14:30 19/08/2023Բժիշկը գնահատել է կորոնավիրուսի նոր տարբերակի վտանգը՝ 30 մուտացիաներովԻմունոլոգ Վլադիսլավ Ժեմչուգովը Lenta.ru-ին տված հարցազրույցում ասել է, որ կորոնավիրուսի BA.2.86 նոր տարբերակը՝ ավելի քան 30 մուտացիաներով, լուրջ վտանգ չի ներկայացնում։ «Կարծում եմ, որ դա ոչ մի կերպ...
12:45 19/08/2023ԱՀԿ. Վերջին շաբաթներին աշխարհում COVID-19-ով հիվանդացության 63 տոկոս աճ է գրանցվելՎերջին մի քանի շաբաթվա ընթացքում աշխարհում COVID-19-ով հիվանդացությունն աճել է 63%-ով Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության տվյալներով՝ հուլիսի 17-ից օգոստոսի 13-ն ընկած ժամանակահատվածում...
12:34 19/08/2023Մաշկաբանը բացատրեց, թե ինչ հաճախականությամբ պետք է բժշկի դիմել՝ մաշկի քաղցկեղի առկայությունը ստուգելու համար40-45 տարեկանից բարձր մարդիկ պետք է տարեկան ստուգվեն մաշկի քաղցկեղի համար, մնացածները պետք է մշակեն անհատական սքրինինգային ռազմավարություն մաշկաբանի մոտ։ Այս մասին «Գազետա ռու»-ին հայտնել է «Ռասվետ»...
09:30 19/08/2023Մեծ Բրիտանիայում առաջին անգամ հայտնաբերվել է կորոնավիրուսի նոր տարբերակԿորոնավիրուսի BA.2.86 նոր տարբերակը, որը տարբերվում է մեծ քանակությամբ մյուս մուտացիաներից, առաջին անգամ հայտնաբերվել է Մեծ Բրիտանիայում: Այդ մասին ասվում է Բրիտանական Առողջապահության Գործակալության...
22:33 18/08/2023Վիրուսաբան. Շուտով Դենովոյից կլինի մեծ նորությունՎիրուսաբան Հովակիմ Զաքարյանը գրում է. «Դենովոյի մեր թիմը շուտով տպագրության կուղարկի մի աշխատանքը, որում մենք հետազոտել ենք կորոնավիրուսի սպիտակուցներից մեկի՝ Mpro-ի 343 հատ բյուրեղային...
14:28 18/08/2023Արցախից հիվանդներ են տեղափոխվել ՀայաստանԱյսօր ԱՀ առողջապահության նախարարության «Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ից 11 բուժառուներ ուղեկցողների հետ միասին, անհետաձգելի մասնագիտացված բժշկական օգնություն ստանալու համար, Կարմիր խաչի...
11:24 18/08/2023Կարդիովարժությունները կարող են 40%-ով նվազեցնել քաղցկեղի 9-ը տեսակի զարգացման ռիսկը. գիտնականներԳյոթեբորգի համալսարանի շվեդ գիտնականները պարզել են, որ կանոնավոր կարդիովարժությունները կարող են նվազեցնել տղամարդկանց մոտ 9 տեսակի քաղցկեղի առաջացման վտանգը 40%-ով։ «Իզվեստիա»-ի փոխանցմամբ,...
21:38 17/08/202311 ամսական երեխան թեյնիկի եռացրած ջուրը լցրել է գլխին ու մահացելՕգոստոսի 13-ին Արտաշատի բժշկական կենտրոնի ճանապարհին մահացած 11 ամսական երեխան նույն օրը թեյնիկի եռացող ջուրն է թափել իր վրա: aravot.am-ի տեղեկություններով, երեխան, գտնվելով քայլասայլակի մեջ ու...
13:11 17/08/2023Հայ լրագրողը կարծում է՝ իրեն Թբիլիսիում թունավորել են«Эхo Москвы»-ի հայ լրագրող Իրինա Բաբլոյանը կարծում է, որ իրեն անցած տարվա հոկտեմբերին Թբիլիսիում թունավորել են նեյրո-թունավոր նյութով։ Այս մասին գրում է The Insider-ն ու մանրամասնում, որ լրագրողն...
11:42 17/08/2023Ողբերգական վթարից տուժածներից մեկի վիճակը շարունակում է մնալ ծայրահեղ ծանրՇիրակի մարզում օգոստոսի 14-ին տեղի ունեցած վթարի հետևանքով 6 տուժած շարունակում է բուժումը: Առողջապահության նախարարությունից մանրամասնում են՝ 1 տուժած՝ Գյումրու բժշկական կենտրոնում, առողջական...
12:48 16/08/2023Արցախի ԱՆ-ն չի հաստատում հղիի մահվան մասին լուրըԱյսօր լրատվամիջոցներում, սոցցանցերում տարածվեց տեղեկատվություն, որ Արցախի Հաթերք գյուղում հղիի մահվան դեպք է գրանցվել։ Panoarama.am-ի հետ զրույցում Արցախի Հանրապետության առողջապահության...
12:33 16/08/2023Շիրակի մարզի ողբերգական վթարի հետևանքով տուժածներից մեկի առողջական վիճակը ծայրահեղ ծանր էՇիրակի մարզում տեղի ունեցած վթարից տուժածներից 6-ը շարունակում են բուժումը հանրապետության տարբեր բժշկական կենտրոններում: Առողջապահության նախարարության հաղորդմամբ, նրանցից երկուսի առողջական վիճակը...
19:54 15/08/2023Հայ ֆիզիկոսների խումբը տքնում է հրաշք սարքի վրաՄարդու ուղեղն արագագործ օրգան է, սակայն մերօրյա բժշկության մեջ չկան ախտորոշիչ սարքեր, որոնք դիտարկում են ուղեղի ակտիվությունը բարձր հաճախային տիրույթում: ԵՊՀ ֆիզիկայի ինստիտուտի գիտական խումբը...
19:21 15/08/2023ԱՀ ՄԻՊ՝ Արցախում սովամահության դեպք է արձանագրվելՄարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմ ստացված տեղեկատվության և ՄԻՊ աշխատակազմի կողմից իրականացված ուսումնասիրություններով պարզվել է, որ Ստեփանակերտի բնակիչ, 1983 թվականին ծնված Կ.Հովհաննիսյանը...
17:51 15/08/2023Արցախից հեմոդիալիզ ստացող 10 քաղաքացի հրաժարվել է տեղափոխվել ՀայաստանԱյսօր Արցախի Հանրապետությունից 10 բուժառու, ովքեր ստանում են ծրագրային հեմոդիալիզ, ուղեկցողների հետ միասին, Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ տեղափոխվել են Հայաստանի...
15:33 15/08/2023Կասեցվել է «ԱՆԴ-Վ» ընկերության կաթնամթերքի արտադրական գործունեությունըՇիրակի մարզի Կրաշեն գյուղում գործող կաթնամթերքի արտադրությունը, որ պատկանում է «ԱՆԴ-Վ» ՍՊԸ-ին, իր արտադրական գործընթացներն իրականացնում է իրավական ակտերով ամրագրված սանիտարահիգիենիկ նորմերի...
14:15 15/08/2023Հայաստանում կորանավիրուսով հիվանդացության դեպքերն ավելացել ենԱշխարհում 2023 թվականի սկզբից Covid 19-ի դեպքերը կտրուկ նվազել են: Ըստ Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության (ԱՀԿ)՝ նվազել է և՛ վարակման դեպքերի, և՛մահվան դեպքերի թիվը: Այդուհանդերձ, օրեր...
12:28 15/08/2023Ստեփանակերտից հեմոդիալիզ ստացող 10 հիվանդ տեղափոխվել է ԵրևանԱյսօր Արցախի Հանրապետության առողջապահության նախարարության «Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ից 10 բուժառուներ, ովքեր ստանում են ծրագրային հեմոդիալիզ, ուղեկցողների հետ միասին, «Կարմիր խաչի»...
10:57 15/08/2023Շիրակի մարզի ողբերգական վթարի հետևանքով 6 տուժած շարունակում է բուժումըՇիրակի մարզում տեղի ունեցած վթարի հետևանքով 6 տուժած շարունակում է բուժումը հանրապետության տարբեր բժշկական կենտրոններում: Առողջապահության նախարարության հաղորդմամբ, երկուսը գտնվում են Գյումրի բժշկական...

15:42 15/07/2020Artsakh reports no new coronavirus casesArtsakh has reported no new coronavirus infections in a 24-hour period. As of Wednesday, 15 July, 153 cases of COVID-19 have been confirmed in the country, with 124 recoveries and no deaths. Two...
15:30 15/07/2020PAP leader Gagik Tsarukyan reportedly recovers from coronavirusThe leader of the opposition Prosperous Armenia Party (PAP), lawmaker Gagik Tsarukyan has recovered from the coronavirus infection, PAP MP Iveta Tonoyan said on Facebook, dismissing media reports...
14:16 15/07/2020Belgium reports zero coronavirus deaths for first time since MarchBelgium, which has reined in the coronavirus after becoming the worst-hit mid-sized country in the world, reported zero new coronavirus-related deaths in 24 hours on Tuesday for the first time since...
11:30 15/07/2020Armenia’s coronavirus case tally tops 33,000 on July 15Armenia has confirmed 515 new coronavirus infections in a 24-hour period, bringing the national tally to 33,005 as of 11 a.m.
11:18 15/07/2020Moderna's coronavirus vaccine looks promising in its first testsIn a study published July 14 in the New England Journal of Medicine, researchers report on the results of the first COVID-19 vaccine to be tested in people.
14:40 14/07/2020WHO-backed medical team arrives in Armenia from Italy to support Armenian healthcare system11 medical workers have arrived in Armenia from Italy to support the Armenian healthcare system within the framework of the humanitarian mission, WHO Country Office in Armenia reports.
13:11 14/07/2020Artsakh reports 5 fresh COVID-19 casesArtsakh has reported 5 new coronavirus infections in a 24-hour period, bringing the national tally to 153 as of Tuesday, July 14.
11:36 14/07/2020Armenia reports 339 new coronavirus cases, tally reaches 32,490Armenia has confirmed 339 new coronavirus infections in a 24-hour period, bringing the national tally to 32,490 as of 11 a.m.
20:02 13/07/2020Medical team from Germany arrives in Yerevan to help fight Covid-19A medical team from ISAR Germany (International Search and Rescue) and Caritas Germany consisting of 16 members has just arrived in Armenia to support Armenia in the fight against the COVID19...
11:57 13/07/2020Confirmed coronavirus cases in Armenia top 32,000 on July 13Armenia has confirmed 182 new coronavirus infections in a 24-hour period, bringing the national tally to 32,151 as of 11 a.m.
11:30 13/07/2020Bill Gates calls for COVID-19 meds to go to people who need them, not 'highest bidder'Billionaire philanthropist Bill Gates called for COVID-19 drugs and an eventual vaccine to be made available to countries and people that need them most, not to the “highest bidder,” saying relying...
14:22 11/07/2020Dr. Fauci: Coronavirus vaccine could be ready by 'end of the year'The United States will know by the end of the year or the beginning of 2021 whether a coronavirus vaccine is safe and effective, Dr.
11:41 11/07/202016 people die from coronavirus in past 24 hours in Armenia - Coronavirus update on July 11Armenia has confirmed 489 new coronavirus infections in a 24-hour period, bringing the national tally to 31,391 as of 11 a.m.
16:15 10/07/2020WHO advance team on way to China to set up probe into virus originAn advance team from the World Health Organization (WHO) has left for China to organise an investigation into the origins of the novel coronavirus which sparked the global pandemic, a spokeswoman...
12:43 10/07/2020China warns of ‘unknown pneumonia’ deadlier than COVID-19 in KazakhstanChina has warned its citizens living in Kazakhstan of a local “unknown pneumonia” which, it said, has a “much higher” fatality rate than the COVID-19 disease, The Indian Express reports.
12:28 10/07/2020Artsakh reports 4 new COVID-19 casesArtsakh has reported 4 new coronavirus infections in a 24-hour period, bringing the national tally to 146 as of Friday, July 10.
12:10 10/07/2020Italy bans entry from 13 countries, including Armenia, due to coronavirus fearsItaly on Thursday banned entry to people coming from 13 countries, including Armenia, that it said presented an excessive rate of COVID-19 infections, Reuters reported.
11:49 10/07/2020Confirmed coronavirus cases in Armenia hit 30,903 on July 10Armenia has confirmed 557 new coronavirus infections in a 24-hour period, bringing the national tally to 30,903 as of 11 a.m.
11:08 10/07/2020Tokyo coronavirus cases hit new record daily high of 243The number of new coronavirus infections reported in Tokyo on Friday hit another single-day high, with 243 cases confirmed amid growing signs of a resurgence of the virus, according to The Japan...
11:02 10/07/2020Armenian citizen tests positive for coronavirus in GeorgiaAn Armenian citizen has tested positive for the novel coronavirus in Georgia, 1tv.ge reports. The citizen visited the village of Chumlaki in Gurjaani municipality of Kakheti region to purchase...