22:10 14/07/2023Դատարանն անվավեր է ճանաչել Աշտարակի համայնքի ղեկավարի՝ 8 պոլիկլինիկաների տնօրենների ազատման հրամաններըԱռողջապահության փորձագետ, իրավապաշտպան, «Առողջության իրավունք» ՀԿ համահիմնադիր Անուշ Պողոսյանը գրում է.
21:07 14/07/2023Արցախից հիվանդներ են տեղափոխվել ՀայաստանԱրցախի Հանրապության առողջապահության նախարարության «Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ից 11 բուժառու ուղեկցողների հետ միասին, «Կարմիր խաչի» միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ...
17:36 13/07/2023Թուրքիայի Սիվաս քաղաքում տզերի խայթոցից երկու մարդ է մահացելԹուրքիայի հյուսիսային Սիվաս նահանգի երկու բնակիչներ մահացել են տզերի խայթոցից՝ ենթադրաբար, Կոնգո-ղրիմյան հեմոռագիկ տենդից են: Լուրը հայտնում է Anadolu գործակալությունը, որին անդրադարձել է «ՌԻԱ...
22:40 12/07/2023Տուռնիկետային համախտանիշը երեխաների մոտ. վտանգներից մինչև բուժումՏուռնիկետային համախտանիշը օրգանի կամ մարմնի ինչ-որ հատվածի շրջանաձև սեղմումն է, որի արդյունքում կարող են առաջանալ անոթանյարդային խանգարումներ, մեռուկացում և նույնիսկ գանգրենա: Չնայած բնորոշ...
17:07 11/07/2023Արցախից ավելի քան 186 բուժառուներ սպասում են իրենց տեղափոխությանը Հայաստան՝ անհապաղ բուժօգնություն ստանալու համարԱդրբեջանի կողմից շարունակվող Արցախի շրջափակման պայմաններում այսօր՝ հուլիսի 11-ից Ադրբեջանը կրկին արգելափակել է Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի կողմից առողջական ծանր խնդիրներ ունեցող արցախցի...
16:51 11/07/2023Շիրակի մարզում մանկապարտեզի խոհանոցի գործունեության կասեցումը վերացվել էՍննդամթերքի անվտանգության տեսչական մարմնի ղեկավարի որոշմամբ՝ վերացվել է Շիրակի մարզի Գյումրի համայնքի «Փարոս-մսուր մանկապարտեզ» ՀՈԱԿ -ին պատկանող խոհանոցի արտադրական գործունեության կասեցումը։...
16:07 11/07/2023Արցախում դեղորայքային ապահովումը կրիտիկական վիճակում է. Ավանեսյան«Մեղադրանքները մշտական են հնչում, ամբողջովին հիմնազուրկ են և Հայաստանը բազմիցս, նաև դատարանում ցույց է տվել է, որ դրանք կրում են զուտ մարդասիրական բնույթ»,- ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում ասաց...
22:13 10/07/20232018-23թթ. հոգեմետ դեղերից թունավորումների հետևանքով արձանագրված մահվան դեպքերը 4-ն են. NEWS.am-ին ՎԿ-ից են հայտնելNEWS.am-ին հաջողվել է պարզել և առաջին անգամ հրապարակել վերջին տարիներին Հայաստանում գրանցված թմրամիջոցների չարաշահման հետևանքով մահացությունների պաշտոնական ցուցանիշը։ Հրապարակված հոդվածում ասվում է.
17:07 10/07/2023Սիֆիլիսը վերադարձել է. Այն տարածվում է տագնապալի արագությամբՍեռական ճանապարհով փոխանցվող ամենահին վարակներից մեկի՝ սիֆիլիսի մասին կարծես շատերն էին մոռացել՝ կարծելով որ հիվանդության դեպքերն անկում են ապրել։ BBC-ն գրում է, որ հիվանդությունն այժմ տարածվում է...
13:34 10/07/2023Ջերմային սթրեսի առաջացման պատճառներն ու հետևանքները2023թ.-ի հուլիսի 3-ը եղել է աշխարհում երբևէ գրանցված ամենաշոգ օրը՝ համաձայն ԱՄՆ Բնապահպանական կանխատեսումների ազգային կենտրոնի տվյալների։ Ըստ վիճակագրության՝ միջին գլոբալ ջերմաստիճանը հասել է...
19:08 08/07/2023Ռուբեն Վարդանյան. Վերջին 7 ամիսներին ես չեմ տեսել իմ 4 երեխուն, կնոջս, քրոջս, բայց դա հերոսություն չէ6-րդ միջազգային բժշկական համագումարին այսօր ելույթ է ունեցել Հասարակական-քաղաքական գործիչ, «Արցախի անվտանգության և զարգացման ճակատ» հանրային շարժման համակարգող և «Մենք ենք մեր սարերը» գործակալության...
18:15 08/07/2023Իտալիայում կնոջը ձվարաններից հեռացրել են հսկայական՝ 37 լիտր հեղուկ պարունակող կիստաԻտալիայից 52-ամյա կնոջ, ում անունը չի նշվում, 6 ժամ տևած վիրահատության ընթացքում հեռացրել են 40 սմ տրամագծով ձվարանների կիստա՝ լցված 37 լիտր հեղուկով։ «Գազետա Ռու»-ն գրում է, որ Կալյարիի համալսարանի...
15:50 08/07/2023Ավանեսյան. Մեզ համար յուրաքանչյուր քաղաքացու առողջությունը, կենսունակությունն անչափ կարևոր է ազգային անվտանգության տեսանկյունիցՀայաստանի 6-րդ միջազգային բժշկական համագումարի վերջին` 4-րդ օրը նվիրված էր Հայաստանի և Արցախի առողջապահական համակարգերի որդեգրած ռազմավարությունների, դրանց իրագործման ընթացքում ծագող խնդիրների,...
16:45 07/07/2023Ի՞նչ է սեզոնային ալերգիան. Պատճառների և բուժման եղանակների մասին պատմում է ալերգոլոգըԱմռան հենց այս շրջանում շատ մարդիկ սկսում են բողոքել տարաբնույթ ալերգիկ դրսևորումներից ու անհարմարություններից՝ հազ, փռշտոց, քոր, որոնք ազդում են կյանքի բնականոն ընթացքի վրա։ Panorama.am-ը զրուցել է...
14:47 07/07/2023Արցախից 17 բուժառու տեղափոխվել է ՀայաստանԱյսօր՝ հուլիսի 7-ին ԱՀ Առողջապահության նախարարության «Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ից 17 բուժառու ուղեկցողների հետ միասին, «Կարմիր խաչի» միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ...
10:54 07/07/2023Սվերդլովսկում 10 դեռահաս հոսպիտալացվել է ալկոհոլ օգտագործելուց հետոԱլկոհոլ օգտագործելուց հետո Սվերդլովսկի մարզի մանկական քաղաքային հիվանդանոց է ընդունվել 10 դեռահաս: Այս մասին հուլիսի 7-ին հայտնել է մարզի առողջապահության նախարարությունը, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը։...
18:24 06/07/2023Ամռան շոգին ինչպես պաշտպանել երեխաներին ջրազրկվելուցԵրեխաների կողմից այնքան սպասված ու ուրախ ամառային արձակուրդները միաժամանակ արևահարման և կամ ջրազրկման զարգացման բարձր ռիսկ պարունակող ժամանակահատված են։ Ուստի շատ կարևոր է իմանալ երեխաներին արևից...
13:10 06/07/2023Վերջին մեկ շաբաթվա ընթացքում Հայաստանում կարմրուկի 13 դեպք է գրանցվել.Անահիտ Ավանեսյան«Վերջին մեկ շաբաթվա ընթացքում կարմրուկի 13 դեպք է գրանցվել, տարբեր ժամանակներում բռնկումները շարունակվում են, ճիշտ է՝ փոքր ծավալներով»,-կառավարության շենքի դիմաց լրագրողներին հայտնեց առողջապահության...

19:13 29/06/2020We all need to ‘restart’ our anti-epidemiological behavior - Nikol PashinyanDespite the existing epidemiological situation in Armenia, the superficial observations on social media show that instead of promoting anti-epidemiological behavior most people advocate for...
17:21 29/06/2020Russia reports less than 7,000 COVID-19 cases for fourth day in a rowThe number of COVID-19 cases recorded in Russia in the past day reached 6,719 and the figure has been less than 7,000 for the fourth day in a row, the anti-coronavirus crisis center reported on...
17:20 29/06/202010 new deaths from coronavirus reported in Shirak ProvinceA total of 89 coronavirus patients are undergoing treatment at the Gyumri Infectious Disease Hospital in Armenia’s Shirak Province as of June 29.
11:48 29/06/2020Media Advocate urges criminal proceedings against MPs with coronavirus who attended parliament sessionMedia Advocate initiative, led by Aghasi Yenokyan, calls for criminal proceedings against those lawmakers with COVID-19, who knew that they were infected but attended a National Assembly session...
11:13 29/06/2020Coronavirus: Armenia reports 482 new cases on June 29Armenia has confirmed 482 new coronavirus infections in a 24-hour period, bringing the national tally to 25,127 as of 11 a.m.
10:52 29/06/2020Global COVID-19 cases top 10 millionMore than 500,000 people worldwide are now known to have succumbed to the COVID-19 pandemic, according to a Johns Hopkins University tally.
16:25 27/06/2020Two new Covid-19 cases confirmed in Georgia, both ‘imported’ from ArmeniaTwo people have tested positive for the COVID-19 in Georgia on June 27 increasing the total number of confirmed cases to 921, agenda.ge reports.
14:25 27/06/202092 coronavirus patients receiving care at Gyumri hospitalA total of 92 coronavirus patients are undergoing treatment at the Gyumri Infectious Disease Hospital in Armenia’s Shirak Province as of Saturday.
12:35 27/06/2020Artsakh reports one fresh COVID-19 caseArtsakh has reported one new case of the novel coronavirus in a 24-hour period, taking the national tally to 115 as of 11am Saturday, June 27.
11:56 27/06/2020Pashinyan: Coronavirus fight should be priority for each of usThe fight against the novel coronavirus should be “a priority for each of us”, Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan said on Facebook.
11:26 27/06/2020Coronavirus: Armenia reports 662 new cases on June 27Armenia has confirmed 662 new coronavirus infections in a 24-hour period, bringing the national tally to 23,909 as of 11 a.m.
19:09 26/06/2020Pashinyan announces intention to toughen measures against the spread of coronavirusArmenia continues setting news highs in recorded coronavirus cases, Prime Minister Nikol Pashinyan stated on Friday during the regular briefing after the meeting at the Commandant's Office.
18:35 26/06/202023 officers of Armenia’s Compulsory Enforcement Service contracted coronavirus23 employees of Armenia’s Compulsory Enforcement Service have contracted coronavirus, the Service said on Friday in a released statement.
15:58 26/06/2020Armenia worst hit country by coronavirus in South Caucasus – BBC NewsArmenia has become the worst hit county by Covid-19 in the South Caucasus region registering hundreds of new cases every day, BBC News says in a video report.
13:47 26/06/2020Trump claims coronavirus deaths in U.S. are 'way down'President Donald Trump last night claimed that coronavirus deaths in the United States are 'way down' and that America's mortality rate was 'one of the lowest in the world'.
12:26 26/06/2020Artsakh reports one new COVID-19 caseArtsakh has reported one new case of the novel coronavirus in a 24-hour period, taking the national tally to 114 on Friday, June 26.
12:08 26/06/2020Armenia's coronavirus tally climbs to 23,247 on June 26Armenia has confirmed 759 new coronavirus infections in a 24-hour period, bringing the national tally to 23,247 as of 11 a.m.
11:13 26/06/2020Armenia among 11 European countries facing Covid-19 resurgenceEurope has seen an increase in weekly cases of Covid-19 for the first time in months as restrictions are eased, BBC News reports, citing the World Health Organization (WHO).
15:35 25/06/2020Newborn triplets diagnosed with Covid-19 in stable condition, say Mexican health officialsA set of premature triplets born in Mexico are "stable" and "evolving favorably" after testing positive for Covid-19, CNN reports, citing local health officials.
15:27 25/06/202087 coronavirus patients being treated at Gyumri hospitalA total of 87 coronavirus patients are undergoing treatment at the Gyumri Infectious Disease Hospital in Armenia’s Shirak Province.