14:30 19/08/2023Բժիշկը գնահատել է կորոնավիրուսի նոր տարբերակի վտանգը՝ 30 մուտացիաներովԻմունոլոգ Վլադիսլավ Ժեմչուգովը Lenta.ru-ին տված հարցազրույցում ասել է, որ կորոնավիրուսի BA.2.86 նոր տարբերակը՝ ավելի քան 30 մուտացիաներով, լուրջ վտանգ չի ներկայացնում։ «Կարծում եմ, որ դա ոչ մի կերպ...
12:45 19/08/2023ԱՀԿ. Վերջին շաբաթներին աշխարհում COVID-19-ով հիվանդացության 63 տոկոս աճ է գրանցվելՎերջին մի քանի շաբաթվա ընթացքում աշխարհում COVID-19-ով հիվանդացությունն աճել է 63%-ով Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության տվյալներով՝ հուլիսի 17-ից օգոստոսի 13-ն ընկած ժամանակահատվածում...
12:34 19/08/2023Մաշկաբանը բացատրեց, թե ինչ հաճախականությամբ պետք է բժշկի դիմել՝ մաշկի քաղցկեղի առկայությունը ստուգելու համար40-45 տարեկանից բարձր մարդիկ պետք է տարեկան ստուգվեն մաշկի քաղցկեղի համար, մնացածները պետք է մշակեն անհատական սքրինինգային ռազմավարություն մաշկաբանի մոտ։ Այս մասին «Գազետա ռու»-ին հայտնել է «Ռասվետ»...
09:30 19/08/2023Մեծ Բրիտանիայում առաջին անգամ հայտնաբերվել է կորոնավիրուսի նոր տարբերակԿորոնավիրուսի BA.2.86 նոր տարբերակը, որը տարբերվում է մեծ քանակությամբ մյուս մուտացիաներից, առաջին անգամ հայտնաբերվել է Մեծ Բրիտանիայում: Այդ մասին ասվում է Բրիտանական Առողջապահության Գործակալության...
22:33 18/08/2023Վիրուսաբան. Շուտով Դենովոյից կլինի մեծ նորությունՎիրուսաբան Հովակիմ Զաքարյանը գրում է. «Դենովոյի մեր թիմը շուտով տպագրության կուղարկի մի աշխատանքը, որում մենք հետազոտել ենք կորոնավիրուսի սպիտակուցներից մեկի՝ Mpro-ի 343 հատ բյուրեղային...
14:28 18/08/2023Արցախից հիվանդներ են տեղափոխվել ՀայաստանԱյսօր ԱՀ առողջապահության նախարարության «Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ից 11 բուժառուներ ուղեկցողների հետ միասին, անհետաձգելի մասնագիտացված բժշկական օգնություն ստանալու համար, Կարմիր խաչի...
11:24 18/08/2023Կարդիովարժությունները կարող են 40%-ով նվազեցնել քաղցկեղի 9-ը տեսակի զարգացման ռիսկը. գիտնականներԳյոթեբորգի համալսարանի շվեդ գիտնականները պարզել են, որ կանոնավոր կարդիովարժությունները կարող են նվազեցնել տղամարդկանց մոտ 9 տեսակի քաղցկեղի առաջացման վտանգը 40%-ով։ «Իզվեստիա»-ի փոխանցմամբ,...
21:38 17/08/202311 ամսական երեխան թեյնիկի եռացրած ջուրը լցրել է գլխին ու մահացելՕգոստոսի 13-ին Արտաշատի բժշկական կենտրոնի ճանապարհին մահացած 11 ամսական երեխան նույն օրը թեյնիկի եռացող ջուրն է թափել իր վրա: aravot.am-ի տեղեկություններով, երեխան, գտնվելով քայլասայլակի մեջ ու...
13:11 17/08/2023Հայ լրագրողը կարծում է՝ իրեն Թբիլիսիում թունավորել են«Эхo Москвы»-ի հայ լրագրող Իրինա Բաբլոյանը կարծում է, որ իրեն անցած տարվա հոկտեմբերին Թբիլիսիում թունավորել են նեյրո-թունավոր նյութով։ Այս մասին գրում է The Insider-ն ու մանրամասնում, որ լրագրողն...
11:42 17/08/2023Ողբերգական վթարից տուժածներից մեկի վիճակը շարունակում է մնալ ծայրահեղ ծանրՇիրակի մարզում օգոստոսի 14-ին տեղի ունեցած վթարի հետևանքով 6 տուժած շարունակում է բուժումը: Առողջապահության նախարարությունից մանրամասնում են՝ 1 տուժած՝ Գյումրու բժշկական կենտրոնում, առողջական...
12:48 16/08/2023Արցախի ԱՆ-ն չի հաստատում հղիի մահվան մասին լուրըԱյսօր լրատվամիջոցներում, սոցցանցերում տարածվեց տեղեկատվություն, որ Արցախի Հաթերք գյուղում հղիի մահվան դեպք է գրանցվել։ Panoarama.am-ի հետ զրույցում Արցախի Հանրապետության առողջապահության...
12:33 16/08/2023Շիրակի մարզի ողբերգական վթարի հետևանքով տուժածներից մեկի առողջական վիճակը ծայրահեղ ծանր էՇիրակի մարզում տեղի ունեցած վթարից տուժածներից 6-ը շարունակում են բուժումը հանրապետության տարբեր բժշկական կենտրոններում: Առողջապահության նախարարության հաղորդմամբ, նրանցից երկուսի առողջական վիճակը...
19:54 15/08/2023Հայ ֆիզիկոսների խումբը տքնում է հրաշք սարքի վրաՄարդու ուղեղն արագագործ օրգան է, սակայն մերօրյա բժշկության մեջ չկան ախտորոշիչ սարքեր, որոնք դիտարկում են ուղեղի ակտիվությունը բարձր հաճախային տիրույթում: ԵՊՀ ֆիզիկայի ինստիտուտի գիտական խումբը...
19:21 15/08/2023ԱՀ ՄԻՊ՝ Արցախում սովամահության դեպք է արձանագրվելՄարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմ ստացված տեղեկատվության և ՄԻՊ աշխատակազմի կողմից իրականացված ուսումնասիրություններով պարզվել է, որ Ստեփանակերտի բնակիչ, 1983 թվականին ծնված Կ.Հովհաննիսյանը...
17:51 15/08/2023Արցախից հեմոդիալիզ ստացող 10 քաղաքացի հրաժարվել է տեղափոխվել ՀայաստանԱյսօր Արցախի Հանրապետությունից 10 բուժառու, ովքեր ստանում են ծրագրային հեմոդիալիզ, ուղեկցողների հետ միասին, Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ տեղափոխվել են Հայաստանի...
15:33 15/08/2023Կասեցվել է «ԱՆԴ-Վ» ընկերության կաթնամթերքի արտադրական գործունեությունըՇիրակի մարզի Կրաշեն գյուղում գործող կաթնամթերքի արտադրությունը, որ պատկանում է «ԱՆԴ-Վ» ՍՊԸ-ին, իր արտադրական գործընթացներն իրականացնում է իրավական ակտերով ամրագրված սանիտարահիգիենիկ նորմերի...
14:15 15/08/2023Հայաստանում կորանավիրուսով հիվանդացության դեպքերն ավելացել ենԱշխարհում 2023 թվականի սկզբից Covid 19-ի դեպքերը կտրուկ նվազել են: Ըստ Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության (ԱՀԿ)՝ նվազել է և՛ վարակման դեպքերի, և՛մահվան դեպքերի թիվը: Այդուհանդերձ, օրեր...
12:28 15/08/2023Ստեփանակերտից հեմոդիալիզ ստացող 10 հիվանդ տեղափոխվել է ԵրևանԱյսօր Արցախի Հանրապետության առողջապահության նախարարության «Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ից 10 բուժառուներ, ովքեր ստանում են ծրագրային հեմոդիալիզ, ուղեկցողների հետ միասին, «Կարմիր խաչի»...
10:57 15/08/2023Շիրակի մարզի ողբերգական վթարի հետևանքով 6 տուժած շարունակում է բուժումըՇիրակի մարզում տեղի ունեցած վթարի հետևանքով 6 տուժած շարունակում է բուժումը հանրապետության տարբեր բժշկական կենտրոններում: Առողջապահության նախարարության հաղորդմամբ, երկուսը գտնվում են Գյումրի բժշկական...

10:12 04/09/2021Ученые предупредили о резком старении органов после перенесенного COVID-19Органы людей, переболевших коронавирусной инфекцией, могут "стареть" на десятилетия, предупредили ученые.
20:33 03/09/2021Пациентам с депрессией из-за COVID-19 стали выписывать походы в музеиВ Бельгии пациентам, проходящим реабилитацию в связи с пандемией коронавируса, начали выписывать бесплатное посещение пяти музеев для нормализации психического состояния.
17:40 03/09/2021Как связаны сновидения и болезни?Люди всегда пытались разгадать природу сна. Но до сих пор ученые не нашли способы изучения этого явления. Сны так и остаются загадкой. Однако доказано, что сновидения способны помочь врачам поставить...
15:29 03/09/2021Грузия отказалась принять в дар от правительства Латвии 50 тысяч доз вакцины AstraZenecaГрузия отказалась принять в дар от правительства Латвии 50 тысяч доз вакцины от коронавируса британско-шведской фирмы AstraZeneca.
14:51 03/09/2021Постковидные мозговые изменения проявляются в виде ухудшения памяти, нарушения концентрации, депрессивных явленийЕреванский государственный медицинский университет имени Мхитара Гераци представляет предварительные результаты исследований, связанных с COVID-19, которые с мая 2020 года осуществлялись...
12:03 03/09/2021Состояние здоровья Папы Римского Франциска ухудшаетсяПапа римский Франциск продолжает утверждать, что не уйдет в отставку, но слухи о плохом состоянии его здоровья циркулируют и беспокоят верующих.
11:52 03/09/202103.09.2021. За сутки в Армении подтверждено 595 новых случаев заражения коронавирусомЗа минувшие сутки в Армении подтверждено 595 новых случаев заражения коронавирусом (при проведенных 6138 тестах), выздоровели 488 человек.
20:41 02/09/2021Россия разработала быстрые тесты на штаммы COVID-19Федеральное медико-биологическое агентство разработало быстрые тесты на штаммы коронавируса йота и лямбда, Об этом пишет РИА Новости со ссылкой на главу ФМБА Веронику Скворцову.
12:14 02/09/2021В Грузии зафиксирован новый антирекорд смертности от коронавируса – за сутки от COVID-19 скончался 81 человекЧисло выявленных случаев заражения коронавирусом в Грузии за последние сутки увеличилось на 3 212. Скончался 81 человек. Об этом пишет Sputnik Грузия. По данным официального сайта StopCov, с начала...
12:05 02/09/2021Перечислены самые вредные привычки, которые могут помешать желающим похудетьВрачи-диетологи из США перечислили самые вредные привычки, которые могут помешать желающим похудеть достичь цели.
12:02 02/09/202102.09.2021. В Арцахе за сутки выявлено 3 случая заражения коронавирусомВ Республике Арцах (Нагорно-Карабахской Республике (НКР)) 1 сентября проведено 42 теста, в результате чего выявлено 3 новых случая заражения коронавирусом.
11:56 02/09/202102.09.2021. За сутки в Армении подтверждено 636 новых случаев заражения коронавирусомЗа минувшие сутки в Армении подтверждено 636 новых случаев заражения коронавирусом (при проведенных 6394 тестах), выздоровели 433 человека.
11:33 02/09/2021Диетологи: Белковые и сезонные продукты укрепляют иммунитет осеньюВрач-диетолог, доктор медицинских наук Михаил Гинзбург заявил, что в осеннее время россиянам следует употреблять богатые белком продукты, а также продукты с противовоспалительным действием.
10:52 02/09/2021В Арцахе началась плановая ревакцинация от коронавируса военнослужащих российского миротворческого контингентаВ Республике Арцах (Нагорно-Карабахской Республике (НКР)) началась плановая добровольная ревакцинация против новой коронавирусной инфекции военнослужащих российского миротворческого контингента,...
19:52 01/09/2021Дания с 10 сентября отменяет все ограничительные меры против распространения COVID-19Санитарный пропуск больше не будут требовать в барах и ресторанах Дании. С 10 сентября в королевстве отменены все ограничительные меры против распространения COVID-19, за исключением пограничного...
17:54 01/09/2021Иммунолог: Пандемия коронавируса может завершиться к 2024 годуПандемия коронавируса может завершиться к 2024 году, заявил Ura.ru кандидат медицинских наук, иммунолог Николай Крючков.
13:21 01/09/2021В Перу автобус упал в пропасть, число жертв достигло 33Число жертв падения автобуса в пропасть в Перу выросло до 33, как передает РИА Новости, сообщает агентство Andina со ссылкой на главу национальной дорожной полиции Элиаса Лосаду.
11:57 01/09/202101.09.2021. За сутки в Армении подтверждено 615 новых случаев заражения коронавирусомЗа минувшие сутки в Армении подтверждено 615 новых случаев заражения коронавирусом (при проведенных 7462 тестах), выздоровели 267 человек.
20:00 31/08/202170 процентов населения ЕС вакцинировались от COVID-19В Евросоюзе 70 процентов взрослого населения полностью вакцинировались от коронавирусной инфекции. Об этом на своей странице в Twitter сообщила председатель Европейской комиссии Урсула фон дер Ляйен,...
19:45 31/08/2021Иммунолог: Версия о занесении коронавируса с полуфабрикатами бездоказательнаВерсия о появлении коронавируса в Ухане из полуфабрикатов, поставленных из ЕС и США малореалистична — среда, в которой перевозятся продукты, некомфортна для COVID-19.