11:52 06/07/2023Միլիումների կամ սպիտակ ճարպագնդերի առաջացման պատճառներն ու բուժման մեթոդները բժիշկ-էսթետիստիցՄիլիումը մաշկաբան-կոսմետոլոգին դիմելու ամենատարածված պատճառներից մեկն է: Խնդրի առաջացման պատճառների, բուժման և այլ նրբությունների մասին Panorama․am-ը զրուցել է բժիշկ-էսթետիստ Ինեսա Նշանյանի հետ։...
18:06 04/07/2023Մեկնարկել են Արցախի Հանրապետական բուժկենտրոնն արևային էլեկտրակայանով ապահովելու ծրագրի նախապատրաստական աշխատանքները«Մենք ենք մեր սարերը» տարածքային զարգացման գործակալությունը նախաձեռնել է նոր ծրագիր, որով Արցախի Հանրապետական բժշկական կենտրոնն ապահովվելու է արևային էլեկտրակայանով՝ հնարավորություն ստեղծելով...
17:51 04/07/2023ՀՎԿԱԿ. Ինչպես պաշտպանվել էնտերովիրուսային վարակներիցԱշխարհում՝ այդ թվում Հայաստանում, ժամանակ առ ժամանակ դիտվում է էնտերովիրուսային վարակներով պայմանավորված հիվանդությունների ակտիվացում: Հիվանդությունն ակտիվանում է գերազանցապես ջերմաստիճանի...
13:20 04/07/2023Չոր մաշկի և կրունկների ճաքերի պատճառները՝ ըստ մաշկաբան-պոդոլոգիԱմռանը, երբ շատերն անցնում են բաց կոշիկների, առավել անհանգստացնող խնդիր են դառնում ոտնաթաթերի՝ հիմնականում կրունկների չորությունն ու ճաքերը։ Նույնիսկ եթե դրանք չեն առաջացնում անհանգստություն կամ ցավ,...
12:04 04/07/2023Օձերի ակտիվության շրջան․ ինչպե՞ս զգուշանալ և ինչպե՞ս վարվելՀայաստանում հանդիպում են 23 տեսակի օձեր, որոնցից թունավոր են իժերի 3 տեսակները և անդրկովկասյան գյուրզան: Շրջակա միջավայրի նախարարությունից հայտնում են, որ ըստ վիճակագրական տվյալների՝ օձերի...
15:46 03/07/2023Նիդեռլանդներում սպասվում է դեղերի դեֆիցիտի ռեկորդային բարձր մակարդակՆիդեռլանդներում այս տարի սպասվում է դեղամիջոցների դեֆիցիտի ռեկորդային բարձր մակարդակ: «Ռիա Նովոստի»-ի փոխանցմամբ, այս մասին ասել է Նիդեռլանդների թագավորական դեղագործների ասոցիացիան (KNMP): «2023...
13:36 03/07/2023Արցախից 15 բուժառու տեղափոխվել է Հայաստանի բժշկական կենտրոններԱյսօր՝ հուլիսի 3-ին ԱՀ Առողջապահության նախարարության «Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ից 15 բուժառու ուղեկցողների հետ միասին, «Կարմիր խաչի» միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ...
12:30 03/07/2023Հայաստանում կարմրուկի լաբորատոր հաստատված դեպքերի թիվն ավելացել է 9-ովՀայաստանում կարմրուկի լաբորատոր հաստատված դեպքերի թիվը մեկ շաբաթում ավելացել է ևս 9-ով: Այսպիսով, կարմրուկի լաբորատոր հաստատված դեպքերի թիվը հասել է 279-ի: ՀՀ ԱՆ հիվանդությունների վերահսկման և...
20:00 01/07/2023Ի՞նչ է Զուդեկի համախտանիշըՎնասվածքներից հետո հյուսվածքներում դիստրոֆիկ պրոցեսների մի շարք ախտանիշների համակցությունն անվանում են Զուդեկի համախտանիշ: Նյարդային վերջավորությունները գրգռվում են, հայտնվում է ցավ, և ոսկրային...
19:30 01/07/2023Ամռանը պարտադիր չէ, որ նախաճաշը լինի տաք. դիետոլոգի խորհուրդըԴիետոլոգ, բժշկական գիտությունների թեկնածու Օկսանա Պանովան անդրադարձել է սառը շիլայի օգտակարությանը՝ որպես ամառային նախաճաշ։ Ռուս մասնագետի կարծիքով՝ ամռանը նախաճաշը պետք է տարբերվի ցուրտ եղանակի...
19:00 01/07/2023Ինչ վիտամիններ պետք է ընդունել գեղեցիկ արևայրուք ստանալու համար․ էնդոկրինոլոգի խորհուրդներըԷնդոկրինոլոգ, սննդաբան Էլվինա Բինատովան պատմել է, թե ինչ է հարկավոր գեղեցիկ արևայրուք ստանալու համար՝ միաժամանակ խուսափելով ջրազրկումից և մարմնի վրա այլ վնասակար ազդեցություններից։ Նրա խոսքով ՝...
18:45 01/07/2023Աղքատության մեջ ապրելը բացասաբար է անդրադառնում երեխաների ուղեղի կառուցվածքի վրաՍենթ Լուիսում Վաշինգտոնի համալսարանի բժշկական դպրոցի գիտնականները պարզել են, որ աղքատ կյանքը կարող է վնասել երեխայի ուղեղի կառուցվածքային կապերին: «Գազետա․ռու»-ի փոխանցմամբ, հետազոտությունը...
18:30 01/07/2023Բժիշկ-սեքսոլոգ. Սերմնահեղուկի շեշտակի նվազման պատճառ կարող է լինել նաև օդի աղտոտվածությունըԱնպտղության դեպքերի 40-50% բաժին է հասնում տղամարդկանց, ինչը պարտադիր է դարձնում տղամարդու հետազոտվելը, եթե առկա է անպտղություն: Այս մասին գրում է բժիշկ-սեքսոլոգ, զույգային թերապևտ Անդրոնիս...
16:33 01/07/2023Բացառիկ վիրահատություն․ 9-ամյա երեխայի ստորին ծնոտից հսկայական գոյացություն են հեռացրել«Սուրբ Աստվածամայր» ԲԿ-ում բացառիկ վիրահատություն են արել՝ 9 տարեկան երեխայի ստորին ծնոտից հեռացնելով հսկայական չափերի գոյացություն։ Այս մասին հայտնում են բժշկական կենտրոնից։ Նշվում է, որ ատամի...
16:25 30/06/2023Սննդագետ. Վաճառվող կտրատած ձմերուկն ավելի անվտանգ է, քան կտրտած պանիրն ու երշիկըԿտտրտած ձմերուկի, սեխի վաճառքն արգելող իրավական նախաձեռնությունը սննդագիտության դոկտոր (Իտալիա) Դավիթ Պիպոյանն անիմաստ բան է որակում։ Նա ոլորտի պատասխանատուներին կրկին ու կրկին հիշեցնում է՝ ցանկացած...
15:35 30/06/2023Արցախից հիվանդներ են տեղափոխվել ՀայաստանԱյսօր ԱՀ Առողջապահության նախարարության «Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ից 14 բուժառու ուղեկցողների հետ միասին, «Կարմիր խաչի» միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ տեղափոխվել են ՀՀ...
14:22 30/06/2023Արմաշի առողջության կենտրոնում ՄԻՊ-ը խնդիրներ է գրանցելԴրանց հիման վրա Առողջապահության և աշխատանքի տեսչական մարմինը հարուցել է վարչական վարույթ
13:53 30/06/2023Քերոբյանի ղեկավարած գերատեսչությունն առաջարկում է տուգանել կտրած ձմերուկ և սեխ վաճառողներինԷկոնոմիկայի նախարարությունն առաջարկում է արգելել ձմերուկի, սեխի կտրտած վիճակում վաճառքը։ «Առևտրի և ծառայությունների մասին» օրենքում լրացում և փոփոխություն կատարելու մասին» օրենքի նախագծով, որը...
12:10 30/06/2023Միայն հունիսին Մուրացան է տեղափոխվել շան կծելու հետևաքով տուժած 32 երեխա«Միայն այս տարվա հունիս ամսին Մուրացան համալսարանական բուժհաստատություն են դիմել 32 երեխա՝ շան կծած դեպքով»։ Այս մասին հայտնում է ԵՊԲՀ աշխատակազմի ղեկավար Շուշան Դանիելյանը։ Նրա խոսքով, երեխաները...
11:48 30/06/2023Բուժկենտրոններում հրաժարվում են անվճար սպասարկել՝ պատճառաբանելով, թե պետպատվերը սպառվել է. «Ազատություն»«Որքան ավելանում է պետպատվերի գումարներն, այդքան խորանում է այս խնդիրը։ Հին փասթաղթերով նոր մոդելը չի աշխատելու»։

13:47 25/06/2020Opposition MP Naira Zohrabyan tests negative for COVID-19Naira Zohrabyan, a lawmaker from the opposition Prosperous Armenia faction of the Armenian parliament, has tested negative for the novel coronavirus, she said on Facebook.
12:46 25/06/2020Artsakh reports 3 fresh coronavirus casesArtsakh has reported 3 new coronavirus infections in a 24-hour period, bringing the national tally to 113 on Thursday, June 25.
12:34 25/06/2020Armenia's coronavirus cases top 22,000 on June 25Armenia has confirmed 771 new coronavirus infections in a 24-hour period, bringing the national tally to 22,488 as of 11 a.m.
11:36 25/06/2020WHO chief: Global COVID-19 cases expected to hit 10 million next weekThe World Health Organization says the number of COVID-19 cases worldwide is expected to hit ten million next week.
11:28 25/06/2020Armenia’s health minister reports record single-day spike in coronavirus casesArmenia’s health minister reported a record one-day spike in the number of positive COVID-19 cases at a cabinet meeting on Thursday.
20:12 24/06/2020Second group of French doctors arrive in Armenia to help fight the pandemicThe second group of doctors from France arrived in Armenia on Wednesday to help fight the Covid-19 pandemic.
13:52 24/06/2020Russia's coronavirus case tally passes 600,000Russia on Wednesday reported 7,176 new cases of the novel coronavirus, pushing its nationwide case total to 606,881, the world’s third highest tally, according to Reuters.
13:00 24/06/2020Artsakh reports 7 fresh coronavirus casesArtsakh has reported 7 new coronavirus infections in a 24-hour period, bringing the national tally to 110 on Wednesday, June 24.
11:30 24/06/2020Armenia's coronavirus tally reaches 21,717 on June 24Armenia has confirmed 711 new coronavirus infections in a 24-hour period, bringing the national tally to 21,717 as of 11 a.m.
10:46 24/06/2020South Korea facing second wave of coronavirus infectionsHealth officials in South Korea believe the country is going through a second wave of coronavirus, despite recording relatively low numbers, BBC News reports.
18:37 23/06/2020Artsakh reports 6 fresh coronavirus casesArtsakh has reported 6 new coronavirus infections in a 24-hour period, bringing the national tally to 103 on Tuesday, June 23.
17:48 23/06/2020WHO urges dexamethasone boom for worst virus casesThe World Health Organization called on Monday for a rapid increase in production of dexamethasone, a cheap steroid which has been shown to reduce deaths in critically ill coronavirus patients, AFP...
17:01 23/06/2020Deputy Speaker of Parliament tests positive for Covid-19Deputy Speaker of the Armenian parliament from opposition Prosperous Armenia Party (PAP) Vahe Enfiajyan has announced that he contracted coronavirus.
14:49 23/06/2020205 patients diagnosed with Covid-19 treated at home in Shirak provinceAs of June 23, 75 patients are treated at Gyumri Infectious Hospital in Shirak province, the Governor’s office reported in its daily update, adding 68 of them are residents of the province.
10:38 23/06/2020China reports 22 new coronavirus cases, 13 in BeijingChina reported 22 new coronavirus cases for June 22, 13 of which were in the capital Beijing, Reuters reported on Tuesday, citing the National Health Commission.
19:26 22/06/2020Face mask prices drop in the market - PMThe situation with the new coronavirus in Armenia remains tense, yet it is stable, Prime Minister Nikol Pashinyan stated after the regular meeting at the Commandant Office in charge of the state of...
18:27 22/06/202026 patients diagnosed with Covid-19 treated at home in Vayots Dzor province17 new cases of Covid-19 were confirmed in Armenia’s Vayots Dzor province as of June 22, the Governor’s Office reported.
17:03 22/06/2020Nearly half of US reports uptick in new coronavirus casesNearly half of the United States is reporting a rise in the number of new coronavirus cases, while some states are breaking records for daily reported cases, CNN reports.