19:30 29/04/2022Ստեղծվել է ֆերմենտ, որը կարող է քայքայել պլաստիկը 24 ժամումՏեխասի համալսարանի գիտնականները ստեղծել են ֆերմենտ, որը կարող է ընդամենը 24 ժամում քայքայել պլաստիկի որոշ տեսակներ: Մշակման ընթացքում օգտագործվել է մեքենայական ուսուցման տեխնոլոգիա։ ՄԻՐ24-ի...
17:48 29/04/2022Հայաստանում կոնյակագործության հիմնադրման 135-ամյա հոբելյանի շրջանակներում Երևանի կոնյակի գործարանն իրականացրեց ևս մեկ կանաչապատման ծրագիրՏարիներ շարունակ դիտարկելով շրջակա միջավայրի հարցերն իբրև բնապահպանական դավանանք` ապրիլի 29-ին, Երևանի կոնյակի գործարանն իրականացրեց ընկերության գլխավոր համալիրի հարակից տարածքի կանաչապատում, որին...
14:40 29/04/2022«Բորժոմին» դադարեցրել է արտադրությունը ֆինանսական խնդիրների պատճառով«Բորժոմի» ընկերությունը հայտարարել է, որ Ուկրաինայում ստեղծված իրավիճակի հետևանքով առաջացած ֆինանսական խնդիրների պատճառով ժամանակավորապես դադարեցնում է արտադրությունը Վրաստանի երկու գործարաններում։...
13:56 29/04/2022Եվրագոտում գնաճը հասել է ռեկորդային մակարդակիԵվրոգոտու 19 երկրներում տարեկան գնաճը, ըստ նախնական գնահատականների, տարեկան կտրվածքով պահպանվել է ռեկորդային մակարդակում՝ 7,5%: Այս մասին ուրբաթ հայտնել է ԵՄ վիճակագրական գործակալությունը (Եվրոստատ),...
11:10 29/04/2022SOCAR-ը կդադարեցնի Ռուսաստանի տարածքով նավթի տեղափոխումըԱդրբեջանի նավթային պետական ընկերությունը՝ SOCAR-ը կդադերեցնի նավթի տեղափոխումը Բաքու-Նովոռոսիյսկ խողովակաշարով։ Այս մասին գրում են ադրբեջանական ԶԼՄ-ները՝ վկայակոչելով «Ռոյթերզ»-ին ընկերության...
08:58 29/04/2022Դոլարն ու եվրոն շարունակում են էժանանալՀՀ բանկերում այսօր՝ ժամը 08:30-ի դրությամբ, ԱՄՆ դոլարի միջին փոխարժեքը կազմում է 447.97 դրամ՝ ապրիլի 27-ի համեմատ արժեզրկվելով 3.70 դրամով: Ըստ Rate.am կայքի՝ դոլարի առքի ամենաբարձր գինը բանկերում...
08:14 29/04/2022WhatsApp-ը գումար է բաժանում նոր գործառույթից օգտվողներինWhatsApp-ը սկսել է գումար բաժանել հավելվածի ներսում դրամական փոխանցումների գործառույթն օգտագործելու համար։ Այս մասին գրում է «Գազետա.ռու»-ն՝ հղում անելով TechCranch պորտալին։ Ակցիան անցկացվում է...
18:57 28/04/2022Ստեփանակերտ մտնող գազատարի վերանորոգման աշխատանքները տեխնիկական պատճառներով երկարաձգվել են․ «Արցախգազ» ՓԲԸ«Արցախգազ» ՓԲԸ֊ն տեղեկացնում է, որ Ստեփանակերտ մտնող գազատարի վերանորոգման աշխատանքները տեխնիկական պատճառներով երկարաձգվել են, և մայրաքաղաքի գազամատակարարումն ու գազալցակայանների աշխատանքը դեռ չի...
16:14 28/04/2022Փետրվարի դրությամբ ՀՀ բանկերը տրամադրել են 3.77 տրլն դրամ վարկ, որը 1.5%-ով քիչ է նախորդ տարվա համեմատ. ԿԲԿենտրոնական բանկի հրապարակած Ֆինանսական կայունության հիմնական ցուցանիշների ընթացիկ զարգացումների ամփոփագրում ասվում է, որ բանկային համակարգի՝ ռիսկերի կլանման կարողությունը մնում է բարձր: Ըստ...
13:14 28/04/2022Օգոստոսի 1-ից ստուգում չանցած գազաբալոններով մեքենաները գազալցակայաններում չեն լիցքավորվի«Նախագծով նախատեսվում է ավտոտրանսպորտային միջոցների վրա գազաբալոնային սարքավորումների տեղադրման և պարբերական վկայագրման գործընթացի ծրագրային ապահովման նպատակով ավտոմատացված համակարգի ստեղծման համար...
11:02 28/04/2022Գործադիրն այսօր հերթական 475 մլն դրամը կտրամադրի ՏԿԵ նախարարությանը 2.1 կմ ճանապարհ, մայթեր և պատնեշներ կառուցելու համարԿառավարությունն այսօր 2.1 կմ մարզային (տեղական) նշանակության ավտոճանապարհի հիմնանորոգման, 200 գծ.մ մայթերի կառուցման, մեկ կամուրջի (18,3 մ երկարությամբ) և 25 գծ.մ հենապատի հիմնանորոգման համար...
08:22 28/04/2022Մեկնարկել է Իրան-ԵԱՏՄ առևտրի համաձայնագրի շուրջ բանակցությունների նոր փուլըՄեկնարկել է Իրան-ԵԱՏՄ առևտրի համաձայնագրի վերջնական տեքստի և ապրանքների ցանկի շուրջ բանակցությունների նոր փուլը: Այս մասին գրում է ParsToday-ը։ Ըստա աղբյուրի՝ երեքշաբթի և չորեքշաբթի օրերին Մոսկվայում...
08:00 28/04/2022Ամբողջ աշխարհում օրական 1,96 մլրդ մարդ օգտվում է Meta-ի հարթակներիցԱմերիկյան Meta կորպորացիայի բաժնետոմսերն աճել են 13%-ով, չնայած այն հանգամանքին, որ վերջին 10 տարվա ընթացքում գրանցել է եկամուտների ամենացածր եռամսյակային աճը՝ 7% (27,91 մլրդ դոլար): ՏԱՍՍ-ի...
17:56 27/04/2022ՎՏԲ-Հայաստան Բանկն սկսում է «Мир» քարտերի սպասարկումը2022թ․ ապրիլից «Мир» վճարային համակարգի քարտապանները կարող են կանխիկացնել դրամական միջոցներ ՎՏԲ-Հայաստան Բանկի բանկոմատներից։ Ծառայությունը հասանելի է նաև ԱՊՀ երկրների գործընկեր վճարային համակարգերի...
16:41 27/04/2022Ինչո՞ւ է թանկացել դիզվառելիքը. ՄՊՀ-ն պարզել է պատճառներըՄրցակցության պաշտպանության հանձնաժողովից հայտնում են, որ մշտական ուշադրության կենտրոնում են գտնվում լայն սպառման, ինչպես նաև բարձր կենտրոնացվածություն ունեցող ապրանքային շուկաները։ ՄՊՀ-ի մամուլի...
16:35 27/04/2022Ժամանակավոր դադարեցվել է Ստեփանակերտի գազամատակարարումը«Արցախգազ» ՓԲԸ֊ն տեղեկացնում է, որ Ստեփանակերտ մտնող գազատարի վերանորոգման աշխատանքներ կատարելու նպատակով ժամանակավոր դադարեցվել է մայրաքաղաքի գազամատակարարումը, ինչպես նաև գործող գազալցակայանների...
15:11 27/04/2022Իրանն ու Ռուսաստանն ընդլայնում են համագործակցությունը տրանսպորտային ոլորտումԻրանն ու Ռուսաստանն ընդլայնում են համագործակցությունը տրանսպորտային ոլորտում Իրանի ճանապարհների և քաղաքաշինության նախարարը հայտարարել է տրանսպորտային փոխադրումների ոլորտում Իրանի և Ռուսաստանի միջև...
14:35 27/04/2022Եվրոպայում թանկացել են ներքնազգեստի գներըԵվրոպայում երկար տարիներ ի վեր առաջին անգամ թանկացել են ներքնազգեստի գները, գրում է The Wall Street Journal-ը։ Օրինակ, ըստ աղբյուրի, ներքնազգեստի արտադրող Journelle ընկերությունն իր այն արտադրանքը,...
13:27 27/04/2022Օրենքի նախագծի ընդունման դեպքում բյուջեի մուտքերը կպակասեն 106 մլն դրամով. Անի Իսպիրյան«2020 թ.-ին ոչ ԵԱՏՄ, այլ երրորդ երկրներ 615 տնտեսվարող է մինչև 1 մլն դրամի արտահանում կատարել, իսկ 2021 թվականին՝ 721 տնտեսվարող»,-ԱԺ Տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստում երկրորդ...
11:51 27/04/2022Պարոն Վահե Հակոբյանի՝ նիստին չմասնացելու պատճառների մասին հետո առանձին կխոսենք. Բաբկեն Թունյան«Որպես հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ այսօրվա նիստը ես կանցկացնեմ, իսկ պարոն Հակոբյանի՝ նիստին չմասնացելու պատճառների մասին հետո առանձին կխոսենք»,-Տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի այսօրվա նիստի...

11:40 10/12/2016В Азербайджане из-за причастности к долларовому дефициту в стране уволен очередной глава скандально известного Межбанка«Может, причина отставания Азербайджана от Армении в рейтинге восприятия коррупции в том, что борьба с этим злом поручена не тому человеку?» - задается вопросом сайт.
18:58 09/12/2016Премьер Армении Карен Карапетян подсказал научному сообществу способ зажить хорошоРуководители научных институтов представили свою деятельность, проблемы, касающиеся законодательных упущений, сферы закупок, предложения.
18:47 09/12/2016Германия потратит €150 млн. на возвращение мигрантов на родинуВ стране действуют программы, направленные на предоставление мигрантам убежища и помощь в адаптации на новом месте.
17:49 09/12/2016Венесуэла и Иран договорились созвать саммит ОПЕК в начале 2017 годаРанее Роухани завил, что члены ОПЕК должны работать вместе, чтобы обеспечить выполнение достигнутого в ноябре соглашения по стабилизации нефтяного рынка.
12:45 09/12/2016Экономист: Государственный долг Азербайджана составил 60% от ВВП страныЭкономист Натиг Джафарли заявил, что государственный долг Азербайджана в ближайшие годы будет только расти, что связано, в первую очередь, с реализацией крупных проектов.
10:05 09/12/2016Нефть дорожает в пятницу в преддверии встречи входящих и не входящих в ОПЕК странЗаседание ОПЕК 30 ноября завершилось заключением долгожданного соглашения по сокращению добычи нефти.
21:11 08/12/2016Министр Диаспоры Армении Грануш Акопян купила колечко у сирийских армян и указала на высокое качество«Было проведено порядка 10-12 выставок товаров сирийских армян, однако подобного я еще не видела. Это настоящая новинка как с точки зрения дизайна, так и в плане качества».
19:32 08/12/2016Пока Баку увеличивает военные расходы и грозит возобновлением карабахского конфликта, в Азербайджане стремительно растет уровень бедности«В Азербайджане растет число неимущих семей».
19:12 08/12/2016Еврокомиссия пригрозила семи странам санкциями из-за VolkswagenВласти Германии, Британии и еще пяти стран обвиняют в том, что они не ввели в отношении компании штрафных санкций, как это сделали власти США.
19:00 08/12/2016Владимир Путин и Тигран Саркисян обсудили актуальные вопросы развития евразийской интеграции«Уважаемый Тигран Суренович, добрый день! Рад нашей новой встрече. Вы уже почти год находитесь в должности, знаю, что работаете активно, много интересных идей».
17:40 08/12/2016Премьер Армении Карен Карапетян потребовал установить справедливость в системе налогообложения недвижимости«Налог на недвижимость должен быть связан с рыночной стоимостью данного имущества».
16:22 08/12/2016Замглавы Минсельхоза Армении вступил в словесную перепалку с митингующими виноградарями«Вы неоднократно говорили о сроках. Повторяете одно и то же целый год», – сказали участники акции. А один из них также отметил, что «замглавы Минсельхоза не отвечает за свои слова».
14:49 08/12/2016Банковские клиенты в Армении могут получать электронные денежные переводы из России через соцсеть «ВКонтакте»Банк ВТБ (Армения) сообщает, что держатели карт Mastercard и Maestro могут удобно, просто и безопасно получать электронные денежные переводы из России.
14:21 08/12/2016Премьер Армении Карен Карапетян на следующей неделе проведет встречи с представителями крупного бизнесаПо словам главы правительства, на встречах будут обсуждаться проблемы, с которыми они сталкиваются.
13:52 08/12/2016Парламент Армении одобрил доработанный вариант проекта госбюджета на 2017 годДепутаты Национального Собрания соотношением голосов 83 «за», 24 «против» и 1 «воздержавшийся» одобрили доработанный проект закона «О государственном бюджете РА на 2017 год».
12:27 08/12/2016Премьер Армении поручил обеспечить работу банков по субботам и воскресеньям, а также в праздникиКарен Карапетян поручил также обеспечить непрерывность оказываемых хозяйствующим субъектам услуг во предстоящих праздников Нового года и Св. Рождества.
11:52 08/12/2016Поручение премьера Армении: Под Новый год не должно быть искусственного повышения ценПремьер-министр Армении Карен Карапетян призвал председателя Государственной комиссии по защите экономической конкуренции (ГКЗЭК) Артака Шабояна быть более бдительными.
10:32 08/12/2016Мировые цены на нефть слабо растут в четвергУтром стоимость февральских фьючерсов на североморскую нефтяную смесь марки Brent росла на 0,08% – до 53,304 доллара за баррель.
21:06 07/12/2016Премьер Армении Карен Карапетян поручил Минсельхозу и Центробанку решить проблему с кредитами фермеровЛевон Зурабян, обратившись к главе Минсельхоза РА, сказал: «В Армении, наверное, 90% жителей сел взяли кредиты по довольно высокой процентной ставке – 24%...»
20:57 07/12/2016Всемирный банк приложит максимум усилий для обеспечения прогресса Армении: встреча Муллера с президентом С. СаргсяномПрезидент Армении Серж Саргсян принял сегодня вице-президента Всемирного банка по региону Европы и Центральной Азии Сирила Муллера.