15:31 26/08/2023Տրվել են որոշակի հանձնարարականներ՝ Արցախում բուժաշխատողների սոցիալական խնդիրները մեղմելու համար․ պետնախարարԱրցախում գործող բուժհաստատությունները Արցախի հանցավոր շրջափակման ողջ ընթացքում և հիմա բավականին մեծ աշխատանք են կատարել և շարունակում են կատարել մեր ժողովրդին բժշկական օգնություն ցուցաբերելու համար:...
12:41 26/08/2023Ում են դիմում քաղաքացիներն առաջինը առողջական խնդրի դեպքում. ՀարցումԲժիշկները հաճախ են դժգոհում՝ մարդիկ իրենց դիմում են հիվանդության ոչ վաղ փուլում, երբ կարելի էր կանխել զարգացումն ու զերծ մնալ վատ, անդառնալի հետևանքներից։ Շրջապատում մի փոքր մոնիտորինգի դեպքում էլ...
16:44 25/08/2023Աշխարհում ավելացել է COVID-19-ի դեպքերի թիվը.ԱՀԿԱմբողջ աշխարհում 2023 թվականի հուլիսի 24-ից օգոստոսի 20-ն ընկած ժամանակահատվածում գրանցվել է COVID-19-ի մոտ 1,5 միլիոն նոր դեպք։ «Գազետա ռու»-ի փոխանցմամբ, այդ մասին ասվում է ԱՀԿ կայքում։ «Վերջին 28...
15:52 25/08/2023Քաղաքացու ահազանգը. Սա ահավոր է, էս քաղաքը տեր ունի՞Քաղաքացի Աննա Վարդանյանն իր էջում հաճախ է ահազանգում իրենց շենքի հարևանությամբ ընթացող շինարարության հետևաննքերի մասին։ Արշակունյաց պողոտայում ապրող օգտատերն առաջին անգամը չէ, որ քաղաքային...
14:19 25/08/2023Կինն իր արգանդը նվիրել է քրոջը՝ նրան մայրանալու բերկրանք պարգևելու համարՀուզիչ պատմութուն է։
12:19 25/08/2023Արցախից 10 բուժառուներ տեղափոխվել են ՀայաստանՕօգոստոսի 25-ին Արցախի Հանրապետության առողջապահության նախարարության «Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ից 10 բուժառուներ ուղեկցողների հետ միասին, անհետաձգելի մասնագիտացված բժշկական օգնություն...
12:01 25/08/2023Ողբերգական վթարի 12-րդ զոհը. ծայրահեղ ծանր վիճակում գտնվող տուժածի կյանքը փրկել չի հաջողվելՇիրակի մարզում տեղի ունեցած վթարի հետևանքով տուժածներից 1-ը շարունակում է բուժումը վերակենդանացման բաժանմունքում, առողջական վիճակը կայուն ծանր է, բարելավում է նկատվում: Բժշկական կենտրոնների տարբեր...
17:24 24/08/2023Ամառային 12 ճամբարներից 7-ում ՍԱՏՄ-ն խախտումներ է հայտնաբերել. Որոնք են այդ ճամբարներըՍննդամթերքի անվտանգության տեսչական մարմինը վերահսկողական միջոցառումներ է իրականացրել Կոտայքի, Տավուշի, Լոռու մարզերում գործող ամառային ճամբարներում: Ստուգվել են ճամբարների խոհանոցների ու ճաշարանների...
14:15 24/08/2023Էնդոկրինոլոգների միջազգային միությունը կոչ է արել քայլեր ձեռնարկել շրջափակված Արցախում մարդկանց կյանքեր փրկելու համարԵվրոպական էնդոկրինոլոգիայի միությունը (ESE) և մանկական էնդոկրինոլոգիայի եվրոպական միությունը (ESPE) համատեղ հայտարարություն են տարածել Արցախում ստեղծված հումանիտար ճգնաժամի վերաբերյալ։ Միջազգային...
11:18 24/08/2023Շիրակի մարզի ողբերգական վթարից տուժածներից մեկը դուրս է գրվելՇիրակի մարզում տեղի ունեցած վթարի հետևանքով 5 տուժած շարունակում է բուժումը հանրապետության բժշկական կենտրոններում: Առողջապահութան նախարարության հաղորդմամբ, տուժածներից 3-ը գտնվում են տարբեր...
21:40 22/08/2023Եգիպտոսը հաստատում է COVID-19 « Eris» շտամի երկու նոր դեպքԵգիպտոսում հայտնաբերվել են COVID-19-ի նոր տեսակի « Eris» տարբերակի առաջին երկու դեպքերը: «ՌԻԱ նովոստի»-ն գրում է, որ այդ մասին հայտնել են երկրի առողջապահության նախարարությունից։ «Գրիպի նման...
12:12 22/08/2023Ադրբեջանը շարունակաբար արգելում է ԿԽՄԿ մեքենաներով դեղորայքի և բժշկական պարագանների մատակարարումը ԱրցախԱրցախից 7 բուժառուներ Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ տեղափոխվել են ՀՀ մասնագիտացված բժշկական կենտրոններ
23:12 21/08/2023Արցախում 20 օրական երեխային լորձաթաղանթի այրվածքներով տեղափոխել են հիվանդանոցՕգոստոսի 14-ից 21-ն ընկած ժամանակահատվածում թունավորման մեկ դեպք է արձանագրվել Ասկերան քաղաքում: Լորձաթաղանթի այրվածքներով «Արևիկ» մանկական բուժմիավորում է ընդունվել՝ 20 օրական երեխա: Ոստիկանության...
17:28 21/08/2023Հայկական հրուշակեղենը կարտահանվի Եվրամիության երկրներՍննդամթերքի անվտանգության տեսչական մարմնի կողմից ձեռնարկված երկարատև բանակցությունների արդյունքում Եվրոպական հանձնաժողովի առողջապահության և սննդամթերքի անվտանգության գլխավոր տնօրինությունը Հայաստանի...
16:33 21/08/2023ՌԴ Վլադիմիր քաղաքում շաուրմայից թունավորվածների թիվը գերազանցել է 100-ըՎլադիմիրում շաուրմայից թունավորման նոր դեպքեր են հայտնաբերվել: Այս մասին իր Telegram ալիքում հայտնել է Վլադիմիրի շրջանի ղեկավար Ալեքսանդր Ավդեևը։ Նահանգապետի խոսքով՝ տուժածների մոտ կեսը հոսպիտալացվել...
15:40 21/08/2023Գիտնականը գնահատել է Վորոնեժի մարզում սիբիրախտի հայտնաբերումից հետո առկա տարածման վտանգներըՌուսաստանում սիբիրախտի օջախները հաճախ են հայտնաբերվում, ուստի Վորոնեժի մարզում դեպքը լուրջ ռիսկեր չի պարունակում։ Այս մասին Lenta.ru-ին հայտնել է կենսաբան և վիրուսաբան, Ռուսաստանի գիտությունների...
10:51 21/08/2023Շիրակի մարզի ողբերգական վթարի հետևանքով տուժածներից 2-ը գտնվում են վերակենդանացման բաժանմունքումՇիրակի մարզում օգոստոսի 14-ին տեղի ունեցած վթարի հետևանքով 6 տուժած շարունակում է բուժումը հանրապետության տարբեր բժշկական կենտրոններում: Նրանցից 2-ը գտնվում են վերակենդանացման բաժանմունքում,...
14:13 20/08/2023Նորածնի մահվան դեպք «Շենգավիթ» ԲԿ-ումՕգոստոսի 17-ին Ներքին գործերի նախարարության Ոստիկանության Շենգավիթի բաժին է դիմել Երևանի բնակիչ, 26-ամյա Գ.
16:22 19/08/2023ԱՀԿ-ն խորհուրդներ է տալիս, թե ինչպես պաշտպանվել շոգիցԱռողջապահության համաշխարհային կազմակերպության (ԱՀԿ) Եվրոպայի տարածաշրջանային գրասենյակի ղեկավար Հանս Կլյուգեն նախազգուշացրել է, որ 2023 թվականը և դրանից հետո կարող են լինել պատմության մեջ ամենաշոգ...

10:23 08/09/2021В Израиле впервые провели редчайшую операцию по разделению сиамских близнецовВ больнице "Сорока" в Беэр-Шеве 2 сентября была успешно проведена операция по разделению сиамских близнецов, годовалых малышек, которые от рождения были соединены головами.
16:52 07/09/2021Куба стала первой страной в мире, начавшей вакцинацию от коронавируса маленьких детейКуба первой в мире начала вакцинацию от COVID-19 детей с 2 лет. В понедельник, 6 сентября, в провинции Сьенфуэгос прививки начали делать детям в возрасте от 2 до 11 лет. Для вакцинации на Кубе...
16:33 07/09/2021ВОЗ: Заболеваемость COVID-19 в мире снизилась в начале сентября на 15%Темпы распространения коронавирусной инфекции в мире в первую неделю сентября несколько снизились по сравнению с последними днями августа, свидетельствуют данные Всемирной организации здравоохранения...
16:06 07/09/202107.09.2021. В Арцахе за сутки выявлено 3 случая заражения коронавирусомВ Республике Арцах (Нагорно-Карабахской Республике (НКР)) 6 сентября проведен 51 тест, в результате чего выявлено 3 новых случая заражения коронавирусом.
16:00 07/09/2021Ученые: Для нейтрализации дельта-штамма вакцинированному требуется в 8 раз больше антителУченые Великобритании и Индии оценили способность дельта-варианта SARS-CoV-2, который стал доминирующим штаммом в разных странах, избегать нейтрализующих антител.
12:28 07/09/2021Ара Зограбян: Не могут нас принудить к вакцинации как минимум по двум причинамПредседатель палаты адвокатов, учредитель партии «Пробуждение» (Зартонк) Ара Зограбян на своей странице в Facebook сообщил о создании инициативной группы: «Уже вовлечены врачи, адвокаты, педагоги и...
11:38 07/09/202107.09.2021. За сутки в Армении подтвержден 501 новый случай заражения коронавирусомЗа минувшие сутки в Армении подтвержден 501 новый случай заражения коронавирусом (при проведенных 4659 тестах), выздоровели 398 человек.
14:53 06/09/2021Армения одобрила применение российской вакцины от коронавируса «Спутник Лайт»Однокомпонентная российская вакцина против коронавируса "Спутник Лайт" получила одобрение в Армении, сообщил Российский фонд прямых инвестиций (РФПИ).
14:42 06/09/2021Медобслуживание в рамках госзаказа заморожено до 2022 года – Yerevan.TodayYerevan.Today пишет: «Правительство в результате неправильного управления финансами в середине года парализовало систему здравоохранения.
14:30 06/09/2021Путевые заметки посла Нидерландов в Армении. Гора Ара и ЦахкеванкЧрезвычайный и полномочный посол Королевства Нидерландов в Республике Армения Нико Схермерс продолжает открывать для себя Армению и ее достопримечательности.
13:59 06/09/2021В Грузии коронавирус победила 111-летняя пациенткаВ Грузии от коронавирусной инфекции вылечилась 111-летняя пациентка, она покинет Республиканскую больницу 6 сентября, сообщили журналистам в пресс-службе клиники.
13:56 06/09/2021Диетолог: Допустимая норма сахара для взрослого человека – 25-50 граммов в деньРоссийский эндокринолог-диетолог Татьяна Бочарова назвала допустимую норму сахара, которую может употреблять взрослый человек.
12:21 06/09/2021Коронавирус в Грузии: число инфицированных увеличилось за сутки на 1120, скончался 61 человекЧисло выявленных случаев заражения коронавирусом в Грузии за последние сутки увеличилось на 1 120. Скончался 61 человек. Об этом пишет sputnik-georgia. По данным официального сайта StopCov, с начала...
11:51 06/09/2021Главный инфекционист США: третью дозу вакцины против коронавируса могут утвердить уже до 20 сентябряВедущий американский эксперт по инфекционным заболеваниям доктор Энтони Фаучи заявил в воскресенье, что регуляторы, вероятно, скоро разрешат бустерную вакцину от COVID-19 компании Pfizer, но...
11:29 06/09/202106.09.2021. За сутки в Армении подтверждено 239 новых случаев заражения коронавирусомЗа минувшие сутки в Армении подтверждено 239 новых случаев заражения коронавирусом (при проведенных 4307 тестах), выздоровели 446 человек, зарегистрировано 13 случаев смерти.
18:00 04/09/2021Уголовное дело возбуждено после отравления детей в школе Нижнего НовгородаПосле проявления признаков отравления у 24 школьников в российском Нижнем Новгороде возбудили уголовное дело по статье об оказании услуг, не отвечающих требованиям безопасности, сообщает РИА Новости...
14:50 04/09/2021Число заражений COVID-19 в мире превысило 219,8 млнЧисло зарегистрированных заражений коронавирусом COVID-19 в мире на утро субботы составило 219 822 508, сообщает Интерфакс со ссылкой на аамериканский университет Джонса Хопкинса.
13:25 04/09/2021Коронавирус в Грузии: число инфицированных увеличилось за сутки на 2 684, скончались 83 человекаЧисло выявленных случаев заражения коронавирусом в Грузии за последние сутки увеличилось на 2 684. Скончались 83 человека, пишет sputnik-georgia. По данным официального сайта StopCov, с начала...
12:45 04/09/202104.09.2021. В Арцахе за сутки выявлено 4 случая заражения коронавирусомВ Республике Арцах (Нагорно-Карабахской Республике (НКР)) 3 сентября проведено 52 теста, в результате чего выявлено 4 новых случая заражения коронавирусом.
12:20 04/09/202104.09.2021. За сутки в Армении подтвержден 621 новый случай заражения коронавирусомЗа минувшие сутки в Армении подтвержден 621 новый случай заражения коронавирусом (при проведенных 6664 тестах), выздоровели 522 человека, зарегистрировано 12 случаев смерти.