12:25 23/01/2021Սիստեմատիկ կերպով հարվածում են մեր ազգային, պետական կարևոր ինստիտուներին, դրանց հիմքերին. Ռուբեն Մելքոնյան«Չի կարելի մեկնաբանել բացահայտ տգիտությունը, այն, որ Շուշին ադրբեջանական քաղաք է»,- ասուլիսում ասաց թուրքագետ Ռուբեն Մելքոնյանն՝ անդրադառնալով Շուշիի մասին Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարությանը։...
11:28 23/01/2021Մեղրիի միջանցքի և այլ ենթակառուցվածքների վտանգները Սյունիքի համար«Սյունիքի անվտանգությունը աշխարհաքաղաքական զարգացումների համատեքստում» թեմայով համաժողովին մասնակցած փորձագետները կարծում են, որ հունվարի 11-ի փաստաթղթով նախատեսված նոր ենթակառուցվածքների կառուցումը...
11:11 23/01/2021Արթուր Վանեցյան. Հայաստանում և Արցախում պետք է լինի խաղաղության և վերելքի հստակ որոշում«Հայրենիք» կուսակցության նախագահ, ԱԱԾ նախկին տնօրեն Արթուր Վանեցյանի հոդվածը
09:49 23/01/2021Նիկոլը կեղծելու է ընտրությունները, որովհետև եթե ինքը չվերընտրվի, ինքը դատվելու է. Իշխան Սաղաթելյան«Մեզանից որևէ մեկը դեմ չէ արտահերթ ընտրություններին։ Ըստ էության, արտահերթ ընտրությունը մեր պահանջն է եղել»,- ՀՅԴ Հայաստանի Երիտասարդական Միության անդամների հետ հանդիպմանն ասել է ՀՅԴ ԳՄ...
12:44 22/01/2021Անվախ ղեկավարը պետք է կարողանա լավագույնս բացատրել՝ ինչպես կարող է հայկական Շուշի քաղաքը չլինել հայկական. Պողոսյան«Ամոթ է, եթե Հայաստանի ղեկավարը տարածաշրջանում միակ, իրականում պատմական հայկական քաղաքի մասին, որը գոյություն ունի այսօր Հայաստանում ու Արցախում, խոսում է ինչ-որ 100 տարի առաջվա մի վիճակագրությամբ»,-...
12:19 22/01/2021ԱՄՆ դեսպան. ԼՂ կարգավիճակի հարցի քաղաքական լուծումը կարևոր է տարածաշրջանային խաղաղության համար«Ժողովրդավարությունն անգին է»
11:51 22/01/2021ՀՀ ԱԳՆ․ ԵԽ-ն կրկին փաստեց՝ ԼՂ հիմնախնդրի հիմքում ընկած է Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման և անվտանգության իրավունքըԵվրախորհրդարանը ոչ միայն դատապարտեց պատերազմական հանցագործությունները, այլև ընդգծեց, որ այդ հանցագործությունները պետք է անպատիժ չմնան:
16:35 21/01/2021Ադրբեջանցիներից ու կրակից փրկված ոչխարներն ապահով Երևանում շների բաժին դարձանԱզգությամբ եզդի Սամվել Քոչարյանը մեկ գիշերվա մեջ զրկվել է ունեցվածքից, ակնկալվող եկամուտից։ Երևանի Մալաթիա-Սեբաստիա վարչական շրջանում՝ Հաղթանակ թաղամասի սկզբնամասում թափառող շների ոհմակը մտել է...
13:24 21/01/2021Արծվիկ Սարգսյան. Բա Շուշիում զոհված եղբայրս Փաշինյանի երազին չի՞ գնա, դրան խեղդիԱրտաշատում ժամանակավորապես բնակություն հաստատած Շուշիի քաղաքապետ Արծվիկ Սարգսյանն այս պահին ընտանիքի անդամների հետ պատրաստվում է գնալ Եռաբլուր զինվորական պանթեոն՝ շնորհավորելու այնտեղ հարազատ ու...
14:54 20/01/2021Շուռնուխում խուճապ չկա, բայց բնակիչների շրջանում անհանգստություն ու մտավախություն կա. համայնքապետՍյունիքի մարզի Շուռնուխ գյուղում, որի մի հատվածը սահմանազատումներով պայմանավորված անցել է թշնամու հսկողության տակ, այսօր խուճապ չկա, չնայած բնակչության շրջանում մտավախություն ու մտահոգություններ կան:...
09:00 20/01/2021ՀՀ պետական իրավասու մարմինը պետք է հրապարակի հայկական կողմի գերիների թիվը. ՄԻՊ...կբարձրանա Ադրբեջանում պահվող գերիների պաշտպանության աստիճանը
14:04 19/01/2021Երվանդ Բոզոյան. Մարդիկ ապրում են իրենց սոցիալական խնդիրներով, չունեն քաղաքացիական գիտակցության բարձր մակարդակ«Մարտի 1-ի գործով այս դատավարության պատվիրատուն, կարծում եմ, Թուրքիան է և իր գործընկեր Ադրբեջանը։ Հենց սկզբից էր դա պարզ»,-Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանի Շենգավիթ նստավայրի դիմաց լրագրողների...
13:55 19/01/2021Ռոբերտ Քոչարյանը ամեն ինչ փորձել է անել իր խորհուրդներով, բայց Արցախի նախագահը նույնիսկ հարկ չհամարեց հանդիպել. Լևոն Քոչարյան«Ասում էր՝ «գիտեք, էս ինչ բանը գնացեք ասեք, մի ասեք ես եմ ասել, մենակ թե ասեք...»»:
10:09 19/01/2021Վարդան Ոսկանյան. Մեր տարածաշրջանում մշակութային ազգերին, ցավոք, հարգում են միայն մի պարագայումԻրանագետ Վարդան Ոսկանյանը գրում է. «Թշնամու բարբարոսական հրետակոծությունից խոցված Շուշիի մեր հռչակավոր սրբավայր Ղազանչեցոցում հնչում էր թավջութակը․․․ Շատերն են այդ հուզիչ կադրերը հիշում։ Ուղերձը...

09:55 01/04/2015MH17 investigation going off in ‘wrong direction’ could embarrass ‘many powerful people’More than eight months since Malaysia Airlines flight MH17 was shot down above war-torn eastern Ukraine, speculation in international media is only adding fuel to the blame game.
09:58 31/03/2015National Front strengthens at local level, optimistic about presidential vote - Le Pen aide'The policies of the National Front led by Marine le Pen have become more understood and less demonized so the party is optimistic about the future French presidential election.'
18:25 30/03/2015Former NSS head says April 24 opposition rally is senselessIt is senseless to hold a rally on April 24, 2015 – Armenian Genocide centenary commemoration day, Gurgen Yeghiazaryan, former deputy head of the National Security Service, told reporters on Monday.
10:50 30/03/2015Iran nuclear deal: 'Stakes are too high for US'Nuclear talks between the US and Iran have resumed in the Swiss resort of Lausanne, with just a week left before a deadline expires to secure a deal.
10:30 28/03/2015‘There can be only homegrown political solution to Yemen Houthi crisis’'A solution to the Yemeni conflict can’t be produced outside the country and the Saudi-led international intervention which violates the sovereignty of Yemen will only worsen the situation.'
09:09 28/03/2015Germanwings air crash co-pilot Lubitz knew French AlpsThe co-pilot suspected of crashing a German airliner into the French Alps, killing himself and 149 others, knew the region from gliding holidays, the BBC reported.
09:46 27/03/2015‘Yemen crisis: clearly a failure of US foreign policy’A coalition of Gulf nations, led by Saudi Arabia, has launched a military operation in Yemen.
10:29 26/03/2015A320 is ‘nanny-aircraft’ fully automated and easy to fly'The causes of the Germanwings plane crash remain to be seen, but as it started descending very rapidly it could be indicative of a pressurization problem or a complete loss of cabin pressurization.'
14:48 25/03/2015NKR Talish village headman denies Azerbaijani media’s disinformation about ‘confronting soldiers’With the recent escalation of the situation in NKR-Azerbaijan line of contact the number of Azerbaijani provocations and disinformation in the media has grown in the information field.
09:55 25/03/2015‘Obama, Ghani need each other for political survival’Afghan President Ashraf Ghani Ahmadzai is on his first official visit to the US.
09:54 24/03/2015‘US Dragoon Ride stirs anxiousness in European govts’'European governments are very nervous about the US’s military moves, including the showcase parade of hardware through Eastern Europe.'
12:48 23/03/2015Erdogan’s decision to change Gallipoli commemoration date was a cynical act – Armenian PresidentErdogan’s decision to change the date of the Gallipoli ceremonies to coincide with the Armenian centennial commemoration has drawn a sharp rebuke from Sargsyan.
10:20 23/03/2015‘New gold fix may invite more players into market’The gold industry is scrapping a century-old pricing practice.
09:40 20/03/2015Tunisia museum attack: Who’s behind it, what are their goals?'Groups like IS, which could be behind the Bardo Museum shootings, have a long history of collaborating with the West and may have attacked tourists just to maintain their anti-Western façade.'
09:55 19/03/2015‘ECB injects billions into doomed to failure eurozone’'Instead of investing money into the real economy and helping those suffering in Southern Europe, the ECB is pouring money into financial markets to be used for further speculation.'
16:20 18/03/2015Romanian people have no doubt that what happened in 1915 was genocide – journalistThe Romanian people know very well what happened to the Armenian nation at the beginning of the 20th century, and no one doubts that it was genocide, Karen Shebeshi, Romanian journalist of Armenian...
09:36 18/03/2015‘Economic issues- paramount importance for Israeli voters’Whoever the next Prime Minister is the cost of the living or housing prices will remain the most important problems, an Israel-US relations expert said.
16:47 17/03/2015Serzh Sargsyan: Armenia is committed to development of cooperation with EUArmenian President Serzh Sargsyan on Tuesday made remarks at the opening ceremony of the Fourth Ordinary Session of the Euronest Parliamentary Assembly (PA).
12:11 17/03/2015AZAD: Washington must impose sanctions on Azerbaijani officials beginning with highest onesElmar Chakhtakhtinski, the chairman of the organization AZAD (Azerbaijani Americans for Democracy) in his interview to the newspaper Azadlig expressed his attitude towards the anti-Western rhetoric...
09:45 17/03/2015‘Situation in Damascus much better after 2014 elections’'Compared to other Syrian regions and previous years, the situation in Damascus is steady and calm with people getting supplies of fuel and other basic needs subsidized by the government.'