22:10 14/07/2023Դատարանն անվավեր է ճանաչել Աշտարակի համայնքի ղեկավարի՝ 8 պոլիկլինիկաների տնօրենների ազատման հրամաններըԱռողջապահության փորձագետ, իրավապաշտպան, «Առողջության իրավունք» ՀԿ համահիմնադիր Անուշ Պողոսյանը գրում է.
21:07 14/07/2023Արցախից հիվանդներ են տեղափոխվել ՀայաստանԱրցախի Հանրապության առողջապահության նախարարության «Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ից 11 բուժառու ուղեկցողների հետ միասին, «Կարմիր խաչի» միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ...
17:36 13/07/2023Թուրքիայի Սիվաս քաղաքում տզերի խայթոցից երկու մարդ է մահացելԹուրքիայի հյուսիսային Սիվաս նահանգի երկու բնակիչներ մահացել են տզերի խայթոցից՝ ենթադրաբար, Կոնգո-ղրիմյան հեմոռագիկ տենդից են: Լուրը հայտնում է Anadolu գործակալությունը, որին անդրադարձել է «ՌԻԱ...
22:40 12/07/2023Տուռնիկետային համախտանիշը երեխաների մոտ. վտանգներից մինչև բուժումՏուռնիկետային համախտանիշը օրգանի կամ մարմնի ինչ-որ հատվածի շրջանաձև սեղմումն է, որի արդյունքում կարող են առաջանալ անոթանյարդային խանգարումներ, մեռուկացում և նույնիսկ գանգրենա: Չնայած բնորոշ...
17:07 11/07/2023Արցախից ավելի քան 186 բուժառուներ սպասում են իրենց տեղափոխությանը Հայաստան՝ անհապաղ բուժօգնություն ստանալու համարԱդրբեջանի կողմից շարունակվող Արցախի շրջափակման պայմաններում այսօր՝ հուլիսի 11-ից Ադրբեջանը կրկին արգելափակել է Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի կողմից առողջական ծանր խնդիրներ ունեցող արցախցի...
16:51 11/07/2023Շիրակի մարզում մանկապարտեզի խոհանոցի գործունեության կասեցումը վերացվել էՍննդամթերքի անվտանգության տեսչական մարմնի ղեկավարի որոշմամբ՝ վերացվել է Շիրակի մարզի Գյումրի համայնքի «Փարոս-մսուր մանկապարտեզ» ՀՈԱԿ -ին պատկանող խոհանոցի արտադրական գործունեության կասեցումը։...
16:07 11/07/2023Արցախում դեղորայքային ապահովումը կրիտիկական վիճակում է. Ավանեսյան«Մեղադրանքները մշտական են հնչում, ամբողջովին հիմնազուրկ են և Հայաստանը բազմիցս, նաև դատարանում ցույց է տվել է, որ դրանք կրում են զուտ մարդասիրական բնույթ»,- ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում ասաց...
22:13 10/07/20232018-23թթ. հոգեմետ դեղերից թունավորումների հետևանքով արձանագրված մահվան դեպքերը 4-ն են. NEWS.am-ին ՎԿ-ից են հայտնելNEWS.am-ին հաջողվել է պարզել և առաջին անգամ հրապարակել վերջին տարիներին Հայաստանում գրանցված թմրամիջոցների չարաշահման հետևանքով մահացությունների պաշտոնական ցուցանիշը։ Հրապարակված հոդվածում ասվում է.
17:07 10/07/2023Սիֆիլիսը վերադարձել է. Այն տարածվում է տագնապալի արագությամբՍեռական ճանապարհով փոխանցվող ամենահին վարակներից մեկի՝ սիֆիլիսի մասին կարծես շատերն էին մոռացել՝ կարծելով որ հիվանդության դեպքերն անկում են ապրել։ BBC-ն գրում է, որ հիվանդությունն այժմ տարածվում է...
13:34 10/07/2023Ջերմային սթրեսի առաջացման պատճառներն ու հետևանքները2023թ.-ի հուլիսի 3-ը եղել է աշխարհում երբևէ գրանցված ամենաշոգ օրը՝ համաձայն ԱՄՆ Բնապահպանական կանխատեսումների ազգային կենտրոնի տվյալների։ Ըստ վիճակագրության՝ միջին գլոբալ ջերմաստիճանը հասել է...
19:08 08/07/2023Ռուբեն Վարդանյան. Վերջին 7 ամիսներին ես չեմ տեսել իմ 4 երեխուն, կնոջս, քրոջս, բայց դա հերոսություն չէ6-րդ միջազգային բժշկական համագումարին այսօր ելույթ է ունեցել Հասարակական-քաղաքական գործիչ, «Արցախի անվտանգության և զարգացման ճակատ» հանրային շարժման համակարգող և «Մենք ենք մեր սարերը» գործակալության...
18:15 08/07/2023Իտալիայում կնոջը ձվարաններից հեռացրել են հսկայական՝ 37 լիտր հեղուկ պարունակող կիստաԻտալիայից 52-ամյա կնոջ, ում անունը չի նշվում, 6 ժամ տևած վիրահատության ընթացքում հեռացրել են 40 սմ տրամագծով ձվարանների կիստա՝ լցված 37 լիտր հեղուկով։ «Գազետա Ռու»-ն գրում է, որ Կալյարիի համալսարանի...
15:50 08/07/2023Ավանեսյան. Մեզ համար յուրաքանչյուր քաղաքացու առողջությունը, կենսունակությունն անչափ կարևոր է ազգային անվտանգության տեսանկյունիցՀայաստանի 6-րդ միջազգային բժշկական համագումարի վերջին` 4-րդ օրը նվիրված էր Հայաստանի և Արցախի առողջապահական համակարգերի որդեգրած ռազմավարությունների, դրանց իրագործման ընթացքում ծագող խնդիրների,...
16:45 07/07/2023Ի՞նչ է սեզոնային ալերգիան. Պատճառների և բուժման եղանակների մասին պատմում է ալերգոլոգըԱմռան հենց այս շրջանում շատ մարդիկ սկսում են բողոքել տարաբնույթ ալերգիկ դրսևորումներից ու անհարմարություններից՝ հազ, փռշտոց, քոր, որոնք ազդում են կյանքի բնականոն ընթացքի վրա։ Panorama.am-ը զրուցել է...
14:47 07/07/2023Արցախից 17 բուժառու տեղափոխվել է ՀայաստանԱյսօր՝ հուլիսի 7-ին ԱՀ Առողջապահության նախարարության «Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ից 17 բուժառու ուղեկցողների հետ միասին, «Կարմիր խաչի» միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ...
10:54 07/07/2023Սվերդլովսկում 10 դեռահաս հոսպիտալացվել է ալկոհոլ օգտագործելուց հետոԱլկոհոլ օգտագործելուց հետո Սվերդլովսկի մարզի մանկական քաղաքային հիվանդանոց է ընդունվել 10 դեռահաս: Այս մասին հուլիսի 7-ին հայտնել է մարզի առողջապահության նախարարությունը, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը։...
18:24 06/07/2023Ամռան շոգին ինչպես պաշտպանել երեխաներին ջրազրկվելուցԵրեխաների կողմից այնքան սպասված ու ուրախ ամառային արձակուրդները միաժամանակ արևահարման և կամ ջրազրկման զարգացման բարձր ռիսկ պարունակող ժամանակահատված են։ Ուստի շատ կարևոր է իմանալ երեխաներին արևից...
13:10 06/07/2023Վերջին մեկ շաբաթվա ընթացքում Հայաստանում կարմրուկի 13 դեպք է գրանցվել.Անահիտ Ավանեսյան«Վերջին մեկ շաբաթվա ընթացքում կարմրուկի 13 դեպք է գրանցվել, տարբեր ժամանակներում բռնկումները շարունակվում են, ճիշտ է՝ փոքր ծավալներով»,-կառավարության շենքի դիմաց լրագրողներին հայտնեց առողջապահության...

13:39 20/08/2021Турция ввела новые ограниченияДля невакцинированных граждан ПЦР-тесты на коронавирус будут обязательными для посещения кинотеатров и ресторанов Турции.
11:37 20/08/202120.08.2021. За сутки в Армении подтверждено 508 новых случаев заражения коронавирусом, скончались 7 человекЗа минувшие сутки в Армении подтверждено 508 новых случаев заражения коронавирусом (при проведенных 7864 тестах), выздоровели 293 человека, скончались 7 человек.
11:17 20/08/2021Как коронавирус влияет на зрение – офтальмолог Арпине АдамянНа ранней стадии COVID-19 многие заболевшие замечают проблемы с органами зрения. Коронавирус опасен для глаз тем, что может поражать кровеносные сосуды, вызывая риск образования тромбов и...
19:45 19/08/2021Ученые назвали необходимую для человека суточную дозу витамина CИсследователи с помощью новых методов анализа пересмотрели результаты исследования, по данным которого ВОЗ установила нормативы дневного потребления витамина C.
18:10 19/08/2021Анаит Аванесян: Опасность новых вспышек существует«Опасность новых вспышек COVID-19, к сожалению, существует, и мы должны сделать все возможное, чтобы быть готовыми к началу нового учебного года»,- сказала министр здравоохранения Анаит Аванесян на...
16:15 19/08/2021Нубар Афеян не исключил, что прививки от COVID-19 могут стать ежегодной процедуройСооснователь производителя вакцины от коронавируса Moderna Нубар Афеян допустил превращение вакцинации от COVID-19 в рутинную процедуру.
16:00 19/08/2021Число жертв в мире от последствий коронавируса достигло 4,4 млн человекЧисло зарегистрированных случаев заражения коронавирусом в мире на утро четверга составило 209 308 033, сообщил американский университет Джонса Хопкинса, передает Interfax.
14:53 19/08/2021Число жертв землетрясения на Гаити достигло 2189, количество пострадавших превысило 12 тысячЧисло жертв землетрясения в Гаити выросло до 2189, количество пострадавших превысило 12 тысяч, передает РИА Новости со ссылкой на агентство Ассошиэйтед Пресс, которое в свою очередь ссылается на...
13:40 19/08/2021Выстрелы во дворе одного из зданий в Ереване, есть раненый18 августа в 23:20 поступило сообщение о том, то во дворе одного из зданий, расположенного на улице Бакунца в Ереване, вспыхнула ссора, слышны выстрелы.
13:01 19/08/2021За сутки в Грузии от коронавируса скончались 58 пациентовВ Грузии за последние сутки от коронавируса скончались 58 пациентов. Об этом сообщает сайт stopcov.ge. За последние сутки в Грузии подтвержден 4 921 случай заражения коронавирусом, выздоровел 4 471...
11:37 19/08/202119.08.2021. За сутки в Армении подтверждено 559 новых случаев заражения коронавирусом, скончались 13 человекЗа минувшие сутки в Армении подтверждено 559 новых случаев заражения коронавирусом (при проведенных 7514 тестах), выздоровели 216 человек, скончались 13 человек.
18:57 18/08/2021Минздрав: Обнаружение новых штаммов коронавируса делает ситуацию более удручающейПоказатель заражения коронавирусом в Республики Армении показывает тенденцию роста. Об этом сообщают в Министерстве здравоохранения, отмечая, что обнаружение и подтверждение новых штаммов делают...
18:02 18/08/2021Москвичи не предоставили данных ПЦР-тестов и были оштрафованы на 20 млн рублейСуды оштрафовали москвичей, вернувшихся из-за границы и не предоставивших данных о ПЦР-тестировании, на сумму более 20 миллионов рублей, сообщается на сайте столичного управления Роспотребнадзора,...
17:35 18/08/2021Новая Зеландия объявила жесткий локдаун из-за одного случая коронавирусаНовая Зеландия ввела жесткий трехдневный локдаун во всей стране из-за одного случая заражения штаммом "дельта".
11:57 18/08/202118.08.2021. За сутки в Армении подтверждено 504 новых случая заражения коронавирусом, скончались 4 человекаЗа минувшие сутки в Армении подтверждено 504 новых случая заражения коронавирусом (при проведенных 7219 тестах), выздоровели 157 человек, скончались 4 человека.
11:01 18/08/2021В Грузии ношение масок становится обязательным также на открытом пространствеВ Грузии с сегодняшнего дня ношение масок становится обязательным как во внутренних помещениях, так и во внешнем пространстве.
20:00 17/08/2021Врач рассказал о самых опасных последствиях коронавирусаПо словам доктора медицинских наук, коронавирус обостряет хронические болезни и нехватку микро- и макроэлементов, витаминов.
15:00 17/08/2021Получасовые пешие прогулки продлевают жизнь30 минут пеших прогулок в день снижают на 54% риск смерти у людей, которые перенесли инсульт. Это еще одно подтверждение пользы умеренных физических нагрузок, передает medikforum.ru. Никто не...
13:31 17/08/202117.08.2021. За сутки в Армении подтверждено 357 новых случаев заражения коронавирусом, скончались 13 человекЗа минувшие сутки в Армении подтверждено 357 новых случаев заражения коронавирусом (при проведенных 6584 тестах), выздоровели 269 человек, скончались 11 человек.
12:06 17/08/2021Выдающийся кардиохирург Баграт Алекян награжден орденом Александра НевскогоПрезидент Российской Федерации Владимир Путин 16 августа подписал указ о награждении кардиохирурга, профессора Баграта Алекяна.