10:23 10/12/2021Apple-ի կապիտալիզացիան ռեկորդ է սահմանել և մոտեցել 3 տրիլիոն դոլարինԱմերիկյան Apple ընկերության արժեթղթերը NASDAQ առևտրային բորսայում կայացած աճուրդի ժամանակ թանկացել են 0,95 տոկոսով՝ նոր պատմական ռեկորդ գրանցելով և հասնելով 176,75 դոլարի մեկ արժեթղթի դիմաց: Ինչպես...
18:25 09/12/2021Հայ երիտասարդները մասնակցում են Մոսկվայում անցկացվող հայ-ռուսական երիտասարդական ֆորումինԴեկտեմբերի 8-11-ը Մոսկվայում անցկացվում է Հայ-ռուսական երիտասարդական ֆորումը: Այն անցկացվում է 2015 թվականից՝ 2012 թվականին ստորագրված Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև երկարաժամկետ տնտեսական...
16:58 09/12/2021Կյանքից հեռացել է աստղագետ Միշա ՂազարյանըՎախճանվել է ԵՊՀ ֆիզիկայի ֆակուլտետի պրոֆեսոր, աստղաֆիզիկայի ամբիոնի երկարամյա վարիչ, Ղազարյան գալակտիկաների հեղինակ Միշա Արիստակեսի Ղազարյանը։ Այս մասին հայտնում են Բյուրականի աստղադիտարանից ու...
16:39 09/12/2021ԵՊՀ-ում բացվեց Ամերիկյան հետազոտությունների կենտրոնըԱՄՆ դեսպան Լին Թրեյսին մասնակցել է Ամերիկյան հետազոտությունների կենտրոնի բացմանը և Երևանի պետական համալսարանում «Ամերիկագիտություն» առաջին մագիստրոսական կրթական ծրագրի պաշտոնական մեկնարկին նվիրված...
10:44 09/12/2021Սովորողների թվի նվազման հետևանքով խնայված 203 մլն դրամը կառավարությունը կուղղի պահուստային ֆոնդԿառավարությունն այսօրվա նիստում «Հայաստանի Հանրապետության 2021 թվականի պետական բյուջեի մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու հերթական նախագծով հիմնական մասնագիտացված հանրակրթության բնագավառում...
12:23 08/12/2021Sony-ն ռոբոտ է ստեղծել, որն ունակ է փխրուն առարկաները ձեռքով բռնելՃապոնական էլեկտրատեխնիկական Sony Group-ը մշակել է Android ռոբոտ, որն ի վիճակի է իր մանիպուլյատորներով իրականացնել և չվնասել այնպիսի փխրուն և հեշտությամբ դեֆորմացվող օբյեկտներ, ինչպիսիք են ջրի բաժակը...
09:37 07/12/2021MDPI-ում հրապարակվել է խաղողի հայկական սորտերի գենետիկական նկարագրերի մասին հոդվածըՇվեյցարիայում լույս տեսնող MDPI գիտական հանդեսում հրապարակվել է հայ գիտնականների Քրիստինե Մարգարյանի, Գագիկ Մելյանի, ինչպես նաև արտասահմանցի գիտնականների համահեղինակած հոդվածը՝ խաղողի հայկական...
19:25 06/12/2021Ստոկհոլմում մեկնարկում է Նոբելյան տոնակատարությունների շաբաթըՇվեդիայի մայրաքաղաքում մեկնարկում է Նոբելյան միջոցառումների շաբաթը, որի ընթացքում պատվելու են աշխարհի ամենահեղինակավոր մրցանակի այս տարվա դափնեկիրներին։ Մրցանակները նրանց կհանձնվեն դեկտեմբերի 10-ին...
12:36 06/12/2021Հայ գիտնականներն առաջարկում են հնագիտական նոր մոտեցումԱրդեն կա համագործակցություն և ակտիվ գիտական շփումներ գերմանացի, իտալացի, ավստրալացի երկրաբանների և հնագետների հետ:
18:08 04/12/2021Չինական լուսնագնացը հորիզոնում «առեղծվածային տուն» է լուսանկարելՉինական «Յույտու-2» լուսնագնացն ուղարկել է խորհրդավոր խորանարդ առարկայի լուսանկարներ։ «Գազետա ռու»-ի փոխանցմամբ, այդ մասին իր Twitter-ում հայտնել է տիեզերական լրագրող Էնդրյու Ջոնսը։ «Մենք ունենք...
18:48 02/12/2021Հայտնի են հունվարին անցկացվելիք պետական ավարտական քննությունների ժամկետներըՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի հրամանով սահմանվել են 2021-2022 ուսումնական տարվա՝ 2022 թվականի հունվարին անցկացվելիք պետական ավարտական քննությունների կազմակերպման ժամկետները և...
17:49 01/12/2021Թումո կենտրոնը կտեղակայվի Կապանի կայարանի պատմական շենքում1932 թվականին կառուցված Կապանի երկաթուղային կայարանի պատմական շենքը շուտով կվերածնվի` որպես Թումո կենտրոն: Հավատարիմ մնալով իր մոտեցումներին` Թումո ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոնը շարունակում է...
16:21 01/12/2021Emis-ում շաբաթվա օրերը խառնվել են ու չեն կարգավորվում«Կրթության կառավարման տեղեկատվական համակարգ» էլեկտրոնային ծրագրում՝ Emis.am-ում տևական ժամանակ է, որ «Էլեկտրոնային օրագիր» բաժնում խառնաշփոթ է։ Շաբաթվա օրերի հերթականությունը խախտվել է ու չի...
16:35 29/11/2021«Մեղու 2021»-ի գրանցմանը մնացել է մի քանի օր«Մեղու․ հայերենը բոլորի համար» մրցույթը կայանալու է դեկտեմբերի 5-ին առցանց ձևաչափով։
17:06 28/11/2021«Առաջարկում եմ Ալենին էտ մեքենայով գա գյուղեր, տեսնի դպրոցների զուգարանները»«Մաթեմատիկ» ՀԿ հիմնադիր Տիգրան Առուշանյանը գրում է. «Լռելն անհնար է ուղղակի։Ես ստպիված եմ հրապարակել այս կարճ պատմությունը, որը երկու նպատակ ունի՝ պատասխանել մարդկանց հարցին կամ կարծիքին, ովքեր...
09:57 27/11/2021Ժաննա Անդրեասյան. Նախագծով փոփոխվում են տարակարգին վերաբերող դրույթներըԿԳՄՍ փոխնախարար Ժաննա Անդրեասյանը գրում է. «Հանրակրթության օրենքի փոփոխության նախագծով փոփոխվում են նաև տարակարգին վերաբերող դրույթները։ . Մասնավորապես, փոխվում է տարակարգի սահմանումը՝ որպես ուսուցչի...
19:41 26/11/2021Apple-ը պատրաստվում է թողարկել առաջին AR ականջակալըApple-ը պատրաստվում է թողարկել առաջին AR ականջակալը, որն աշխատում է ընդլայնված իրականության հետ: Այս մասին հայտնում է «ՌԻԱ ՆՈՎՈՍՏԻ» գործակալությունը, վկայակոչելով Մին Չի Կուոյի զեկույցին։...
12:52 25/11/2021Ավելի մոտ հաճախորդին. Ակբա բանկը գործարկել է Business Tab հավելվածըՇուտով գյուղատնտեսական կամ բիզնես վարկ ձևակերպելու համար բանկ այցելելը պարտադիր չի լինի: Ակբա բանկը գործարկել է նոր՝ Business Tab հավելվածը, որի միջոցով հնարավոր է տեղում՝ թաբլեթի միջոցով իրականացնել...
11:59 25/11/2021Ուսուցիչները կտարակարգվեն ասիստենտի, դոցնետի, պրոֆեսորի նմանատիպ անուններով.Վահրամ Դումանյան«Օրենքում նախատեսվող լրացումներն ու փոփոխություններն ուղղված են հանրակրթության կառավարման, ուսուցիչների մասնագիտական զարգացման, ատեստավորման և խրախուսման, ինչպես նաև հանրակրթության ներառականության և...
11:34 25/11/2021ԳԱԱ նախագահ. Միջազգային համագործակցությունը գիտական քաղաքականության կարևոր ուղղություններից պետք է լինիՄատենադարանում տեղի է ունեցել Եվրոպական միության «Հորիզոն Եվրոպա» ծրագրի և EURAXESS-Հայաստան պորտալի շնորհանդեսը, որը կազմակերպել էր Գիտական և նորարարական գործընկերությանն աջակցման կենտրոնը՝ ՀՀ...

• Сегодня стартовали вступительные экзамены
Ереван, 20 июля. Panorama.am. Вступительные экзаменые в ВУЗы Армении стартовали сегодня. В Государственном инженерном университете, где проходит экзамен по математике, министр науки и образования РА...
• Юриспруденция перестала привлекать абитуриентов
14:45 18/07/2007
Юриспруденция перестала привлекать абитуриентов
Ереван, 18 июля. Panorama.am. Число желающих поступить на юридический факультет и факультет международных отношений в этом году значительно сократилось. Председатель Республиканской приемной...
• Результаты вступительных экзаменов обнародуют 20 августа
14:14 18/07/2007
Результаты вступительных экзаменов обнародуют 20 августа
Ереван, 18 июля. Panorama.am. В этом году вступительные экзамены в государственные вузы Армении завершатся на 10 дней раньше – 10 августа. Об этом сегодня на пресс-конференции сообщил министр...
• Абитуриенты предпочли физику
16:31 17/07/2007
Абитуриенты предпочли физику
Ереван, 17 июля. Panorama.am. В этом году от желающих принять участие во вступительных экзаменах поступило 3686 заявлений. Об этом корреспонденту Panorama.am сообщила пресс-секретарь министерства...
• Студенты из Армении отправились в Великий Новгород
13:03 17/07/2007
Студенты из Армении отправились в Великий Новгород
Великий Новгород, 17 июля. Panorama.am. В Великом Новгороде сегодня открывается III Съезд межвузовского общественного объединения «Содружество студенческих и молодежных организаций». Об этом ИА...
• В абитуриенты больше не принимают
12:18 16/07/2007
В абитуриенты больше не принимают
Ереван, 16 июля. Panorama.am. Срок принятия заявлений от абитуриентов в государственны ВУЗы Армении истек вчера, сообщает республиканская Экзаменационная комиссия (ЭК). Согласно источнику, принятые...
• Сформированы экзаменационные комиссии
14:50 11/07/2007
Сформированы экзаменационные комиссии
Ереван, 11 июля. Panorama.am. Указом министра образования и науки Армении Левона Мкртчяна для организации и проведения вступительных экзаменов в государственные вузы в 2007 году назначены...
• Армения стремится в регистр европейского качества образования
17:08 09/07/2007
Армения стремится в регистр европейского качества образования
Ереван, 9 июля. Panorama.am. Осенью этого года в Армении начнет действовать национальная служба качества образования, сообщил сегодня журналистам министр образования и науки РА Левон Мкртчян. По его...
• Лучшие студенты профучилищ могут получить стипендии
15:40 09/07/2007
Лучшие студенты профучилищ могут получить стипендии
Ереван, 9 июля. Panorama.am. Министр образования и науки Армении Левон Мкртчян и председатель одноименного образовательного фонда (США) “Анушаван Абрамян” подписали меморандум о взаимопонимании....
• В Ереване сдают дополнительный ЕГЭ
10:51 09/07/2007
В Ереване сдают дополнительный ЕГЭ
Ереван, 9 июля. Panorama.am. Сегодня в Ереване, в Государственном инженерном университете Армении начался дополнительный единый государственный экзамен (ЕГЭ) по предметам армянского языка и армянской...
• Министр образования Грузии посетит Армению
14:17 07/07/2007
Министр образования Грузии посетит Армению
Ереван, 7 июля. Panorama.am. Министр образования и науки Грузии Александр Ломая получил приглашение армянского министра посетить Ереван, сообщает пресс-служба Минобразования РА. Согласно источнику,...
• В Армении станут развивать ремесленное образование
17:37 06/07/2007
В Армении станут развивать ремесленное образование
Ереван, 6 июля. Panorama.am. Министерство образования и науки Армении и образовательный фонд “Анушаван Абраамян” подпишут меморандум взаимопонимания в области развития начального (ремесленного)...
• 633 ученика пересдадут экзамены
14:16 06/07/2007
633 ученика пересдадут экзамены
Ереван, 6 июля. Panorama.am. Дополнительный единый государственный экзамен (ЕГЭ) по предметам армянского языка и армянской литературы пройдет 9-го июля в Ереване. Как сообщила Panorama.am...
• 55 выпускников честно заработали свои медали
17:22 04/07/2007
55 выпускников честно заработали свои медали
Ереван, 4 июля. Panorama.am. Число медалистов в этом году в Армении резко сократилось. По словам начальника общеобразовательного управления министерства образования и науки РА Наринэ Ованнисян, в...
• США помогли Полиции РА с оборудованием
13:24 29/06/2007
США помогли Полиции РА с оборудованием
Сегодня в учебном центре полиции были представлены 4 новые системы Laser Shot, предназначенные для огнестрельной подготовке.
• Чиновники из разных стран обсудят образование
16:24 28/06/2007
Чиновники из разных стран обсудят образование
Грядущей осенью в армянской столице состоится 13 конференция министров образования стран СНГ. Форум совместят с 20 заседанием Совета по сотрудничеству в образовательной сфере. Конференция будет...
• Японцы обеспечат армянские школы партами
16:10 28/06/2007
Японцы обеспечат армянские школы партами
28 школ армянской области Арагацотн в скором времени будут обеспечены новыми школьными партами. Как передает ИА REGNUM, соглашения о выдаче гранта на сумму $86 тыс., направленных на осуществление...
• Французы выучат армянских преподавателей
15:36 26/06/2007
Французы выучат армянских преподавателей
Ежегодный пятый семинар преподавателей французского языка открылся сегодня во Французком университете Армении.
• В Ахалцихе закрывают филиал Тбилисского университета
11:30 21/06/2007
В Ахалцихе закрывают филиал Тбилисского университета
Жители армяно-населенного региона Грузии Самцихе-Джавахетия просят властей не закрывать филиал Тбилисского государственного университета в Ахалцихе.
• В Ереване изучат новые направления в лингвистике
12:58 20/06/2007
В Ереване изучат новые направления в лингвистике
21 июня в Ереване начнется межвузовская конференция “Exploring Language Through Culture” (Изучение языка через культуру).