14:55 26/04/2021Գիտնականները կանխատեսում են սրտի հիվանդության կտրուկ աճ ՝ COVID-19 համաճարակի պատճառովՆովոսիբիրսկի թերապիայի և կանխարգելիչ բժշկության հետազոտական ինստիտուտի գիտնականները (SB RAS- ի ցիտոլոգիայի և գենետիկայի ինստիտուտի մասնաճյուղ) կանխատեսում են, որ մի քանի տարի անց սրտանոթային...
14:20 26/04/2021Հիվանդանոցի շենքը վերանորոգելու փոխարեն կառավարությունը որոշել է վարկային միջոցով նորը կառուցել«Մարտունի քաղաքի բժշկական կենտրոնը ներկայումս գտնվում է խորհրդային տարիներից կառուցված եռահարկ շենքում, այն շատ մեծ է և վերանորոգումը ծախսերի առումով անարդյունավետ է գնահատվել պետության կողմից»,- այս...
13:23 26/04/2021Ձվի մեջ առկա խոլեստերինը վտանգավոր չէ օրգանիզմի համար. սննդաբանՁվի մեջ առկա խոլեստերինը, ըստ վերջին ուսումնասիրությունների, այնքան էլ վնասակար չէ օրգանիզմի համար, որքան համարվում է, գրում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն՝ վկայակոչելով սննդաբան, բժիշկ Միխայիլ Գինզբուրգի խոսքը։...
11:11 26/04/202126.04.2021. Կորոնավիրուսի 181 նոր դեպք է գրանցվել, 23 մարդ մահացել էՀամավարակից ի վեր, ըստ պաշտոնական տվյալների, Հայաստանում մահացել է 5042 կորոնավիրուսով հիվանդ։
11:07 26/04/2021Բաղդադի հիվանդանոցներից մեկում հրդեհի հետևանքով մահացածների թիվը հասել է 82-իԻրաքի մայրաքաղաք Բաղդադում կորոնավիրուսային վարակից բուժվող հիվանդների բուժհաստատությունում բռնկված հրդեհի հետևանքով մահացածների թիվը հասել է 82-ի, հայտնում է «ՏԱՍՍ»-ը։ Նշվում է, որ բռնկված հրդեհի...
13:57 25/04/202125.04.2021. Կորոնավիրուսով 18 հիվանդ է մահացելԵրեկ կատարվել է 3158 թեստավորում, որից հաստատվել է կորոնավիրուսային հիվանդության 410 նոր դեպք: ԱՆ հրապարակած տվյալների համաձայն, առողջացած է համարվում 720 հիվանդ, գրանցվել է մահվան 17 դեպք: Նախորդ...
19:45 24/04/2021ԱՄՆ-ն վերացնում է Johnson & Johnson պատվաստանյութի սահմանափակումներըԱՄՆ սննդի և դեղերի վարչությունը, Հիվանդությունների վերահսկման և տարածման կենտրոնը վերացրել են Johnson & Johnson հակակորոնավիրուսային պատվաստանյութերի օգտագործման սահմանափակումները: Այս մասին հայտնում...
19:30 24/04/2021Ֆրանսիայում հիվանդներին Pfizer պատվաստանյութի փոխարեն աղ են ներարկելՖրանսիայի հյուսիս-արևելքում գտնվող Էպերնեյ քաղաքում հիվանդներին սխալմամբ աղ են ներարկել Pfizer պատվաստանյութի դոզայի փոխարեն, հաղորդում է France Bleu ռադիոկայանը: «ՌԻԱ Նովոստի»-ի փոխանցմամբ,...
12:40 24/04/202124.04.2021. Արցախում կորոնավիրուս է հաստատվել 14 մարդու մոտԱպրիլի 23-ին կատարվել է 141 թեստավորում, որի արդյունքում Արցախում հաստատվել է կորոնավիրուսային հիվանդության 14 դեպք: Արցախի Հանրապետության առողջապահության նախարարությունից հայտնում են, որ...
11:26 24/04/202124.04.2021. Կորոնավիրուսով հիվանդների մահվան դեպքերը գերազանցեցին 5 հազարըԵրեկ կատարվել է 4552 թեստավորում, որից հաստատվել է կորոնավիրուսային հիվանդության 764 նոր դեպք: «Ունենք 1079 առողջացած և 17 մահվան դեպք»,-հայտնում են ԱՆ-ից։ Նախորդ օրն արձանագրվել է մահվան 5 դեպք, երբ...
18:19 23/04/2021ԱՆ-ն հրապարակել է Գետահովիտում սննդային թունավորման հետազոտության արդյունքներըԱպրիլի 19-ին Գետահովիտ համայնքի 4 բնակիչ (նույն ընտանիքի անդամներ' հայր, մայր, որդի և դուստր) սննդային թունավորում նախնական ախտորոշմամբ շտապ օգնության մեքենայով ընդունվել են Իջևանի բժշկական կենտրոն։...
15:15 23/04/2021Վրաստանում մինչև 80% բրիտանական շտամ է շրջանառվում. ԳամկղրելիձեՎրաստանի Հիվանդությունների վերահսկման և հանրային առողջապահության ազգային կենտրոնի տնօրեն Ամիրան Գամկշրելիձեն անդրադարձել է երկրում կորոնավիրուսի բրիտանական շտամի տարածմանը: Այս մասին գրում է Ալիք...
11:07 23/04/202123.04.2021. Կորոնավիրուսի 715նոր դեպք է գրանցվել, 19 մարդ մահացել էՀամավարակից ի վեր, ըստ պաշտոնական տվյալների, Հայաստանում մահացել է 4979 կորոնավիրուսով հիվանդ։
10:59 23/04/2021Հնդկաստանում մեկ օրում հայտնաբերվել է COVID-19-ի ռեկորդային թվով դեպքերՀնդկաստանում կորոնավիրուսային վարակի օրական աճը կազմել է 332 730 դեպք, ավելի քան 2,2 հազար մարդ մահացել է։ Սրանա համաճարակի սկզբից ի վեր ամենաբարձր ցուցանիշներն են, հայտնում է երկրի առողջապահության...
14:50 22/04/2021Փողերի լվացում «ԱստրաԶենեկա»-ով. պատվաստանյութի ժամկետները շուտով լրանում են. Ներսիսյան«Հայաստան է ներկրվել «ԱստրաԶենեկա» պատվաստանյութը, որի ժամկետը մայիսի 18-ին լրանում է»,- այսօր հրավիրված մամուլի ասուլիսում ասաց բժշկուհի Նունե Ներսիսյանը՝ անդրադառնալով Հայաստան ներկրված...
13:05 22/04/2021Իրանում գործարկվել է «Sputnik V» պատվաստանյութի արտադրման հոսքագիծըԻրանում գործարկվել է «Sputnik V» պատվաստանյութի արտադրման հոսքագիծը: Այս մասին տեղեկացնում է Իրանի առողջապահության, բուժման ու բժշկական կրթության նախարարը, գրում է Pars Today-ը։ Նշվում է, որ Իրանի...
11:26 22/04/2021Ինչպես կանխել հիպերտոնիայի առաջացումըԲարձրագույն կատեգորիայի բժիշկ-թերապևտ Տատյանա Ռոմանենկոն ներկայացրել է հիպերտոնիայի կանխարգելման մեթոդները, փոխանցում է «Գազետա.ռու»-ն։ Ըստ բժշկի, 130/80-ից բարձր արյան ճնշման դեպքում արդեն պետք է...
11:18 22/04/202122.04.2021. Կորոնավիրուսի 881 նոր դեպք է գրանցվել, 29 մարդ մահացել էՀայաստանում երեկ կատարվել է 4858 թեստավորում, որից հաստատվել է կորոնավիրուսային հիվանդության 881 նոր դեպք: Առողջացել է 887 մարդ: Մեկ օրում մահացել է 29 մարդ: Նրանցից 4-ը, ըստ առողջապահության...
15:50 21/04/2021Մայիսին կարող է գրանցվել «Sputnik Light» պատվաստանյութըՌուսական «Sputnik Light» պատվաստանյութը կարող է գրանցվել մայիսին, մինչև տարեվերջ նախատեսվում է ամսական արտադրել ավելի քան 30 միլիոն դեղաչափ: Այս մասին լրագրողներին ասել է ՌԴ Արդյունաբերության և...

22:34 16/11/2018В больнице в Ереване ребенок вместо лечения получил травмуМать госпитализированного пару дней назад с рвотой в детскую больницу «Мурацан» годовалого ребенка через день буквально бежала оттуда. .
13:32 16/11/2018Американские ученые выяснили, почему людям нравится пить чёрный кофеВыяснилось, что любовь к этому напитку противоестественна с точки зрения эволюции, поскольку все млекопитающие воспринимают горький вкус.
14:55 15/11/2018Биологи из США назвали самую эффективную диетуКетодиета и другие режимы питания с небольшой долей углеводов не становятся менее полезными с течением времени и заставляют тело сжигать больше, а не меньше калорий.
12:59 14/11/2018Всемирный день борьбы с диабетом: в Армении этой болезнью страдают 67724 человекаДля ранней диагностики сахарного диабета и профилактики в Армении с 2015 года проводятся соответствующие мероприятия.
15:32 13/11/2018Сегодня отмечается Международный день слепыхВопрос защиты прав лиц с инвалидностью постоянно находится в центре внимания Омбудсмена РА.
13:28 29/10/2018Назван продукт, помогающий снизить количество жира во снеВыяснилось, что этот продукт оказывает положительное влияние на качество мышц, ускоряет обмен веществ и улучшает общее состояние здоровья.
19:52 28/10/2018Эксперт Давид Пипоян: Нужно пугаться не слова «конина», а…На вопросы о конине, обнаруженной на одной из точек продаж по соседству с рынком ГУМ в Ереване, на данный момент государственный орган не отвечает.
10:09 26/10/2018Ученые выяснили, что стресс уменьшает размер мозга у взрослых людейУ людей каждое утро измеряли уровень кортизола (гормона стресса), а затем предлагали тесты на память и абстрактное мышление.
13:52 22/10/2018Ученые назвали продукт, снижающий риск потери зренияМакулодистрофия – разрушение желтого пятна, при котором отмирают сосуды, питающие клетки сетчатки.
15:37 18/10/2018Ученые Окленда назвали новый способ продлить жизньСпециалисты выяснили, что около 70 процентов американцев испытывают дефицит важных для организма веществ, а назначаемые им диеты зачастую не включают в себя все необходимые вещества.
14:29 11/10/2018В мире сегодня отмечают День зренияВсемирный день зрения (World Sight Day) отмечается во второй четверг октября по инициативе Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ).
20:11 01/10/2018В Арцахе с американскими врачами обсуждены вопросы сотрудничества в сфере здравоохраненияВо встрече приняли участие министр здравоохранения Арцаха Араик Багирян, другие должностные лица.
11:28 28/09/2018Новое здание онкологического центра в Степанакерте откроется в октябре30 сентября врачи из США проведут операции в новом онкологическом центре.
13:34 27/09/2018Правительство Армении отказало министерству здравоохраненияАтом Джанджугазян отметил, что имеющиеся ресурсы следует использовать экономно и эффективно.
18:32 25/09/2018Минздрав Армении: Взорвавшийся баллон не принадлежал больницеПричиной взрыва баллона кислорода стало исключительно несоответствие наполняемого кислородом баллона техническим условиям и требованиям станции.
15:12 20/09/2018Ученые рассказали о простом способе снизить риск инсультаКлетки тела человека и других живых существ нуждаются в постоянном притоке нутриентов и кислорода для нормальной жизни.
11:17 19/09/2018Врачи назвали три главных симптома депрессииВрачи обсудили на круглом столе в «Известиях» признаки депрессивного расстройства и назвали три главных симптома болезни.
17:56 15/09/2018Премьер Армении Никол Пашинян присутствовал на церемонии открытия нового корпуса медцентра «Шенгавит»Премьер-министр Пашинян поприветствовал реализацию таких крупномасштабных программ в области здравоохранения и предоставление качественных услуг гражданам.
17:04 15/09/2018Новый химвыброс в Армянске: детям продлили каникулыПо его словам, решение о продлении каникул принято оперативным штабом.
15:00 15/09/2018Названы три главных фактора долголетияЧем больше человек востребован, тем дольше он живет, подчеркнула гериатр.