11:17 03/05/202103.05.2021. Կորոնավիրուսի 145 նոր դեպք է գրանցվել, 12 մարդ մահացել էՀամավարակից ի վեր, ըստ պաշտոնական տվյալների, Հայաստանում մահացել է 5175 կորոնավիրուսով հիվանդ։
19:24 01/05/2021ԱՄՆ-ում մինչև սեպտեմբերի 13-ը հանրային տրանսպորտում դիմակ կրելը պարտադիր կլինիԱՄՆ տրանսպորտային անվտանգության խորհուրդը մինչև սեպտեմբերի 13-ը երկարաձգել է երկրի բոլոր տրանսպորտային ցանցերում պարտադիր դիմակի ռեժիմը, փոխանցում է «ՏԱՍՍ»-ը՝ հղում տալով վարչության պետի...
19:02 01/05/2021Ո՞ր հիվանդությունների մասին է խոսում եղունգների գույնի և ձևի փոփոխությունըԵղունգների գույնի և կառուցվածքի փոփոխությունները կարող են վկայել մի շարք հիվանդությունների մասին, գրում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն՝ մեջբերելով գիտությունների թեկնածու, բժիշկ Քրիստինա Բորոդուլինայի խոսքը։ Նա...
18:51 01/05/2021Արհեստական բանականությունը գտել է այն գործոնները, որոնք մեծացնում են COVID-19-ից մահացության ռիսկըԱրհեստական ինտելեկտը գնահատել է հինգ հիմնական ռիսկի գործոններ, որոնք մեծացնում են COVID-19- ից մահվան հավանականությունը: Այս մասին «ՌԻԱ Նովոստի»-ին հայտնել են Ազգային տեխնոլոգիական նախաձեռնության...
16:28 01/05/2021Վիտամինների խառնուրդ, որը կօգնի խուսափել COVID-ի ծանր ընթացքիցԻտալացի գիտնական, Սիցիլիայի տարածաշրջանային կառավարության ենթակայության տակ գտնվող կորոնավիրուսային վարակի գիտատեխնիկական հանձնաժողովի անդամ, բժշկության պրոֆեսոր Սալվատորե Կորաոն, «ՌԻԱ Նովոստի»-ին...
16:13 01/05/2021Գիտնականները հայտնաբերել են ավոկադոյի հակաքաղցկեղային հատկություններըԳիտնականները ավոկադոյի մեջ հայտնաբերել են մի նյութ, որը խանգարում է քաղցկեղի բջիջների աճին: Հեղինակները հուսով են, որ իրենց հայտնագործությունը կհանգեցնի արյան քաղցկեղի դեմ պայքարելու համար նոր...
16:08 01/05/2021Հնդկաստան է մատակարարվել «Սպուտնիկ V»-ի 1-ին խմբաքանակըՀնդկաստան է մատակարարվել ռուսական «Սպուտնիկ V» հակակորոնավիրուսային պատվաստանյութի առաջին խմբաքանակը, գրում է «Լենտա.ռու»-ն: Ըստ աղբյուրի, վերջին 24 ժամվա ընթացքում Հնդկաստանում հայտնաբերվել է...
14:59 01/05/2021Մարմնի որ քաշի դեպքում է կորոնավիրուսով վարակվելու հավանականությունն ավելի մեծ«Diabetes & Endocrinology» ամսագիրը հրապարակել է մարմնի զանգվածի ինդեքսի (BMI) և COVID-19- ի փոխհարաբերությունների վերաբերյալ առաջին լայնածավալ ուսումնասիրության արդյունքները: Այդ մասին գրում է «ՌԻԱ...
13:51 01/05/202101.05.2021. Արցախում կորոնավիրուս է հաստատվել 4 մարդու մոտԱրցախում ապրիլի 30-ին կատարվել է 70 թեստավորում, որի արդյունքում Արցախում հաստատվել է կորոնավիրուսային հիվանդության 4 դեպք: Արցախի առողջապահության նախարարության հաղորդմամբ, վարակակիրները նախկինում...
13:22 01/05/2021Կորոնավիրուսի գենոմում երկու վտանգավոր մուտացիա է հայտնաբերվելՎիրոլոգները երկու նոր մուտացիա են հայտնաբերել նոր տեսակի կորոնավիրուսի գենոմում, որոնց շնորհիվ SARS-CoV-2- ը կարող է ավելի լավ պայքարել հակամարմինների դեմ: Այս մասին գրում է «ՏԱՍՍ»-ը՝ հղում տալով...
11:14 01/05/202101.05.2021. Կորոնավիրուսի 532 նոր դեպք է գրանցվել, 22 մարդ մահացել էՀամավարակից ի վեր, ըստ պաշտոնական տվյալների, Հայաստանում մահացել է 5148 կորոնավիրուսով հիվանդ։
10:06 01/05/2021ԱՀԿ-ն խորհուրդ է տվել Moderna-ն արտակարգ պատվաստումների համարԱռողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունը (ԱՀԿ) խորհուրդ է տվել COVID-ի դեմ ամերիկյան Moderna պատվաստանյութն օգտագործել արտակարգ իրավիճակներում։ Այս մասին գրում է news.ru կայքը։ «Այսօր ԱՀԿ-ն...
09:27 01/05/2021Ախալքալաքում կորոնավիրուսի դեմ պատվաստման համար դեռ որևէ մեկը չի գրանցվելՎրաստանում պատվաստման գործընթացը գնալով ընթացք է հավաքում: Սամցխե-Ջավախքում ևս մարտի կեսին պատվաստման հետևանքով բուժքրոջ մահից հետո կամաց-կամաց ակտիվանում է: Jnews-ը գրում է, որ գործընթացն ակտիվացել...
15:38 30/04/2021Էրդողանը հայտարարել է, որ Թուրքիան ՌԴ-ից «տպավորիչ քանակությամբ» Sputnik V պատվաստանյութ կստանաԹուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը Ստամբուլում ուրբաթօրյա աղոթքից հետո ասել է, որ Ռուսաստանի հետ համաձայնագրերի շրջանակներում հանրապետությունը կստանա Sputnik V պատվաստանյութի «տպավորիչ քանակ»,...
14:48 30/04/2021Երևանում երկրորդ դեպքն է, երբ COVID-19 սպասարկող բուժկենտրոնի պատուհանից պացիենտը նետվել է ցածԵրևանում` COVID-19 սպասարկող բժշկական կենտրոններից մեկում գիշերը դժբախտ պատահար է տեղի ունեցել: Առողջապահության նախարարությունից հայտնում են, որ ն 77-ամյա պացիենտը հիվանդասենյակի պատուհանից նետվել է...
11:44 30/04/2021Վրաստանը ստացել է «Sinovac» պատվաստանյութի 100 հազար դեղաչափՎրաստանն արդեն ստացել է «Sinovac» պատվաստանյութի 100 հազար դեղաչափ: Այս մասին գրում է վրացական Առաջին ալիքը։ Պատվաստանյութով բեռնված «Wizz Air»-ի ինքնաթիռը նախօրեի երեկոյան վայրէջք է կատարել Թբիլիսիի...
11:28 30/04/2021COVID-19-ի դեպքերի թիվն աշխարհում գերազանցել է 150 միլիոնըԸստ Ջոն Հոփքինսի համալսարանի, աշխարհում կորոնավիրուսի հաստատված դեպքերի թիվը գերազանցել է 150 միլիոնը: Վիճակագրությունը ներկայացնում է «ՌԻԱ նովոստի»-ն: Դեպքերի ընդհանուր թիվն այժմ 150,530,783 է:...
11:22 30/04/202130.04.2021. Կորոնավիրուսի 536 նոր դեպք է գրանցվել, 26 մարդ մահացել էՀամավարակից ի վեր, ըստ պաշտոնական տվյալների, Հայաստանում մահացել է 5126 կորոնավիրուսով հիվանդ։
15:23 29/04/2021BioNTech-ը մտադիր է հուլիս-սեպտեմբերին ստանալ 6 ամսականից 12 տարեկան երեխաների պատվաստանյութերի հետազոտության տվյալներըԳերմանական Biontech ընկերության մասնագետներն ակնկալում են, որ հուլիս-սեպտեմբեր ամիսներին կստանան Pfizer-BioNTech պատվաստանյութի թեստերի արդյունքները ընդդեմ COVID-19-ի՝ 6 ամսականից 12 տարեկան...
12:59 29/04/2021Եվրախորհրդարանը պահանջում է, որ ԵՄ-ն առավելագույնը մեկ տարի ժամկետով ներմուծի COVID վկայագրերԵվրախորհրդարահնը խահանջում է, որ ԵՄ-ն պատվաստման վկայագրեր մուտքագրի՝ առավելագույնը 12 ամիս ժամկետով, փոխանցում է «ՏԱՍՍ»-ը։ «Հինգշաբթի օրը Եվրախորհրդարանն ընդունեց իր բանակցային դիրքը համաճարակի...

12:33 02/03/2019В медицинском центре «Норк-Мараш» в Армении проведена беспрецедентная операция на сердцеЖенщина была госпитализирована, была проведена Контрастная компьютерная томография, выяснилось – масштабная опухоль.
09:51 01/03/2019Ученые обнаружили новый способ предотвращения ракаКлючевым компонентом этого механизма является фермент RAD52, относящийся к супрессорам опухолей.
18:26 26/02/2019В 2018 году в Армении увеличилось число «завезенных» случаев малярииВсе инфицированные были гражданами различных стран. «5 инфицированных были гражданами африканских стран, один – гражданин Индии», – отметила она.
17:39 26/02/2019«Курение уже не в моде»: в Ереване состоялось обсуждение нашумевшего законопроектаАрмения занимает лидирующие позиции по числу курильщиков в мире.
15:44 14/02/2019Ученые назвали главную опасность алкоголя для женщинПо словам специалистов, в зоне наиболее высокого риска находятся женщины от 45 до 64 лет.
15:57 12/02/2019Эксперты назвали основные симптомы ракаТак, об онкологическом заболевании может сигнализировать значительная потеря веса без явных причин. В то же время небольшие изменения массы тела время от времени считаются нормой.
17:09 09/02/2019«За этими цифрами – судьбы людей»: директор «Армянского офтальмологического проекта» рассказала о программах ФондаК этой цели мы стремимся, внедряя в Армении профессиональный потенциал, развитые технологии и оборудования, международный опыт, преданность и совместную работу.
15:13 09/02/2019Профессор Р. Сааб: Детская онкология – это зло, которое никто не в силах победить самостоятельноАрмения впервые проводит подобную широкомасштабную научную конференцию, которая имеет важное значение для развития сферы.
15:26 08/02/2019Бесплатные операции для больных раком в Армении – в зависимости от приоритетностиЕсли чем-то единодушно и восхищено общество в связи с деятельностью нового правительства – бесплатные операции для больных раком.
14:53 07/02/2019Правосудие для здоровьяФормула здоровья – гораздо более сложная и вместительная, нежели описание правосудия.
20:47 04/02/2019В Армении зарегистрирован случай смерти от гриппаОбращение в амбулаторно-поликлинические учреждения снизилось до 1275 случаев.
17:43 04/02/2019«Я есть и буду»: Рак – это не приговор, всегда нужно смотреть впередВсемирный день борьбы с раковыми заболеваниями (World Cancer Day) отмечается ежегодно 4 февраля.
11:49 01/02/2019В Японии грипп охватил рекордное количество человек: уже свыше 2,2 миллиона больныхВ связи с эпидемией, медики призывают японцев как можно чаще мыть руки, носить защитные маски, а при повышении температуры – срочно обращаться в лечебные учреждения.
18:09 31/01/2019Ревность и паранойя могут указывать на редкое и опасное заболевание мозгаВрачи пришли к выводу, что виной всему – энцефалит, из-за которого иммунная система пациентки атаковала клетки ее собственного мозга.
19:49 30/01/2019Директор ЗАО «Скорая медицинская помощь»: Одно из заявлений об уходе вызывает сомненияВ качестве причины они указывают сверхперегруженную работу.
18:55 29/01/2019Почему в Армении участились случаи заражения гепатитом В? Рассказали экспертыЧто касается Армении, то она считается страной со средней распространенностью гепатитов B и C.
10:58 26/01/2019Ученые рассказали об опасностях работы во вторую сменуАвторы исследования сделали свои выводы на основании опытов, которые они ставили на себе.
09:42 24/01/2019Как правильно питаться зимой? Рассказали экспертыПонижение температуры приводит к увеличению энерготрат организма.
20:30 22/01/2019Обнаружен способ по улучшению работы мозгаТакого рода многозадачность вызывает у студентов, рассеянность, которая в совокупности с давлением среды, частыми перелетами и недосыпом усугубляет нарушение когнитивных функций.
14:22 15/01/2019Минздрав Армении: Скончавшийся от гриппа мужчина обратился за медпомощью поздноВ школах и детских садах проводится «эпидемиологический фильтр»: в его рамках 499 детей с симптомами гриппа и ОРВИ 14 января отправили домой.