11:15 24/06/2022Բելառուսում առաջարկել են ազատվել երկրի շուկայում ՌԴ-ի ավտոմեքենաների գերիշխող դիրքիցԲելառուսի ավտոմոբիլային ասոցիացիան (BAA), որը միավորում է հանրապետության ավտոդիլերներին, առաջարկում է հանրապետական շուկայում ազատվել Ռուսաստանի Դաշնությունում արտադրվող կամ ներկրվող ավտոմեքենաների...
10:40 24/06/2022Լարսի խցանումների պատճառով օրական հազարավոր վարդեր թափում են աղբանոցՀայաստանում ծաղկի արտադրությամբ զբաղվողները ճգնաժամի առաջ են կանգնել Վերին Լարսի անցակետի խցանումների պատճառով։ Նրանք մեծ վնասներ են կրում։ Ապարանում «Ռոզ Ֆիլդ» ընկերության կողմից 2020 թվականին...
21:15 23/06/2022Նախկին նախագահ Արմեն Սարգսյանի որդին ցանկացել է գնել է ՌԴ-ի McDonald's-ի ցանցըForbes-ը պարզել է, որ Բացի Ալեքսանդր Գովորից, ռուսական McDonald's ցանցի նոր սեփականատիրոջ դերի համար մրցույթին մասնակցել է ևս հինգ հոգի։ Դիմողների թվում էին ռեստորատորանատերեր Արկադի Նովիկովը և Անտոն...
18:28 23/06/2022Ամփոփվել են «Օրգանական գյուղատնտեսության զարգացում 2022-2023» ծրագրի մրցույթի արդյունքներըԱկբա բանկը և Գերմանիայի բնության պահպանության միությունն (NABU) ամփոփել են համատեղ իրականացվող «Օրգանական գյուղատնտեսության զարգացում 2022-2023» ծրագրի մրցույթի արդյունքները։ Այս մասին հայտնում են...
16:40 23/06/2022300 հազար դրամի անկանխիկ գործարքների պահանջը կկրճատի՞, թե՞ կավելացնի տնտեսության ստվերըՀուլիսի 1-ից ուժի մեջ է մտնելու «Անկանխիկ գործառնությունների մասին» օրենքի նոր կարգավորումները, ըստ որոնց՝ պարտադիր է դառնալու 300 հազար դրամը գերազանցող գործարքների անկանխիկ իրականացումը: Գործադիրն...
16:18 23/06/2022Դոլարի արժեզրկումը պայմանավորված է Հայաստանում արտարժույթի մեծ ներհոսքով. տնտեսագետներԴոլարի փոխարժեքը դրամի նկատմամբ գնալով նվազում է՝ վերջին մեկ ամսում կրճատվելով մոտ 45-50 դրամով։ Մասնագետները նշում են, որ դրամի արժևորումը պայմանավորված է ինչպես արտաքին, այնպես էլ ներքին...
15:01 23/06/2022Ես չեմ բացառում, որ կարող են լինել տնտեսվարողներ և տնտեսական ոլորտներ, որտեղ կա չարաշահում. Գեղամ Գևորգյան«Կարագի գնանկումն սկսել է տեղի ուենալ մարտ ամսից, փոխարժեքի փոփոխությամբ պայմանավորված, մինչև հունիս ամիսը: Նորզելանդական կարագի միջին կշռված գինը 4692 դրամից իջել է 4400 դրամ»,-կառավարության...
14:37 23/06/2022Գործադիրը հաստատեց արտակարգ իրավիճակներում հրատապ համարվող շինարարական աշխատանքների գնման կարգը«Մշակվել է որոշման նախագիծ, որով որաշակի արտակարգ իրավիճակների պայմաններում, միայն կառավարության սահմանած դեպքում, քանի որ ընդհանուր բնույթ այն չի կրելու, առանձին գնումների միջոցով կարողանանք...
14:25 23/06/2022ԱՄՆ-ը 120 մլն դոլար դրամաշնորհ է տալիս Հայաստանին ժողովրդավարության և տնտեսական անվտանգության համար«Համաձայնագիրը բազմիցս շրջանառվել է շահագրգիռ մարմինների միջև և այս պահին ունեք ԱՄՆ ՄԶԳ-ի հետ համաձայնեցված տարբերակ»,-գործադիրի նիստում հայտնեց վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար Արայիկ Հարությունյանը՝...
11:56 23/06/2022ԿԲ նախագահն անդրադարձել է արժութային շուկայում հակամրցակցային դրսևորումներինՎահագն Խաչատուրյանը հանդիպում է ունեցել Կենտրոնական բանկի նախագահ Մարտին Գալստյանի հետ: ՀՀ նախագահի աշխատակազմից հայտնում են, որ հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Հայաստանի ֆինանսական շուկային...
11:35 23/06/2022Նաև գնաճի և մետաղական խտանյութի հարկերի հաշվին ՀՀ բյուջե է մուտքագրվել 40 մլրդ դրամի ավել հարկ«Ձեզ եմ ներկայացնում 2022 թվականի պետական բյուջեի հարկային եկամուտները 40 մլրդ դրամով ավելացնելու և դրանք ՀՀ կառավարության պահուստային ֆոնդ ուղղելու նախագիծը»,-կառավարության նիստում հայտնեց...
10:24 23/06/2022Բանկերն այսօր դոլարը գնում են միջինը 404.12 դրամով, վաճառում՝ 411 դրամովԴոլարն ու եվրոն շարունակում են արժեզրկվել։ Rate.am կայքից տեղեկանում ենք, որ ՀՀ բանկերը ժամը 09:30-ի դրությամբ դոլարը գնում են միջինը 404.12 դրամով (արժեզրկվելով 2.28 դրամով), վաճառում՝ 411 դրամով:...
16:01 22/06/2022ՏՊՀ. Ձեթի գինը բարձրացել է շուրջ 9 տոկոսովՄրցակցության պաշտպանության հանձնաժողովն ուսումնասիրել է դոլարի փոխարժեքի և ինվոյսային արժեքների դինամիկայի ազդեցությունը շաքարավազի և ձեթի մանրածախ իրացման գների վրա։ 2022 թվականի հունվար և մայիս...
15:42 22/06/2022Ակբա Լիզինգ. Լիզինգային շուկայի առաջինն ու առաջատարը վերաբրենդավորվեցԱշխատանք, նվիրում և ձգտում․ այսպես 2000-ականների սկզբին Հայաստանում առաջին անգամ ներդրվեց լիզինգը: 19 տարի՝ հիմնադրման օրից մինչև այժմ, Ակբա Լիզինգը շուկայի բացարձակ առաջատարն է: Ձգտումդ դարձրու...
15:16 22/06/2022Պարսյան. Շարքային քաղաքացու համար գնաճը անհամեմատ դժվար է հաղթահարել գործազրկության պայմաններումՏնտեսագետ Սուրեն Պարսյանը գրում է. «Հայաստանի գնաճը գործազրկության բարձր մակարդակի պայմաններում սոցիալական աղետ է Երբ իշխանության ներկայացուցիչները համեմատում են Հայաստանի և ԵԱՏՄ երկրների գնաճը՝...
15:00 22/06/2022ԱՄՆ-ն աջակցում է Կալինինգրադի շրջափակումըՎաշինգտոնն աջակցում է Վիլնյուսի կողմից ընդունված միջոցառումներին՝ արգելելու ապրանքների տարանցումը Կալինինգրադի մարզ և հակառակ ուղղությամբ։ Այս մասին գրել է Ռադիո Սպուտնիկը՝ հղում անելով...
11:43 22/06/2022Դոլարն ու եվրոն շարունակում են արժեզրկվելԱՄՆ դոլարի առքի միջին փոխարժեքն այսօր հայաստանյան բանկերում կազմում է 405.29 դրամ՝ հունիսի 20-ի համեմատ արժեզրկվելով 3.55 դրամով: Rate.am կայքից տեղեկանում ենք, որ դոլարի առքի ամենաբարձր գինը...
10:55 22/06/2022Բայդենը ցանկանում է ԱՄՆ-ում ժամանակավորապես չեղարկել վառելիքի հարկըԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը մտադիր է ժամանակավորապես չեղարկել վառելիքի հարկը՝ երկրում գազի ռեկորդային գների պատճառով, այս մասին հայտնել է The Wall Street Journal-ը, գրում է ՏԱՍՍ-ը։ Ըստ աղբյուրի՝ ամերիկացի...
19:22 21/06/2022ՄՊՀ-ն վարույթ է հարուցել հավի ձվի շրջանառության ոլորտում գործող 5 ընկերության նկատմամբՄՊՀ մամուլի քարտուղար Անի Սմբատյանը հայտնում է․ «Մրցակցության պաշտպանության հանձնաժողովն ուսումնասիրություն է իրականացրել հավի ձվի շրջանառության ոլորտում: Ուսումնասիրության արդյունքում վարույթ է...
15:45 21/06/2022Ռուսաստանի ֆինանսական համակարգում հայկական դրամի իրացվելիության գործընթացի սկիզբն է դրվում. տնտեսագետՄոսկվայի բորսայում հունիսի 27-ից կսկսվի նաև հայկական դրամի վաճառքը։ Բացի հայկական դրամից՝ նախատեսվում է առևտուր իրականացնել ուզբեկական սումով և հարավաֆրիկյան ռենդով։ «Ամբերդ» հետազոտական կենտրոնի...

17:04 04/02/2017Власти Мексики отложили повышение цен на бензин после протестов«Максимальные цены на бензин и дизель, которые будут действовать с 4 про 17 февраля, останутся без изменений по сравнению с уровнем января для каждого из трех видов топлива».
21:27 03/02/2017Премьер Армении Карен Карапетян: Будут новые бюджетные компании, которые начнут летать из аэропорта ГюмриВ гюмрийском аэропорту установлены низкие тарифы на обслуживание, а некоторые услуги будут предоставляться и вовсе бесплатно.
20:23 03/02/2017Премьер Армении Карен Карапетян ответил на «агрессию» журналистов: Улыбнитесь немного, народ, как сердито вы все смотрите!В ответ на замечание, что в условиях тяжелой социального положения Гюмри невозможно постоянно улыбаться, премьер сказал: «Ну тогда все время грустите. Это будет нормально?»
19:57 03/02/2017Госслужба безопасности продуктов питания провела проверки на мясном рынке Армении: бизнесменам предъявлены четкие требованияГосслужба безопасности продуктов питания Министерства сельского хозяйства Армении предпринимает шаги по выявлению и устранению нарушений и упущений на рынках мясной продукции в регионах республики.
18:50 03/02/2017Обнародован список крупных налогоплательщиков Армении: компании «Алекс Григ» и «Флеш» оказались на 5-м и 10-м местеВ пятерке крупных налогоплательщиков находится также компания «Алекс Григ», принадлежащая семье депутата Самвела Алексаняна («Лфик Само») и выплатившая в госбюджет порядка 14,9 млрд. драмов.
18:10 03/02/2017Премьер Армении Карен Карапетян назначил главой Госкомитета по туризму дочку известного писателя Перча ЗейтунцянаОтметим, 17 октября 2016 года Зармине Зейтунцян была назначена временно исполняющим обязанности председателя Государственного комитета по туризму.
17:33 03/02/2017Премьер Карен Карапетян: Армения готова продвигать сотрудничество с ЕСКарен Карапетян сегодня принял находящегося в Ереване с региональным визитом генерального директора Европейской Комиссии по вопросам соседства и переговоров по расширению Кристиана Даниельсона.
15:28 03/02/2017В Армении предпочитающие онлайн-покупки банковские клиенты смогут пользоваться виртуальными картамиКонверс Банк расширяет услуги в интернет-среде и предлагает своим клиентам, предпочитающим онлайн-покупки, виртуальную карту VISA нового поколения – Visa Virtual Account.
15:17 03/02/2017Страны ЕАЭС определят точные сроки устранения препятствий на внутренних рынкахЧлены Комитета оценили существующие нормы права Союза и пришли к единому мнению, что ряд положений нуждается в обновлении.
14:15 03/02/2017Свою продукцию на выставке «Продэкспо-2017» в Москве представят 12 армянских винодельческих компанийМеждународный форум «Продэкспо» является авторитетным ежегодным событием в сфере продовольствия и напитков (включая алкоголь).
09:53 03/02/2017Мировые цены на нефть растут в пятницу на опасениях по поводу введения санкций США против ИранаУтром стоимость апрельских фьючерсов на североморскую нефтяную смесь марки Brent росла на 0,37% – до 56,77 доллара за баррель.
20:27 02/02/2017Правительство Армении одобрило законопроекты, стимулирующие развитие горнодобывающей промышленностиПремьер-министр Армении Карен Карапетян подчеркнул важность принятия данных законопроектов.
20:12 02/02/2017Эксперт: Стремительно растущий внешний долг Азербайджана превращается в серьезную проблему для властейВ Азербайджане стоимость хлеба и хлебобулочных изделий может подорожать при росте цен на зерно, муку или энергоносители.
19:15 02/02/2017Компании Дональда Трампа заработали на его избирательной кампании $12,8 млн.В частности, два миллиона кампания заплатила Trump Tower Commercial за аренду помещений, а также за услуги персонала.
19:09 02/02/2017Премьер Армении Карен Карапетян заявил о важности прямых рейсов в ШвейцариюПодчеркнув, что тесные политические отношения стран имеют многолетнюю историю, посол Гасер согласился с мнением, что потенциал экономического сотрудничества больше, чем используется.
18:32 02/02/2017Правительство Армении отменило дополнительные выплаты лицам, владеющим государственной тайнойМинистр финансов Армении Вардан Арамян, в частности, отметил: «Данным законопроектом предлагается снять пункт, устанавливающий дополнительные выплаты».
17:22 02/02/2017Правительство Армении представило льготы для реализации инвестпрограммы в сфере энергетики«ВИКИНГ» в рамках инвестиционной программы строит небольшой гидроэнергокаскад на реке мощностью 1,8 МВт для выработки электроэнергии с использованием потенциала реки Варарак.
16:55 02/02/2017Названы лидеры среди коммерческих банков Армении по объему выплаченных налоговБанк ВТБ (Армения) вошел в число лидеров банковского сектора Армении, выплатив за 2016 год в госбюджет около 3.4 млрд. драмов РА.
14:48 02/02/2017Премьер Армении К. Карапетян поручил компаниям с государственным участием представить бизнес-программы на 2017 год«В течение трех недель данные бизнес-программы на 2017 год должны быть представлены в ведомство по управлению государственным имуществом при правительстве РА».
12:51 02/02/2017Премьер Армении: Для развития экономики важно создание госструктурами благоприятных условий с целью улучшения бизнес-средыПоручение - в борьбе с преступностью при осуществлении дискреционных полномочий максимально избегать вмешательства в деятельность хозяйствующих субъектов.