11:34 30/06/2023Մադոննան հիվանդանոցից դուրս գրվելուց հետո չի կարողանում վեր կենալ անկողնուցԱմերիկացի երգչուհի Մադոննան, ով այս շաբաթվա սկզբին դուրս է գրվել հիվանդանոցից բակտերիալ վարակի պատճառով բուժվելուց հետո, դեռ իրեն վատ է զգում և վեր չի կենում անկողնուց։ ՏԱՍՍ-ի հաղորդմամբ, այս մասին...
10:40 30/06/2023Շոգ եղանակին ընդառաջՇոգ եղանակին բարձրանում է վարակիչ հիվանդությունների և սննդային թունավորումների առաջացման և տարածման վտանգը։ Աղիքային վարակիչ հիվանդություններից և սննդային թունավորումներից խուսափելու նպատակով...
16:45 29/06/2023Երևանում այս պայմաններում հաց են արտադրումՍննդամթերքի անվտանգության տեսչական մարմնի Երևանի կենտրոնի տեսուչները «Գետաբակ» ՍՊԸ-ին պատկանող հացի արտադրամասում իրականացրած ստուգման ընթացքում պարզել են, որ այն գործում է իրավական ակտերով սահմանված...
16:05 29/06/2023Ֆունկցիոնալության միջին աստիճանի սահմանափակումներ ունեցող անձանց անհրաժեշտ դեղերն այսուհետ անվճար կտրամադրվենՀՀ գործադիր մարմինն այսօրվա հերթական նիստում չզեկուցվող որոշումներից մեկով սահմանեց, որ ֆունկցիոնալության միջին աստիճանի սահմանափակումներ ունեցող անձանց հիմնական դեղերի ցանկում ընդգրկված դեղերն...
16:00 29/06/2023Արցախից Կարմիր խաչի միջնորդությամբ 12 բուժառու տեղափոխվել է ՀայաստանԱյսօր 29-ին ԱՀ Առողջապահության նախարարության «Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ից 12 բուժառու ուղեկցողների հետ միասին, «Կարմիր խաչի» միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ տեղափոխվել են...
15:09 28/06/2023Արցախից 14 բուժառու ուղեկցողների հետ միասին տեղափոխվել են ՀայաստանԱյսօր Արցախի Հանրապետության առողջապահության նախարարության «Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ից 14 բուժառու ուղեկցողների հետ միասին, «Կարմիր խաչի» միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ...
16:17 26/06/202310 տարվա ընթացքում աշխարհում թմրանյութ օգտագործողների թիվն ավելացել է գրեթե 25%-ովԱշխարհում թմրանյութ օգտագործողների թիվը 10 տարում աճել է 23 տոկոսով՝ 2011 թվականին 240 միլիոնից 2021 թ-ին հասնելով 296 միլիոնի։ Միևնույն ժամանակ, ինչպես գրում է «dw.com»-ը, թմրամիջոցների օգտագործման...
15:55 26/06/2023ՍԱՏՄ-ն հորդորում է չօգտագործել անհայտ ծագման սնկերՀաշվի առնելով վերջին շրջանում արձանագրված սնկից թունավորման դեպքերը՝ ՀՀ սննդամթերքի անվտանգության տեսչական մարմինը հորդորում է․ - զերծ մնալ անտառից, դաշտից ինքնուրույն հավաքած կամ փողոցներում...
15:37 26/06/2023Արցախից 17 բուժառու տեղափոխվել է ՀայաստանԱյսօր Արցախի Հանրապետության առողջապահության նախարարության «Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ից 17 բուժառու՝ 11 ուղեկցողների հետ միասին, «Կարմիր խաչի» միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և...
13:33 26/06/2023Առաջնային օղակի 1128 բժիշկ ստացել է 42%-ի չափով բոնուսային վարձատրությունԱռողջության առաջնային պահպանման ծառայություն մատուցող անձնակազմի բոնուսային վարձատրության համար այս տարի պետական բյուջեից հատկացվել է շուրջ 2,4 մլրդ դրամ։ Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանն...
11:22 26/06/2023Ուռուցքաբանը նշել է քաղցկեղի հազվագյուտ և շատ վտանգավոր տեսակներըԲժշկական գիտությունների թեկնածու, բժիշկ-ուռուցքաբան Յուլիա Վահաբովան պատմել է քաղցկեղի ամենահազվագյուտ և վտանգավոր տեսակների մասին: Նրա խոսքով՝ հիվանդության ամենահազվագյուտ ենթատեսակներից մեկը...
13:15 25/06/2023Վերականգնվել է Կարմիր խաչի միջնորդությամբ Արցախից բուժառուների տեղափոխումը ՀայաստանԱրցախի Հանրապետության առողջապահության նախարարությունից հայտնում են. «Վերականգնվել է Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի Արցախի գրասենյակի կողմից բուժառուների տեղափոխումը ՀՀ բժշկական կենտրոններ։ Այսօր՝...
19:30 24/06/2023Գովազդվող նիհարեցնող միջոցները ո՛չ միայն չեն օգնում, այլև վտանգում են առողջությունը. Սննդաբան Վարդանուշ ՊետրոսյանՀամացանցային տարբեր հարթակներում հաճախ կարելի է նկատել, թե ինչպես են գովազդվում հեշտ ու արագ նիհարեցման նպատակով սննդային հավելումների և դեղերի օգտագործումը, ինչը ոչ միայն չի լուծում ստեղծված խնդիրը,...
18:45 24/06/2023Որոնք են երեխաների համար ամենաօգտակար հատապտուղներըԱմենաօգտակար հատապտուղներն են համարվում սև և կարմիր հաղարջը, ազնվամորին, հապալասը և մոշը: Այս մասին «Գազետա․ռու»-ի հետ զրույցում ասել է մանկաբույժ, գաստրոէնտերոլոգ Դարյա Մարկովան՝ ներկայացնելով, թե...
17:08 24/06/2023Ծայրահեղ ծանր վիճակում Արցախից Հայաստան տեղափոխված մեկ տարեկան երեխան ընդունվել է «Արաբկիր» բժշկական համալիրԱյս պահին փոքրիկը գտնվում է հետազոտության փուլում՝ նախապես դրված ախտորոշումն ավելի հստակեցնելու և բուժման հետագա տակտիկան որոշելու համար
13:22 24/06/2023Ծայրահեղ ծանր վիճակում գտնվող երեխան Արցախից խաղաղապահների ուղղաթիռով տեղափոխվել է ՀայաստանՎիրուսային էնցեֆալիտ հեմոռագիկ կոմպոնենտով ախտորոշմամբ մեկ տարեկան երեխան (Մոնթե Գ.), ով երկու օր ծայրահեղ ծանր վիճակում գտնվում էր Արցախի Հանրապետության առողջապահության նախարարության «Արևիկ»...
11:17 24/06/2023«Օզ» վիրուսով մարդու վարակման ու մահվան առաջին դեպքն աշխարհում գրանցվել է ՃապոնիայումՃապոնիայում գրանցվել է Օզ վիրուսով մարդու վարակվելու և դրանից մահվան առաջին դեպքն աշխարհում։ Խոսքը 2022 թվականին կյանքից հեռացած կնոջ մասին է։ Վեստի.ռու-ի հաղորդմամբ, այս տվյալները հայտնել է...
20:49 23/06/2023Վանաձորի բժշկական կենտրոնում հաջողվել է փրկել դանակահարված տղամարդու կյանքըՎանաձորի բժշկական կենտրոնի շտապ օգնության կայանում ահազանգ է ստացվել դանակահարության դեպքի մասին: Այս մասին տեղեկացնում է Վանաձորի բժշկական կենտրոնի մամուլի ծառայությունը։ «Ահազանգն ստանալուն պես...
20:23 23/06/2023Արցախում ստացիոնար բուժում է ստանում 33 երեխա, որից 1 գտնվում է ծանր վիճակումԱրցախի Առողջապահության նախարարությունը տեղեկացնում է․ «Հունիսի 15-ից արդեն 9-րդ օրն է, ինչ Արցախը լիակատար շրջափակման մեջ է Ադրբեջանի կողմից՝ առանց որևէ հումանիտար տեղաշարժի, և շուրջ 190 բուժառուներ՝...
17:35 23/06/2023Արցախում մոտ 1490 քաղաքացի զրկվել է վիրահատվելու միջոցով առողջական խնդիրների լուծման հնարավորությունիցԱրցախի բոլոր բուժհաստատություններում պլանային վիրահատությունների դադարեցման պատճառով մոտ 1,490 քաղաքացի զրկվել է վիրահատվելու միջոցով առողջական խնդիրների լուծման հնարավորությունից՝ վերջին 3 օրվա...

12:14 11/08/202111.08.2021. За сутки в Армении подтвержден 391 новый случай заражения коронавирусом, скончались 7 человекЗа минувшие сутки в Армении подтвержден 391 новый случай заражения коронавирусом (при проведенных 6425 тестах), выздоровели 139 человек, скончались 6 человек.
20:30 10/08/2021Какие витамины вредят здоровью – рассказывает эндокринологПередозировка некоторых препаратов, в том числе, витаминов может привести к серьезным последствиям. Об этом рассказала врач-эндокринолог «СМ-Клиники» Елена Жучкова, пишет medikforum.ru. При этом о...
20:00 10/08/2021Ученые: Глобальное искоренение коронавируса осуществимоУченые Новой Зеландии оценили возможность полной победы над COVID-19, посчитав, что глобальное искоренение коронавируса SARS-CoV-2 осуществимо, хотя и в меньшей степени, чем вируса натуральной оспы.
19:15 10/08/2021Вирусолог из России рассказал о способе, который поможет перенести коронавирус в легкой формеЧерез месяц после вакцинации от коронавируса необходимо сделать одновременно прививку от гриппа и пневмококковой инфекции, тогда, в случае заражения COVID-19, пациент перенесет болезнь в легкой форме.
17:19 10/08/2021Одно из австрийских кафе отказалось обслуживать вакцинированных от коронавируса посетителейКафе в австрийской федеральной земле Зальцбург отказывается обслуживать людей, которые привились вакциной от коронавируса, сообщает РИА Новости со ссылкой на местную радиостанцию.
17:00 10/08/2021Плавание полезно для головного мозга и может спасти от деменции - ученыеРегулярные занятия плаванием улучшают когнитивные функции головного мозга, а также формируют в нем новые нейронные связи.
12:22 10/08/202110.08.2021. За сутки в Армении подтверждено 313 новых случаев заражения коронавирусом, скончались 6 человекЗа минувшие сутки в Армении подтверждено 313 новых случаев заражения коронавирусом (при проведенных 6158 тестах), выздоровели 183 человека, скончались 6 человек.
15:28 09/08/2021Диетолог рассказала, как есть арбузы, чтобы не навредить здоровьюВрач-диетолог, кандидат медицинских наук Ксения Селезнева объяснила, при каких заболеваниях не рекомендуется есть арбузы и каких правил стоит придерживаться при его употреблении.
12:50 09/08/202109.08.2021. За сутки в Армении подтверждено 234 новых случая заражения коронавирусом, скончались 12 человекЗа минувшие сутки в Армении подтверждено 234 новых случая заражения коронавирусом (при проведенных 6748 тестах), выздоровели 173 человека, скончались 9 человек.
10:30 09/08/2021Главный инфекционист США не исключает появления устойчивого к вакцинам штамма COVID-19Увеличение числа вакцинированных может предотвратить появление еще более опасных штаммов коронавируса, в противном случае не исключено возникновение нового варианта инфекции, способного обходить...
18:48 07/08/2021Ученые выяснили, что физические нагрузки улучшают здоровье, меняя ДНКФизические нагрузки улучшают здоровье благодаря эпигенетическим изменениям, выяснили специалисты Копенгагенского университета.
17:04 07/08/2021Врач рассказал о простом способе избавиться от проблем со сномВрач Каран Радж рассказал в TikTok о методе "10-3-2-1", который поможет решить проблемы со сном, пишет РИА Новости.
14:39 07/08/202107.08.2021: В Арцахе за сутки выявлено 6 новых случаев заражения коронавирусомВ Республике Арцах 6 августа проведено 38 тестирований, в результате чего выявлено 6 новых случаев заражения коронавирусом.
13:30 07/08/2021Как питаться, чтобы не навредить сердцу – рассказывает диетологПитание напрямую связано с нашим здоровьем, поэтому с помощью правильно подобранного рациона можно исправить если не все, то значительную часть проблем.
12:33 07/08/202107.08.2021. За сутки в Армении подтверждено 298 новых случев заражения коронавирусом, скончались 5 человекЗа минувшие сутки в Армении подтверждено 298 новых случев заражения коронавирусом (при проведенных 6405 тестах), выздоровели 218 человек, скончались 5 человек.
11:49 06/08/202106.08.2021. За сутки в Армении подтверждено 303 новых случая заражения коронавирусом, скончались 4 человекаЗа минувшие сутки в Армении подтверждено 303 новых случая заражения коронавирусом (при проведенных 6492 тестах), выздоровели 208 человек, скончались 4 человека.
19:29 05/08/2021Глава ВОЗ призвал наложить мораторий на введение третьей дозы вакцины от COVID-19Генеральный директор Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ) Тедрос Гебрейесус выступил за временный мораторий на введение третьей дозы вакцины от коронавируса, чтобы больше вакцин было...
18:56 05/08/202105.08.2021. За сутки в Армении подтверждено 329 новых случаев заражения коронавирусом, скончались 9 человекЗа минувшие сутки в Армении подтверждено 329 новых случаев заражения коронавирусом (при проведенном 7551 тесте), выздоровели 179 человек.
14:39 05/08/2021Для борьбы с «дельта»-штаммом COVID понадобится новая вакцина – BloombergДля борьбы с распространением дельта-штамма коронавируса могут понадобиться новые вакцины. Об этом пишет агентство Bloomberg со ссылкой на работу британских ученых. Как передает РИА Новости, по...
13:21 05/08/2021Как быстрее засыпать и лучше высыпаться? Рассказал врачБританский врач Радж Каран (Raj Karan) рассказал о способе «10-3-2-1», который помогает быстрее засыпать, лучше высыпаться и способствует более глубокому сну.