11:52 06/07/2023Միլիումների կամ սպիտակ ճարպագնդերի առաջացման պատճառներն ու բուժման մեթոդները բժիշկ-էսթետիստիցՄիլիումը մաշկաբան-կոսմետոլոգին դիմելու ամենատարածված պատճառներից մեկն է: Խնդրի առաջացման պատճառների, բուժման և այլ նրբությունների մասին Panorama․am-ը զրուցել է բժիշկ-էսթետիստ Ինեսա Նշանյանի հետ։...
18:06 04/07/2023Մեկնարկել են Արցախի Հանրապետական բուժկենտրոնն արևային էլեկտրակայանով ապահովելու ծրագրի նախապատրաստական աշխատանքները«Մենք ենք մեր սարերը» տարածքային զարգացման գործակալությունը նախաձեռնել է նոր ծրագիր, որով Արցախի Հանրապետական բժշկական կենտրոնն ապահովվելու է արևային էլեկտրակայանով՝ հնարավորություն ստեղծելով...
17:51 04/07/2023ՀՎԿԱԿ. Ինչպես պաշտպանվել էնտերովիրուսային վարակներիցԱշխարհում՝ այդ թվում Հայաստանում, ժամանակ առ ժամանակ դիտվում է էնտերովիրուսային վարակներով պայմանավորված հիվանդությունների ակտիվացում: Հիվանդությունն ակտիվանում է գերազանցապես ջերմաստիճանի...
13:20 04/07/2023Չոր մաշկի և կրունկների ճաքերի պատճառները՝ ըստ մաշկաբան-պոդոլոգիԱմռանը, երբ շատերն անցնում են բաց կոշիկների, առավել անհանգստացնող խնդիր են դառնում ոտնաթաթերի՝ հիմնականում կրունկների չորությունն ու ճաքերը։ Նույնիսկ եթե դրանք չեն առաջացնում անհանգստություն կամ ցավ,...
12:04 04/07/2023Օձերի ակտիվության շրջան․ ինչպե՞ս զգուշանալ և ինչպե՞ս վարվելՀայաստանում հանդիպում են 23 տեսակի օձեր, որոնցից թունավոր են իժերի 3 տեսակները և անդրկովկասյան գյուրզան: Շրջակա միջավայրի նախարարությունից հայտնում են, որ ըստ վիճակագրական տվյալների՝ օձերի...
15:46 03/07/2023Նիդեռլանդներում սպասվում է դեղերի դեֆիցիտի ռեկորդային բարձր մակարդակՆիդեռլանդներում այս տարի սպասվում է դեղամիջոցների դեֆիցիտի ռեկորդային բարձր մակարդակ: «Ռիա Նովոստի»-ի փոխանցմամբ, այս մասին ասել է Նիդեռլանդների թագավորական դեղագործների ասոցիացիան (KNMP): «2023...
13:36 03/07/2023Արցախից 15 բուժառու տեղափոխվել է Հայաստանի բժշկական կենտրոններԱյսօր՝ հուլիսի 3-ին ԱՀ Առողջապահության նախարարության «Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ից 15 բուժառու ուղեկցողների հետ միասին, «Կարմիր խաչի» միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ...
12:30 03/07/2023Հայաստանում կարմրուկի լաբորատոր հաստատված դեպքերի թիվն ավելացել է 9-ովՀայաստանում կարմրուկի լաբորատոր հաստատված դեպքերի թիվը մեկ շաբաթում ավելացել է ևս 9-ով: Այսպիսով, կարմրուկի լաբորատոր հաստատված դեպքերի թիվը հասել է 279-ի: ՀՀ ԱՆ հիվանդությունների վերահսկման և...
20:00 01/07/2023Ի՞նչ է Զուդեկի համախտանիշըՎնասվածքներից հետո հյուսվածքներում դիստրոֆիկ պրոցեսների մի շարք ախտանիշների համակցությունն անվանում են Զուդեկի համախտանիշ: Նյարդային վերջավորությունները գրգռվում են, հայտնվում է ցավ, և ոսկրային...
19:30 01/07/2023Ամռանը պարտադիր չէ, որ նախաճաշը լինի տաք. դիետոլոգի խորհուրդըԴիետոլոգ, բժշկական գիտությունների թեկնածու Օկսանա Պանովան անդրադարձել է սառը շիլայի օգտակարությանը՝ որպես ամառային նախաճաշ։ Ռուս մասնագետի կարծիքով՝ ամռանը նախաճաշը պետք է տարբերվի ցուրտ եղանակի...
19:00 01/07/2023Ինչ վիտամիններ պետք է ընդունել գեղեցիկ արևայրուք ստանալու համար․ էնդոկրինոլոգի խորհուրդներըԷնդոկրինոլոգ, սննդաբան Էլվինա Բինատովան պատմել է, թե ինչ է հարկավոր գեղեցիկ արևայրուք ստանալու համար՝ միաժամանակ խուսափելով ջրազրկումից և մարմնի վրա այլ վնասակար ազդեցություններից։ Նրա խոսքով ՝...
18:45 01/07/2023Աղքատության մեջ ապրելը բացասաբար է անդրադառնում երեխաների ուղեղի կառուցվածքի վրաՍենթ Լուիսում Վաշինգտոնի համալսարանի բժշկական դպրոցի գիտնականները պարզել են, որ աղքատ կյանքը կարող է վնասել երեխայի ուղեղի կառուցվածքային կապերին: «Գազետա․ռու»-ի փոխանցմամբ, հետազոտությունը...
18:30 01/07/2023Բժիշկ-սեքսոլոգ. Սերմնահեղուկի շեշտակի նվազման պատճառ կարող է լինել նաև օդի աղտոտվածությունըԱնպտղության դեպքերի 40-50% բաժին է հասնում տղամարդկանց, ինչը պարտադիր է դարձնում տղամարդու հետազոտվելը, եթե առկա է անպտղություն: Այս մասին գրում է բժիշկ-սեքսոլոգ, զույգային թերապևտ Անդրոնիս...
16:33 01/07/2023Բացառիկ վիրահատություն․ 9-ամյա երեխայի ստորին ծնոտից հսկայական գոյացություն են հեռացրել«Սուրբ Աստվածամայր» ԲԿ-ում բացառիկ վիրահատություն են արել՝ 9 տարեկան երեխայի ստորին ծնոտից հեռացնելով հսկայական չափերի գոյացություն։ Այս մասին հայտնում են բժշկական կենտրոնից։ Նշվում է, որ ատամի...
16:25 30/06/2023Սննդագետ. Վաճառվող կտրատած ձմերուկն ավելի անվտանգ է, քան կտրտած պանիրն ու երշիկըԿտտրտած ձմերուկի, սեխի վաճառքն արգելող իրավական նախաձեռնությունը սննդագիտության դոկտոր (Իտալիա) Դավիթ Պիպոյանն անիմաստ բան է որակում։ Նա ոլորտի պատասխանատուներին կրկին ու կրկին հիշեցնում է՝ ցանկացած...
15:35 30/06/2023Արցախից հիվանդներ են տեղափոխվել ՀայաստանԱյսօր ԱՀ Առողջապահության նախարարության «Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ից 14 բուժառու ուղեկցողների հետ միասին, «Կարմիր խաչի» միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ տեղափոխվել են ՀՀ...
14:22 30/06/2023Արմաշի առողջության կենտրոնում ՄԻՊ-ը խնդիրներ է գրանցելԴրանց հիման վրա Առողջապահության և աշխատանքի տեսչական մարմինը հարուցել է վարչական վարույթ
13:53 30/06/2023Քերոբյանի ղեկավարած գերատեսչությունն առաջարկում է տուգանել կտրած ձմերուկ և սեխ վաճառողներինԷկոնոմիկայի նախարարությունն առաջարկում է արգելել ձմերուկի, սեխի կտրտած վիճակում վաճառքը։ «Առևտրի և ծառայությունների մասին» օրենքում լրացում և փոփոխություն կատարելու մասին» օրենքի նախագծով, որը...
12:10 30/06/2023Միայն հունիսին Մուրացան է տեղափոխվել շան կծելու հետևաքով տուժած 32 երեխա«Միայն այս տարվա հունիս ամսին Մուրացան համալսարանական բուժհաստատություն են դիմել 32 երեխա՝ շան կծած դեպքով»։ Այս մասին հայտնում է ԵՊԲՀ աշխատակազմի ղեկավար Շուշան Դանիելյանը։ Նրա խոսքով, երեխաները...
11:48 30/06/2023Բուժկենտրոններում հրաժարվում են անվճար սպասարկել՝ պատճառաբանելով, թե պետպատվերը սպառվել է. «Ազատություն»«Որքան ավելանում է պետպատվերի գումարներն, այդքան խորանում է այս խնդիրը։ Հին փասթաղթերով նոր մոդելը չի աշխատելու»։

11:01 17/08/2021Диабет делает организм уязвимее перед коронавирусной инфекциейПовышенный риск тяжелой формы COVID-19 для диабетиков связан с тем, что клетки их почек и других органов становятся более уязвимыми для вируса из-за высокой концентрации рецептора ACE2 внутри них.
15:00 16/08/2021Гражданам России с 16 августа разрешено посещать ИзраильМинистерство здравоохранения Израиля исключило с 16 августа Россию, Аргентину, Белоруссию, Великобританию, Индию, Кипр, Киргизию, Узбекистан и ЮАР из списка стран, запрещенных для посещения...
13:40 16/08/202116.08.2021. За сутки в Армении подтверждено 256 новых случаев заражения коронавирусом, скончались 7 человекЗа минувшие сутки в Армении подтверждено 256 новых случаев заражения коронавирусом (при проведенных 5415 тестах), выздоровели 188 человек, скончались 7 человек.
13:33 16/08/2021В Греции впервые зарегистрирована смерть полностью вакцинированного от коронавируса пациентаПервый случай смерти пациента, полностью вакцинированного от коронавируса и не имевшего основных заболеваний, зарегистрировали в Греции, в Салониках.
20:10 14/08/2021После празднования юбилея Барака Обамы произошла вспышка коронавирусаВслед за масштабным празднованием 60-летнего юбилея бывшего президента США Барака Обамы, которое проводилось на острове Мартас-Винъярд, там была зафиксирована вспышка COVID-19.
20:00 14/08/2021У родившихся во время пандемии коронавируса детей снизился интеллектИсследователи из США обнаружили, что у родившихся во время пандемии коронавируса детей значительно снизился IQ (коэффициент интеллекта).
19:45 14/08/2021Турция планирует ужесточить коронавирусные ограничения для туристовВласти Турции из-за роста заболеваемости COVID-19 в стране задумали ужесточить коронавирусные меры. Об этом сообщает Hürriyet Daily News, передает lenta.ru. По словам министра здравоохранения...
18:50 14/08/2021Какие продукты повышают иммунитет – рассказывает диетологПродукты, повышающие иммунитет, способствуют сохранению молодости. Когда иммунные клетки в хорошем состоянии, они помогают очищать организм от токсинов, препятствую преждевременному разрушению...
17:00 14/08/2021Иран вводит всеобщий локдаунИран со следующей недели вводит всеобщий локдаун во всех городах страны из-за опасений пятой волны пандемии коронавируса COVID-19, сообщает Associated Press.
12:30 14/08/202114.08.2021. За сутки в Армении подтверждено 430 новых случаев заражения коронавирусом, скончались 8 человекЗа минувшие сутки в Армении подтверждено 430 новых случаев заражения коронавирусом (при проведенных 6055 тестах), выздоровели 214 человек, скончались 7 человек.
12:00 14/08/2021Цифры по коронавирусу в Армении, Грузии, АзербайджанеГрузия по числу заражения коронавирусом занимает в мире 12-е место, Армения – 46-е, Азербайджан – 103-е.
15:05 13/08/2021Сколько стоит ПЦР-тест в самых посещаемых странах ЕвропыМинимальная цена на ПЦР-тесты в самых посещаемых странах Европы начинается от 20 евро (1726 рублей).
14:19 13/08/2021Специалисты разработали новый способ лечения диабета 2-го типаРоссийские ученые совместно с коллегами из США определили структуру лейкотриенового рецептора BLT1, который участвует в воспалительных процессах и играет роль в развитии инфекционных, аллергических и...
13:38 13/08/2021В Грузии выявлено 5359 новых случаев коронавирусаВ Грузии выявлено 5359 новых случаев коронавируса, сообщает сайт «1tv.ge». За последние 24 часа в стране выздоровели 2726 человек. За последние сутки от коронавируса скончались 42 пациента. За...
12:43 13/08/202113.08.2021. За сутки в Армении подтверждено 397 новых случаев заражения коронавирусом, скончались 9 человекЗа минувшие сутки в Армении подтверждено 397 новых случаев заражения коронавирусом (при проведенных 6055 тестах), выздоровели 264 человека, скончались 9 человек.
12:27 13/08/2021Российские миротворцы сдали донорскую кровь для пациентов в АрцахеВоеннослужащие российского миротворческого контингента сдали около 40 литров крови для граждан, находящихся на излечении в больницах и проживающих вблизи линии разграничения в отдаленных районах...
20:30 12/08/2021Ученые нашли вещество, тормозящее размножение вируса SARS-CoV-2Вещество GC376, применявшееся для лечения коронавируса и вирусного перитонита у кошек, способно затормозить размножение вируса SARS-CoV-2, выяснили ученые из Альбертского университета в Канаде,...
17:12 11/08/2021В Австралии шестерым гражданам ввели ошибочную дозу вакцины PfizerШестеро человек в Австралии ошибочно получили сверхнизкую дозу вакцины от COVID-19 из-за неверного приготовления к применению препарата компании Pfizer, сообщил телеканал ABC, передает РИА Новости.
12:40 11/08/2021Инфекционист назвала срок эффективности вакцины Pfizer у лиц групп рискаВакцина американо-германской компании Pfizer у пожилых людей и у людей с хроническими заболеваниями теряет эффективность уже через полгода.
12:25 11/08/2021В Грузии выявлено 5352 новых случая коронавирусаВ Грузии выявлено 5352 новых случая коронавируса. Информация об этом была недавно обновлена на специальном сайте правительства stopcov.ge, передает грузинский Первый канал. За последние 24 часа в...