21:04 10/11/2021Ձեռներեցության դասընթացներ՝ Արցախյան 44-օրյա պատերազմի մասնակիցների համարԱրցախյան 44-օրյա պատերազմի տարելիցի կապակցությամբ Հայաստանի ազգային պոլիտեխնիկական համալսարանում (ՀԱՊՀ) կմեկնարկեն «Ինչպես սկսել սեփական բիզնեսը և ստարտափը» խորագրով անվճար դասընթացների շարք`...
18:06 10/11/2021Հռիփսիմե Մկրտչյան. Առաջարկվող նախագծով չեն լուծվում գիտության ոլորտում առկա հրատապ խնդիրները«Շրջանառության մեջ դրված «Բարձրագույն կրթության և գիտության մասին» օրենքի նախագծով չեն լուծվում գիտության ոլորտում առկա հրատապ խնդիրները»,- այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը հայտարարեց Ա.
17:47 10/11/2021Պատրիկ Ռոուզը հրավիրել է հայ երիտասարդ գիտնականներին համագործակցելու և ներկայացնելու իրենց գաղափարներըՀՀ ԳԱԱ-ն ընդունել է ԱՄՆ Ռազմածովային հետազոտությունների գլոբալ գրասենյակի պատվիրակությանը
17:30 10/11/2021Լիլիթ Սահակյան. Գիտությունը 1-2 օրում չի ստեղծվում, բայց կարող է քանդվել 1-2 օրում«Բարձրագույն կրթության և գիտության մասին» օրենքի նախագիծն իր մեջ պարունակում է ակնհայտ վտանգներ։ Լրագրողների հետ հանդիպմանն այսօր հայտարարեց ԳԱԱ ակադեմիկոս-քարտուղար Արթուր Իշխանյանը։ «Դրանցից մեկը...
15:02 10/11/2021Հայտարարվել է ԵՊՀ ռեկտորի թափուր պաշտոնի համալրման բաց մրցույթ«Երևանի պետական համալսարան» հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհուրդը ԵՊՀ կառավարիչ-ռեկտորի (այսուհետ՝ ռեկտորի) թափուր պաշտոնի համալրման համար հայտարարում է բաց մրցույթ: Մրցույթին կարող են մասնակցել...
11:44 10/11/2021Գիտության համաշխարհային օրն էԱմեն տարի նոյեմբերի 10-ին աշխարհը նշում է Հանուն խաղաղության և զարգացման գիտության համաշխարհային օրը, որի նպատակն է ընդգծել գիտության կարևոր դերը հասարակությունների կյանքում, իրազեկել քաղաքացիներին...
17:38 09/11/2021Արտավազդ Մինասյան. Ու այս բոլոր ձայնային և վիդեո տեխնոլոգիաները ստեղծվում են ՀայաստանումKrisp-ի հիմնադիր Արտավազդ Մինասյանը գրում է. «Krisp-ը երեք տարի շարունակ համագործակցում է տեխնոլոգիական հսկա Intel-ի հետ։ Intel-ը օգնում է մեզ, որ արհեստական բանականության վրա հիմնված մեր...
12:42 09/11/2021Հայկ Վարդանյան. Յուրաքանչյուրս պետք է մտածի՝ ի՞նչ կարող եմ անել, որ հաջորդ ճակատամարտին պատրաստ լինեմԵՊՀ ֆիզիկայի ֆակուտետն ավարտելուց հետո կրթությունը շարունակելու, դոկտորականը պաշտպանելու համար Գերմանիա մեկնած, ապա այնտեղ հաստատված Հայկ Վարդանյանին պատերազմից հետո հայրենիքին ինչ-որ բանով օգնելու...
17:48 08/11/2021Պատրիկ Ռոուզը Հայաստանում է՝ գտնելու հայ գիտնականների ամենատարօրինակ թվացող գաղափարներըՀայաստանի գիտության և տեխնոլոգիաների հիմնադրամի (FAST) նախաձեռնությամբ մեկշաբաթյա այցով Հայաստանում է ԱՄՆ Ռազմածովային հետազոտությունների գլոբալ գրասենյակի պատվիրակությունը: ԱՄՆ Ռազմածովային...
16:22 08/11/2021«Գիտուժ». Նախատեսված օրենսդրական փոփոխությունները կարող են լրջագույն վնաս հասցնել գիտական արդյունքի աճին միտված գործընթացին«Գիտուժ» նախաձեռնությունը տարածել է հայտարարություն «Բարձրագույն կրթության և գիտության մասին» օրենքի նախագծի վերաբերյալ, որտեղ ասված է.
15:24 08/11/2021237 մլն դրամ սոցիալապես անապահով երեխաներին և 324 մլն դրամ միջազգային օլիմպիադայի համար. ԿԳՄՍ 2022թ.-ի բյուջե«2022 թվականին Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունը կիրականացնի 176 միջոցառումով 21 ծրագիր, ինչի համար կհատկացվի 226.3 մլրդ դրամ, որը 2021թ.
21:51 07/11/2021ԲՈւՀ-երի կուսակցականացման դեմ պայքարը գլխիվայր փոխվել է«Հիմա դուք այրվում եք բուռն ցանկությամբ պայքարելու այս վիճակի դեմ, սակայն ձեր ներկայիս կարգավիճակը և պաշտոնները, ցավոք, դա թույլ չեն տալիս»։
18:50 06/11/2021ՀՊՄՀ հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ է ընտրվել ԿԳՄՍ փոխնախարար Ժաննա ԱնդրեասյանըԽաչատուր Աբովյանի անվան հայկական պետական մանկավարժական համալսարանի նիստերի դահլիճում այսօր կայացել է հոգաբարձուների խորհրդի նոր կազմով անդրանիկ նիստը: ԿԳՄՍ նախարարությունից հայտնում են, որ...
18:14 06/11/2021Արմինե Փաթաթանյան. ՄԱՄ Աստղագիտության զարգացման կենտրոնի հայ անդամըԲյուրականի աստղադիտարանի նախկին աշխատակից Արմինե Փաթաթանյանը միացել է Միջազգային աստղագիտական միության (ՄԱՄ) Աստղագիտության զարգացման կենտրոնին։ Համավարակային իրավիճակից ելնելով՝ Արմինեն և մյուս 3...
16:01 06/11/2021ԵՊՀ ռեկտորի ընտրությունը կկայանա դեկտեմբերի 17-ինԵՊՀ գիտխորհրդի նիստերի դահլիճում այսօր տեղի է ունեցել «Երևանի պետական համալսարան» հիմնադրամի նոր ձևավորված հոգաբարձուների խորհրդի անդրանիկ նիստը՝ օրակարգային 5 հարցերով, որի ընթացքում ընտրվել են...
15:57 06/11/2021Արցախի մի շարք դպրոցներում և մանկապարտեզիներում գույքի պահանջարկը պայմանավորված է նաև պատերազմի հետևանքով վնասվելու պատճառով«Գևորգյանց» բարեգործական հիմնադրամի հովանավորությամբ և Արցախի Հանրապետության նախագահի Սփյուռքի հարցերով խորհրդական Ազատուհի Սիմոնյանի միջնորդությամբ Մարտակերտի շրջանի Հաթերքի պետական մանկապարտեզին...
14:20 06/11/2021ԵՊՀ Հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ է ընտրվել Սուրեն ՊապիկյանըԵՊՀ գիտխորհրդի նիստերի դահլիճում այսօր տեղի է ունեցել «Երևանի պետական համալսարան» հիմնադրամի նոր ձևավորված հոգաբարձուների խորհրդի անդրանիկ նիստը, որի ընթացքում ընտրվել են նախագահը և քարտուղարը: ԵՊՀ...
14:07 06/11/2021ԵՊՀ-ում ընթանում է հոգաբարձուների խորհրդի նիստ, որը ապօրինի է. Մենուա Սողոմոնյան«Անօրինական է նաև ԵՊՀ հոգաբարձուների խորհրդի ձեւավորումը և այս պահին ընթացող նիստը»։
10:20 06/11/2021Curiosity-ն Մարսի վրա կրկին օրգանական նյութեր է հայտնաբերելԵլնելով այսպես կոչված «Բագնոլդ ավազաթմբեր» տեղանքում հողի նմուշների ուսումնասիրության արդյունքներից, որն իրականացրել է ԱՄՆ ազգային ավիատիեզերական գործակալության՝ ՆԱՍԱ-ի Curiosity մարսագնացը,...
19:06 05/11/2021Նոյեմբերի 8-ից դպրոցներում վերսկսվում է ուսումնական գործընթացըՀՀ ԿԳՄՍ նախարարությունում այսօր տեղի ունեցած մամուլի ասուլիսի ընթացքում նախարարի տեղակալ Ժաննա Անդրեասյանն անդրադարձել է համավարակի պայմաններում ուսումնական գործընթացի հետագա կազմակերպման և...

14:42 21/05/2007Четверть библиотечного фонда ЕГУ оцифрованаИз более 1,6 млн. единиц библиотечного фонда Ереванского государственного университета оцифровано порядка 400 тыс. Об этом сегодня в беседе с журналистами сообщил ректор ВУЗа, профессор Арам Симонян....
13:45 21/05/2007Последний звонок прозвучит 25 маяРовно в полдень 25 мая 11384 выпускников ереванских школ услышат последний звонок. Как сообщил сегодня журналистам первый вице-мэр Еревана Камо Ареян, столичные власти подготовили “очень...
13:41 19/05/2007В Ереване обсудят роль IT в области образования21-23 мая в армянской столице пройдет международный научный форум “Информационные технологии в образовании в 21 веке”.
12:33 10/05/2007Министр образования подписал приказ об организации занятий в школах в день выборовВ целях обеспечения необходимых условий для проведения парламентских выборов 12 мая министр образования и науки Армении Левон Мкртчян подписал приказ об организации занятий в учебных заведениях.
10:46 04/05/2007Министр образования Армении предпочел Турции ТаджикистанАрмянская делегация примет сегодня участие в 22-ой встрече министров образования стран-членов Совета Европы “Роль образовательных политик в деле построения гуманитарной и инклюзивной Европы” в...
13:52 06/04/2007Доля бизнеса в финансировании науки составляет в Армении 10%На долю бизнеса в финансировании науки в Армении приходятся всего 10%, в то время как в Турции этот показатель составляет 45.4%, а в Китае доходит до 60.1%.
15:53 02/04/2007Представитель мэрии доволен результатамиВ Ереване в образовательной сфере в 2006 году были отмечены положительные сдвиги. Об этом в ходе сегодняшней пресс-конференции заявил начальник управления по образованию мэрии Еревана (Армения) Оник...
14:24 22/03/2007Разработана армяноязычная версия системы Microsoft Windows XPВ Армении завершены работы по адаптации системы Microsoft Windows XP. Над адаптацией работали компания “Би Лайн”, армянское представительство компании Microsoft и совет по содействию развитию...
12:08 12/03/2007117 армянских школьников отбыли сегодня в ЛионВ рамках программы “1000 маленьких послов” сегодня 117 армянских школьников отбыли в Лион. Об этом в беседе с корреспондентом Panorama.am сообщил помощник президента Армении Виген Саркисян, добавив,...
20:00 05/03/2007В армянских школах могут быть назначены грузинские директораВсего 9 из 94 кандидатов в директоры общеобразовательных школ Ахалкалака прошли тестирование из коих всего 1 армянин, остальные 8 грузины.
16:31 13/02/2007Число наших ученых соотносимо с теми же показателями других странЗа последние три года высшей аттестационной комиссией (ВАК) научная степень доктора была присвоена 138, и кандидата – 1306 лицам.
14:13 31/01/2007Сотрудники библиотеки НАА пожаловались в госинспекцию трудаСотрудники библиотеки Национальной академии наук Армении обратились в государственную инспекцию труда, жалуясь на то, что нарушены их права, а рабочие условия неблагоприятные.
17:39 23/01/2007Трудные времена в “Oринац еркир”?На что так срочно лидеру партии “Оринац еркир”Артуру Багдасаряну понадобились деньги - в связи с предстоящими выборами или на налоговые расходы?, - вот какой вопрос мучает преподавателей Европейской...
17:37 22/01/2007В 48 школах Еревана начались занятияВ 48 школах Еревана начались занятия. Об этом в беседе с корреспондентом Panorama.am сообщила заместитель начальника управления образования мэрии Еревана Армине Варданян. По ее словам, под...
15:42 19/01/2007Армянские школы могут превратиться в филиалы грузинскихБудущее армянской школы N3 города Вале Самцихе-Джавахетии зависит от результатов тестирования кандидатов на посты директоров школ.
17:40 16/01/2007Учебный процесс в областях начинаетсяПресс- секретарь министра образования и науки Лилит Галстян в беседе с корреспондентом Panorama.am отметила, что учебный процесс во многих областях уже начался.
16:00 15/01/2007Вице-мэр обеспокоен бездействием школьных советов правленияВице-мэр Еревана Камо Ареян обеспокоен бездействием внедренных недавно в школах советов правления. “Советы не осуществляют функции контроля и стратегию школы”, - заявил сегодня в ходе брифинга...
15:59 15/01/2007Зимние каникулы не будут продленыЗимние каникулы в среднеобразовательных школах Армении продлятся до 21-го января, а в ремесленных школах и коледжах – до 4 февраля.
13:16 22/12/2006Сто серебристых елей в подарок РАУПеред зданием Российско-Армянского (Славянского) государственного университета 20-22 декабря были высажены 100 серебристых елей, полученных университетом в подарок от мэрии и центрального...
14:27 12/12/2006Виртуальному сообществу настоящих фотографов исполнилось три годаФотовыставка-конкурс «Панорама» прошла в стенах Ереванского государственного кукольного театра. Около 60 работ 27 фотографов представили различные жанры – пейзажи, натюрморты и портреты. Таким...