bank of Armenia Arthur Javadyan said,...
13:19 18/10/2010International Insurance Company sues Azerbaijan's Transportation MinistryInternational Insurance Company sued the Ministry of Transportation of Azerbaijan, APA reports. The insurance company appealed to the First Baku Local Economic Court with a debt suit. The court will...
10:31 16/10/2010“Tatev’s wings”: World’s longest ropeway hosts its first visitorsPresident Serzh Sargsyan and Supreme Patriarch Karekin II accompanied by 6 children from Tatev neighborhood are going to be the very first visitors of “Tatev’s wing” ropeway technical testing.
18:55 15/10/2010Google reports 32 per cent jump in net incomeGoogle has reported a 32 per cent jump in net income to USD 2.16 billion for the July-September quarter of the year, as the Internet search titan benefited from display and online advertising.
18:27 15/10/2010President presented report on social-economic situation in SyunikArmenian President Serzh Sargsyan was presented a report on the Armenian province of Syunik during a consultation in Kapan today.
18:05 15/10/2010Bako Sahakyan receives Artak ShaboyanOn 15 October President of the Artsakh Republic Bako Sahakyan received the delegation of the State Commission for Protection of Economic Competition led by head of the commission Artak Shaboyan.
17:44 15/10/2010Georgia still delays Russia's WTO accession“Georgia has not officially claimed to support Russia’s membership in the World Trade Organization (WTO),” Russia’s Economic Development Minister Elvira Nabiulina said, according to Gazeta.ru.