15:30 26/07/2023Ակցիայի ժամանակ վրաերթի ենթարկված պարեկը դուրս է գրվել հիվանդանոցիցԲաղրամյան-Պռոշյան խաչմերուկում այսօր վրաերթի ենթարկված պարեկը շտապօգնության մեքենայով տեղափոխվել է բժշկական կենտրոն, որտեղ իրականացվել են բոլոր անհրաժեշտ հետազոտությունները։ Վնասվածքներ և կոտրվածքներ...
13:20 26/07/2023Հումանիտար բեռի շրջանակներում նաև դեղորայք է ուղարկվել ԱրցախԱրցախի Հանրապետության կարիքների համար ՀՀ Առողջապահության նախարարության կողմից բնակչության դեղապահովումն իրականացնելու նպատակով տրամադրվել է շուրջ 200 անվանում դեղ, այդ թվում` առաջին օգնության,...
10:41 25/07/2023Մթերքներ, որոնց գործածությունը խիստ բացասաբար է անդրադառնում մաշկի վրաԿան մի շարք հայտնի մթերքներ, որոնք կարող են բացասաբար ազդել որոշ մարդկանց մաշկի վրա։ Բժիշկ, պլաստիկ վիրաբույժ Մադինա Բայրամուկովայի խոսքով՝ մաշկին հատկապես վնաս են հասցնում չբալանսավորված սննդակարգն...
14:12 24/07/2023Արցախից 11 բուժառու է տեղափոխվել ՀայաստանԱյսօր Արցախի Հանրապետության առողջապահության նախարարության «Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ից 11 բուժառու ուղեկցողների հետ միասին, «Կարմիր խաչի» միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ...
11:52 24/07/2023Հայաստանում մեկ շաբաթում հաստատվել է կարմրուկի 16 դեպքՀայաստանում վերջին մեկ շաբաթում հաստատվել է կարմրուկի 16 դեպք, նրանցից 10-ը երեխա են։ Այս մասին հայտնում է ՀՀ առողջապահության նախարարության հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման ազգային...
13:24 23/07/2023Շան հարձակումից տուժած 8-ամյա Մհերի կյանքին այլևս վտանգ չի սպառնում, բայց նա դեռ երկար կբուժվի. «Ազատություն»Շունն ըստ էության քրքրել է երեխայի գլուխը, դեմքն ու պարանոցը
17:30 22/07/2023Շրջափակված Արցախ. մանկական հիվանդանոցը՝ ճգնաժամի շեմինՎառելիքի բացակայության պատճառով, հատկապես շրջաններից, շատ երեխաներ հիվանդանոց են բերվում ուշ, երբ հիվանդությունն արդեն բարդացած, խորացած է լինում:
14:55 22/07/2023Արցախից 13 բուժառու տեղափոխվել է Հայաստան«Կարմիր խաչը տևական ժամանակ չի կարողանում ապահովել խիստ անհրաժեշտ դեղորայքի մատակարարում ՀՀ-ից, քանի որ ադրբեջանական կողմը շարունակաբար արգելում է նույնիսկ դեղորայքի մատակարարումը»։
16:36 21/07/2023Արցախում 1670 քաղաքացի զրկվել է վիրահատվելու միջոցով առողջական խնդիրների լուծման հնարավորությունիցՇրջափակման 222-րդ օր
16:38 20/07/2023Սթրեսի բարձր մակարդակի և թերսնման պատճառով Արցախում կանանց վերարտադրողական առողջությունը վտանգի տակ էԱրցախի Հանրապետության Մարդու իրավունքների պաշտպան Գեղամ Ստեփանյանն ահազանգում է՝ Արցախի առողջապահական համակարգը շրջափակման պատճառով օրեցօր կաթվածահար է լինում: «Սթրեսի բարձր մակարդակի և թերսնման...
15:40 20/07/2023Սպիտակում շան հարձակումից տուժած փոքրիկը վիրահատվել է, վիճակը գնահատվում է ծանրԱյսօր ժամը 12։20-ի սահմաններում Սպիտակի թաղամասերից մեկում շունը հարձակվել է 8-ամյա երեխայի վրա և պատճառել մարմնական բազմաթիվ վնասվածքներ։ Մասնավորապես ՝ դեմքի, գլխի և պարանոցի շրջանում, սուր...
13:23 20/07/2023Խաթարված է դեղորայքի տեղափոխումն Արցախ. Անահիտ Ավանեսյան«Թե՛ կոչերով, թե՛ գրավոր տեղեկատվություններով ես ամբողջ ինֆորմացիան նաև փոխանցում եմ թե՛ ՄԻՊ-ին, թե՛ նաև Եվրոպական դատարանում մեր ներկայացուցչական խմբին և այս ամեն ինչը փաստագրվում է և հետո հիմք է...
09:57 20/07/2023Շրջափակված Արցախում արդեն բախվում են դեղորայքի խնդրի220-օրյա շրջափակումը իր խիստ բացասական ազդեցությունն է թողել Ստեփանակերտի Մոր և մանկան առողջության պահպանման կենտրոնի գործունեության վրա։ «Արցախպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին ասել է Ստեփանակերտի Մոր...
22:18 19/07/2023Արցախում վերջին մեկ ամսում հղիության վաղ շրջանում պտղի կորուստների ցուցանիշն աճել է գրեթե երեք անգամ. Գլխավոր բժիշկԱրցախի Հանրապետությունում հղիները զուրկ են վիտամիններով հարուստ մթերք ձեռք բերելու հնարավորությունից։ «Արցախպրես»-ի հաղորդմամբ, այս մասին ասել է հարցազրույցի ընթացքում ասել է Ստեփանակերտի Մոր և...
21:33 19/07/2023Արցախում մարդիկ մահացել են՝ ժամանակին բուժօգնություն չստանալովՊատճառը՝ վառելիքի պակասն է, տվյալ դեպքում՝ բացակայությունը
17:43 18/07/2023Բժիշկները փրկել են 4-րդ հարկից ընկած 3-ամյա երեխայի կյանքըՍուրբ Աստվածամայր» բժշկական կենտրոնի պրոֆեսիոնալ բժիշկներին հաջողվել է փրկել 4-րդ հարկի պատուհանից ընկած 3-ամյա երեխայի կյանքը: «Սուրբ Աստվածամայր» բժշկական կենտրոնից հայտնում են, որ վիճակն այժմ...
10:16 18/07/2023Բախվել են ավտոմեքենաներ․ կա 1 զոհ և 16 տուժածՀուլիսի 18-ին, ժամը 00։42-ին Արարատի մարզային փրկարարական վարչության ճգնաժամային կառավարման կենտրոն ահազանգ է ստացվել, որ Արտաշատ-Շահումյան ավտոճանապարհի 32-րդ կմ-ին տեղի է ունեցել ՃՏՊ․ կան...
17:39 17/07/2023Եգիպտոսի առողջապահության նախարարությունը հայտնել է գյուղերից մեկում անհայտ հիվանդության մասինԵգիպտական լրատվամիջոցները հաղորդում են Կահիրեի հարավում գտնվող Քենա գավառի Էլ Ալիկաթ գյուղի բնակիչների շրջանում անհայտ հիվանդության մասին, երկրի առողջապահության նախարարությունը հայտարարել է, որ...
13:45 15/07/2023Ռումինական ծերանոցներից ավելի քան 200 մարդ ստուգումներից հետո հայտնվել են հիվանդանոցներումՌումինիայի ծերանոցներից ավելի քան 200 տարեցներ հայտնվել են հիվանդանոցներում հաստատություններում անցկացված ստուգումներից հետո:«ՌԻԱ նովոստի»,-ն գրում է, որ յդ մասին հայտնել է երկրի առողջապահության...

18:30 24/08/2021С 1 октября учителя и преподаватели вузов каждые 2 недели должны сдавать тесты на коронавирус«На данный момент у нас есть решение о проведении учебного процесса в очном формате», – заявила в беседе с журналистами в парламенте 24 августа министр здравоохранения Армении Анаит Аванесян.
15:15 24/08/2021Итальянские ученые предупредили о новой опасной пандемии в XXI векеВ ближайшие 60 лет человечеству угрожает новая пандемия, схожая по последствиям с COVID-19, заявили ученые из Университета Падуи в Италии.
14:10 24/08/202124.08.2021. В Арцахе за сутки выявлено 5 случаев заражения коронавирусомВ Республике Арцах (Нагорно-Карабахской Республике (НКР)) 24 августа проведено 80 тестов, в результате чего выявлено 5 новых случаев заражения коронавирусом.
12:03 24/08/2021Ученые открыли антитело против всех штаммов коронавирусаСпециалисты Вашингтонского университета открыли антитело, эффективное против всех штаммов SARS-CoV-2.
11:32 24/08/202124.08.2021. За сутки в Армении подтверждено 537 новых случаев заражения коронавирусомЗа минувшие сутки в Армении подтверждено 537 новых случаев заражения коронавирусом (при проведенных 6559 тестах), выздоровели 226 человек, скончались 7 человек.
20:31 23/08/2021В Грузии от коронавируса умер дважды вакцинированный человекВ Грузии был зафиксирован случай смерти дважды вакцинированного человека. Как сообщает Jnews, министр здравоохранения Грузии Екатерина Тикарадзе сообщила, что причиной смерти стали хронические...
13:58 23/08/2021Грузия: зарегистрирован случай смерти вакцинированного пациента от коронавирусаГрузинские медики зафиксировали первый летальный исход среди жителей страны, которые прошли полный курс вакцинации от коронавируса.
13:44 23/08/2021На железной дороге вновь ужесточаются правила ношения масокЮжно-Кавказская железная дорога информирует о том, что для обеспечения безопасности здоровья пассажиров и предотвращения распространения коронавирусной инфекции, на вокзалах, в международных поездах...
12:50 23/08/2021Врач-диетолог рассказала, кому нельзя есть рисВрач-диетолог Ольга Кораблева рассказала РИА Новости, чем ценен рис для здоровья и кому он противопоказан.
12:43 23/08/2021ВВС: Что происходит в нашем мозге, когда мы исключаем сахар из своей диеты?Считается, что высокий уровень потребления сахара негативно влияет на здоровье. Однако отказаться от сахара тоже непросто - в немалой степени потому, что такой отказ может вызвать целый набор...
11:52 23/08/202123.08.2021. За сутки в Армении подтвержден 251 новый случай заражения коронавирусомЗа минувшие сутки в Армении подтвержден 251 новый случай заражения коронавирусом (при проведенных 5220 тестах), выздоровели 239 человек.
14:11 21/08/2021Таиланд: в страну смогут въезжать туристы, привитые Спутником VДепартамент по контролю за заболеваниями Таиланда активно ведет работу по окончательному одобрению вакцины "Спутник V".
12:54 21/08/2021Коронавирус в Грузии: число случаев заражения за сутки увеличилось на 4 901, скончались 74 человекаЧисло выявленных случаев заражения коронавирусом в Грузии за последние сутки увеличилось на 4 901. Скончались 74. По данным официального сайта StopCov, с начала пандемии в стране по сегодняшний день...
12:16 21/08/202121.08.2021. В Арцахе за сутки выявлено 2 случая заражения коронавирусомВ Республике Арцах (Нагорно-Карабахской Республике (НКР)) 20 августа проведено 45 тестов, в результате чего выявлено 2 новых случая заражения коронавирусом.
11:46 21/08/202121.08.2021. За сутки в Армении подтверждено 507 новых случаев заражения коронавирусомЗа минувшие сутки в Армении подтверждено 507 новых случаев заражения коронавирусом (при проведенных 7629 тестах), выздоровели 283 человека, зарегистрировано 5 случаев смерти.
19:40 20/08/2021Министр здравоохранения РФ: Дети стали чаще заражаться COVID-19Дети стали чаще заражаться коронавирусной инфекцией. Как передает РИА Новости, об этом сообщил министр здравоохранения Михаил Мурашко. "Очень важно сегодня помнить о том, что новый вариант...
18:40 20/08/2021Анаит Аванесян: Ситуация в больничном звене пока что контролируемаВ связи с ростом случаев инфицирования коронавирусом специалисты обсудили специфику новых штаммов COVID-19, тактику предотвращения распространения вируса, разработки и применения предусматриваемых в...
17:37 20/08/2021Первый случай заражения лямбда-штаммом коронавируса выявлен в АвстрииПервый случай заражения штаммом коронавируса "лямбда", впервые выявленном в Перу, зафиксирован в Австрии.
17:12 20/08/2021Третья доза COVID-вакцины - для людей старше 40 летВласти Израиля впервые в мире одобрили третью дозу вакцин от коронавируса COVID-19 для людей в возрасте от 40 до 50 лет, сообщает Интерфакс со ссылкой на агентство Associated Press (AP).
16:00 20/08/2021Канада откроет границы только для полностью вакцинированных иностранцевВ сентябре Канада планирует разрешить въезд в страну иностранцам при условии их полной вакцинации, как сообщает РИА Новости, пишет Travel Daily Media.