15:31 26/08/2023Տրվել են որոշակի հանձնարարականներ՝ Արցախում բուժաշխատողների սոցիալական խնդիրները մեղմելու համար․ պետնախարարԱրցախում գործող բուժհաստատությունները Արցախի հանցավոր շրջափակման ողջ ընթացքում և հիմա բավականին մեծ աշխատանք են կատարել և շարունակում են կատարել մեր ժողովրդին բժշկական օգնություն ցուցաբերելու համար:...
12:41 26/08/2023Ում են դիմում քաղաքացիներն առաջինը առողջական խնդրի դեպքում. ՀարցումԲժիշկները հաճախ են դժգոհում՝ մարդիկ իրենց դիմում են հիվանդության ոչ վաղ փուլում, երբ կարելի էր կանխել զարգացումն ու զերծ մնալ վատ, անդառնալի հետևանքներից։ Շրջապատում մի փոքր մոնիտորինգի դեպքում էլ...
16:44 25/08/2023Աշխարհում ավելացել է COVID-19-ի դեպքերի թիվը.ԱՀԿԱմբողջ աշխարհում 2023 թվականի հուլիսի 24-ից օգոստոսի 20-ն ընկած ժամանակահատվածում գրանցվել է COVID-19-ի մոտ 1,5 միլիոն նոր դեպք։ «Գազետա ռու»-ի փոխանցմամբ, այդ մասին ասվում է ԱՀԿ կայքում։ «Վերջին 28...
15:52 25/08/2023Քաղաքացու ահազանգը. Սա ահավոր է, էս քաղաքը տեր ունի՞Քաղաքացի Աննա Վարդանյանն իր էջում հաճախ է ահազանգում իրենց շենքի հարևանությամբ ընթացող շինարարության հետևաննքերի մասին։ Արշակունյաց պողոտայում ապրող օգտատերն առաջին անգամը չէ, որ քաղաքային...
14:19 25/08/2023Կինն իր արգանդը նվիրել է քրոջը՝ նրան մայրանալու բերկրանք պարգևելու համարՀուզիչ պատմութուն է։
12:19 25/08/2023Արցախից 10 բուժառուներ տեղափոխվել են ՀայաստանՕօգոստոսի 25-ին Արցախի Հանրապետության առողջապահության նախարարության «Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ից 10 բուժառուներ ուղեկցողների հետ միասին, անհետաձգելի մասնագիտացված բժշկական օգնություն...
12:01 25/08/2023Ողբերգական վթարի 12-րդ զոհը. ծայրահեղ ծանր վիճակում գտնվող տուժածի կյանքը փրկել չի հաջողվելՇիրակի մարզում տեղի ունեցած վթարի հետևանքով տուժածներից 1-ը շարունակում է բուժումը վերակենդանացման բաժանմունքում, առողջական վիճակը կայուն ծանր է, բարելավում է նկատվում: Բժշկական կենտրոնների տարբեր...
17:24 24/08/2023Ամառային 12 ճամբարներից 7-ում ՍԱՏՄ-ն խախտումներ է հայտնաբերել. Որոնք են այդ ճամբարներըՍննդամթերքի անվտանգության տեսչական մարմինը վերահսկողական միջոցառումներ է իրականացրել Կոտայքի, Տավուշի, Լոռու մարզերում գործող ամառային ճամբարներում: Ստուգվել են ճամբարների խոհանոցների ու ճաշարանների...
14:15 24/08/2023Էնդոկրինոլոգների միջազգային միությունը կոչ է արել քայլեր ձեռնարկել շրջափակված Արցախում մարդկանց կյանքեր փրկելու համարԵվրոպական էնդոկրինոլոգիայի միությունը (ESE) և մանկական էնդոկրինոլոգիայի եվրոպական միությունը (ESPE) համատեղ հայտարարություն են տարածել Արցախում ստեղծված հումանիտար ճգնաժամի վերաբերյալ։ Միջազգային...
11:18 24/08/2023Շիրակի մարզի ողբերգական վթարից տուժածներից մեկը դուրս է գրվելՇիրակի մարզում տեղի ունեցած վթարի հետևանքով 5 տուժած շարունակում է բուժումը հանրապետության բժշկական կենտրոններում: Առողջապահութան նախարարության հաղորդմամբ, տուժածներից 3-ը գտնվում են տարբեր...
21:40 22/08/2023Եգիպտոսը հաստատում է COVID-19 « Eris» շտամի երկու նոր դեպքԵգիպտոսում հայտնաբերվել են COVID-19-ի նոր տեսակի « Eris» տարբերակի առաջին երկու դեպքերը: «ՌԻԱ նովոստի»-ն գրում է, որ այդ մասին հայտնել են երկրի առողջապահության նախարարությունից։ «Գրիպի նման...
12:12 22/08/2023Ադրբեջանը շարունակաբար արգելում է ԿԽՄԿ մեքենաներով դեղորայքի և բժշկական պարագանների մատակարարումը ԱրցախԱրցախից 7 բուժառուներ Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ տեղափոխվել են ՀՀ մասնագիտացված բժշկական կենտրոններ
23:12 21/08/2023Արցախում 20 օրական երեխային լորձաթաղանթի այրվածքներով տեղափոխել են հիվանդանոցՕգոստոսի 14-ից 21-ն ընկած ժամանակահատվածում թունավորման մեկ դեպք է արձանագրվել Ասկերան քաղաքում: Լորձաթաղանթի այրվածքներով «Արևիկ» մանկական բուժմիավորում է ընդունվել՝ 20 օրական երեխա: Ոստիկանության...
17:28 21/08/2023Հայկական հրուշակեղենը կարտահանվի Եվրամիության երկրներՍննդամթերքի անվտանգության տեսչական մարմնի կողմից ձեռնարկված երկարատև բանակցությունների արդյունքում Եվրոպական հանձնաժողովի առողջապահության և սննդամթերքի անվտանգության գլխավոր տնօրինությունը Հայաստանի...
16:33 21/08/2023ՌԴ Վլադիմիր քաղաքում շաուրմայից թունավորվածների թիվը գերազանցել է 100-ըՎլադիմիրում շաուրմայից թունավորման նոր դեպքեր են հայտնաբերվել: Այս մասին իր Telegram ալիքում հայտնել է Վլադիմիրի շրջանի ղեկավար Ալեքսանդր Ավդեևը։ Նահանգապետի խոսքով՝ տուժածների մոտ կեսը հոսպիտալացվել...
15:40 21/08/2023Գիտնականը գնահատել է Վորոնեժի մարզում սիբիրախտի հայտնաբերումից հետո առկա տարածման վտանգներըՌուսաստանում սիբիրախտի օջախները հաճախ են հայտնաբերվում, ուստի Վորոնեժի մարզում դեպքը լուրջ ռիսկեր չի պարունակում։ Այս մասին Lenta.ru-ին հայտնել է կենսաբան և վիրուսաբան, Ռուսաստանի գիտությունների...
10:51 21/08/2023Շիրակի մարզի ողբերգական վթարի հետևանքով տուժածներից 2-ը գտնվում են վերակենդանացման բաժանմունքումՇիրակի մարզում օգոստոսի 14-ին տեղի ունեցած վթարի հետևանքով 6 տուժած շարունակում է բուժումը հանրապետության տարբեր բժշկական կենտրոններում: Նրանցից 2-ը գտնվում են վերակենդանացման բաժանմունքում,...
14:13 20/08/2023Նորածնի մահվան դեպք «Շենգավիթ» ԲԿ-ումՕգոստոսի 17-ին Ներքին գործերի նախարարության Ոստիկանության Շենգավիթի բաժին է դիմել Երևանի բնակիչ, 26-ամյա Գ.
16:22 19/08/2023ԱՀԿ-ն խորհուրդներ է տալիս, թե ինչպես պաշտպանվել շոգիցԱռողջապահության համաշխարհային կազմակերպության (ԱՀԿ) Եվրոպայի տարածաշրջանային գրասենյակի ղեկավար Հանս Կլյուգեն նախազգուշացրել է, որ 2023 թվականը և դրանից հետո կարող են լինել պատմության մեջ ամենաշոգ...

12:38 22/07/202018 patients dies from coronavirus on July 22Armenia has confirmed 439 new coronavirus infections in a 24-hour period, bringing the national tally to 35,693 as of 11 a.m.
16:32 21/07/2020Armenia’s Shirak reports 28 fresh coronavirus casesA total of 55 coronavirus patients from Armenia’s Shirak Province are undergoing treatment at the Gyumri Infectious Disease Hospital as of Thursday, July 21.
13:20 21/07/2020Artsakh reports 2 new COVID-19 casesArtsakh has reported 2 new coronavirus infections in a 24-hour period, bringing the national tally to 173 as of Tuesday, July 21.
12:09 21/07/2020UK coronavirus vaccine prompts immune response in early testScientists at Oxford University say their experimental coronavirus vaccine has been shown in an early trial to prompt a protective immune response in hundreds of people who got the shot, The...
11:55 21/07/2020Armenia reports 273 fresh coronavirus cases, tally reaches 35,254 on July 21Armenia has confirmed 273 new coronavirus infections in a 24-hour period, bringing the national tally to 35,254 as of 11 a.m.
20:30 20/07/202080 residents and employees of nursing house in Yerevan recover from coronavirusAll infected patients of Yerevan Nursing House N1 have recovered from Covid-19 as the results of the double testing show.
12:37 20/07/2020Britain signs deal for 90million doses of two possible foreign Covid-19 jabsBritain has signed deals with two foreign pharmaceutical giants for 90million doses of different experimental vaccines amid fears one of the world's leading candidates won't be ready by September —...
12:30 20/07/2020Artsakh reports 3 new COVID-19 casesArtsakh has reported 3 new coronavirus infections in a 24-hour period, bringing the national tally to 171 as of Monday, July 20.
11:16 20/07/2020Confirmed coronavirus cases in Armenia reach 34,981 on July 20Armenia has confirmed 104 new coronavirus infections in a 24-hour period, bringing the national tally to 34,981 as of 11 a.m.
11:03 20/07/2020France brings date for compulsory face masks forward to Monday amid health concernsPeople in France will be compelled to wear face-masks in closed public spaces from Monday, a measure to stem the coronavirus transmission in the country, Euronews reports.
16:08 18/07/2020Rouhani says 25 million Iranians infected with COVID-19Iran’s President Hassan Rouhani said on Saturday that 25 million Iranians have been infected with the coronavirus and that another 35 million are at risk of acquiring it, Reuters reported.
16:06 18/07/2020Artsakh reports 4 new coronavirus casesArtsakh has reported 4 new coronavirus infections in a 24-hour period. The patients are family members from Stepanakert who had been among the contacts of the previously confirmed case, he Artsakh...
13:02 18/07/2020Another 15 coronavirus patients died in Armenia in past 24 hours - July 18 updatesArmenia has confirmed 461 new coronavirus infections in a 24-hour period, bringing the national tally to 34,462 as of 11 a.m.
11:38 18/07/2020Global Covid-19 cases top 14 millionGlobal coronavirus infections passed 14 million on Friday, according to a Reuters tally, marking the first time there has been a surge of 1 million cases in under 100 hours.
15:10 17/07/2020Life of Armenian civilian wounded in Azerbaijani shelling not in danger – spoxPositive dynamics has been observed in the health condition of Aramayis Hovakimyan, a resident of Armenia’s Chinari border village who was injured in Azerbaijani shelling on Thursday, Ministry of...
11:51 17/07/2020Confirmed coronavirus cases in Armenia hit 34,001 on July 17Armenia has confirmed 442 new coronavirus infections in a 24-hour period, bringing the national tally to 34,001 as of 11 a.m.
17:18 16/07/2020Chinari resident injured in Azerbaijani fireA civilian resident of Armenia’s Chinari borderline village sustained injures as a result of Azerbaijani shooting, Defense Ministry representative Artsrun Hovhannisyan reported.
15:46 16/07/2020Mask-wearing compulsory indoors in public from next week, French PM saysFrance will make it compulsory to wear a face mask indoors in public places from next week, the government said Thursday as the country reported an uptick in new coronavirus cases.
11:32 16/07/2020Armenia’s coronavirus cases climb to 33,559 on July 16Armenia has confirmed 554 new coronavirus infections in a 24-hour period, bringing the national tally to 33,559 as of 11 a.m.
18:56 15/07/2020Covid-19: A bridge for business opportunitiesThe coronavirus pandemic has left no industry untouched. The impact of coronavirus has been felt globally bringing its own challenges for businesses. But now, as the lockdowns lift, businesses are...